Alttan kurmamı yandan kurmamı daha iyidir.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba, kırma namlunun zamanla problem çıkardığını forumlardan ve yaşayanlardan net olarak öğrendik, mantıkende doğru. Peki alttan kurmayla yandan kurma arasında seçim yapılması gerekse hangisi öne çıkar. Başta üstatlara olmak üzere tüm forum üyelerine sevgilar saygılar

Webley Patriot - T.M.A.

• Official Post

Bu biraz da kişinin tarzına ve birazda anatomisine bağlı bir tercih,

Fakat yandan kurma olması halinde en başta bipod bağlama konusun da sıkıntı yaşamazsınız,ben silahlarımı duvara dikey asıyorum,hal böyle iken alttan kurma ve namludan kırma silahların görüntüsü pek de hoş görünmüyor.

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Kişiden kişye değişmekte birlikte, Alttan kurma işlemi, Kırma namlu gibi çalıştığından bana göre kurması daha zahmetli geliyor. Buna karşılık yandan kurma bence daha kolay.

FX Gladiator .22 + NikkoStirling 8-32x60

Bu Vatanın varlığının ve Bölünmez bütünlüğünün bedeli Çanakkale'de Ödenmiştir !

Arabalar ikiye ayrılır. SCENIC ve Diğerleri :) (SCENIC 2.0 16V BVA - Yollar gidişime, Kızlar duruşuma hasta :) )

Kula bela gelmez Hak yazmayınca, Hak Bela yazmaz kul azmayınca, Hak intikamını kuldan kul ile alır. Din, İrfan bilmeyen, bunu kul etti sanır.

• İkisinide kullanma fırsatım oldu, alışınca problem yok. Yalnız yandan kurmada Diana'larda kurma kolu sağda olduğundan solaklar için problemli olabilir.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• İkisinide kullanma fırsatım oldu, alışınca problem yok. Yalnız yandan kurmada Diana'larda kurma kolu sağda olduğundan solaklar için problemli olabilir.

hemde nasıl problem oluyor bir bilseniz!!!

ben bu sebepten dolayı diana 52 54 modellerini pek sevemedim. bana
    göre ergonomik değiller.solak arkadaşların tüfek alırken özellikle
    kundaklarına ve kendilerine göre kurulumunun uygun olup olmadığına
    dikkat etmeleri gerekiyor...

• yav Volkan sen bu solaklık işine çok taktın be dostum tamam air arms ta bolt olayı biraz kasıntı olur ama
    ben dianada olsa sağlanda sollanda kolay kurarım
    ama tabi bu yeteneğim uzun zaman hatsan marka yaylı kullanmamdan da kaynaklanıyor olabilir
    bir tek elle kurmaya kalınca 20 nci pelletten sonra kol öylebir ağrıyorki el değiştirmek icap ediyor x;.zx;.zx;.zx;.z

• kişisel tercihtir. bence yandan kurma çok daha rahat ve keyifli. starightshooters yorumu da yandan kurmanın kullanıcıyı daha az yorduğu doğrultusunda.

• AA 410 un solaklar için modifiye si mümkün saygılarımla.

• AA 410 un solaklar için modifiye si mümkün saygılarımla.

Bu akşam bu muhabbet için açtım Er ryan daki sniper elemanın sahnelerini bir daha tekrar tekrar izledim
    Oradan aklımda kalmıştı eleman solak galiba ve sol elle sağdaki bolt u tuhaf bir şekilde kuruyor idi
    Bende de şöyle bir olay var
    Mesela HW 100 de kurma kolu sağda ve ben kurma kolunu kullanmak için sağ elimden faydalanıyorum ama bu bana sıkıntı veriyor zira elimi tetikten ve kabzeden çekmek benim konsantrasyonumu çok bozuyor .
    Şayet bende Air Arms olsaydı hemen bolt u sola alırdım.Zaten ayakta fazla atmıyorum genelde tri podla yada destekli atıyorum.
    Böylede bir durum işte

• güzel fikir AA410 da denicem daha ergonomik olacak galiba. :D

• Bir Diana mod 52 kullanıcı olarak .. Kesinlikle yandan kurmanın alttan kurmadan daha kolay olduğunu söleyebilirim.. Hatta öyle bir hale geliyorsunuz ki kurma işleminde silahın kendi ağırlıgı vede sizin kurma işleminizle birleşip eforunuzu yarı yarıya azaltıyorsunuz....

• şahsen yeni bir tüfek alacak olsam yandan kurmalı tercih ederdim.

• yandan ve alttan kurmada artı ağırlık taşımak zorunda kalıyorsunuz.kırma namluda ,namlu biraz daha kalın olsa zamanla esneme olayıda olmaz sanırım.ama sonuçta dürbün takıldında nanometrelik esnemeler dahi isabetlilikte eksi etki yapar.kırmada namlu kilidide zamanla esneme yapabilir namluda herhangi bir yamukluk olmasada. kırmada kapanma noktası düşey olarak uzun olursa zannedersem metal çekiçlemesinden kaynaklanan eziklik asgari miktarda olur.sonuçta kalite kırma namluyu tercih ederim.diğer türlü yandan kurmayı.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Bu akşam bu muhabbet için açtım Er ryan daki sniper elemanın sahnelerini bir daha tekrar tekrar izledim
    Oradan aklımda kalmıştı eleman solak galiba ve sol elle sağdaki bolt u tuhaf bir şekilde kuruyor idi
    Bende de şöyle bir olay var
    Mesela HW 100 de kurma kolu sağda ve ben kurma kolunu kullanmak için sağ elimden faydalanıyorum ama bu bana sıkıntı veriyor zira elimi tetikten ve kabzeden çekmek benim konsantrasyonumu çok bozuyor .
    Şayet bende Air Arms olsaydı hemen bolt u sola alırdım.Zaten ayakta fazla atmıyorum genelde tri podla yada destekli atıyorum.
    Böylede bir durum işte

AA410'u 5-10 defa kurdum, sağ el tetikteyken kurmaya kalkarsan, (kuramazsın ama) boltu çekince gözüne girer g;$i . Bu nedenle herhalükarda silahın tutuşunu değiştirmek zorundasın. ama hw100'ün kurma kolu solda olsa dediğin doğru olabilir, çünkü kuruluşu yumuşak ve tek parmakla bile yapılabiliyor.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• ben yandan kurmayı alttan kurmadan zor sanırdım keşke yandan kurmalarda kol bıraz kısa olsaydı mademkı kolay kuruluyor vede kurulduunda 8 pellet kapasıtelı sarjorden peletı alıp namluya surseydı çok guzel olmazmıydı bölece pcp gıbı bı yaylımız olurdu vede tupu bıtmeden 100 lerce pelletı aynı hızda atabılırdık dına 300 vr modelı alttan kurma ve sarjörlu bence bunun yandan kurmalısını yapmak cokta zor deıl zaten alttan kurma şarjörlu pek anlam ıfade etmıyo.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• benim bolt sağ taraftayken atış yaptıktan sonra gözümü dürbünden ayırarak tüfeği hafif sola yatırıyordum sonra sol elimle tüfeği kuruyordum pek kolay olmuyordu ... İlker abi ve kemal abi sağolsun tüfeğin boltunu ve tetik mekanizmasının üzerindeki sağlak pimini sola takarak tüfeğimi solak hale getirdi. şimdi gladiatörle kapışırım valla :P tompson gibi saydırıyorum !!! ama vaz geçtim hızlı atış sevdasından sindire sindire atmak lazım

yandan alttan kurma olayına gelince benim side level tüfekleri sevmememin tek nedeni solak olmam... cidden ben biraz zor kuruyorum sağla kuramıyorum kurdum zannediyorum tüfeği kapatmaya çalışıyorum kilitli mekanizma izin vermiyor bu sefer solla kalan kısmını kuruyorum tüfeği ters tutarak sol elle çok rahat kuruyorum ama bu sefer mermi yükleyemiyorum. bu tamamen benim kabiliyetsizliğimde olabilir tabii :D

ama yinede solak arkadaşların tüfek almadan önce ergonomik yapısnın kendisine uygun olup olmadığını kontrol etmeli diye düşünüyorum