Weihrauch Hw97k çok acil yardım.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba,

Az önce Weihrauch hw97k tüfeğimi temizlemek ve hafif yağlamak için sadece kundaktan söktüm.
    Daha sonra kundağın altında 2 tane birbirine paralel ileri geri hareket eden mekanizma var..Uzun uğraşlar sonucu onu takabildim bu kez tüfeği tekrar vidalarken tektik korumasını tutan ikinci vidanın aşırı derecede bol geldiğini gördüm. Oysaki sökerken böyle bir sorun yoktu. Tekarardan vidadan bahsedeyim. Kundakla gövdeyi birleştiren ana vida değil korumayı tutan diğer vida. acaba bir yerleri eksikmi yaptım yahut bir parçamı düşürdüm bilmiyorum :(

Bu arada bir aralar çok meşhurdu yeşil kauçuk gres yağı. Zamanında almıştım. onunla biraz pistonun yuvasını ve yayı çok hafif bir şekilde yağladım. Bir aralarda Nighthawk (murat abi) yeşil gres yağı kullanma sakın demişti çok pis birşey bulaştığı yere yapışıp kalıyor. Yeşil kauçuk gresin zararı varmı.

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Official Post

Tetik mukafazasının arkasındaki en küçük vida yerine bol geliyor, sanırım doğru anladım, :whistling:

Yapman gereken ; Mercimet tanesi büyüklüğünde bir somunu silahı söktüğün yerde aramaya başla, halıların üzerine, sehpanın kenarına, 3/8 somun, bulursan kundağı tekrar sök ve tetik mekanizmasının arka tarafındaki vidaya denk gelecek deliğin altına o somunu yavaşça sok, hatta oraya o somunu yerleştirirken kenarlarını hafifçe gresleki yerinde dursun, oraya bir miktar yapışmış olsun.

Kolay gelsin.

• Mustafa abi hızır gibi yetiştinn çok tşkr ederim. Ancak ve ancak beyaz renkteki o yüzük şeklinde somunu ben yerden buldum.. 97 k nın şemasına baktım ve o ön taraftaki büyük vidanın altına girecek diye gösteriyor bende oraya taktım... ve yine olmadı :( bu arkadaki diğer vidanın altına takmamı söylemişssin şimdi tekrar deneyim. ancak şemada farklı gösteriyor

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Official Post

Zaten tetik muhafazasının sıkıldığı 2 vida ve bunlardan biri tetik şasisinin üzerinde sabit diğeri ise şaside dişsiz bir delik var, o deliğin altına tatlıca girer o somun.

• http://users.skynet.be/mario.s…unning/HW97K%20strip.html

[Resim Engellendi: http://users.skynet.be/mario.severi/airgunning/graphics/HW97K/HW97K%2005.JPG]
    [Resim Engellendi: http://users.skynet.be/mario.severi/airgunning/graphics/HW97K/HW97K%2002.JPG]

o küçük somun küçük vidanın altına gelecek haliyle. Ayrıca tetiğin ayarının yapıldığı sarı vidanın takıldığı demire dikkat et tetik korkuluğunu dikkatsizce yerleştirirsen onu da eğebilirsin. Zaten %99.9 eğdin bile ama yine de uyarayım ;şrofls;. Ayrıca eğdiysen de vidayı çıkartayım diye uğraşma vidayı da %100 bozarsın, elleme ben düzeltirim :thumbdown:

Ayrıca linkini verdim diye tüfeği sökeyim falan deme toplayamazsın. Yay sökme takma aleti olmadan 97k yı sökmek takmak %50 sakatlık ve yaralanmaya sebep olur ;director;

Benim bildiklerim Mustafa Serdar parmağını kopacak şekilde yaraladı, Maccari kafasına birkaç dikiş attırdı... Ne yaptıklarını bildikleri halde. HW97k nın orjinal yayında çok yüksek ön tansiyon vardır ve yerinden fırlar uyarayım. Geri takman ise elle imkansız.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk ().

• Official Post

Sağ işaret parmağımın orta ekleminden sinirleri kopardı ve 1 yıl olmasına rağmen düzelmedi, halen parmağım hissiz. ;kihhik,
    Bulleye Enes in HW77 X(;hirr;+;tuftabV#

• Bu resim yayın ne kadar tansiyon altında olduğu hakkında fikir verebilir.

[Resim Engellendi: http://users.skynet.be/mario.severi/airgunning/graphics/HW97K/HW97K%2020.JPG]

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Köksal o tüfeği o kadar kullandım, hiç açmadım. ne diye kendine iş ararsın be kardeşim :)

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Köksalı tanıdığım için % li konuştum. Köksalın cevaplarını bekleyelim gülmeden önce :)

Yeşil gres düzgün kullanıldığı halde zarar vermez. Dışarıdan yaya sürmek sağlıklı olmaz, yayı çıkartıp güzelce uygulamak lazım. Bu yağın fazla kullanımı aşırı dizellemeye neden olur ve zaten 97k 77k nın orjinal yayları kırılmaya çok müsaittir. Çok kısa zamanda yayı kırarsın. En güzeli bu silahlarda yay sesini tınlamayı azaltmaya çalışmak. Ama elinde yeterli ekipman olmadan bu işi de yapamazsın. Tüfeğe ve kendine zarar verirsin. Bizde detaylı söküm takımını gösteren videolar bile mevcut. Kendi kendine iş arama :thumbdown:

En basiti tetik bloğunun önündeki civatayı çok sıkarsan anti beartrap denen, kurma kolu açıkken tüfeğin tetiğinin çekilmesini engelleyen sistem devre dışı kalır ve ilk hatanda parmağından olabilirsin. O yüzden bize danışmadan (kamuran ve ben) birşeyler yapma. Biz bilgilendiririz seni.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk ().

• bende yay sökme aparatı var lazım olursa

webley patriot 5.5

• Ben biraz bişeyler yaptım hallettim gibi problemi şimdi ellerim yağlı bi toparlayım tüfeği yazmaya geleceğim :)

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Evet şimdi geldim tekrar toparladım herşey tamam mis gibi ;şrofls;.

Bu günkü amacım zaten yayı filan sökmek değildi adam akıllı 1 tornavida bile bulamadım o işe kalkmam zaten.. sadece kundağı söküp yayı sökmeden yağ v.s kontrol ederek şöyle biraz temizleyip keyif yapmaktı.

İşin aslı bir hayli zahmetli bir iş tabi adam akıllı ekipmanımın olmamasından dolayı. (Teknik servisiz ya tornavidaya uzun zamn el değmeyince kaşındı.. Ancak bilgisayar ve elektro gitar söküp takmaya pek benzemiyor ;lol; )

Sonra kurma kolu ile kurduktan sonra açılan piston boşluğunda pellet parça pislikleri olduğunu ve yağsız olduğunu gördüm. Orayı güzelce temizleyerek Şu esrarengiz yeşil gresten 2 nohut büyüklüğünde yayın üzerine. Daha sonrada pirinç tanesi kadarda pistonun gidip geldiği boşluğa sürdüm elimle sürmez olaydım....

Akabinde doğru paint sign e gittim. dürbünü sıfırladıktan sonra şişe infaz işine başladım ancak o da neeeeeee..şişeleri vurduğumda hafifce şişe sallanıyor ve yan devriliyor. Aman tanrım bu imkansız dedim ;avci; . sonda tüfeği kurarak pistonun içini kontrol ettiğimde gres yağın iğrenç bir yapışkanlıkta orayı sardığını ve pistonun hızını kestiğiniii tüfeğin gücünü yarı yarıyadan fazla düşürdüğünü gördüm. (bu da tecrübe oldu)

hemen gres çok fazla yayılmadan bez ile güzelce temizleyerek Paintsigndeki silah yağlarından bir miktar kullanarak o kısmı tekrar kaygan yağ ile 1 damla damlatmak suretiyle yağladım. Daha sonra sonuçları 2 nci pellette almaya başladım harika oldu 50 metreden hiç ıskasız pelletin değdiği şişe tuz gibi dağılarak patlamaya başladı.

Ancak yine tam istediğim sonuçlara ulaşamadım. Bu arada Gamo Pro Magnum pelletlerin bu tüfek için kesinlikle uygun olmadığını düşünüyorum. Çünkü pelletin etekleri büyük geliyor namluya zor oturuyor. Hem isabet konusunda problem çıkartıyor hemde gücü biraz düşürüyor gibi geldi bana.. Pellet konusunda yeni arayışlara başlayacağım.

Bu arada aklımda kaldı bu yine. İlk buluşmada yada uygun bir zamamanda tüfeğin pistonunu murat abinin yardımıyla sökerek güzell bir şekilde temizlemek ve kaygan bir yağ ile yağlamak istiyorum. Çünkü eminim dip kısımlarda azcıkta olsa yeşil gres kaldı :him:s .. hemde biraz temizlenmesi gerekiyor içinin.

böyle bir tecrübe oldu bu gün işte ;keyfs;

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Bu arada çok önemli bir detay ve yeni birşey farkettim murat abi verdiğin linkte tüfeği sökerken ayarlanabilir ingiliz anahtarı ile bir parça söküyor hani. Tetiğin ön tarafındaki büyük vidayı.. yalnız benim tüfeğin tetik korumasını çıkartırken o parça tetik koruması ile birlikte komple çıkıyor. ve oradaki ikili paralel uzun demirler de düşüyor. Bu önemli bir detay olsa gerek...

Korkum şuu... çok hassas ve önemli bir nokta burası. Allah korusun ileride tüfeği kurup pellet yerleştirirken oluşabilecek en ufak bir gevşeklikte (Geçmiş Olsun)

Parmakta oluşabilecek bir zarar müzik hayatımın sona ermesi demek :( o zaman beni öldürseler daha iyi.

Offf kötü şeyler getirmeyim aklıma. ilk buluşmada bu detayları elden geçirmek dileğiyle.

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Güvenlik açısından,tüfeğinize pellet yüklerken

kurma kolunu muhakkak tutmanız gerekir.

Bu konuda forumumuzda da sık sık hatırlatmalar

vardır.

Selamlar.

Bülent.

Fx Revolution

HW 97 k

Diana mod 350

HW 45

Diana P5 magnum

• torunlarda namlu tam kapanmadan tetik çekilmiyor bu özelliği iyi düşünmüşler ^^

Hatsan Mod 95 sas .177 + 3-9x56 tasko
    Ekol viper 4.5''
    Tanfoglio Witness 1911

Milli ülküye, tam bir
    bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük
    millet olduğunu, bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha
    tanıyacaktır. ~Mustafa Kemal Atatürk~

• Murat abi bu konuda AnkaraTeamın en bahtsız atıcısı diyebiliriz, adamcağız atış yapmaya geliyo bi sorun yaşayan tüfeği , dürbünü kaptığı gibi doğru Murat abiye koşuyo. adam atışmı yapsın bizimlemi uğraşsın ;şrofls;. Allah razı olsun kimseyide geri çevirdiğini görmedim ;d;

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• köksal o tetiğin önündeki vida aslında tetik korkuluğu ile çıkmaz ama biz vidalar gevşemesin diye loctite sürmüştük, ondan öyle olmuştur. O tetiğin önündeki vidanın altında da halka şeklinde bir pul var, onu düşürmediğini umarım. Bahsettiğim kurma kolu anti beartrap sıkıntısının yaşanacağı yer orası. Sana tavsiyem tüfeğe pellet koyarken her zaman tüfeğin kurma kolunu diğer elinle tutman.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Tamam abi anladım. O dediğin yüzük gibi somunu kaybetmedim yerinde duruyor.! İlk buluşmada detaylı bir gözden geçirelim benim de içim rahat olsun :(

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Köksal abi, yukarıda Funny5691 Bülent abinin dediği gibi tüfek %100 sorunsuz olsada pelleti yüklerken alttan kurmalı tüfeklerde kurma kolunu, namludan kurmalılarda namludan tutmanı tavsiye ederim, ne olur ne olmaz güvenlik herşeyden önemli...

Diana MOD.54/460 gibi tüfeklerin en sevdiğim yanıda pellet yükleme sırasında manuel emniyet sistemleri olması...