DOLUM ÇELİŞKİSİ

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar öncelikle merhaba, 3 ay beklemeden sonra (maddi nedenler) bugün ilk kez gladiator'üme dolum yaptım. Aldığım scuba tüpünde 205 bar basınç
    olmasına rağmen tüfeğime 180 bar dolum yapabildim. Aranızda sebebini bilen ya da başına aynı şey gelen varmı merak ediyorum. Üstadlardan yardım lütfen..

Fx Maverick Sniper ,25

bursateam.png

• tüpte 205 bar olduğunu nasıl biliyorsunuz? dolum aparatı üstündeki manometredenmi? dolum aparatı orijinal FXmi? başka bişeymi?

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Muhtemelen scubanızda 205 bar hava dolum yapılmamıştır yada öyle yapıldığını sanıp scuba, dolumdan sonra soğumaya başlayınca 205 bar basılan hava 180-190 civarlarına düşebiliyor

• aklıma gelenler:
    1. dolum aparatı manometresi yanlış gösteriyor
    2. dolum aparatı 180bara gelince hava kaçırıyor (bağlantıları kontrol edip, gevşek yerleri sıkın)
    3. ön tüpten dolum yaptığınız gladiatördeki hava arka tüple basınç eşitliyor ve basıncı düşüyor (tekrar 200bara tamamlayın ama yavaş doldurun)

.

ankarateam.png

• Tüpteki basıncın 205 bar olduğunu aldığım yerde test ettirerek gördüm, test manometresi 3000 psi gösterdi. Yavaş ve ara vererek doluma başladım, 180 bara geldiğinde dolum durdu, tüpün vanasını tamamen açmama rağmen doluma devam etmedi. Hiç bir kaçak vs. sesi de yoktu. Ayrıca yeni dolum yapılmış bir tüp de değildi, soğuktu.

Fx Maverick Sniper ,25

bursateam.png

• Tüpteki basıncın 205 bar olduğunu aldığım yerde test ettirerek gördüm, test manometresi 3000 psi gösterdi. Yavaş ve ara vererek doluma başladım, 180 bara geldiğinde dolum durdu, tüpün vanasını tamamen açmama rağmen doluma devam etmedi. Hiç bir kaçak vs. sesi de yoktu.

dolum aparatınızda manometre yok yani?
    bu durumda "strong"un söylediği olay gerçekleşmiş olmalı.
    birde şu an foruma girdiğim PCde gerekli donanım yok ama 3000psi 205 bara denk gelmez gibi hatırlıyorum?

.

ankarateam.png

• tüpdeki basıncın aynısını basmadığını biliyorum. Benim tüpte 210 bar hava varken silaha yaklaşık olarak 195 bar hava basiyor. Ama seninkinin basınc aralıkları biraz fazla gibi belkide normaldir bilemiyeceğim.

- Hatsan Mod 135 QE 6.35

- Husan Arms 20GA
    - UTG Red Dot

• tam olarak "3000 pounds per square inch = 206.842719 bar" diyor google hesap makinası. Konuyla çok alakası olmasa da çevrimlerde google çubuğunu kullanıyorum genelde. daha pratik geliyor. sorgu çubuğuna " 3000 psi to bar " diyince sonucu hemen veriyor mesela. Saygılar.

FİLİNTALAR GRUBU
    Gamo CFX 4.5 (MS "Yatagun" yay tutucu ve tetik) + Square 4x32
    Crosman 2100b
    Hatsan mod.20
    Crosman 2240, rjmachine long breech, Williams notched blade sight,
    Crosman 2240, rjmachine riser breech, free floating 24" barrel, Crosman Custom Shoulder Stock
    Atak Arms Zoraki HP-01 000075
    Crosman 2240-50 PCP, breech Jim Giles,14" barrel

• Official Post

Arkadaşlar burada bence ihtimallerden biri Scuba tüpde 205 bar değil, 190 bar var, 205 doldurulmuş olabilir, ısınmadı sanılıyor ama ısınıyor, yani çarşıdan aldım 3 tane eve geldim 2 tane olabiliyor, bu bizimde sürekli yaşadığımız bir durum, şirketteki tüpleri doldurtuyoruz, 220 bar a bekleye bekleye, şirkete gelince bakıyoruz, 200 bar olmuş, birde havaların soğuduğunu dikkate almak gerekiyor,

FX lerde hızlı dolum ucundaki sibop yayı 10 bar ile açılıyor, yani scubanızda 190 bar var ve silahınıza 180 bar doldurabilirsiniz demek oluyor.

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Üstadlar hepinize alakanızdan dolayı teşekkür ederim, Biraz önce Sayın Mustafa Serdar abim sağolsun telefonla beni arayarak olabilecek ihtimalleri anlattı. Kendisine sonsuz saygılarımı sunuyorum, işte budur diyorum...

Fx Maverick Sniper ,25

bursateam.png

• dolum aparatınızda manometre yok yani?
    bu durumda "strong"un söylediği olay gerçekleşmiş olmalı.
    birde şu an foruma girdiğim PCde gerekli donanım yok ama 3000psi 205 bara denk gelmez gibi hatırlıyorum?

3000psi 206.84Bar ediyor abi. Muhtemeln strong'un söylediği gibi arkadaşın scuba tüpü doldurulurken ısınıp genleşen hava ile 3000psi basınç göstermiş, dolumdan sonra soğuyunca basıncı da düşmüş.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Arkadaşlar burada bence ihtimallerden biri Scuba tüpde 205 bar değil, 190 bar var, 205 doldurulmuş olabilir, ısınmadı sanılıyor ama ısınıyor, yani çarşıdan aldım 3 tane eve geldim 2 tane olabiliyor, bu bizimde sürekli yaşadığımız bir durum, şirketteki tüpleri doldurtuyoruz, 220 bar a bekleye bekleye, şirkete gelince bakıyoruz, 200 bar olmuş, birde havaların soğuduğunu dikkate almak gerekiyor,

FX lerde hızlı dolum ucundaki sibop yayı 10 bar ile açılıyor, yani scubanızda 190 bar var ve silahınıza 180 bar doldurabilirsiniz demek oluyor.

benimde tam olarak demek istediğim buydu bu dediğin olayın aynısı air arms de de oluyor.

- Hatsan Mod 135 QE 6.35

- Husan Arms 20GA
    - UTG Red Dot

• silahların üzerindeki manometrelere ve dolum aparatlarındaki manometrelere çok fazla güvenmemek lazım .çünki hassas ölçüm için çok küçükler ayrıca çalışma mekaniği itibari ile zamanla hata yapar oluyorlar .zaten bu kadar küçük manometrelerden çok ta hassas olmaları beklenemez .diğer etkenler bahsedildiği gibi dolumda ısınan tüp ve hava soğuduğunda değeri düşecektir yazın daha az kışın daha çok etkileniyor .bir diğeride silah tüpü üzerindeki cek valfin kapanma direnci ana tüple silahtaki tüpün eşitlenmesini her zaman engelleyecektir .saygılarımla

• Dalış eğitmeni bir arkadaşımda mustafa beyin söylediğinin aynısını söylemişti. Scuba tüplerine hava basılırken ısındığından dolayı, 200 bara denk getirebilmek için 30-40 bar kadar fazla hava bastıklarını belli bir süre sonra soğuma gerçekleşince bunun 200 bara düştüğünü belirtmişti.