Hatsan Mod55 S VOTREX 0.177cal Gurupman

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba sayın hobidaşlar.

Uzun zamandır sahip olmak istediğim tüfeği sonunda edindim. Aslında benim istediğim yaylı olması idi ancak maalesef hiçbir yerde bulamadım.

Öncelikle hatsan marka olarak at44 üm zaten vardı. Mod55s Kırma namlu olarak ilk hatsanım. İlk olması ile birlikte şaşırdığım hususlar olmadı değil.

ilk önce bu kadar güzel bir tetik yapmışken onu ayarsız göndermek niye ....? Öylesine sert ki 1. aşama boşluğunu aldıktan sonra 2. aşamayı atlayıp tetik düşürmek için baya güçlü bir yumruk sıkmanız gerekiyor.

(hatta YUMRUK!!) tüfek ateş aldığında ise sanki piston karşıya değil parmağımın ucundaki tetiğe vuruyor. inanın ben 30 yıldır havalı tüfek kullanıyorum abartmıyorum parmağımın acısını ertesi gün bile hissettim. Öncelikle sizinde tetiğiniz benim ki ayarsız geldi ise hiç birşeyle uğraşmadan önce tetiği ayarlayın. Yoksa böyle kullanmaya devam ederseniz o tetik kırılacaktır, parmağınız sızlayacaktır.

ikinci olarak kundak vidalarını 1 haftalık iş sonrası az bir kullanımda kaç defa sıktığımı hatırlamıyorum. Her gün demek daha kolayıma geliyor. Tüfeğin şiddetli bir atış döngüsü var. Tepiyor. çınlıyor.

Kundak vidaları dışında en son namlu vidası gevşedi ki bu artık yeter dedirtti. bildiğiniz namlu kapalı konumda baya baya sağ sol oynamaya başladım. Kundağı söktüm. Namlu vidasını ve onun sabitleme vidasını inceledim. İşte orası benim esas hayal kırıklığım oldu. çünki namlunun vidasının başında diğer küçük (stop vidası - gevşemeyi önleyici) vidanın oturacağı aylar var ve montaj sırasında bunlar denk gelmemiş söküp tekrar uğraşmaktansa; ustam vidanın başını traşlamış uydurmuş hali ile o taşlayınca bizim stop vidası da işlevsiz kalmış. Resmini ekleyeceğim merak edenler için.

Kundağı sökmüşken kurma kolunun yarığından doğru içeri baktım ordan da gördüğüm manzara, vortex pistonun gövdesi manşet pistonu tarafından fena şekilde traşlanmış. onun resmini çekmedim. canım sıkıldı iyicene.

Sonuç olarak Kozmetik olarak güzel tüfek, göz alıyor. Sımsıkı tutarsanız isabetli tüfek. Belki ileride yaylıya çevirip gücünü bir miktar düşürürüm. Yorucu ama kullanımı keyif veriyor. Taksitleri daha başlamadı. Taksitleri bitirebilse bari.

Bir kaç örnek vermek gerekirse ;

4 yıldır Hatsan AT44-10 tac 0.22cal

6 yıldır Kral N-03 0.22cal

kullanmaktayım. Pcp de hiç bir hata bulamadım bu güne kadar.

Kırma namlu olarak Kral N-03 de ise tetik modifiyesi, Namlu Crown' u,nalu ucuna moderatör, yayın ayarlanmadı ve asetat ile sarılması, dürbün stopu için ray üzerinde olmayan deliğin açılması ve daha aklıma gelmeyen bir kaç işlem daha yaptım ancak ne öncesinde nede sonrasın da buda çok özensiz yapılmış değim bir şeyi olmadı. Tek arızası manşet bozuldu, yay kırıldı.

Bu kadar gürültü çıkardıktan sonra grupmanı paylaşıyorum. Üşenmeyip okuyanlara teşekkür ederim.

Saygılarımla ...

• Bu arada gurupman da iki farklı kutu Spoton Dome var. Nişan aldığım nokta aynı olmasına karşın İkisi farklı yere guruplandı.

HATSAN AT44-10 Tac. 0.22cal | Discovery Optics VT-R 4-16x40

HATSAN Mod55s 0.177cal | Hawke Airmax 3-9x40 AMX + Protector Dampa

Kral N-03 Carbin 0.22cal | Vector Optics 3-9x40

Daisy Powerline 5501 0.177cal

Akkar AŞ Kırma Namlu (Gamo Delta Cadet Kopyası) 0.177cal (ilk Tüfek)

• Öncelikle hayırlı olsun garibime giden birşey var pcpye geçmişsiniz tekrar yaylıya neden döndünüz yanlış anlaşılmasın yargılamıyorum ama çok tuhaf geliyor bana :)

FX Dreamline Compackt 5,5 mm + zeiss 5*25*50 ffp satılık

kral puncher np01 5,5mm + leapers 3-12*44 mini swat mildot satılık

reximex tormenta 5.5 mm + tac vektor 4-16*50 sf satılık

kral mortal 5,5 + tac vektör sentinel 4-15x50 e-sf satılık

• Teşekkür ederim. Estağfurullah yanlış anlamadım.

Ben çocukluğumdan beri havalı tüfekleri çok seviyorum. Hali ile o yıllarda pcp yoktu. Varsa bile benim haberim yoktu. Yaylı havalı tüfek başka, co2 başka, pcp başka bir keyif. Ben bu kategorilere yukarı aşağı ileri geri gözü ile bakmıyorum. Hepsinde farklı bir keyif buluyorum. Örnek vermek gerekirse pcp ile uzun mesafe slug atmak çok keyifli. 100mt yi kat eden solidi dürbünden görmek ardından hedefte yaptıklarını göre bilmek, yaylı tüfekte ise tepmesi ve onu zapt etmeyi öğrendikten sonra yaptığınız atışlar (bence en zahmetlisi), blowback li bir co2 tabancanız varsa zaten doyum olmuyor, bunların hepsi birbirinden ayrı zevkler benim için.

Ana sebep yukarıda yazdıklarım olsa da birde daha önemsiz olanı var ki; uygun bir bahçeniz varsa ve gezerek, ayakta, bir ağaca yaslanarak vs.. gibi atışlar yapacaksam tercihim yaylıdır.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen TakeDawn ().

• Hatsan bazen böyle can sıkıcı hatalar yapabiliyor, Striker edge tüfeğimde namluyu gövdeye sabitleyen vida resmen tek seferlik yapılmış söktüm ve geri takamadım, yuvaya ve vidaya tekrar diş açmak zorunda kaldım, pafta kılavuz takımım olmasa bu sorunu çözemicektim ki bu malzemelerden bir haber olan son kullanıcılar mutlaka vardır onlar için daha vahim bi durum maalesef.

Rifle

Kral Empre X RG / .25
    Huğlu Effecto Px5 Pro / .22
    Hatsan Galatian LW RG / .22

Hatsan AT44 LW RG / .177

Hatsan Mod 85 Sniper / .177

Ersüs ERS-2017 / .410 ga

Scope - Red dot

Vector Optics Everest Gen2 3-18x50 SFP

Vector Optics Maverick-lll 1x22 S-SOP

Solognac 4-16x50 SFP

• Teşekkür ederim. Estağfurullah yanlış anlamadım.

Ben çocukluğumdan beri havalı tüfekleri çok seviyorum. Hali ile o yıllarda pcp yoktu. Varsa bile benim haberim yoktu. Yaylı havalı tüfek başka, co2 başka, pcp başka bir keyif. Ben bu kategorilere yukarı aşağı ileri geri gözü ile bakmıyorum. Hepsinde farklı bir keyif buluyorum. Örnek vermek gerekirse pcp ile uzun mesafe slug atmak çok keyifli. 100mt yi kat eden solidi dürbünden görmek ardından hedefte yaptıklarını göre bilmek, yaylı tüfekte ise tepmesi ve onu zapt etmeyi öğrendikten sonra yaptığınız atışlar (bence en zahmetlisi), blowback li bir co2 tabancanız varsa zaten doyum olmuyor, bunların hepsi birbirinden ayrı zevkler benim için.

Ana sebep yukarıda yazdıklarım olsa da birde daha önemsiz olanı var ki; uygun bir bahçeniz varsa ve gezerek, ayakta, bir ağaca yaslanarak vs.. gibi atışlar yapacaksam tercihim yaylıdır.

Belki ben yaylılardan çok çektiğim içindir elime geçen yaylılar demekki o kadar kötüymüşki günün birinde zoraki ultra aldım ilk çıktığı tarihten bahsediyorum okadar eski neyse ama zorakiyi alırken birçok yaylıdan daha isabetli olacağını bilmiyordum öylesine tabancam olsun hesabı bir gün yaylıyla 50 MT grupman yapıyordum ozaman elinde son yaylı tüfeğim stoager suppersor vardı adını tam doğru yazamamış olabilirim ozamanın herkezin beğendiği ve isabetli bulduğu yaylıydı 50 MT 10cm x 10 cm gibi grupman yaptım ardından zoraki ile aynı mesafeye 1 TL grupman yapınca yaylıya ozaman veda ettim zoraki ve kral breaker bullup s ile yıllarca güzel işler çıkardım benim yaylıya bakış açım bu şekilde maalesef

FX Dreamline Compackt 5,5 mm + zeiss 5*25*50 ffp satılık

kral puncher np01 5,5mm + leapers 3-12*44 mini swat mildot satılık

reximex tormenta 5.5 mm + tac vektor 4-16*50 sf satılık

kral mortal 5,5 + tac vektör sentinel 4-15x50 e-sf satılık

• Atıcılıkta mesafe demek güç demek. Mesafe atışı yapmak istiyorsan tüfeğin güçlü olmalı. Yaylı tüfeklerde güç demek bela demek :) Hakim olması tecrübe ve zaman ister. 50FPE lik bir PCP yi hiç kullanmamış ancak farklı silahlar ile deneyime sahip bir atıcıya verin grupman yapacaktır. Ancak 5 FPE den güçlü bir yaylıyı verin, uzun bir süre tüfeğin arızalı olduğunu düşünecektir. Yaylı tüfekler geliştirilebiliyor. Özellikle elimdeki piyasanın en ucuzlarından kral n-03 ile 25mt içinde grupman anlamında pcp ile yarışırım. ancak 25mt üstü mesafeler için 0.22cal lik 12FPE lik tüfek malesef güçsüz kalacaktır. Yanlış anlaşılmasın n-03 kutudan çıktığı gibi süper ateş etmiyordu. Bazı yaylı tüfek uğraş gerektiriyor. Ama Hatsan mod55s (tetik ayarını saymazsak ki abd den bir müşteri olsa sayardı. Yani ben quattro diye bir icat yaptım sen bak ayarla diye bir mantık yok ) kutudan çıktığı gibi iyi ateş ediyordu hatalarına rağmen... en azından benimki öyle. Yalnız zapt etme beceri isitiyor. yaylılar ok atmaya benziyor. yay geren atıcının önce o güce hakim olabilmesi gerekiyor. Tabiri caizse tir tir ediyorsa o atış olmaz. Pcp ateşli silahlara daha çok benziyor. Genel nişan almanın gereksinimlerine daha uygun. Yaylı ise sıkı bir tutuş istiyor. Bu ise nişan almanın şartlarına tezat bir durum. Hem az sonra gelecek tepme için sıkı duracaksın hem de titremeyecek... Zamanla oluyor.

Gine bir tüfek örnek vererek toparlayayım mesela mod125 den aldığım deneyim ise o kadar güç gerekiyorsa pcp kullanmak daha mantıklı kendime eziyet edemem. taşıması zor zatptı zor. Hele ki yaylılarda en büyük isabetsizlik sebeblerinden biri olan göz ile anlaşılamayan dürbün ayağının kayması ayar kaçırması gibi olaylar bu tüfekte dürbünü kırma fırlatıp atmalarla sonuçlanıyor. İmkansız değil ama o tüfek benim gibi yaylı seven biri için bile ağır kaçıyor. Cüssem belki ABD standartlarında olsaydı belki de .. benim için çok zor.

Mod55s yaklaşık 16fpe güç ölçtüm. 50mt denemedim henüz ama deneyeceğim burada paylaşırım. 25metrede yaptığım kısa denemelerde ise 1.5- 2 cm lik gurupman yapabiliyorum. kalibreninde 0.177 olması hasabiyle gücünde 50mt ye yeteceğini düşünüyor. Onu da paylaşmak isterim.

stoager tüfeğiniz .22cal ise gücü zaten o mesefelere yetmemiştir yada çok başa bele şekilde güçlüymüştür. :) (bu cümleyi sonradan fark ettim eksik yazmışım. Düzelttim.)

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen TakeDawn ().

• Hatsan bazen böyle can sıkıcı hatalar yapabiliyor, Striker edge tüfeğimde namluyu gövdeye sabitleyen vida resmen tek seferlik yapılmış söktüm ve geri takamadım, yuvaya ve vidaya tekrar diş açmak zorunda kaldım, pafta kılavuz takımım olmasa bu sorunu çözemicektim ki bu malzemelerden bir haber olan son kullanıcılar mutlaka vardır onlar için daha vahim bi durum maalesef.

Sanırım sökmemizi istemiyor ve sökmeye kalkarsak başımızın belada olmasını istiyorlar :) at44 ün tüplerinin eskiyen oringlerini değişirken bende çok zor açmıştım. Keze mod55 in öndeki kundak vidası da neredeyse sizin ile aynı durum... Aşırı tork uygulanmış olabiliyor. Anlamadığım o kadar küçük vidalara nasıl o kadar yüksek torkları zarar vermeden uyguluyorlar ?!?

• Tekrar merhaba arkadaşlar.

23 metre gurupman denemesi yaptım. Çok kısıtlı zamanda bunu çıkarttım.

solda Kral N-03 0.22cal Spoton hunter 14gr 5 atış

sağda Hatsan Mod55s 0.177cal Jsb Match Diabolo 8.24gr S100 4 atış

(kafam çok dalgın 2 satır yazıyı 3 kere düzelttim özür dilerim... iş çıkışı)

Elimdeki

HN Hunter Extreme
    crosman Premier HP

Jsb Match Diabolo s100

Spoton Dome (elimde 3 kutu var. 3-nünde kalıbı farklı)

Spotonda sadece 1 kutu olmak üzere bunların hepsini sevdi diyebilirim.

İlginç olanı namlu kapalı iken zorladığınızda sağ sol çok hafif bir oynama olmasına rağmen(-ki yukarıda bahsettiğim vidada ki hatayı düzeltmek için kendimce şimleme yaparak bunu azartsam da oynama azda olsa var) bu doğruluk beni gerçekten şaşırttı. Acaba diğer hatsanlarda da bana tuhaf gelen bu durum aslında bir hatsan normali mi?

• Son olarak 12 Metre atışını güncelliyorum. Dürbünümde aldığımdan beri süre gelen bir hata vardı. Sonunda İç lenslerden biri dürbünün içine düştü ve onu tekrardan yerine monte ettim. Bu sefer sabitleyici ile montajlandı. Sonra bu gurupmanıda güncellemek istedim. Jsb s100 de son atışı aşağı kaçırmamış olsam gurupman ölçüsü sıfırdı. Ama spotonda kinin benim hatam olduğunu düşünmüyorum.

• eline sağlık gayet güzel grupmanlar

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• eline sağlık gayet güzel grupmanlar

Teşekkür ederim hocam. Aslın da bu tufek ile ilgili size danışmak istediklerim var. Bu namludaki küçük oynama diğer Hatsan namlu kırmalarda da var mı ve şu uçtaki arpacigi zarar vermeden nasıl sökerim. El ile cevirerek ve Lastik çekiç ile denedim başaramadım.

• namluda oynama olmaması lazım oynama sağa solamı yukarı aşağımı sağa sola ise o zaman namlu bağlantı vidasını bir kontrol et yalnız kontra vidası var gevşememesi için ufak bir vida onu söküp büyük vidayı elinden geldiğince sık sonra kontra vidasını tekrar tak. yukarı aşağı ise namlunun altında bir stoper var namlunun hemen altında onun yayının yumuşak olup olmadığına bir bak. namlu ucundaki nişangahı sökme bence ama illa sökeceksen sıcak suya sok plastik yumuşasın elinle çevirip çekip alırsın bunun namlusunda şok yok ancak namlu crownunu yani namlu ucundaki havşayı bir kontrol et vede gördüm ki namlu bağlantı vidasını sökmüşsün vida dışarıda fotoğrafta ve stoper vidası yok ayrıca şuna dikkat et namlu yatağında vidanın geçtiği yanal yüzeyde sağda solda iki metal pul olması lazım onlar duruyormu bir bak eğer o pullar yoksa istediğin kadar sık vidayı namlu genede oynar sağa sola.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen ZETAX ().

• mesela benim mod55 s im namlusu 30 cm e kısaltıp crownu 60 derece ile açtım. namluda şok olmadığı için namlunun ha önünden kısaltmışsın ha gerisinden bir önemi yok sadece namlu ucu crownunu iyi ve hassas açmak lazım ki pellet tam dengeli bıraksın namluyu. üzerinde 16j vortex takılı durumda ayrıca tetik önemli onuda sitede aratabilirsin açtığım bir konu var dokunmatik olacak kadar yumuşayabiliyor quattro tetik.

örneğin Adana FT de benim mod55s iki yarışma gördü ve madalya aldı bu silah . neden bunu anlatıyorum mod55 potansiyeli olan bir silahtır iyi yapılırsa herhangi bir hw yada AA ile kapışabilirsin ama dikkatli ve iyi yapılması şartıyla

senin makinada gayet iyi grupman yapmış bu arada.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Bu arada yaylı candır. Tabi hakim olabilirsen. vede inceliğinide bilirsen 16 grain pelleti atan uzun namlulu bir mod125 39 joule verirken ihtiyaç halinde bir anda aynı pelleti 1600 fps ile fırlatabilirsin yani 120 küsür joule eder sonra tekrardan ikinci atışını 900 ile gönderebilirsin. Tecrübe ile sabittir. yeterli deneyimin olursada kimin nereyi vurduğunu bilirsin. (Tabi bu deneyim silah için söylenmilştir her yaylı ayrı bir huya sahiptir.) ve (tabi o gücü illa 16 grainde almak doğru olmaz o zaman da HN Pliedriver 30 gr gibi bir pellet1100 fps ile atar ;) mesela )

bunu yaylı haricinde hiç bir silah yapamaz. yaylı zihin bilek ve yürek işidir dostum.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ZETAX ().

• Bu arada yaylı candır. Tabi hakim olabilirsen. vede inceliğinide bilirsen 16 grain pelleti atan uzun namlulu bir mod125 39 joule verirken ihtiyaç halinde bir anda aynı pelleti 1600 fps ile fırlatabilirsin yani 120 küsür joule eder sonra tekrardan ikinci atışını 900 ile gönderebilirsin. Tecrübe ile sabittir. yeterli deneyimin olursada kimin nereyi vurduğunu bilirsin. (Tabi bu deneyim silah için söylenmilştir her yaylı ayrı bir huya sahiptir.) ve (tabi o gücü illa 16 grainde almak doğru olmaz o zaman da HN Pliedriver 30 gr gibi bir pellet1100 fps ile atar ;) mesela )

bunu yaylı haricinde hiç bir silah yapamaz. yaylı zihin bilek ve yürek işidir dostum.

Teşekkür ederim hocam. Bol bol yazmışsınız :)
    Namlu vidası ile ilgili paylaşımızın için çok teşekkür ederim. İlk yazdıklarıma bakarsanız orada bir sorun var zaten. Fotosunu da ekledim. Namlu vidasının üzerindeki kontranın oturacağı yuvaları ayıran tırnaklardan biri, kontra yuvasına denk gelmeyince; sağ olsun hatsan tarafından taşlanmış. namlunun hareket yerlerindeki şimler ( ince pullar) yerinde. Ben Namlu vidasında farklı bir kontra deliğine (sağlam deliğe) denk getirebilmek için bu şimlere ek olarak bir kola kutusundan keserek yaptığım 1 adet pul daha ekleyerek monte ettim. Amacıma bir nevi ulaştım. kontra vidasının denk geldiği oyuk değişti ve ara ara kontrol ediyorum vidanın pozisyonu ilki gibi değişmiyor, artık sabit duruyor. Ancak sağ ve sol oynama çok küçük olsada devam ediyor. Oynama derken silahı sıkıca kucaklayıp diğer elimlede namlu ucundan sıkıca salladığımda olan bişey bu normal bir dokunuş ile langır şingir olmuyor yani. ama var mı evet çok küçükte olsa var. Kola kutusundan yapıp ta eklediğim şimle yuvaya zor sokmuş olsamda Bir şim daha yapıp koymayı da deniye bilirim. Ancak namluyu söküp o pimi sadece namludaki yerine soktuğumda da fark ettim ki yatakta da bu boşluk var. Yani bu yüzden bir ikilemdeyim bir yandan bu namlu vidasının yenisini istiyeyim diyorum ama bunun yatağında da boşuk var. Bilemiyorum bu modeller böyle mi? Amacım kıyaslamak falan değil de bunların hiç biri kral n03 de yok. ( bu arada kral tarafımca ayarlanmış gelebileceği son noktaya ulaştığını düşündüm bir silah. he aldığımda isabet çalışma döngüsü falan berbattı ama bu yada benzer tuhaflıklar içermiyordu )

Namluda fabrikasyon krown var. Ölçmedim ama bayada geniş bi krown yani öyle 30' lik bir krown değil. Arpacığı modaratör eklemek amacı ile sökmek istiyorum. Tavsıyenizi deniyeceğim. Teşekür ederim. Küçük vidası (kontra) var. Fotoda olmama sebebi Hatsan ın üretim aşamasında denk gelmeyen yeri taşlayarak ne hale getirdiği görünsün diye.

mod55 inizdeki vortex i 16joule siz mi ayarladınız? Benimkinde 19-21joule gibi bir güç ölçtüm de ... bende düşürmeyi düşünüyorum. Fabrikaya bu güç için kaç bara ayarlıyorsunuz diye sorayım dedim. En azından bunu bilerek başlarsam ayarlama işlemi daha kolay ve kısa sürer diye ... Ohoo maalesef onların pistonun içine hava bastıklarından bu basıncın alınacağı vidadan haberi yok. :)

Tetik ile ilgili forumda yazdıklarınızı okudum hocam. Ancak mevcut olanları okudum. Sanırım. Resimler ile destekleyerek hazırladığınız bir çalışmanız var arada yazılanlar arasında sözü geçiyor oradan biliyorum. Bu arada şu an forumda ulaşılabilir çoğu yazınızı okudum sanırım. Ancak forumda bu çalışmanız yitip gitmiş maalesef. Tetiği şu anda gayet güzel bir şekilde ayarladım. Güzel çalışıyor. O yazıyı yine de çok merak ediyorum.

Biraz da yaylıya küskün arkadaşlarımıza sözüm, Yaylı (tepme) candır hocam. Birde hakim olmayı öğrendikten sonra (tepme) bağımlılıktır :) Enstrüman gibidir. Arayı açarsanız oda sizi unutmaya başlar. Her tüfeğin de hakimiyeti ayrı bir deneğimdir. Hedefi vurduğunuzu yavaş yavaş dürbününüzden görmeye başladığınız anda olmaya başladınız demektir.

• Bugün Hatsan la kötü bir muhabbetim oldu. mod55s im ve dominatörüm yarışmalarda kullandığım ana silahlarım ki tüm ayarları ve namluları sonradan hatsan sponsor olup ayarlamıştı vortexi 16j kendileri takmışlardı ve ikisinede sonradan 30 cm lw namlu takmışlardı. silahların son dokunuşlarınıda ben yapmıştım ve ikiside inanılmaz istikrarlı ve tam bir ft tüfeği olmuşlardı. ancak son 2019 da kullandıktan sonra malum pandemi nedeniyle silahları yağlayıp bağlayıp kaldırdım. şu aralar özellikle bursa grubu ft yarışmalarına başlayınca bende katılırım diye tüfekleri çıkardım ama vortexler 0 lamış yani boşalmış hatsan ayarlasın diye gönderdim ikisinide notta yazdım" bu silahlar yarışma tüfekleri sizde 16j vortex takıldısizde özel olarak lw namlu takıldı. yarışmalar başladı ancak bizim vortexler su yaptı bunları onarıp 16j yapabilirmisiniz. 8.44 pelleti 800fps ile atacak şekilde olacak twtiklerinede dokunmayın" dedim . hatta telefonlada aradım tembihledim. bu gün silahlar geldi ikiside tam kazık gibi tetikler değişmiş beton gibi olmuş vortexler sonuna kadar hava basılmış. 8.44 dü 980 ile atıyor ikiside. dominatör üde düşürmüşler. kundak ezilmiş. Aradım arkadaş ben ne istedim siz ne yaptınız. bunlar sizin adınıza yarışmalarda kullanılan bizzat gücünü sizin bu iş için ayarladığınız tüfekler ben bu şekilde bunlarla hiçbir yarışa giremem. cevap e biz güç ayarlaması yapmıyoruz standart ne ise o .yahu bu tüfekler standart tüfekmi cevap yok.

dedimki tamam arkadaş olacak iş değil vazgeçtim vortex den siz bana yaylılar için olan arka plastik tapayı gönderin ben yay takıp devam edeyim. cevap yok . yani el birliği ile silahları patates ettiler . cok sinirlendim.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Hocam bu haber beni hem sizin hem de kendi adıma üzdü. Bende bu gün Hatsan ile mod55 in namlusunun oynaması ile ilgili yaşadıklarımı anlattım. Onlarda bana bunun kolay çözülebilecek bir şey olmadığını fabrikaya göndermem gerektiğini gerekirse namlu hatta silah bile değişebiliriz dediler. E be kardeşim niye ozaman bu silah o fabrikadan çıktı? paketlendi ve satışa sunuldu. Daha 1 ay olmadan silahımı mahvetmeseler bari ...

Vortexlerin doğru ayarlanmaması konusunda ben çokta karamsar değilim sizin adınıza. Çünkü vortex hava kaçırdı ise tıpkı pcplerin tüplerindeki gibi oringler eskimiştir. hatsanda bunları onarmıştır yada pistonları değiştirmiştir. Basınç olarakta bu gün konuştum onlar standart 125bar basıyorlarmış. Yabancı forumlardan edindiğim bilgilere göre vortex te hatsan pompa ile dolum yapmak mümkün ve vortex gövdesinde bulunan bir vida sayesinde de basıncı almak mümkün. Bence vortexi boşaltıp 100bar basarak bir deneme yapılabilir. Bunu bende yapmayı düşünüyorum. Yay dönüşümü için gerekli parçayı bulursanız bunu bende almak isterim hocam haber verin :) çünki ben ayarladığım yayların çalışma döngüsünü bir vortexe yiğelerim. Daha sakin çalışıyor bence. Ayarlayınca tabii..

Düşen silah için ise gerçekten üzüldüm. O kundağı yenileyecekler mi bari??

• vortexde ayar var 100 bar dediğiniz gibi istenilen sonucu veriyor . fakat mide bulandıran şey böyle bir firmanın bu şekilde insanları sallaması yahu kendi ürünleri ile yarıslara katılıyorum kendi firmalarını o kadar tx200 lerin hw lerin arasında aslanlar gibi temsil ediyor bu tüfekler muameleye bak. ben bilmezmiyim bir tx200 alıp yarışmayı .

şahsen vortex için tekrar göndermeyeceğim yaylı aparatı gelirse yedekte tutup vortexi öyle ayarlayacağım. malum eşek çamura çökünce en kuvvetli sahibi olurmuş.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• valla hocam ne söyleseniz haklısınız hatta benimde eklemek istediklerim olsa da tutuyorum kendimi. Ancak şu silah düşürmeleri gerçekten tatsız olmuş. Bende şu anda bir yandan bunu düşünüyorum bir yandan hatsan a göndermek üzere 3 haftalık tüfeği paketliyorum. Hadi hayırlısı...