İlginç bir soru "2"

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Hatta isi biraz abartalim ve ornekliyelim.

.22 kalibre iki pelet (sorudaki gibi ayni kalibre)biri 10 digeri 30 grain - ikiside -RoundNose- (sorudaki gibi ayni model) olsun.
    Ayni gucte birsilahin(sorulanin tersine)10 grainlik peleti 1000 fps 30 grainlik olani ise 870 fps le attigini dusunelim.
    100 metrede 10 grainlik pelletin 0 vurdugu noktada 30 grainlik pelet nereden vurur.
    Cevap 130 fps daha yavas olmasina ragmen 26mm daha yukaridan vurur .Cunki BC degeri tam 3 kat yuksektir.0.0293 e 0.088.
    Kaldiki esit cikis hizlarinda 30 grainlik pelet tam 200mm yukaridan Vururdu.
    Istediginiz programda deneyin.
    Bahsettiginiz Ayni Bc fakat Farkli agirliktaki muhimmatlar farkli dizayna sahipler Burada ayni modelden yaklasik ayni dizayni algilarsak en kucuk agirlik degisimi farkli BC degeri verir.
    Haydi sizin yolunuzdan gidelim model ayni ama dizaynda ufak farklarla %30 farkli agirlikta ayni BC degerleri yakalanabilir.
    Ama soruda ayni modelde %300 agirlik farkli iki ayri ornek ele alinmis,Hala BClerinin esit olabilecegini bana hangi programla veya ornekle ispatlarsaniz Gazozlar benden hemde Kasayla.
    chairgun programi gercekten guzel bir program
    http://www.handloads.com/calc/ Sitesinide tavsiye ederim 1000 Yardaya kadar 5 er yardalik araliklarla her turlu nisangah ve durbun yuksekliginde reele en yakin ucus egrisi verilerine cok rahat erisebilirsiniz.BC degerinide kendiniz hesapliyabilirsiniz.
    Nereden bakarsak bakalim Bu sorunun cevabi tek:30 grainlik mermi daha ustten vurur.
    Nereden bakarsak bakalim Amerika hep ayni yerde....

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Burada Nasreddin hoca fıkrasındaki gibi herkes haklı

1) Sorudaki verilere göre, çıkış hızları ve BC'leri aynı olduğundan iki mermi de aynı noktaya vurur

2) Aynı dizayn ( şekil olarak) ve farklı ağırlıktaki iki merminin BC'si aynı olamaz

Balistik katsayı

Formülden görüleceği gibi çapları ve şekilleri aynıysa, ağır olan merminin BC'si daha yüksek olur.

Fakat soruda aynı oldukları varsayımı var o zaman aynı kabul etmeliyiz. Bir soruda örneğin pi sayısını 3 alın diyorsa hayır ben 3.1416... alıp çözeceğim diyemezsiniz :thumbup:

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• bakın aşağıdaki Chairgun'ın bir ekranı; pellet yolu aynı BC ile çakıştığında görünmediğinden birini 0,002 BC düşürdüm:
    ikiside 30 yardaya sıfırlanmış bir silahtan atılmış 800fps namlu çıkış hızında biri 30g (0,030 BC) biri 10g (0,032 BC) iki pelletin 55yarda içindeki uçuş yolunu gösterir tablo :

[Resim Engellendi: http://img389.imageshack.us/img389/6443/poigraph0002bm2.png]

dediğim gibi BCleri eşit olunca üstüste bindiğinden birinin BC sini 0,002 düşürdüm.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• bu sizin verdiğiniz programdada BC-hız ve diğer verileri aynı tutup mermi ağırlığını değiştirdiğinizde POI yine aynı çıkıyor? ağır pellet ile hafif pellet veya mermi tek delik yapıyor, alta üste giden yok? doğru cevap tek ama sizin cevap yanlış.
    gazozlar baki.

.

ankarateam.png

• M.Akif Bey, kimse size bir şey ispatlamıya çalışmıyor. Aynı kalibre farklı ağılıkta mermilerin BC lerinin farklı olacağı görüşünüze katıldığımı zaten belirttim.
    İstenen şey verilenler ışığında sorunun cevaplanması yoksa sorudaki verilerin doğru veya yanlışlığının saptanması değil.

Ağırlık farkının büyük tutulmasında amaçlanan ise, mermi düşmesinin ağırlığa değ il, hedefe varış süresine (hız'a) ve bc'ye bağlı olduğuna dikkat çekmek. Benim pellet-top mermisi örneğim de aynı vurguyu yapabilmek adına.

Soru, bilenlerden ziyade bilmeyen veya yanlış bilenlere bilgi aktarma amaçlı. Konuyu bilenlerin, böyle soru olmaz, tarzında yaklaşımlarının, amaçlanan bilgi aktarımı veya eğitimi desteklediğini söyleyemiyeceğim.

• Sayin Raptor Bahsettiginiz formul verdigim linkte var umarim size yardimci olur.
    Sayin ulku bey bahsettiginiz soruyu sordugunuzu ve gercekten cevabimi bekledigini umarak cevaplamak istiyorum!
    Verdiginiz soruya asla cisimler isik hizindan hizli ucamaz diyerek cevap vermezdim cunku bu sizin sorunuzun cevabi olmazdi.

Mustafa beyin sorusunada verdigim cevap 30 grainlik merminin yukaridan vuracagiydi. Ayni kalibrade 30 grainlik merminin Bc sinin 10 grainlik mermiyle ayni BC de olamayacagi ise beni dogru cevaba yonlendiren doneydi.

Sizin sorunuza gelince Isik hizinin 10 kati hizla hareket eden bir arac eger kutlesi 162162,162 kg dan fazlaysa 212,69 saniyede 1 joul enerji olarak
    jupitere ulasir ancak kutlesi daha kucukse enerjisi sogrularak jupitere ulasamaz.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Ulku bey,
    Boyle soru olmaz demiyorum Diyememde.
    Soru buysa yaniti bu diyorum,
    Soruda Bc ler ayni denmiyor (oyle denseydi siz hakliydiniz)
    Bunu bulmak bize kaldiysa Bc ler ayni cikmiyor.
    Diger taraftan
    RaptorX verdigim linkte kalibre ve model ayni kalmak sartiyla sol bolumde agirligi degistirirsen BC ninde otomatikman degistigini gorebilirsin,
    senin BC degerini elle girmen programi yaniltman demek.
    sen model ve agirligi ver birak BC yide o hesaplasin.
    Bu arada olay Fikir cimnastigi yapmak,
    Ne demisler Gonul muhabbet ister Kahve bahane.
    biz nediyoruz :Fikir cimnastik ister Gazozlar baki ;tese;kkur

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Sn Master,

Aynı çapta, aynı BC değerine sahip fakat farklı ağırlıklarda pelletlerde mevcut, bu nedenle yine bu soruyu cevaplamak adına sizin verdiğiniz programı yanıltmaya yönelik bir çabam veya niyetim yok, olan veriyi giriyorum ve verdiğiniz linkteki programda/formülde, chairgun programındada diğer bütün şartlar aynı ise ağır ve hafif pelletin/merminin aynı yeri vurduğunu gösteriyor.

Okuyanların aklında soru işareti kalmasın, doğru olan öğrenilsin diye ben yazmaya devam ediyorum, yoksa bu sonuçta bir hobidir, hobilerimiz için inatlaşmanın benim için bir anlamıda yoktur. Herkez istediğine inanmakta serbesttir.

.

ankarateam.png

• Namlu çıkış hızları aynı, ve BC leri (Mustafa bey "mermi dizaynlarıda aynı olsun" derken bunu kastetmiş.) aynı olan,

Mesajımdaki bu açıklamayı göz ardı ediyorsunuz. Mesajı geç okudum ve "dizaynlarıda aynı" tanımını yeterli bulmayıp, Mustafa beye sordum. O'nun "BC'yi anlatmak istemiştim" demesinden sonra mesajıma yukarıdaki açıklamayı koydum. Bu kadar açık anlatımdan sonra, soruda BC leri aynı olma koşulu yoktu denebileceğini sanmıyorum.

Jüpiter sorusu bir örnekti ve soruya verdiğiniz cevap geçersiz. sizden sadece süre isteniyor, sizse cevabınızda "belki gider , belkide gidemez" diyorsunuz.. (Bir sınavda, sorulanlardan fazlasını anlattığım için puanım düşürülmüştü)

Maksat fikir jimnastiği, ben sizi anlıyorum fakat konuya tam vakıf olmayanların aklında gereksiz sorular yaratıyoruz gibime geliyor.

• Yerden 2 metre yükseklikte 2 tane silahı aynı hedefe nişan alsak ve bu iki silahın kalibreleride aynı olsun, güçleri farklı olsun, güçlü olana 30 grains pellet yerleştirelim, güçsüz olana 10 grains pellet yerleştirelim, mermi dizaynlarıda aynı olsun, ama bu iki silah bu mermileri aynı namlu çıkış hızında göndersin,

Soru : 50 metredeki hedefi 10 grains pellet 12 den vurduğunu var sayarsak, 30 grains olan pellet kaç mm alta vurur.

30 grain üste vurur .hesabını yapmadım ama ağır mermi hava sürtünmesinden daha az etkilenir uzun mesafede ;(
    abi şimdi gazoz işi bir yanada şuna bir kutu airarms pellet desek :rolleyes:

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• mustafa abi ve değerli modetörler haddim olmadan bir soru da benden olsun,

100 metreye sıfırlanmış bir tüfek ile 45 c açıyla bir tepedeki aynı mesafeye ateş edersek hedefin neresinden vururuz?
    altmı?
    üstmü?
    değişmezmi?
    ve neden ?
    ( nasıl olsa gazoz sahibini buldu ) :)

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• RaptorX verdigim linkte kalibre ve model ayni kalmak sartiyla sol bolumde agirligi degistirirsen BC ninde otomatikman degistigini gorebilirsin,
    senin BC degerini elle girmen programi yaniltman demek.
    sen model ve agirligi ver birak BC yide o hesaplasin.

Master,
    bu soldaki BC hesaplama yöntemi benim hiç aklıma yatmadı:
    merminin çapı, ağırlığı ve sadece 4 şekilden birini seçiyorsunuz, bu programda BCyi hesaplıyor?
    mesela round nose deyince biliyor BC'yi, round-nose şekil şekil olur, sivriliği farklıdır, burundan ana çapa ulaşana kadarki mesafe farklıdır, merminin boyu farklıdır, etek şekli farklıdır vs vs. sence bunların Balistik Katsayıya hiç etkisi yokmudur? yani bu programa göre çap/ağırlık birde şeklini aynı seçersek bütün pelletlerin/mermilerin BC'leri aynı çıkacak, hiç sanmıyorum...

Bence seni bu eksik/yanlış program yanıltmış

.

ankarateam.png

• 20 metreye sıfırlanmış bir dürbün ile 90 metredeki telefon direğine koyduğum hedefin 45cm aşağısına vurdu gamo pro magnum saçma ile havada orta derecede rüzgarlı idi,ve atış yaptığım yer hedef nokta dan biraz yüksek idi,
    tüfenk patriot :)

• Bence Cok Guzel bir paylasimdi Tesekkurler,

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• X=Vilk.t-1/2gt**2 bu formüle bakarsak kütle ile ilgili bir birim yoktur. hedefe ulşma süreleri namludan çıkış hızına bağlı olduğundan aynı sürede aynı "h" mesafesinde hedeften vururlar ama bu formüllere göre hava sürtünmesini ihmal ettik.Eğer sürtünmeyi hesaba katarsak 30 grains lik mermi mikron seviyede aşağı vuruş yapacaktır.Saygılarımla emrah.

EVLİ MUTLU ÇOCUKLUYUM ^^

MARAŞLIM BİR HAMASET DESTANI NAKŞEDİLDİ BAĞRINA
    YURDUMUN ARSLANLARI ÖLDÜ İMAN UĞRUNA

emrahkazici@hotmail.com

• X=Vilk.t-1/2gt**2 bu formüle bakarsak kütle ile ilgili bir birim yoktur. hedefe ulşma süreleri namludan çıkış hızına bağlı olduğundan aynı sürede aynı "h" mesafesinde hedeften vururlar ama bu formüllere göre hava sürtünmesini ihmal ettik.Eğer sürtünmeyi hesaba katarsak 30 grains lik mermi mikron seviyede aşağı vuruş yapacaktır.Saygılarımla emrah.

formülün doğru olduğunu kabul edersek, siz zaten kütlenin formül içinde yeralmadığını söylemişsiniz, ve "m" diye bir parametre yok formülde. Bu durumda hava sürtünmesinin etkisi uçan cismin şekline ve yüzey alanına bağlı olduğundan ağır pellete farklı bir etkisi olmaz. Bu nedenle ağır pellet mikron seviyesinde aşağı vuruş yapmaz, aynı yeri vurur. Chairgunda zaten sürtünmeyi ihmalde edebiliyorsunuz isterseniz, vede sonuç farketmiyor.

.

ankarateam.png

• vay bee!!!!!ne soruymus.arkadas okulda bu kadar kafa yorsaydık simdi bogazicinde son senemizdi yaavv!!!! ;şrofls;. sagolsun MUSTAFA ABİ güzel bir beyin firtinasi yasatti bize.soruların devamini diliyorum ama havuz problemi olmamak kaydiyle.saygilarimla.

• Verdiğim linkteki BC formülüne kimse bakmamış herhalde :him:s

1) Aynı tipte ve kalibrede iki pelletin BC'leri aynıysa ağırlıkları da aynıdır bu formüle göre. Eğer şekilleri farklıysa, değişik ağırlıktaki pelletler aynı BC'ye sahip olabilirler.

2) Aynı hızda atılan ve aynı BC'ye sahip pelletler aynı noktayı vururlar.

Bu mudur? Budur. ;şrofls;.

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)