Genel Bir Anket Yapılması Hakkında...

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Sevgili Silah Arkadaşlarım ve Forum Yöneticilerim :)

Malumunuz; Yaylı havalı tüfeklerde herkesin önem verdiği nokta o kişinin ihtayacına ve zevkine göre farklılık göstermektedir. Yani bir tüfek alırken dikkat edilmesi gereken ve

önem arzeden hususlar belli, fakat bu hususları derecelendirmemiz gerekirse, hepimiz bu hususları farklı farklı önem sırasına koyarız.

Benim talebimde bu nokta da ortaya çıkıyor. Talebim şu;

Forumda bununla ilgili bir anket yapılsa ve aşağıda sıraladığım (Ben aklıma gelen noktaları yazdım, ekleme ve çıkarma yapabiliriz)

konuları herkes önem sırasına göre sıra numarası (veya puan) verse ve sonuçta da

üyelerin bu konulardaki önem sıralamasının ortalaması ortaya çıksa ve çıkan sonuca göre ençok puan alan unsur 1. sıraya sonraki 2. sıraya şeklinde bir liste

yaparak, bu listeyi forumda yayınlasak, bu listenin tüfek alımında kararsız olan herkese faydası olacağı kanaatindeyim.

Umarım bu çalışma yapılır ve herkese faydalı olur.

Herkesin, Özellikle üstadların fikirlerini bekliyorum.

Örnek liste aşağıda,

Herkese Selamlar.

-Fiyat

-Güç (çarpma ile hedefte yaptığı etki)

-İsabetlilik (kolay sıfırlanıp iyi seviyede grup yapması)

-Atış İstikrarı (sürekli aynı atış eğrisini yapabilmesi), (burada tüfeğin çalışmasının standarının oturmuş olması ve herhangi bir ekstra durumun olmadığını, rodajı, disel etkisi gibi.. varsayarak)

-Kullanılan malzemenin kalitesi (çelik kalitesi ve uygun nitelikteki materyalin kullanılması, ahşap kalitesi vs.)

-Opsiyonel (kolay demonte-monte olması, modifiye için gerekli malzemenin piyasadan kolay ve ucuz temin edilebilmesi)

-Ergonomi (toplam ağırlık, kabzenin kavranışı, ağırlık dengesi vs...)

-Namlu kalitesi (marka ve yiv-set kalitesi)

-Yay kurma tarzı (Alttan ve Namludan)

-vs...

Zoraki HP01 & Laser Sight
    Hatsan mod.125 Sniper .22 cal.

• Yani bir puanlama sistemi mi kuralım diyorsun. Güzel olabilir, hatta sevdiği pelletler de yazılabilir.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Official Post

Arkadaşlar bu konuyu daha açar ve yapılabilirliğini tam anlatırsanız yardımcı olurum.

• Sevgili Mustafa abi bende böyle bir konu açmak istedim ama tam olarak markalar ve ve özellikler hakkında fazla bilgim olmadığı için gerçekten denenmiş tecrübe edilmiş kişiler belli başlı markalar altında isim yani mark adı yazılarak mesela;gamo 4.5 veya 5.5 gibi seçenek etkili menzil seçilme sebebi fiziksel görünüş özellik den ziyade oda önemli ama tercih edilme sebebi şeklinde ben uzun yazayım sizde daha tecrübeli olarak şu marka şu pellet mm falan sebebi veya tercihen kullanılması özellikleri anlatılsa direkt olarak benim gibi bu işlerde çok yeni biri olarak tek saçma konusunda her marka silahın kaç mm pellet de kaç metre uzağa ve etkili menzili var ankete bakarak bilgi sahibi olduktan sonra gözümüze hitap eden silahı tercih etmemiz daha kolay olur diye düşünüyorum.Biraz karışık mı oldu ama uzun uzun anlatmak istedim umarım duygularımı anlamışsınızdır.

Şimdiden ilgi alakanıza teşekkür ederim...

safir T14 compact s : 36 calibre

atüs tek kırma : 9 mm

WALTHER CP 88 Co2 COMPETİTİON : 4.5 mm

£tabanxalı$ !!! :love: :love: BİLDİKLERİN SENİNLE MEZARA GİDECEKSE NE ANLAMI VAR BİLDİKLERİNİN :love: :love: !!! ;tufey#

;atlı{#

• Official Post

Bu forumlarda bunlar sorularak ve çeşitli yanıtlar gelmesiyle çok daha süper fikirler oluşur,bu yüzden bir silahı tek başına anlatmak sayfalar dolusu bilgi yazmayı gerektirir,o yüzden merak edilen sorulur ve zamanla bu soruya yanıtlar gelerek konu zenginleşir.

• bencede güzel fikir :)

puanlama sistemi yapıcaz , mesela en iyi tüfekten en kötüye doğru , en iyi pelletten en kötü pellet e doğru

tüfek e puanlama yaptıktan sonra artılarını eksilerini etkili menzilini vsvs herşeyini yazarız
    (ama kısa bi şekilde) satın alacak olan arkadaşa daha kolaylık olur :thumbup:

• şimdi bu konuyu değerlendirmek için ,profosyonel manada bir done hazırlanıp içinin doldurulması lazım.şemaya bakınca herşey çıkabilmeli.ana konu olarak marka model ,karşısına calibre, ağırlık,hız, 50 metre grupları, joule,( tek marka ,ortalama pellette denenmiş) , döviz olarak fiyatı vs.

tabi bu piston,pcp, pump, co2 vs. ayrı ayrı gruplarda yapılabilir ama uzun bir çalışma ve uğraşı masraf gerektirir.mustafa abi gibi profosyonel ve usta kişiler yapabilir. o zaman bir çok sorunun cevabı kendiliğinden ortaya çıkar kanaatindeyim.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png