4.5 ve 5.5 arasındakı tahrıbat

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • benım anlamadıgım konu su aynı cıkıs hızına sahıp belkı dahada dusuk olan 5.5 mm sılah tahtayı deılp gecıyor ondan daha hızlı olan 4.5 yapısıyor neden acaba pelletın agırlığındanmı

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• Ben 90 kiloyum, 60 kiloluk bi kişiyle benim aynı hızda attığımız şamarın etkileri farklı olur demi?

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• sonucta ayını hızda ama neden farklı olsun kı hatta 90 kıloluk adamın elı daha genıs olacagından basıncıda cok yayacaktır ve 60 kıloluk adamın kı daha cok etkı yapacaktır yanı cıvıyı tersten cakmak gıbı bısey
    yanlısım varsa duzeltın

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• sonucta ayını hızda ama neden farklı olsun kı hatta 90 kıloluk adamın elı daha genıs olacagından basıncıda cok yayacaktır ve 60 kıloluk adamın kı daha cok etkı yapacaktır yanı cıvıyı tersten cakmak gıbı bısey
    yanlısım varsa duzeltın

yanlışın var, ama sana açıklayabilmem için nette biraz fizik çalışmam gerek. ;şrofls;. ama genel olarak konuşursak, ağır olan daha etkilidir.

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• Forumda chairgun diye bi program var ayrıca forumda çevirici formüller var ve bir sürü bilgi var.Önce bunları okumakla başla derim.Mantığını anlamana yardımcı olacaktır.Özetleyecek olursak hızları aynı iki kütleden ağır olanı daha çok enerji üretir ve enerjisini de uzağa daha çok taşır.100 metreler gibi uzak mesafelerde 5.5 un 4.5 a göre avantajlı olmasının sebebide budur.Önemli olan hız değil oluşturulan enerjidir.

uɐʞɹǝs™
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• m x v ½bay£bay`;

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• Mermide hacim değil ağırlık önemlidir.Hacim büyüyünce ağırlıkta artar tabiki.Ayrıca uyguladığı kuvvet yüzey alanı ile alakalı.Ne kadar sivri uçlu ise o kadar çok kuvvet uygular.

• V hacim değil hız. Bu momentum formülü. Eşit hızlı iki cisimden kütlesi büyük olanın momentumu (kabaca darbe etkisi diyelim) daha fazladır.

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• Örnek verecek olursak bir futbol topu ile 16 numara bir bowling topunu aynı yükseklikten yere bırakırsanız ikisi de aynı hızla düşer, yere aynı anda temas eder. Fakat temas ettikleri noktaya etkileri nasıl olur tahmin edebilirsiniz.. =)

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Banada babam çook eskilerde şöyle anlatmıştı. Saatte 30 km ile giden bir taksi ile 30 km ile giden bir kamyonun çarpması arasında dağlar vardır. "Saçma birsürü domuz kurşunu tek nasıl oluyorda...." gibi bir soru aklıma takılmıştı o zamanlar :) .

• Official Post

2 yıl önce silivride E5 ten karşıdan karşıya geçen dev bir kamyona istanbul istikametinden 180 km hızla gelen bir reno clio vurduda renoda önde 1,5 metre hasar oluştu, renodaki 2 kişinin burnu bile kanamadı, o dev kurtarıcı kamyon ortasından " U " oldu içindeki şoför 5 tane omuru kırıldı, yanındaki eşi beyin kanamasından komaya girdi, oğlu 20 metre ileride şarampolde bulundu, kurtarıcı kamyon tamir edilemiyecek hasar aldı.

• Mustafa abi biri hızlı giden dynamic pellet öbürü duran Gamo hunter gibi oldu. ;şrofls;.

• Örnek verecek olursak bir futbol topu ile 16 numara bir bowling topunu aynı yükseklikten yere bırakırsanız ikisi de aynı hızla düşer, yere aynı anda temas eder. Fakat temas ettikleri noktaya etkileri nasıl olur tahmin edebilirsiniz.. =)

hah sımdı bu ornektan sonra çaktı kafam saolun
    birde bız buna gore 6.35 mı alalım

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• Enerji=1/2 *M*V2 (V nin karesi) yani hızları aynı olan iki cismin kütleleri doğrultusunda enerjileri artar,kütleler aynı olup birinin hız iki katı arttığında ise enerji dört katına çıkar.

FX Gladiator .22cal , BSA 8-32x44 SWF
    Weihrauch Hw 97K .22cal

• birde bız buna gore 6.35 mı alalım

6.35'in hızının da düşük olacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Vardiğim örnekte iki cismin de hızları aynı. Hız/Kütle oranı açısından en mantıklı seçim 5.5mm sayılabilir sanırım.

Webley Raider 10 .22

• 2 yıl önce silivride E5 ten karşıdan karşıya geçen dev bir kamyona istanbul istikametinden 180 km hızla gelen bir reno clio vurduda renoda önde 1,5 metre hasar oluştu, renodaki 2 kişinin burnu bile kanamadı, o dev kurtarıcı kamyon ortasından " U " oldu içindeki şoför 5 tane omuru kırıldı, yanındaki eşi beyin kanamasından komaya girdi, oğlu 20 metre ileride şarampolde bulundu, kurtarıcı kamyon tamir edilemiyecek hasar aldı.

Kamyonda da euro ncapın beş yıldızı olaymış :D :D

uɐʞɹǝs™
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Official Post

Serkan anlayamadım :him:s

• "Clio'nun NCAP 5 yıldızı kamyonda da olsaymış öyle olmazmış" demek istemiş sanırım...

Webley Raider 10 .22

• Serkan anlayamadım :him:s

Haklısınız mustafa bey anlatamamışım

"Clio'nun NCAP 5 yıldızı kamyonda da olsaymış öyle olmazmış" demek istemiş sanırım...

Çarpışma testlerinde en üst seviye olan 5 yıldızdan bahsetmiştim.Benim yerime eblemis anlatmış teşekkürler eblemis

uɐʞɹǝs™
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®