RWS / Diana Mod 48 .22

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Yaylı havalı silahlar arasında Diana (yada amerikada satılan adı ile RWS) modelleri, gerek gücü ve gerekse isabetliliği ile ülkemizde bugün itibari ile alınabilecek en iyi markadır. yaylılar içerisinde kırma namlu olmasına rağmen gücü ve isabetliliği ile tüm yaylıları geride bırakan 350 magnum'a güç olarak yakın olan üçüz kardeşleri model 48/52/54 ün tamamı aynı yay, aynı piston, aynı silindire sahiptir, dolayısı ile de her üç tüfeğin gücü ve yine aynı namluları kullanmalarından dolayı isabetlilikleri aynıdır, burada üç modelin herhangi birinden bahsederken aslında her üç model için de geçerli olan bilgiyi vermiş oluruz.

Peki bu üç model bire bir aynı mı? Hayır. güç üreten mekanik aksamları birebir aynı olmasına rağmen, model 52 kundak ve model 54 kundak+yürüyen mekanizma sistemleri ile birbirinden ayrılır.

Benim şu anda sahip olduğum Model 48 .22 cal (5.5)

[Resim Engellendi: http://img210.imageshack.us/img210/4021/rwsmod48jb1.jpg]

Namlu çıkış hızı : 890-900 fps / 265-270 metre saniye (fabrika verilerine göre)
    Güç (ürettiği enerji) : 25 ft/lbs (beeman kodiak/HN Baracuda/Diana HighPower ile)
    Kalibre : .22 (5.5mm)
    Ağırlık : 4 kg
    Tetik : Çift kademe, oldukça hassas hale gelebilecek kadar ince ayar yapılabiliyor, çift ayar vidalı
    Standart nişangah : gez-arpacık

Chairgun'daki grafiklere göre 16 grain AA mermi ile 10 metreye sıfırlanmışken

50 metrede 2.52 cm aşağı 22.764 J
    75 metrede 22.0 cm aşağı 18.725 J
    100 metrede 59.6 cm aşağı 15.403 J
    125 metrede 119.5 cm aşağı 12.600 J
    150 metrede 203 cm aşağı 10.422 J

yukarıdaki değerleri üretiyor, sanırım ülkü beyin bir pelletin bir soda şişesini kırabilmek için ihtiyacı olan enerjinin 8 joul olarak hesapladığını yazdığını hatırlıyorum (yanlış hatırlıyor olabilirim, hatam varsa affola), eğer böyle ise; o mesafede isabet ettirmek oldukça zor olmasına rağmen eğer ederse 150 metrede bu şişeyi yukarıdaki verilerden rahatlıkla kırabileceğini anlarız. benim bu tüfek ile 150 metrede soda şişesi kırmak gibi bir hayalim yok, 120 metreden sonrasında PCP'ye geçmenin elzem olduğunu çok iyi biliyorum. Ancak bir atıcı silahını ve yetenekleri ne kadar iyi bilirse o kadar iyi kullanır diye düşünüyorum.

• Çok güzel bir yazı. Sadece kırmızı ile işaretlediğim kısma katılmıyorum.

• Tabi yanlış anlaşılmasın, Jay arkadaşımızın işaretlediği kısım benim şahsi görüşümdür, ülkemizde bulunabilen benim bildiğim en kaliteli 2 yaylı markası WEIHRAUCH ve DIANA'dır. Ben her iki markadan da ikişer tüfek kullandığım ve isabetlilikte Weirauch ile en az başbaşa ama güç olarak açık farkla önde olması sebebi ile Diana'ların daha iyi olduğunu düşünüyorum, bu sebeple yazdım. Dediğim gibi bu benim şahsi görüşümdür, bağlayıcı yada iddalı bir söz olsun anlamında yazmamıştım.

• 50 metrede 2.52 cm aşağı 22.764 J
    75 metrede 22.0 cm aşağı 18.725 J
    100 metrede 59.6 cm aşağı 15.403 J
    125 metrede 119.5 cm aşağı 12.600 J
    150 metrede 203 cm aşağı 10.422 J

Gayet güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkür ederiz :)

Peki siz kendi tüfeğinizdeki dürbününüzle yüz metrede hem hedefi hemde bu verilere göre atmanız gereken yeri aynı ana görebiliyormusunuz. Yani 100 metrede hedefi vurmak için namluyu kaldıramanız gerektiği kadar kaldırdığınızda hala hedef dürbünün görüşü içinde oluyormu? (12x de)

Saygılar...

Her Türk Asker Doğar... X]#+,

Webley Patriot 5.5mm (1. nesil)

• Ortalığı PCP'lerin kavurduğu bu günlerde, topiğe cevap geleceğine pek ihtimal vermiyordum ama demekki ilgilenenler varmış :)

ben bu tüfek ile 12x büyütmede 100 metre ve üzeri atışlar yapabilmek için dürbün ayağı ile ilgili bazı çalışmalar yaptım, normalde evet görüntüye almak oldukça zor hatta imkansız gibi oluyordu, ancak burada kullanılan pelletin de önemi gerçekten çok büyük, 21 grain HN anormal düşüş yaptığından 100 metrede dürbün klikleri kurtarmıyordu, atıyordum ama dürbünden pelletin nereye gitiğini göremiyordum, sonradan dediğim gibi dürbün ayak yüksekliği ile bazı oynamalar ve iyileştirmeler yaptım, ancak onda bile istediğim peformansı yakalayamadım, daha detaylı çalışma yapmak gerekiyordu.

Bugün yatagun.com.tr'den 16 grainlik FX pellet'lerim geldi, ağırlık yaklaşık %30-%40 oranında azaldığından pellet dürbün görüş alanında kalacaktır diye düşünüyorum, o zaman hedefe ayar yapmak daha kolay olacak. Umarım sorunuzu istediğiniz gibi yanıtlayabilmişimdir.

Bu arada dikkat edilirse aslında bu tüfek ortalama bir PCP ile aynı güce sahip, hemde modifiye olmadan, ayrıca dizelleme olayı düzene girdiğinde oldukçada stabil atışlar yapılabiliyor, eninde sonunda bir PCP alacağımız kesin ama, 15-20 atıştan sonra isabetlilikte vuruş noktası değişen PCP'lere göre bence daha avantajlı, 50. atışta da mesela 890 fps atıyor, 250. atışt da nerdeyse aynı, ama PCP'de tüp boşalınca scubada zayıflamışsa işiniz zor birde scuba hammaliyesi vs de var (amma abarttım bende, kedi-ciğer meselesi oldu galiba ^^ )
    Son söz olarak Mod54'ten sonra bu tüfek ilk aldığımda olduça yavan gelmişti bana, daha az gösterişli idi vs. ama alıştıkça, tüfeğin yetenekleri daha iyi anladıkça ona olan sevgimde giderek artıyor :love: hiç yoksa tüpü bitecek, 15 dk sonra namlu çıkış hızı azalacak diye düşünmüyorum ;dance;

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Pars ().

• Cevap için çok teşekkür ederim...

Bende aynı sizin gibi düşünüyordum önceden. Ne o öyle tüpmü taşıycam 3dk atış yapıp 10 dk tüfekmi pompayla doldurucam diyordum. Bişeyi görüp vurak isteyince tüfeği çıkartıp kurup vuramıycammı hava pompalamaklamı uğraşıcaktım diyordum. Gittim webley patriot 1. nesil aldım. Genel olarak yukarıdaki istediklerimi karşıladı. Çeşitli sorunlar çıkarttıktan sonra şimdi iyi geçiniyoruz. Kısaca kuruyorum atıyorum memnunum...

Ama... Evanix Ar6 yı duyunca fikrim biraz değişti. Tek kelimeyle açıklamak gerekirse 60fpe :!: :!: . Dedimki kendikendime bu tüfek 15 atış için bile doldurulur. Heleki biraz daha araştırdım namlu değişimi ve küçük upgradelerle kalibreside arttırılıp neredeyse g..... bir silah gibi oluyor (g..... diyim siz anlayın). Sonra öğrendimki AAlar FXlerde upgrade edilince onlarlada çok yüksek hızlara ulaşabiliyorsunuz. Şunuda kabul etmek gerekirki bu küçük upgradelerle elde ettiğiniz hızı yaylıda hiçbir upgrade ile elde edemeyiz. (Misal benim tüfeğim kendi gücünü bile kaldıramadı ilk etapta yada Mustafa Amca Ve Ülkü Amcanın diana tüfeklerin modifiye edildiğinde namluda pelet atarken tam olarak hatırlayamadığım bir sorun olduğunu ve modifiye yapılmamasını önerdiklerini hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam.)

Kısaca benim düşüncem son olarak şu hali aldı: "PCP alınmalı ama yaylının yanına..."

Tekrar teşekkürler...

Saygılar...

Her Türk Asker Doğar... X]#+,

Webley Patriot 5.5mm (1. nesil)

• Ben 110 metreye gamo promagnum atıyordum ve sonra şu 21 grn olan diana hıgh power pelleti deneyim dedim ve gözlerime inanamadım oda aynı yere gidiyordu ve hiç düşme olmadı ve o mesafede yere çarpınca baya bir toz kaldırıordu.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Bende Diana 54 var. 8 sene önce almıştım. Gerçi ben çok sık ve fazla atış yapamıyorum. Ama geçen sene modifiye amaçlı olarak yayını ve pistonunu değiştirene kadar 265 m/sn hızda atış yapabiliyordu. (Benjamin 14.3 gr ile.)

İsabetlilik konusunda ise gerçekten çok iyidir. Bir Müsbaka silahı kadar hassas olmayabilir ama 25 m'den hemen her atışta 9x dürbün ile poligondaki boş kovanları tek tek vururdum. 25 m'den yaptığı gurupmanda 50 ykr'den daha küçüktür..

Bu silahın en büyük düşmanı (benim kendi fikrim) modifiye dir. Her ne kadar modifiyeye uygun dense ve güç artışı bakımından iyi sonuçlar alınsa da yiv ve set yapısından dolayı modifiye sonrasında atış hassasiyeti bozulmaktadır. Bu silahı alacak yada kullanan kişilere tavsiyem olduğu gibi kabul edip kullanmalarıdır.

FX Gladiator .22 + NikkoStirling 8-32x60

Bu Vatanın varlığının ve Bölünmez bütünlüğünün bedeli Çanakkale'de Ödenmiştir !

Arabalar ikiye ayrılır. SCENIC ve Diğerleri :) (SCENIC 2.0 16V BVA - Yollar gidişime, Kızlar duruşuma hasta :) )

Kula bela gelmez Hak yazmayınca, Hak Bela yazmaz kul azmayınca, Hak intikamını kuldan kul ile alır. Din, İrfan bilmeyen, bunu kul etti sanır.

• isabet konusunda 97 k dan geri deil 10 metrede tek delik yapıyor uzak mesafede ise hw nin bütün pistonlu silahlarına fark atar.

• diana denemedim ama hw97k 90-100 metrede dahi çok isabetli bir silah,güç her zaman herşey değildir diyorum :thumbup:

:thumbup: HW 97K 5,5 :thumbup:

zigana k 9x16

perfectline crosbow 80lbs

fusilrobust 16 (1913)

huğlu özel yapım süperpoze

huğlu standart süperpoze

crossman 2100 airpump

gamo cfx 4,5 :thumbup:

• Mod 54 birde alttan kurmalı olsa idi .

Gamo Hunter 440 4,5 mm
    Gamo cfx 4,5 mm Tasco 3- 9 *40
    Benjamin Discovery 5,5 mm Nikula 6-24*50

• Official Post

Mod 54 birde alttan kurmalı olsa idi .

Bir gün o da olur. ;şrofls;.

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Ben 110 metreye gamo promagnum atıyordum ve sonra şu 21 grn olan diana hıgh power pelleti deneyim dedim ve gözlerime inanamadım oda aynı yere gidiyordu ve hiç düşme olmadı ve o mesafede yere çarpınca baya bir toz kaldırıordu.

Sayın kartalcin, promagnum ile HN HighPower'ın aynı yere düşmeleri mümkün deği zira arada ciddi ağırlık farkı var (ProMagnum=16 grain, Diana Highpower=21 grain)l, geçen hafta yaptığım atışlarda promagnum ile sıfırladığım 100 metredeki hedefin HN'ler enaz 1.5 metre önüne düşüyordu, hedef yerden 40 cm kadar yukrıda olduğundan yerde olsa fark daha iyi anlaşılabilir. Ancak eğr tüfeğin ayarlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı ise yani ayar değiştirilmeden önce promagnm ile atış yapılıp sonra HighPower ile atış yapıldığında fark bariz olarak görülebilir.

Mod 54 birde alttan kurmalı olsa idi .

Bende önceden alttan kurma ve sabit namlulara daha sıcak bakıyordum, ama Mod54 ile tanştıktan sonra, yandan kurmanın daha kolay v Dianalardaki emniyet sistemi sebebi ile daha emniyetli olduğunu görünce yanan kurmanın daha iyi olduğunu düşünmeye başladım, eğer yandan kurma tüfek kurmadyısanız denk geldiğinde birkez kurmanızı tavsiye ederim farkı daha iyi anlarsınız. Gerçi yandan kurmayı herkes sevecek diye bir kanun yok tabiki ama bence deneyenleri büyük çoğunluğu alttan kurma ve namlu kırarak kurmaya göre daha fazla beğenecektir diye düşünüyorum.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Pars ().

• 350 magnum diana'nın en güçlü silahı, silindir hacmi diğerlerinden daha geniş.(boy olarak üstün)

• Bende düşme olur olmaması mümkün değil gözü ile bakıyordum ama olmadı işte promagnumla 21 grni aynı yere atıyordum ayrıca bugün bi şaşırtıcı olayla daha karşılaştım oda hatsanın 100 ytl lik 4.5mm mod 90 tüfeği mrt083 arkadaşımız 120 metreden defalarca dürbünsüz şişe kırdı bende kırdım hatsan mod 90 dan bu performansı beklemiyordum tüfeğin yivsetide çok düzgün değil tetik sert ama mrt083 tüfeğine alışmış ve 100 metreden 5 te 3 civarında şişe patlatıyor görmesem inanmazdım kendisini tebrik ediyorum.

• Bende düşme olur olmaması mümkün değil gözü ile bakıyordum ama olmadı işte promagnumla 21 grni aynı yere atıyordum ayrıca bugün bi şaşırtıcı olayla daha karşılaştım oda hatsanın 100 ytl lik 4.5mm mod 90 tüfeği mrt083 arkadaşımız 120 metreden defalarca dürbünsüz şişe kırdı bende kırdım hatsan mod 90 dan bu performansı beklemiyordum tüfeğin yivsetide çok düzgün değil tetik sert ama mrt083 tüfeğine alışmış ve 100 metreden 5 te 3 civarında şişe patlatıyor görmesem inanmazdım kendisini tebrik ediyorum.

Mesafeyi neyle ölçüyorsunuz :?:120 metreden dürbünsüz defalarca şişe vurmak :!: için 12x büyütmeli dürbüne eşdeğer gözbebeğiniz olması lazım Heleki 100 YTL'lik hatsan Mod 90 ile 8|:him:s

Eğer o tüfek ile bu atışları yapabiliyorsanız, biz boşuna Diana Tüfeklere ve PCP'lere milyar veriyoruz ;duello;

• vasili kemal abi defalarca 250 m de şişe vurup her hafta da gurup yapıyor ;d;:D ,araziye gelenler bilir .hadi kemal abi istisna :thumbup: fakat 120 m de şişeler çıplak gözle gayette görünüyor bilginize saygıalrımla

• vasili kemal abi defalarca 250 m de şişe vurup her hafta da gurup yapıyor ;d;:D ,araziye gelenler bilir .hadi kemal abi istisna :thumbup: fakat 120 m de şişeler çıplak gözle gayette görünüyor bilginize saygıalrımla

Abi söz konusu tüfek kaliteli bir namlu ve nişangah sistemine sahip olsa belki bir nebze ama, arkadaş kendisi söylemiş hatsan marka ve yiv-set'ler bile düzgün değil diye??? yani eğer öyle ile gerçekten tebrik ederim.

• yok benim demek istediğim şişenin 120m de çıplak gözle görülebilirliği idi ,izmire selamlar x;.z