İlginç bir soru "2"

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Birde bu soruda eksik sorduğunuz taraf bu silahların gücü birbirinden ne kadar farklı, ve kaç mm alta vurur demişsiniz silahların güç farkını belirlemeden kaç mm aşşağı vuracağını kim nasıl hesaplanabilirki

• namludan çıkış hızları aynı olsun diyor yani şöle anlatayım 20 yaşındaki güçlü bir deli kanlı elindeki 1 kg lık demir gülleyi misal 30 mt ye atabiliyor aynı zamanda 10 yaşındaki bir çocuk elindeki 500 grlık gülleyi 30 mt ye atıyor attıkları mesafe aynı sağdece adamına göre gülle demek oluyo sanırım

• Official Post

gazoz kazananlar hediyelerini bulusmada nuri alco dan alacaklar dikkatinize!!!!!!!!!! ;şrofls;.

Nuri bey konuğumuzsunuz. ;şrofls;.

• bir iki taktikde nuri alço ustadımızdan alırız belki bilgi bilgidir ;lol;;kihhik,

• Sorunun şatırtmaca olduğu atlanıp derinlere dalınmış. Meşhur "Bir kilo pamuk mu ağırdır, yoksa bir kilo demir mi " sorusunu andırıyor.

Namlu çıkış hızları aynı, ve BC leri (Mustafa bey "mermi dizaynlarıda aynı olsun" derken bunu kastetmiş.) aynı olan, güçleri ne olursa olsun, bütün mermiler, aynı mesafede, aynı yere vurur. Burada çap ta önemli değildir. Yani, bir başka başlıkta belirttiğim gibi, ister pellet isterse top mermisi olsun, aynı BC ye sahiplerse, aynı mesafede aynı düşmeyi yaparlar ve aynı yere vururlar.

Bir arkadaşımızın güçler konusundaki sorusunun cevabı da son derece basit, aynı hız da 30 grain merminin enerjisi, 10 grain olanın üç katıdır. Fakat bunun sorunun çözümüne etkisi yok.

• Peki birde şöyle bakalım ağır mermi daha uzağa düşecektir dolayısıyla yavaşlama hızı hafife oranla daha az olacaktır yani aynı mesafede ağır mermi hafife oranla daha hızlı olacaktır dolayısıyla hedefe daha çabuk ulaşacaktır ve düşme zamanın bir fonksiyonu olduğu için hedefin üstüne (yukarısına ) isabet edecektir gazoz gazoz gazoz

• Peki birde şöyle bakalım ağır mermi daha uzağa düşecektir dolayısıyla yavaşlama hızı hafife oranla daha az olacaktır yani aynı mesafede ağır mermi hafife oranla daha hızlı olacaktır dolayısıyla hedefe daha çabuk ulaşacaktır ve düşme zamanın bir fonksiyonu olduğu için hedefin üstüne (yukarısına ) isabet edecektir gazoz gazoz gazoz

böyle düşünemeyiz, çünkü yanlış. ama gazozunuz baki :)

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Sayin Ulku bey,ve Mustafa bey kesinlikle arkadasimiz hakli !
    30 grainlik mermi kesinlikle 10 grainlik merminin vurus noktasinin uzerinde bir noktaya vuracaktir.
    Ayni noktaya vurma sansi (Sorudaki verilere gore)Kesinlikle imkansiz.
    Birincisi cikis hizlari ayni..
    ikincisi Mermi Kalibreleri ayni..
    Ucuncusu Dizaynlari ayni..
    Ayni kalibrede ve dizayndaki iki mermiden agir olan agirlik farkinin mermi kesitine orani nisbetinde daha yuksek BC(ucuculuk degerine sahiptir)
    Ayni kalibrede ve dizaynda fakat farkli agirliktaki iki merminin esit BC ye sahip olma olasiligi yoktur !

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Niye yanlışki? aynı hızda iki mermi ağır olanın enerjisi daka fazla ve hava sürtünmesi bu enerjiden hızın fonksiyonu olmak kaydıyla aynı enerjiyi azaltır başka bir anlatımla enerjisi fazla olan mermi daha uzun sürede enerjisini tüketecek ve yatay düzlemde hızını kaybedecektir yaani aynı mesafede hafif mermiden daha hızlı ve aynı zamanda atıldıysa daha çabuk dolayısıyla yerçekimi ivmesinden daha az etkilenmiş dolayısıyla daha az düşüp hedefin yukarısını vuracaktır bir gazoz daha

• Niye yanlışki? aynı hızda iki mermi ağır olanın enerjisi daka fazla ve hava sürtünmesi bu enerjiden hızın fonksiyonu olmak kaydıyla aynı enerjiyi azaltır başka bir anlatımla enerjisi fazla olan mermi daha uzun sürede enerjisini tüketecek ve yatay düzlemde hızını kaybedecektir yaani aynı mesafede hafif mermiden daha hızlı ve aynı zamanda atıldıysa daha çabuk dolayısıyla yerçekimi ivmesinden daha az etkilenmiş dolayısıyla daha az düşüp hedefin yukarısını vuracaktır bir gazoz daha

Amerika'yı bir daha keşfetmenin zor olacağını düşünüyorum arkadaşlar.
    chairgun programı bilgisayarınızda yüklüyse, aynı hız-BC-sıfır noktasını farklı ağırlıkta 2 (isterseniz 3) pellet için girin, sonucu görün. Bunun fizik formülleriylede sağlaması yapılabilir. Ama benim fizik bilgim bunun için yetersiz.
    Gazozlarınız baki :)

.

ankarateam.png

• tamam da fizikte agır cisimler hızlarını daha uzun süre korurlar ve onları yavaslatmak ıcın veya durdurmak ıcın gereken guc daha fazladır.Mesela 4.5 cal 5.5 gore daha hızlı cıkar fakat ılerleyen mesafelerde 5.5 hızını daha ıyı koruyup 4.5 cal ı gecer bundakı en onemlı etkende bence agırlık dıye dusunuyorum...

saygılarımla...

Kinetik enerjisi kesinlikle 30gr olan peletin daha fazla olacaktır ama bu fazlalık tamamen vurduğu cisme etki edecektir daha fazla tahriba yapacaktır.

Daha açıklayıcı omak gerekirse

hareket enerjisi=0.5*(kütle)*(hızın karesi)dir

Sonuç olarak ağır cisimde enerji daha fazladır ama bu fazlalık kütlenin fazla olmasından kaynaklanmaktadır hızın fazla olmasından değil. Hızda değişme olmadığı için hedef aynı yere vurur ama daha fazla tahribat ekisiyle (enerjisi fazla).

tabiki kesinlikle B.C.lerinin (yüzeysel yapıdan kaynaklanan hava sürtünmesi) aynı olması kaydıyla. İşte gerçek hayatta aynı yeri vurmamasının sebebide budur: Ağır olan pelet daha büyük yüzeyle havayı keser daha hızlı yavaşlar. Yanlışım varsa düzeltin lütfen

Sayılar...

Her Türk Asker Doğar... X]#+,

Webley Patriot 5.5mm (1. nesil)

• Sayin RaptorX.
    Kesinlikle haklisin Amerikayi yaniden kesfetmeye gerek yok(Bu konuda hemfikiriz)
    Ancak seninde degindigin gibi BC lerin esit olmasi gerekir.
    Soruyu ve yorumumu tekrar oku ve bir kez daha dusun,Amerika ne tarafta ?

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Sayin RaptorX.
    Kesinlikle haklisin Amerikayi yaniden kesfetmeye gerek yok(Bu konuda hemfikiriz)
    Ancak seninde degindigin gibi BC lerin esit olmasi gerekir.
    Soruyu ve yorumumu tekrar oku ve bir kez daha dusun,Amerika ne tarafta ?

Sn MASTER
    soru içinde BC'lerin eşit olduğu varsayılıyor. oradan yola çıkılınca sonuç dediğim gibi, ha eğer "2 pelletin BC'si aynı olmazki" diyorsanız o da "İlginç bir soru 3 " olur.
    Amerika'nın ne tarafta olduğu ise bu konuda olduğu gibi nereden yola çıktığınıza göre değişir.

.

ankarateam.png

• Bende söylediğiniz program yok ama fizik bilgim beni söylediklerimin doğruluğuna inandırıyor eğer formül havasız bir ortamda düşündü ise ben yanlışım ama hava sürtünmesi varsa kesin ağır mermi üstten vurur herşey bir yana hafif mermi dana kısa menzilli olacaktır ya hedefi hafif merminin düştüğü yerden daha uzağa korsak (yaa işin pislik yanı ) benim gazozum ufak yeşil şişelerdeki karamürsel gazozundan olsun eskiler bilir

• Ayni kalibrede ve dizaynda fakat farkli agirliktaki iki merminin esit BC ye sahip olma olasiligi yoktur !

bu konuyuda şimdi araştırdım, şekilleri birebir aynı demiyorum (zaten aynı BCye sahip olmaları ortak bir uçuş yolu izlemelerine neden oluyor, şekilleri değil) ancak 2 pellette kubbe başlı (dome-head) farklı ağırlığa fakat aynı BC değerine sahiplermiş.
    Beeman Kodiak .177, 10.6g ve 0.023 BC
    Benjamin Sheridan Diabolo .177, 8.8g ve 0,023 BC

.

ankarateam.png

• Bende söylediğiniz program yok ama fizik bilgim beni söylediklerimin doğruluğuna inandırıyor eğer formül havasız bir ortamda düşündü ise ben yanlışım ama hava sürtünmesi varsa kesin ağır mermi üstten vurur herşey bir yana hafif mermi dana kısa menzilli olacaktır ya hedefi hafif merminin düştüğü yerden daha uzağa korsak (yaa işin pislik yanı ) benim gazozum ufak yeşil şişelerdeki karamürsel gazozundan olsun eskiler bilir

Fizik bilginize, herkezin fikrine saygım var. Eğer havalısilahlarla hakikaten ilginiz var ve/veya artacaksa kesinlikle chairgun programını bilgisayarınıza kurup boş zamanlarınızda inceleyin.
    Bildiğim kadarıyla pelletlerin BC lerini bildiğimiz atış alanlarında deneyip formüllerle saptıyorlar, namlu çıkıştaki hızı 10metredeki hızı-20metredeki hızı vs. gibi ölçüp oradan BC'ye ulaşıyorlar. Biryerlerde formülünü görmüştüm, bulursam ekleyeyim. O programdan neler bulunabildiğine eminim şaşıracaksınız, uçsuz bucaksız bilgiler barındırıyor.

.

ankarateam.png

• Sn. Master, sizde kesinlikle haklısınız, fakat soruya verdiğiniz cevap açısından değil ama aynı çapta daha ağır merminin BC sinin aynı olamıyacağı bakımından.
    Burada tartışılan sorunun verilerinin doğru olup olmadığı değil. Öngörülen değerler ışığında sonucun belirlenmesi
    Pek çok soru belli değerleri öngörür ve öngörülen değerler üzerinden cevaplanır. Verilen değerlerin gerçekliği tartışılmaz.
    "Işık hızının 10 katı hızda giden bir araç, dünya, jüpiter arasındaki mesafeyi kaç saniyede kateder ?" sorusunun cevabı sizce : "Cisimlerin ışık hızının üzerinde hareket etmeleri mümkün değildir" mi olmalı

• Bildiklerinize göre hareket etmezseniz bildiklerinizin hiçbir değeri yoktur bu muhtemelen çin eğer değilse ingiliz atasözüdür ben bildiklerimle düşüncemi ispat etmeye çalışıyorum eğer sizin dediğiniz doğruysa lütfen sebebini açıklayım bende yeni bir şeyler öğrenmiş olayım malum bana bir şey öğretene kırk yıl gazoz ısmarlarım (yoksa böyle değilmiydi)farklı konu şekli ve hacmi aynı olan ( bu BC leride aynı demektir)iki merminin ağırlıkları farklı olabilir mesela farklı yoğunluktaki metallerden yaparsınız

• iki merminin ağırlıkları farklı olabilir mesela farklı yoğunluktaki metallerden yaparsınız

kesinlikle haklısınız.

dediğim gibi BC'leri aynı, hızları aynı fakat ağırlıkları farklı olan 2 cisimin eğik atışı ile ilgili formülü hatırlamıyorum. Ama Chairgun programını yapan zat-ı muhteremler bu formülüde mutlaka kullanmışlardır.

.

ankarateam.png