Uzakdoğu Optik Üreticileri ve Dürbün Seçimi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaslar Uzun suredir hep takibediyor sadece gulmekle yetinip susmayi tercih ettigim bir konuda artik birseyler soleme ihtiyaci duyuyorum.
    Hemen ayni bolumde nesetkar arkadassimizinda HANGI CIN MALI DURBUNU ALMALIYIM yazisindan sonra yazmak sart oldu.
    Bu yazinin amaci kesinlikle bilgilendirme amacli olup farkli yonlere cekilmemesini rica ederim.
    Son yillarda bircok urunde oldugu gibi optik piyasasindada cin dunyadaki ureticilerin %90 inin fason uretimini yapmakta olup gordugum kadariyle
    aramizda Uzakdogu uretimi olmayan bir Durbun sahibi yok.
    Ozellikle fiyati suysa cin malidir bu fiyata aldim orjinal gibi yaklasimlar sadece aldanmaktan ibarettir.
    Uzerinde farkli bir ulkede uretildigi ibaresi yer alan ve fiyati yuksek urunler sadece fason olarak uzak doguda urettirilmis ve avrupa piyasasindan dolayli alindigi
    icin fiyati birkac kez katlanmis urunlerdir.En taninmis hatta bin liralik bircok durbunun uzakdoguda uretildigini ayrimin uretildigi ulkeye gore degil markanin ve modelin guvenilirligi ile kalitesine gore yapilmasini dogru buluyorum.
    Bu arada uzak doguda gercek fason ureticilerin yanisira kendi urunlerini ve markalarini satan veya taninmis markalarin cakmasini ureten ureticilerde bulunmakta.
    Ben sahsen gorustugum bir ureticinin ayni markayi uc ayri kalitede ve fiyatta piyasaya surdugune sahit oldum.En iyi secimi yapmak icin oncelikle kendinize bir butce ayirip bu butceyle alabileceginiz marka ve modelleri ayirin.Markasi ve fiyati ne olursa olsun alimlarinizda modelde aradiginiz ozelliklerin mevcudiyetini ve su ana kriterleri kontrol edin.

1 ) Belirtilen buyutme oraninin gercek olup olmadigina bakin ornegin iki farkli markada ayni buyutme oraniyla baktiginizda buyutmesi daha yuksek olani tercih edin.
    2 ) Ciplak gozle baktiginizda algiladiginiz isik oranina en yakin goruntuyu veren yani goruntude en az kararma yapan modeli secin.
    3 ) Kullanim yani atis mesafeniz icerisinde en net goruntuyu saglayabilen detaylari daha net algiliyabildiginiz modeli tercih edin.
    4 ) Ozellikle bir isik kaynagina baktiginizda daha az isik dagilimi ve parlama efekti veren urunu secin.
    5 ) Yuksek isi degisimlerinde icte bugulanma yapmiyan Azot dolumlu modeli secin.
    6 ) Agirlik Boyut ve Ozellikleri itibariyle kullanim yeri ve amaciniza uygun olan modeli tercih edin.
    7 ) Goruntu kalitesinin en ufak buyutmeyle en yuksek buyutma araliginda en az etkilendigi modeli secin.
    8 ) Artikil sekli ve yapisinin kullanim amaciniza uygunluguna bakin.

Urunun fiyati ,markasi ve mensei ne olursa olsun benim sukadar liralik durbunum var demek icin degilde benim kaliteli bir durbunum var demek icin yapmaniz gereken bunlar.
    Ben 1 liralik bircok durbunun 3 liralik durbunlere parmak isirttigini da, 3 kurusluk durbunun ureticiden saticiya gelene kadar 3 lira oldugunuda bildigim icin yapilan her yanlis secimin ve kaybin bilincle bir nebzede olsa azaltilabilecegini umudediyorum.

En iyilerin sizlerin olmasi dilegiyle.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen MASTER ().

• ;d; evet bu konuda gerçekten güzel aydınlatıcı bilgiler vermişsiniz tekrar ;d;

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• u½%; Teşekkürler Akif abi bilgilendirme için.Şimdi ben ne yapmalıyım ?(

EVLİ MUTLU ÇOCUKLUYUM ^^

MARAŞLIM BİR HAMASET DESTANI NAKŞEDİLDİ BAĞRINA
    YURDUMUN ARSLANLARI ÖLDÜ İMAN UĞRUNA

emrahkazici@hotmail.com

• Bu değerli bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.

- Hatsan Mod 135 QE 6.35

- Husan Arms 20GA
    - UTG Red Dot

• Benim sahip olduğum dürbünlerden Nikko NightEater Platinum çin malı bir dürbün, diamond serisi ve targetmaster serisi tamamen japon olduğu söyleniyor. Gelende bu tür dürbünlerin optiği japon gövde çin malı oluyor. Mesela Falcon sitesinde optiklerin japon olduğu ve kasanın çinde üretildiği son kontrol ve montajının ingiltere'de yapıldığından bahsediliyor. Neticede çin tamamen olmasa bile yansanayisinde de işin içine ister istemez giriyor.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• u½%; Teşekkürler Akif abi bilgilendirme için.Şimdi ben ne yapmalıyım ?(

Once durbun icin ayiracagin butceyi tayin et.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• akif bey bir de tüpün 30 mm mi yoksa 1" mi olması daha iyidir?
    ayrıca bu lenslere de özel kaplamalar yapılıyormuş bunun ne gibi avantajları olacaktır?
    teşekkürler:)

• Kaplamalar ışık geçiini kolaylaştırma ve buğu önleme amacı taşır.
    30mm tüp çapı ise bildiğim kadarıyla rüzgar ve yükseklikte daha geniş ayar aralığı sunuyor.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Akif bey güzel bir konuya değinmiş, ancak dediklerini gözönünde bulundurup seçim yapabilmek için bu dürbünlere elimizle dokunup, gözümüzle görmemiz şart. Bunu yapamadığımızda bu bilgiler teoride kalacaktır.
    4x32, 3-9x32 ve son zamanlarda 4-16x ... ve 6-24x ... türü dürbünler evet mağazalarda var ve dokunup pencereden dışarı bakarak değişik zoomlarda netliği-parlaklığı odaklama halkasının doğru çalışıp çalışmadığını anlayabiliriz. Ama örneğin 25mde sıfırladığımız bir dürbün 50m ye atarken sıfırlaması bozuluyormu? veya 6 zoomda sıfırladığımız dürbün 24 zoomda sıfır noktasını değiştiriyor mu? bunları kullanmadan malesef anlayamaz test edemeyiz. Burada işin içine marka için verdiğiniz bedel girer. Marka bilinen bir markaysa size belli bir kalite sunmak zorundadır.

Birde havalı silahlarına dürbün alacak arkadaşların mutlaka min. 10-15yarda (veya metre) mesafeye odaklama yapabilecek dürbünler seçmeleri lazım. Yoksa 24 zoomda dürbününüz 15m de netleyemiyorsa, pek işinize yaramayacaktır. Dürbünün minimumodaklama mesafesini öğrenmeden/bilmeden kesinlikle dürbün satın almayın derim. Bilinki min. 50m ye netlik yapabiliyor, sizde en az 50m ve üstü mesafeye atacaksanız alın, yoksa kısa mesafelerde işinize yaramayacaktır derim.

şahsen ben kağıt üzerinde dürbün seçiyorsam:
    1. zoom oranı (artık 32x den aşağısı beni kesmiyor :) )
    2. min odaklama (paralax) mesafesi (şu an sahip olduğum 2 dürbünde 8-9metreye 32x zoomda odaklama yapabiliyor)
    3. yandan paralaks ayarı (atış yaparken büyük rahatlık)
    4. objektif çapı (bakarım ama bağlayıcı değil), büyük objektif çapı yüksek ayak kullanımını zorunlu koşar ve dürbünün ağırlığı artar. Büyük objektif aydınlık bir görüntü ve geniş görüş açısı verir.
    5. tüp çapı, 30mm daha aydınlık görüntü veriyor, ama mercekler kaliteliyse 25.4mm de yeterli oluyor.
    6. mil-dot reticle, benim için olmazsa olmaz. kullanmasam bile bakınca mil-dotu görmek beni daha çok havaya sokuyor ;şrofls;.
    7. ağırlık: genellikle aynı büyüklükte (objektif çapı-tüp çapı- boy olarak) 2 dürbünden ağır olanı daha kaliteli merceklerle donatılmış oluyor.

ayrıca bizim atış yaptığımız yerde güneşliğin (sun-shade) önemini kışın çok daha iyi anladık. kozmetik güzellik katmak yanısıra ; gerçekten eğer güneş/ışık kaynağı tarafına doğru atış yapıyorsanız mutlaka gerekli.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Abi haddim olmayarak bir düzeltme yapmak isterim. Daha büyük lens çapı daha geniş görüş açısı sağlamaz. Görüş açısı dürbünün iç dizaynı, büyütme oranı lenslerin "odak uzunluğu" ile ilgilidir. Daha büyük lens yalnızca dürbünün f değerini düşürür, yani daha çok ışık sağlar.

Örnek vermek gerekirse Zeiss'ın en üst seviye Conquest serisinden iki dürbünü kıyaslarsak 3 kat büyütmede 40mm objective lense sahip olan 3-9x40MC 100yard'da 33.9ft. görüş açısına sahipken 56mm lense sahip 3-12x56MC aynı büyütme oranında 27.6ft. FOV'e sahip. Aynı şekilde Diavari serisi 1.5-6x42T 6x büyütmede 20.7ft. görüş alanına sahipken 6-24x72T 18.3ft.'te kalıyor.

Schmitd Bender için de durum değişmiyor. Policemarksman serisinden 4-16x50PMII modeli ile 4-16x42PMII LP modellerini kıyasladığımızda 42mm lens çapına sahip olan model üzerinde fazladan bir yükseklik ayar sistemi daha bulunmasına rağmen büyük lensli modelle birebir aynı görüş alanına(7.62m - 2.33m) sahip.

Zeiss'ın görüş alanını anlattığı sayfa da burada.

Webley Raider 10 .22

• bu konuda bende senin gibi düşünüyordum. bazı dürbünlerde senin verdiğin örneklerin terslerine rastlamıştım. onun için fikrim tersine dönmüştü o zaman ;şrofls;.

şimdi tekrar düzeltsemmi acaba :him:s

.

ankarateam.png

• Vallahi wikipedia'da lens çapı ile görüş alanının alakalı olduğunu yazmışlar ama ben bu durumda Zeiss'ın sözünü daha güvenilir buluyorum. Ayrıca lens çapı büyüterek görüş alanı artırmak için ocular lens ve erector lenslerin de büyümesi gerekir sanıyorum.

FOV formülü buldum aranırken:

Field of View (FOV)

= a / M
    or
    = a / (Fs / Fe)
    a is the eyepiece's apparent field of view (AFOV)
    M is the eyepiece's magnification on this scope
    Fs is the scope's focal length in mm
    Fe is the eyepiece's focal length in mm

AFOV is the angular diameter (in degrees) that the eye sees through a lens. A scope's design determines the possible FOV range and the combination of the eyepiece and scope create a unique FOV within that range.

Eyepieces are negative lenses - They actually expand the light, unlike magnifying (objective) lenses which focus light to a point,. When you combine a telescope's objective lens or mirror with an eyepiece lens, you get a magnified view with a small (7 degrees or less) field of view.

Each eyepiece design has a field of view built into it. Older eyepieces have narrow FOVs (30-40 degrees), modern eyepieces commonly have 40 or 50 degree FOV, while advanced eyepieces like Naglers can have an FOV of 80 degrees. Narrow FOV eyepieces suffer from a narrow view and can be disappointing. Wide FOV eyepieces can suffer from shadows and distortions. Normal FOVs present a good blend of undistorted view and FOV.

http://www.tomheisey.com/astro/scope_formulas.htm#top

Webley Raider 10 .22

• bende zaten özellikle büyük zoomlarda çok küçük bir açıdan bakıldığından, FOV'un objektif çapına bağlı olmayacağını düşünüyordum. ama dediğim gibi büyük objektifli dürbünlerin FOV'unun daha geniş olduğuna dair örnekler görünce düşüncelerimi değiştirmiştim.

senin son yazından anladığım kadarıyla üreticiler isterse küçük çaplı objektiflerle büyük görüş alanı sağlayabilir. Ancak optimum görüntü kalitesi ve görüş alanını sağlamak çabasında olmaları gerektiğinden bu şekilde dürbünler üretmiyorlar.

.

ankarateam.png

• Evet, ben de elde imkan varken niçin daha geniş görüş açısı kullanılmıyor diye merak ediyordum ama fotoğrafçılıta da geniş açı lenslerde mevct olan ve sıklıkla sanatsal kullanımına başvurulan perspective distortion'ı tamamen unutmuşum. =)

Bu arada perpective distortion'ın ne olduğunu merak edenler olacaktır:

http://wvs.topleftpixel.com/ph…tors_fence_fisheye_01.jpg
    http://upload.wikimedia.org/wi…g/600px-Fisheye_photo.jpg

adreslerinden örnekleri görülebilir. Özellikle ikinci örnekte distortion iskele direklerinde bariz biçimde kendini belli ediyor. İlk fotoğraftaki koridorlar ise aslında birbirine dik iki düz koridor olmasına rağmen fotoğrafta kıvrılarak uzayan koridorlar gibi duruyor. Metro hattının tavan çizgilerinde de distortion açıkça görülüyor.

Webley Raider 10 .22

• bu fotolar sanırım bizim balık gözü diye tabir ettiğimiz lenslerle çekilmiş. yapısı itibaı ile normal lenslere göre çok farklıdırlar. geniş acı gerektiren alanlarda ve stüdyo çekimlerinde çok sık kullanılırlar.

Ama benim anlamadığım bi mevzu ; geniş acılı merceklere sahip olan dürbünler sadece daha aydınlık görüntümü veriyorlar ?

bütün amaç bu mudur?

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Evet lens çapındaki artış sadece f değerini düşürüyor, yani daha aydınlık bir görüntü sağlıyor.

Fotoğrafları balıkgözü seçmekteki amacım perspective distortion'ı daha belirgin gösterebilmekti.

Webley Raider 10 .22

• Ayrıntılı anlatımlarınız ve detaylı bilgiler için teşekkürler. Yazdıklarınızı ve bütçemi gözönünde tutarak AT44 W10 silahım için şu iki dürbünden birini almayı düşünüyorum. Bu dürbünleri kullanan arkadaşım varsa tavsiyelerini bekliyorum.

http://opticswarehouse.co.uk/p…l.asp?prod=BsaSideFocus8p

http://opticswarehouse.co.uk/proddetail.asp?prod=NSP83244

FX T12 5.5 mm + Bushnell 6-24x40
    Airforce Condor 5.5 mm + Bushnell 6-24x40
    HW 97K 4.5 mm
    Zoraki HP01 (SOLAK KABZA :love:g;$i )

• Ayrıntılı anlatımlarınız ve detaylı bilgiler için teşekkürler. Yazdıklarınızı ve bütçemi gözönünde tutarak AT44 W10 silahım için şu iki dürbünden birini almayı düşünüyorum. Bu dürbünleri kullanan arkadaşım varsa tavsiyelerini bekliyorum.

http://opticswarehouse.co.uk/p…l.asp?prod=BsaSideFocus8p

http://opticswarehouse.co.uk/proddetail.asp?prod=NSP83244

bende BSAnın bu modelinden 2 tane var, çok memnunum. görüntüsü 32 büyütmede bile fiyatına oranla çok başarılı, zoomla parallaks ayarıyla sıfırı değişmiyor.
    tavsiye derim. bende opticswarehouse'dan almıştım.

.

ankarateam.png

• Cevabınız için çok teşekkür ederim. Sanırım sizdeki de 1" lik model değil mi?
    Öyleyse benim de tercihim BSA'dan yana olacak. Güneşlik ve ayak için öneriniz ne olur?

FX T12 5.5 mm + Bushnell 6-24x40
    Airforce Condor 5.5 mm + Bushnell 6-24x40
    HW 97K 4.5 mm
    Zoraki HP01 (SOLAK KABZA :love:g;$i )