vursan & stoeger x20 ( maden ın chına :)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • bu tüfeği berettanın italyan mühendisleri tasarlamış. sizce normal olmayan bişeyler var mı? daha nasıl iyi olabilir?

not: italyanları övmek için yazmıyorum.

• aynı hatsanınkilerden sert keçe Engin ;tacli#
    yay çekici bundan abi
    sağdaki küçük olanı

[Resim Engellendi: http://s9.directupload.net/images/081104/temp/ndsmmvav.jpg]

takacağım yay önceki yay a göre kalın bir yay,birde bu yay çekicini takarsam?tepmeside bir o kadar artar :him:s
    peki bu yay çekici yerine yeni yayı eski yaya göre 3 sipir uzun bıraksam aynı işlemi görürmü güç bakımından?
    normal olarak kalın yay değişimi ile tüfeğin gücünün artacağını düşünüyorum,bu düşüncem doğrumu :him:s ve buna ek olarak 3 sipir daha uzun kestirsem bir avantaj elde edermiyim sizce :him:s

• Official Post

Kadir bunları deneme yanılma ile göreceksin, yani 3 spir uzun tutarsan, birde yay tel kalınlığı fazla, silahın kurulmayabilir, ve birde kurulsa bile yay %100 e yakın kapanacağı için ömrü kısa olur.
    Yaylarda uzun ömür için asla %100 kapanmamalıdır.

• şimdilik hatsan yayı taktım ve yeşil gres ile takviyeledim,sanki tepmesi biraz artı gibime geliyor,hatsan yayı takınca :him:s yada 3 gündür kullanmıyorum ondan olabilir ;şrofls;. yaydan gelen tınlama sesi gitti,tüfek sessiz bir hale büründü atışlarda ;tacli#

resimde görülen yay tutu metal,yay tutucusunda ek olarakdan kademeli metal parçası var,sanırım bu alet tetik mekanizmasının geriye doğru kaymamasını önlüyor, ve yayın stresini biraz olsun alıyor gibime geldi,çünkü tetik mekanizması kople çıkıyor,kral magnum da da plastik olanı var bu kademeli parçanın,

[Resim Engellendi: http://s9b.directupload.net/images/081105/temp/5flreuqp.jpg]

tetik mekanizması toplamda 3 pim tutuyor,
    tetiğin içinde ince çelik telden bir kıvrımlı parça var,yay mı denir bunlara,bilmiyorum,2 tane daha aynı çelik telden uzun kıvrımlı teller var,bir tanesi sökerken fırladı,o basit gibi görünen tel parçasının pozizyonunu bulana kadar akla karayı seçtim ;şrofls;.

[Resim Engellendi: http://s9b.directupload.net/images/081105/temp/knmkwko7.jpg]

tetik tek parça,bağlı olduğu pim i çıkardım komple elime geldi çekince,

[Resim Engellendi: http://s9b.directupload.net/images/081105/temp/xmhrilhq.jpg]

namluyu sökmeye gerek yok,tetiğin yanındaki yayı kurtardım,ve resimdeki ince yay var,

kurma kolu nun bir eklem yeri daha var,onun sayesinde sökülebiliniyor,
     [Resim Engellendi: http://s9.directupload.net/images/081105/temp/776niu5c.jpg]

buda emniyet mandalının bir parçası,göründüğü gibi tetiğin dışkısmına monte ediliyor

[Resim Engellendi: http://s9.directupload.net/images/081105/temp/94uq42b2.jpg]

fotoğraf makinem şuan tatilde alamanya ya kadar gitti,cep telfonu ile bu kadar oluyor :thumbdown:
    yemek molası sac tava :P

• bu silahın yiv-setleri oldukça iyi çekilmiş yanında verdikleri dürbün mildotlu olsa hemen alacamda adamlar illa eksik birşeyler yapacakya....

• Resimlere bakınca bir gamo tetiği gördüm sanki. Sanırım GTX tetik yada Mustafa Serdar Beyin birsüre önce yaptırdığı tetikler ile güzel bir tetik modifiyesi yapılabilir. Böylece kuş gibi hafif aynı zamanda uzunluğu da çok hassas ayarlı bir tetiğe kavuşulabilir.

FİLİNTALAR GRUBU
    Gamo CFX 4.5 (MS "Yatagun" yay tutucu ve tetik) + Square 4x32
    Crosman 2100b
    Hatsan mod.20
    Crosman 2240, rjmachine long breech, Williams notched blade sight,
    Crosman 2240, rjmachine riser breech, free floating 24" barrel, Crosman Custom Shoulder Stock
    Atak Arms Zoraki HP-01 000075
    Crosman 2240-50 PCP, breech Jim Giles,14" barrel

• konu tetiğe gelmişken bir sorum olacak :him:s
    tetik ayar vidasını biraz uzunu ile değiştirsem bir sakıncası olurmu ustalar?

• tamam sırf senin için 50 metre grupmanı yapacağım yarın,ama benim yaptığım grupmanı pek ciddiye alma ;tacli# zira ben hedefi görmem ile tetiğe basmam bir olur alışmışım ;tacli# senin 50 metrede beklediğin grupman kaç santim olmalı murat? sen şimdiden söyleki yarına kadar kendimi hazırlayım alıştırıyım ;şrofls;.

yarın yeni yay ve greslemeden oluşacak extra güç ün uzak mesafedeki etkisinin testini yapacağım ;avci;
    geçen hafta 135 metre de kıramamıştım şişeyi x20 ile,yarın hesap günü ;şrofls;.;izci;;duello;

• benim Gamo'da ayar vidası sadece istinat boşluğuna etki ediyordu. ikinci kademeye bir etkisini görmedim. Eğer tetik bir gamo tetiğinin birebir kopyası ise yanlış hatırlamıyorsam vidayı sıkıştırınca tetik sertleşiyordu ve istinat boşluğu kısalıyordu. Zaten sert olan bir tetiği daha da sertleştirmek kötü bir fikir sadece. O yüzden daha uzun bir vidanın faydası olacağını sanmıyorum. daha fazla güç için isabetlilikten ödün vermeye değmez bence, altı üstü % 5 bilemedin %10 güç artışı. Onun yerine Hafif bir yay ucu ağırlığı ve biraz daha güçlü bir yay daha olumlu bir etki yaratır. Hatta sadece yay ucu ağırlığını hafifleterek ve güç kaybına katlanarak çok daha isabetli atışlar yapılabilir bence.

Geçen hafta daha önce daha ağırı ile değiştirdiğm yay ucu ağırlığını tekrar orjinali ile değiştirdim. Tüfek eski isabetliliğine kavuştu.
    Kendi tüfeğimde değişiklikten sonra FX pelletlerle yaptığım ufak bir ev içi 10 metre denemesinde pellet delikleri tekrar üstüste binmeye başladı.
    Sonuç olarak isabetlilik için hafif ve mümkün olduğu kadar kısa bir tetik ve hafif yay ucu ağırlığı şart.

FİLİNTALAR GRUBU
    Crosman 2100b
    Hatsan mod.20
    Crosman 2240, rjmachine riser breech, free floating 24" barrel, Crosman Custom Shoulder Stock

• ben şimdilik sadece yayı değiştiri pistonu gresledim sonuçları yarın göreceğiz,tüfek sesizleşince sanki bana değişen hiçbir şey olmamış gibi geldi :him:s inşallah emeğimin sonucunu yarın elde ederim ^^

tetik ayar vidasını sonuna kadar sıktığımda önceki sertliğe nazaran, biraz yumuşadı gibime geldi :him:s
    bunun için vidanın uzununu taksam biraz daha tetik bıçaığını aşağıya indirmeyi planlıyarak o sormuş idim :him:s
    kafam karıştı yine :him:s
    tetik ayar vidasını sağa doğru sıktığımızda yumuşar mı yoksa sertleşirmi arkadaşlar?

• Gördüğüm kadarıyla gamo hunter 440 a benziyor sadece emniyet sistemi farklı gamolarda tetiğin önünde..

[Resim Engellendi: http://s9b.directupload.net/images/081106/temp/a9i4i6lp.jpg]
     [Resim Engellendi: http://s9b.directupload.net/images/081106/temp/9ngnr2vz.jpg]
     [Resim Engellendi: http://s9.directupload.net/images/081106/temp/ak4oglj6.jpg]

gamo namlu uzunluğu 45 cm
    keçenin takıldığı pistonun uzunluğu 14.7 cm
    piston çapı 2.5 cm
    namlu dan sonraki kundak hariç 35 cm

bu ölçüler vursandada aynı ise 440 a kardeş gelmiş demektir.

Gamo Hunter 440 4,5 mm
    Gamo cfx 4,5 mm Tasco 3- 9 *40
    Benjamin Discovery 5,5 mm Nikula 6-24*50

• :) , Kardeş az gelir, Çinli ikizi demek gerek.

FİLİNTALAR GRUBU
    Crosman 2100b
    Hatsan mod.20

• durun durun siz kardeşsiniz ;şrofls;.;şrofls;.
    harbiden ya emniyet haric hepsi aynı ;şrofls;.;şrofls;.

• sideprensi, tüfeğin dürbün rayında hiç bir eğiklik, eksen kaçıklığı var mı? Yabancı forumlarda böyle bir problem okudum da, genel olarak mevcutmuş X20'lerde sanırım.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• dürbün rayı gayet güzel açılmış kardeş ;tacli# ek olarak kanal biraz daha derin açılmış,ayak güzel oturuyor,şöyle söylüyeyim,kral magnum ve patriotun rayından daha derin,

bu günkü gözlemlerin :)
    tüfeğe hatsan yayı takmışdım,2 sipir fazla idi boyu orjinal yaya göre,
    ve sanırım yeşil gresi biraz abartmışım patriot gibi tepiyordu namussuz ;şrofls;. yaptığın işin hiçbir artısını göremedim bu gün,

her atışda pelletin ardından yağ püskürüyordu siyah bir duman gibi ;şrofls;.
    ben 120 metre de şişeyi kıramadım,hal böyle olunca 80 metrede efes bira şişesi dikili idi ona tam 4 kez atış yaptım kıramadı X(

doğal hali ile orda şişeyi dağıtıyordu ;( 100 metre de 70 lik içki şişelerini doğal hali ile 2 ye bölüyordu ;#^+.

anlıyacağınız arkadaşlar bu tüfeği doğal hali ile kullanmak gerek,bu gün hava mı aldım tüm beklentilerimden :(
    bir o kadar da uğraştığım yanıma kaar kaldı ;(

tüfeği yeniden söküp eski yayını geri takacağım ve yeşil gresi minimum düzeye indireceğim,namluya oturan yağ isabetliğide bozuyor,

sadece tek kat pistona sürmem yeterli olacak,

bu grupman resmini cep telefonu ile çektim,yanımda metal parada yoktu ;( grupmanı 50 metrede yaptım,
    pellet ts10
    3 atış

2 pellet güzel gitmiş ;tacli# 3 cü sağdaki işi bozmuş ;(
    oda benden kaynaklandı ;şrofls;.
    şunu söylemeden geçmeyeyim arkadaşlar,tüfeğin tepmesi öncekine nazaran baya artı,ama gücü artmadı bu da enterassan :him:s
    doğal hali ile yeni bir grupman yaparım :thumbdown:

[Resim Engellendi: http://s9b.directupload.net/images/081106/temp/tsxpggay.jpg]

• içim içime sığmadı yarım saat de tüfeği söküp eski yayı taktım, ve bu sefer yeşil gresi minimum düzye indirdim ;izci; ohbe rahatladım :huh:

• fıyatına göre guzel tufek. acaba gupman desteklımı yapıldı..? ve ağır pelletler ile ne kadar hedefte "kara şişe" ^^ deformasyon yapıyor .

sanırım bırtanede ben alıcam benı oyalar artık...

Vursan-Stoeger x20 4,5 mm :love:

• henüz denemedim kara şişeye,ama şu kesin 50 metre de soluğunu keser,100 metrede rakı şişesini kırdığına göre,
    taşıma çantasını destek yapıp öyle grupman yapmaya çalıştım,

geçen gün 5 de beş yaptım 50 metrede soda şişesini ;tacli# tetik biraz daha yumuşak olsa varya derman sığmayacak,bu gün rüzgar yok gibi bir şeydi,120 metreye direk şişenin üstüne attım,promagnum fena deyil,ama bu tüfek ts10 u çok seviyor,diana hig power alternatif olarak beklemede ;tacli# bu tüfeği o kadar çok sevdimki,en son patriotu elime alalı sanırım 3 hafta oldu,diana mod48 de 2 hafta olmuştur elime almayalı ;tacli#