50 m ye sıfırlanan tüfek 120 m de ne yapar?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Değerli abilerim şunu çok merak ediyorum optik merkeze aldığım dürbünümü tüfeğin üstüne taktım ve hiç ayar yapmadan 50 metrede sağ üstten vurduğunu farkettim. Taretlerden ayarlama yaptım atışı tam sıfırladım ama mesafe 50 m. Bu 120 metrede ne yapar aynı yerden vurmaya devam mı eder yoksa 70 m için de düşme veya sağ solyapar mı ?

• 50 metreye dürbün artıkılın ortasında sıfırlanmış varsayıyoruz. 50 metrede hedef vuruluyorsa namlu ekseni hedef doğrultusundadır. Dürbün namlunun üstünde ve namluya arasında bir mesafe olduğu için hedefin vurduğu noktayı görmek için az da olsa aşağıya doğru bir açıyla bakar. Yani dürbün de ancak bir açıda olursa dürbün eksen hattı ile namlu eksen hattı hedef noktasıyla çakışır. Daha uzaktaki bir hedefi yani 120 metreyi dürbünün ekseniyle çakıştırmak için dürbünü kaldırmak gerekir. Bu durumda namlu da yukarı doğru kalktığı için mermi 120 metredeki hedefin üstünden geçer. Bu durumda iki şey yapılır: ayar yapmadan merminin vurduğu yer dürbünün mildotları içinde kalıyorsa boşa giden mermi dürbünle bakarken hangi mildota gelmişse o mildot ile hedefe nişan alınır. Ya da tüfek yerinden kıpırdatılmadan dürbünün ucu yükseltilir, merkezi merminin vurduğu noktaya getirilip sabitlenir, böylece dürbün 120 metreye sıfırlanmış olur.

Niksan Ozark-TW 5,5 mm + Huma Air regulator+Discovery 6-24X44 SF IR

Reximex Meta Premium 5,5 mm + Nikko Stirling Diamond 6-24X50 FFP

Gamo Coyote Black 5,5 mm

Zoraki HP01 4,5 mm

Beretta Elite II CO2

Mavoric M1 Semi Auto 12 CAL

• Değerli abilerim şunu çok merak ediyorum optik merkeze aldığım dürbünümü tüfeğin üstüne taktım ve hiç ayar yapmadan 50 metrede sağ üstten vurduğunu farkettim. Taretlerden ayarlama yaptım atışı tam sıfırladım ama mesafe 50 m. Bu 120 metrede ne yapar aynı yerden vurmaya devam mı eder yoksa 70 m için de düşme veya sağ solyapar mı ?

bu konuda Ercan Beyin yazdığı detaylı bir yazı var inceleyebilirsiniz

• bu konuda Ercan Beyin yazdığı detaylı bir yazı var inceleyebilirsiniz

şimleme işi biraz garip geldi bana onun yerine ayarlı dürbün ayağı kullansak daha net bir ayar olmazmı:

Birde örnekte bir yanlışlık var 100 yarda sıfırlanan dürbün 75 yarda 1.5 cm yukarı, 50 yarda 1.8 cm cm yukarı, 25 yarda 1 cm yukarı atar, 14 yarda gene tam hedeften vurur (benim çizime göre), mermi veya peletin namlu hizasından yukarı gitmesi mantıksız, dürbün nişan hizasından yukarı gider, mermi dürbün hizasını iki kez kestiği için bir aralıkta dürbün hizasının üstünde kalır mecburen.

1.png

Resimde mavi hat optik sıfırlanmış dürbün, turuncu namlu dikey hizası, yeşil dürbün için nişan görüş hizası, kırmızı mermi iz düşümü şeklinde bakarsanız yeşil ile kırmızı iki kez kesişiyor bu durumda dürbün 14 ve 100 yard da iki kez hedefi tam vuruyor.

2.png

Birde turet leri neden kullanmamak ve şimlemek gerek onu çok anlayamadım.

• Ayarlı dürbün ayağıda aynı görevi görür hocam. Dürbünü silaha öyle bir oturtmalısın ki sağa sola sapma değil optik merkezlemesini yaptığın aynı yatayda vurmak gerek(taretlere hiç dokunmadan) işte şimleme burada devreye giriyor. Taretlerle özellikle sağdaki rüzgar taretiyle rüzgarın estiği yöne göre ayar yapıp kullanabilirsin. Bunun için mildot da kullanılabilir. Şöyle bi örnek vereyim optik merkezlemesini yaptınız dürbünün silaha oturttunız taretlerle hiç oynamadan 50 m de bir atış yaptınız ve hedefin sağında kaldı sağ tareti sıkarak hedefi tam vurur hale geldiniz peki ama 130 m de diyelim nasıl olacak yine tam vurabilecek misiniz ? Bence burada 130 m de yine sağından vurmaya devam edecektir.

• Șimlememek neden gerekli? Çünkü yukarı așağı sapma çok fazlaysa dürbünün kliki yetmeyebilir. Șimlemeyle klik kazanırsın.

Niksan Ozark-TW 5,5 mm + Huma Air regulator+Discovery 6-24X44 SF IR

Reximex Meta Premium 5,5 mm + Nikko Stirling Diamond 6-24X50 FFP

Gamo Coyote Black 5,5 mm

Zoraki HP01 4,5 mm

Beretta Elite II CO2

Mavoric M1 Semi Auto 12 CAL

• Sağ-sol ayarı için konuşayım öncelikle. 50 metrede hedefi tam ortadan vurduysam 100 metrede de hedefi yatay eksen için tam ortasından vurabilir miyim? Namlu ekseniyle, dürbün ekseni silahın tepesinden baktığınızda çakışacak kadar şanslı bir silaha sahipseniz vurur :) Benim en büyük hayalim öyle bir silaha sahip olmak :) Ama ne yazık ki olma ihtimali çok düşük. Yani optik merkezleme haliyle sağından vuruyorsanız mesafe arttığında bu sefer daha da sağından vurursunuz. Yani sağ-sol ayarı için sorunuzun cevabı, evet yine sağ-sol dellenmeye başlar mesafe de değişince.

Diğer sorunuz da üst-alt atma mevzusu. Bu biraz daha karışık. Çünkü öncelikle silahlar parabolik atışlar yaparlar. Yani havan gibi. Şimdi diyorsunuz ki ben 50 metrede sıfırladım, tam ortasından vuruyorum. Ama burada bilmediğimiz şey ise siz parabolün hangi noktasından vuruyorsunuz? Eğer ki tutup da parabolün en ortasındaki yani en yüksek noktada vuruyorsanız. Haliyle mesafe arttığında alta vurmaya başlarsınız, hatta dahası 20 metreye attığınızda da altına vurmaya başlarsınız.

Ne kadar düşer mevzusu için de. Mermiyi düşüren etki yerçekimidir. Yerçekimiyse cisim ne kadar zamandır havadaysa onu o kadar etkiler. Düşmeye başlayan bir cismin ne kadar düştüğünü açıklayan formül düşme miktarı (metre) = 5*merminin düşmeye başladığıyla ulaşma arasındaki sürenin (saniye) karesidir. O zaman şöyle bir örnek vereyim. Yatay eksenle çakışık bir namlu saniyede 200 metre hızla namludan çıkarsa: 50 metre için hedefe çeyrek saniyede ulaşır. Öyleyse yaklaşık olarak 31 cm düşer. 200 metre için hedefe bir saniyede ulaşır ama 500 cm de düşer. Tabii atmosfer olmayacak :) Çünkü olursa mermi yavaşlar, doğal olarak daha fazla havada kalır ve daha fazla düşer.

Hesaplar biraz karışık. Balistik programları var. İnternetten, telefondan erişebilirsiniz. Onlar işleri kolaylaştırır. JSB, HN gibi firmaların balistik katsayıları da rahatlıkla bulunabilir bence. Onlar işe yarar

optik merkezleme yapılan tüfeğin bildiğim kadarı ile alt vurması gerekirdi. yanılıyorsam üstatlar uyarırsa sevinirim. sebebi de namlu ile nişangahın tam paralel hale gelmesidir. yer çekiminden dolayı pelletin gittikçe düşmesi gerekirdi. fakat sizin tüfek üst vurmuş. bu durumda öncelikle bir sorun var. sorun namlu yönüyle ilgili de olabilir. dürbün ayağıyla ilgili de.

diana mod 48/52- 177

• optik merkezleme yapılan tüfeğin bildiğim kadarı ile alt vurması gerekirdi. yanılıyorsam üstatlar uyarırsa sevinirim. sebebi de namlu ile nişangahın tam paralel hale gelmesidir. yer çekiminden dolayı pelletin gittikçe düşmesi gerekirdi. fakat sizin tüfek üst vurmuş. bu durumda öncelikle bir sorun var. sorun namlu yönüyle ilgili de olabilir. dürbün ayağıyla ilgili de.

Aynen katılıyorum

• Ek olarak namlu ile dürbünü herhangi bir sebepten ötürü aynı hizada merkezlenmeyen tüfekte, vuruş noktası yatay olarak(sağa yada sola alınarak hangi tarafa çekiyor ise) merkeze sıfırladıktan sonra mesafe uzadıkça sağa yada sola çekmede bir artış söz konusu olmaz ve mesafeye göre herhangi bir sıfırlama durumu gerektirmez, namlu setlerinde problem olmadıkça namlunun tek bir vuruş noktası olur, reticle'ı o noktaya paralel alırsanız sorun ortadan kalkar.dürbünün çalışma sistemi reddot yada gez arpacık mantığındaki gibi değildir, yatay olarak birbirine paralel olmayan sağa yada sola çeken Dürbün,Namlu aksını bir kere sıfırladığınızda, namlu ile dürbün her mesafede aynı doğrultuya bakar.
    Özet ile 50 metrede hedefi vuran tüfek 75 yada 100 metrde hedefin sağını vurmaz, sadece dikey eksende düşme söz konusu olur.

Rüzgar nedeni ile oluşan sapmaları, merkezleme nedeni ile olan sapmalardan iyi ayırt etmek gerekli.

https://www.snipershide.com/sh…gned-with-barrel.7025211/

https://www.longrangeshooting.…es/scope-internal-anatomy

• Yani siz şimlemenin çok önemli olmadığını mı söylüyorsunuz.Uzak mesafelerde açı farkı oluşturmayacak mi? Eğer öyleyse bu zamana kadar boşuna uğraşmışız

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen polino45: Düzenleme: bahsettiğim sağ sol (wintage ayarı için) ().