Grupman hakkında ???

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar
    Hobideki yolculuğum sizlerin sayesinde gayet güzel ilerlemekte. Öncelikle destek ve yardımlarını esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Silahım :love: elime ulaştıktan sonra bir kutu gamo hunter pelleti bitirdikten sonra dürbünümü monte ettim. Monte etmeden önce sitedeki bilgilere göre dürbünü aynaya dayayarak merkezi optiklemesini yapmaya çalıştım. hafif ayrı gibi olan artıları birbiri üzerine getirdim. dürbünümü nasıl sıfırlarım diye düşünürken evimin karşısındaki arsaya (yaklaşık 40-50 mt) soda şişelerini dizdim. 3. kat balkonundan atış yapmaya başladım. yeni pelletlerim gamo pro hunter. dürbünden merminin gittiği yere göre artıkılı sağ sol aşağı yukarı oynayarak (birazda deneme yanılma yöntemiyle/ yüksek ihtimalle acemi şansı olsa gerek) ilk soda şişemi vurdum. ve daha sonraki atışlarımda hep isabet sağladım. hatta köye gidince yine tahmini 40-50 mt de elmayı ayakta atış yaparak vurdum. gururla karışık bi mutluluk sardı içimi. bu arada sevincimden uzun uzadıya yazıyorum hakkınızı helal edin. bu arada atışlarımı hep ayakta desteksiz yapıyorum. şimdi merak ettiğim husus, :huh:

1- bu mesafelerde soda şişesi vururken, tüfeğimi 10 mt yada 20 mt ye sıfırlamama gerek var mı ? yoksa ayarını hiç oynamayayım mı ?
    2- grupman dediğimiz olay nasıl yapılıyor ? illa 10 mt de mi olması gerekir. yoksa 50 mt de de grupman yapılır mı. 10 mt de yapmak için dürbünü tekrar 10 mt ye mi sıfırlamak gerekir.
    3- belli bir atış adedi var mı? 5 atış yada 10 atış gibi.

şimdiden teşekkür ederim. gecenin bu vakti başınızı ağrıttım :) hastanede nöbetteyim. yarını iple çekiyorum. sanırım zehir vücuda nüfuz etmeye başladı :)))

Cometa Fenix 400 Compact Star 5,5 mm

Hatsan Mod 135 qe Wortex 5,5 mm + Yatagun Dampa + Hawke Vantage 3*9*40 AO

Hatsan Nova Compact LW 5,5 mm (M.Ekiz Reg) (SATILIK)

Kral Bigmax X 6.35 + Hawke Sidewinder 8*32*56 20x Half Mildot (SATILIK)

Effecto Px 5 Pro 5.5 Lamine Kundak

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Ramazan B. ().

• ???

• Tebrik ederim,

sağ sol ayarlarınız tam yapılmışsa (rüzgarın etkisi hariç) atışlarınız da mesafe değiştikçe alt üst vurma noktası değişecektir.

onuda kaçıncı dotta vurduğunu tespit ederseniz yine ayarlarla oynamadan atışlara devam edebilirsiniz.

ama pellet değiştirince sağ sol alt üst değişir. her pellette size uygun bir mesafede yada 10 m gibi klasik bir ölçüden sıfırlama yapıp 40-50 m atışlarınıza dediğim gibi dot hesabıyla devam edebilirsiniz.

gurupman mesafesi ve atış sayısı size kalmış. en az 3 atışı birbirine en yakın şekilde yapmaktır maksat.atış noktalarını ne kadar küçük çapta toplarsanız gurupmanınız o kadar başarılı olur.

Zoraki ultra hp 01-2 0.177 cal.
    Umarex Nighthawk 4.5 Tactical

Diana mod 52 Superior 0,22 cal.
    Crosman pumpmaster 760 4.5 (Pellet&BB)

Vursan 7+1 y.otomatik(1996)

• Bilgiler icin Teşekkürler

• sıfırlamayı göz kararı değil de hedef kağıdında yapmak daha mantıklı olacaktır. Destekli atış yapmak sıfırlama yapmada daha sağlıklı olur. Hedef kağıdında pelletlerin toplanma yerine göre artıkılın sağ sol veya aşağı yukarı ayarı yapılır. Tüfeği genel olarak kaç metrede kullanıyorsak o mesafede sıfırlama yapmak gerekir.

Hatsan NOVA Compact LW QE+Browning 3-9x40

• yaptığım ayar zaten bozuldu. şimdi ilk etapta 50 mt ye karton bi kutu üzerine hedef kağıdını yapistircam. sabitleme aparatina o kadar para veresim yok. imkan dahilinde silah nasıl sabitlenir. ondan sonrasını hallederim allahin izniyle. tek derdim silahi sabitlemek.

• yaptığım ayar zaten bozuldu. şimdi ilk etapta 50 mt ye karton bi kutu üzerine hedef kağıdını yapistircam. sabitleme aparatina o kadar para veresim yok. imkan dahilinde silah nasıl sabitlenir. ondan sonrasını hallederim allahin izniyle. tek derdim silahi sabitlemek.

atış yastığı kullanabiirsiniz. eski pantalonlardan kendiniz yapabilirsiniz.
    yada omantığa uygun elinizde ne malzeme varsa uyarlanabilir.

• 50 metreyi sıfırlama için kullanmayın 15-20 metre en idealidir.

• 3-5 gündür fırsatım olmamıştı. şimdi de nöbetteyim. yarın nöbetten çıkınca inşallah, sıfırlamayı düşünüyorum. hatta bugün bi tane köpük kutulardan temin ettim. şu sert soğuk zincir kutuları oluyor ya. straforun sertleştirilmiş hali. silahımı ona girecek şekilde oyuk açıp silahımı sıkıştırmayı düşünüyorum. bakalım, inşallah olur. olursa resimlerini paylaşırım burdan.airgunturk.com/attachment/32220/

• bızde sabıtleme ıcın kum torbası yaptık mukemmel oldu 0 oynama 30 metrede 5.5 lık sacma vuruyoruz kum torbasınıda gıttımız yerde calılara saklıyoruz :D malum epey agır oldu :D

• sadece torba şeklinde mi , yoksa silahı kavrayacak şekilde bi torba mı. görseli varsa paylaşır mısınız yada silahı nasıl sabitlediğinizi paylaşabilirseniz fikrimiz olur.

• dırekt torbanın ıcıne bastım denız kumunu sonra elımle sekıl verdım oda sılahı koyacam yerı cukurlastırdım butun govde o cukurda kaldı cokda saglam oldu atısa gıttıgımde anca cekebılırım resım

• eyvallah, bekliyoruz en kısa zamanda.

• askerde g3lerin sıfırlama atışlarında kullanılan kum torbalarından anladığım kadarıyla :)

ATA Venza .12cal evil.png +;tuftabV#
    W̶e̶i̶h̶r̶a̶u̶c̶h̶ ̶H̶W̶1̶0̶0̶ ̶T̶ ̶F̶S̶B̶.̶2̶2̶
    V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶C̶o̶u̶n̶t̶e̶r̶p̶u̶n̶c̶h̶ ̶6̶-̶2̶5̶X̶5̶6̶ ̶F̶F̶P̶
    ̶V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶S̶e̶n̶t̶i̶n̶e̶l̶ ̶6̶-̶2̶4̶X̶5̶0̶ ̶E̶-̶S̶F̶ ̶
    ̶H̶a̶t̶s̶a̶n̶ ̶M̶o̶d̶ ̶1̶2̶5̶ ̶S̶n̶i̶p̶.̶ ̶V̶o̶r̶t̶e̶x̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶O̶p̶t̶i̶m̶a̶ ̶3̶-̶9̶x̶4̶4̶E̶
    ̶K̶r̶a̶l̶ ̶P̶u̶n̶c̶h̶e̶r̶ ̶B̶r̶e̶a̶k̶e̶r̶ ̶S̶ ̶B̶u̶l̶l̶p̶u̶p̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶B̶S̶A̶ ̶D̶e̶e̶r̶h̶u̶n̶t̶e̶r̶ ̶8̶X̶3̶2̶-̶4̶4̶

• bugün silahımı sıfırlamaya çalıştım. kutuya oyuklar açıp silahı içine sıkıştırdığımızda yine omzumuza dayamak gerekiyor mu. eğer öyleyse hiç sağlıklı bi atış pozisyonu olmuyor. bi türlü beceremedim. sinir oldum. tetik kısmı kutunun içinde kalıyor. kutudan dolayı silaha ve dürbüne tam yaklaşılmıyor. uygun atış pozisyonu yakalanmıyor yani. birde silahı yeniden kurup pellet yerleştirince eski ayarı yakalamak zor oluyor. sanırım ben bu işi beceremicem. sinir oldum kendime. bu işin başka bir yolu yok mu... atış yastığı kullansam bile silahı tekrar kurup yastıklara yerleştirince eski ayarını yakalamak mümkün olur mu. silahı tam olarak nasıl sabitleyebiliriz.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Ramazan B. ().

• Merhaba,
    Belki bu video isinize yarayabilir:

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Sabitlemekteki amac vucudun hareketlerinden dogacak sapmalari minimuma indirgemek. Yoksa ornegin tufek sola atiyor zannedersin ama aslinda senin elin titremistir. Tufegi kurarken vs. elbetteki tufek hareket edecek, ates ettiginiz anda sabit olmasi onemli ve tabiki omzunuza dayayacaksiniz. Simdilik guvenlik konulari haric kural, yontem vs. cok takilmadan tufeginizle biraz vakit gecirin gerisi gelecektir zaten kendiliginden. Iyi atislar :)

Air Arms S400, Weihrauch HW50, Hatsan Mod70

anagram+1 oyunum Google Play Store ve Apple App Store'da yayında!

• Merhabalar,
    Bugün nöbetten çıktıktan sonra uyumadım ve silahımla haşır neşir olayım dedim. Öncelikle silahımı sıfırlamaya çalıştım.30 metre mesafede 3-5 atıştan sonra mavi noktayı 2 defa üstü üste vurunca silahımı sıfırladığımı düşünerek ilk grupmanımı yapmak için hazırlandım. Fakat destekli bir şekilde atmama ve genelde kıpırdatmama rağmen yaptığım grupman da hiç kırmızı bölgeyi vuramadım. Hep siyah bölgelerden vurdum. Bu neden kaynaklanmış olabilir. üst üste iki defa mavi hedefi vurmama rağmen grupman için yaptığım atışlarda atışlar hep sağa yada sola gitti.

• daha iyi olmalı.
    dürbün iyi sıkıldımı bir kontrol edin derim.
    hangi pelleti kullanıyorsunuz?
    jsb kullanmanızı öneririm.

• Pellet olarak gamo pro hunter 15,43 gr kullandım. fakat deneme amaçlı almış olduğum 18,13 grainlik 1 kutu (500 lük) JSB exact jumbo heavy diabolo pelletim var.
    soru 1 : 100 mt mesafe atışları için 18 gr kullanmak mantıklı mıdır. Eğer mantıklıysa yada daha kaliteli ise sürekli jsb kullanayım. amacım sadece isabet ve tahribat amaçlı atış.

Ayrıca aşağıda resimlerini göreceğiniz üzere az önce silahımın dürbününü ve dapmayı yeniden monte ettim. dürbünü sıkan ayakların içine kullandığım sarı lastik tarzı olan şey, bayanların plateste kullandığı plates lastiği dedikleri lastik. güzelce sıktıktan sonra fazlalıklarını kestim. Ayrıca dampanın altına da kaymazlık sağlasın diye düşünmüştüm fakat randıman alamadım. dampanın altındakini çıkardım.
    soru 2: sizce bu şekilde montaj uygun mudur ?

soru3: dürbünün üzerindeki paralaks bölümündeki 50 FT , 25 YDS gibi rakamlar neyi ifade ediyor. Mesafe ölçmek için mi kullanıyoruz bu rakamları. Hedefe bakarken öndeki merceği çevirince bulanıklaşıyor ve netleşiyor. Mesela 25 yds ile 50 arasında bi yerde hedef tam netlik sağlıyorya 38 yds gibi bir mesafeden mi söz etmek gerekir. yani 35 metre mesafedeki hedefe atış yapıyorum anlamı çıkarabilir miyim. Forumda yapmış olduğum araştırmalar sonucunda bu sonucu çıkardım. Acaba doğru mudur.

Saygılarımla.

not: ilk resim bilgisayarımda normal gözükmesine rağmen buraya ters yüklenmiştir. yönetici arkadaşlar düzeltebilirse sevinirim.