.22 (5,5) Kalibre Pistonlu tüfek tercihiniz? " ANKET "

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • evet bu bir anket ve nihayetinde şahsi fikirlerin oranı yayınlanmış .

• Ankette çoğunluğun tercih oranı belli, kimsenin kimseyi yanıltması söz konusu değil.bunun için bir nedende yok,kişisel fikir beyan etmek yanıltmak değildir.tercihi beğenmeyen beğendiği silahı kullanır ,kimi güç ister,kimi isabet ister,kimide sadece estetik ister vs.

Osman bey; dönüp dolaşıp dediğimize geliyoruz burada iyi olan belli ,sizin söyleminiz AKP gibi en cok oyu biz aldık diyor, ama kimlerden aldıklarını söylemiyor.
    burasıda biraz o hesap hw97 hakkında olumlu görüş okumuş birisi kaç kalibre? nereleri iyidir? nereleri kötüdür? hatta silahı bile yakından görmemiş veya oturup yabancı testlerden videosunu izlememiş bilen bilmeyen herkes yorum yapiyor. herşeyde oldugu gibi buradada bilgimiz yok fikrimiz var.
    madem 5.5 hw97 diyorsunuz, silahınızı 5.5mm alsaydınız. !!
    ben silahımın arkasında duruyorum 5.5mm en iyi stok yaylı diana mod 54 dür. bunu tartışmak bile abestir

• Anket suistimal yada sabote edilip dünyanın bir numaralı silahı olarak hatsan mod125 gösterildiği için hatsan marka silahlar listeden çıkarılmıştır, hatsan imalatı olan Webley ler korunmuştur,
    Soru "sizin silahınız hangisi" değildi !!!

Haha iyiymiş bu :) Fanatizm oylamada da kendini göstermiş demekki :) İşin garip tarafı 5.5mm anketi olmasına rağmen hw97 ama 4.5mm diye not düşmüş hw97 ye oy atanlar :)

• Osman bey; dönüp dolaşıp dediğimize geliyoruz burada iyi olan belli ,sizin söyleminiz AKP gibi en cok oyu biz aldık diyor, ama kimlerden aldıklarını söylemiyor.
    burasıda biraz o hesap hw97 hakkında olumlu görüş okumuş birisi kaç kalibre? nereleri iyidir? nereleri kötüdür? hatta silahı bile yakından görmemiş veya oturup yabancı testlerden videosunu izlememiş bilen bilmeyen herkes yorum yapiyor. herşeyde oldugu gibi buradada bilgimiz yok fikrimiz var.
    madem 5.5 hw97 diyorsunuz, silahınızı 5.5mm alsaydınız. !!
    ben silahımın arkasında duruyorum 5.5mm en iyi stok yaylı diana mod 54 dür. bunu tartışmak bile abestir

Benim yurt dışı forumlardan okuduğum ve kendi 97k larımdan edindiğim izlenimlere göre, yurt dışında sahip olma maliyeti daha düşük olduğundan 97k alınıp, custom (özel yapım) parçalarla 97k 'yı müsabaka kalitesinde bir silaha dönüştürmek daha revaçta. Tabi bu arada bu silahı kullananların büyük çoğunluğunun 12 lb/ft sınırlamasının olduğu İngiltere'de yaşadıklarını da hatırlatmak isterim. Lazaglide denilen çalışma (Steve pope'un yaptığı) pistona ve hazneye delrin ya da teflon segmanlar ekleyerek kurma kalitesini arttırmak, atış stabilitesinin daha iyi ortalanmış bir piston ile daha titreşimsiz şekilde atış için özel yay ve yay tutucular kullanılıyor. Ayrıca Atış disiplini tipine göre değerli ağaçlardan kaliteli kundaklar takılıyor. Bu durumuyla fabrikasyon bir AA dan daha üstün hale geliyor. Prosport kurma kolunun yapısı dolayısıyla daha zor kuruluyor sanıyorum. TX200 ve Prosport kutudan çıktığında bu lazaglide sistemine sahip olduklarından ilk bakışta kundaklarında kullanılanılan ince lazer işçiliği ile de biraz önde başlıyorlar. Fakat tetiğin yeri konusunda şikayetler duydum. (Önde mi kalıyor arkada mı tam hatırlamıyorum) Kullanma şansım olmadığından bilemiyorum. Yalnız son bir trend ise Mavi lamine kundaklı bir 97k alıp özel yay vs takmak mış öyle duydum. Lamine kundak insanın elinde sanki biraz daha ağırmış hissi uyandırıyor. Tartıp karşılaştırmadığımdan bilemiyorum. Teknik verilere göre iki kundak da aynı ağırlıktaymış. 97k nın fabrikasyon haliyle kusurları şunlar. Tetiğin arkasında bulunan ayar vidası çoğu zaman fabrika'da montaj sırasında yuvası eğildiğinden sıkışıyor ve çevirmeye kalktığınızda hasar görüyor. 2. si ise piston haznesinin tüfeğin gövdesine göre biraz bol (küçük ) olması ve bu işçilik toleransından dolayı kurarken pistonun içeride sürtünerek çizilmesi (mekanik anlamda bir kusur değil) Daha düşük bir tolerans ile lazaglide gibi bir uygulamaya gerek kalmazdı. Orijinal yayı ve yay tutucusu uyumlu değil. Çabuk yay kırıp tınlama sesi yapıyor. Ayrıca piston contasının değişik bir yapısı var, bu da yağ toplayıp sürekli dizellemesine neden oluyor. Conta değişince sorun yok, bazı silahlarda piston contasında ortalama hiza problemleri olabiliyormuş, ben yaşamadım. Benim söktüğim 97 lerde öyle bir sorun görmedim. Komple metal yapısı ile ömürlük bir yapısı var. Tetiği biraz kullanıp alıştıktan sonra ayar yapılınca akıcı ve çok hassas tetik çekilmesini sağlayabiliyor. Atış istikrarı çok iyi, atışlar arası hız farkı çok az. Locktime kısa olduğundan atıcı hatalarından çok etkilenen bir isabeti var. Doğru tutuşla bir pcp kadar isabetli. Metal işçiliği bir ateşli silah kadar başarılı. Üzerinde boya yerine meneviş kaplı. Menevişi çok kaliteli. Ağır bir silah, bu yönü onu elinize alıp dağ tepe dolaştırmak için uygun olmayan bir silah haline getiriyor. Ama isabete katkı açısından olumlu. Ayakta atış için fazla ağır. Ağırlık denge merkezi güzel, ortada bir ağırlık merkezi var, kundağın içindeki kanallara ağırlık ekleyerek (hw100 de de var) ağırlık merkezini isteğe göre değiştirmek mümkün.

Forumda bir çok açıklamalar yazılmış ,,okudunuzmu bilmiyorum.,, AKP Benzetmeniz ve abesle iştigal gibi ifadenizi hoş karşılamadım.hobi ve bilgi amaçlı bu forumda kullanmayı gerektirecek kelimeler değil.hangi silahı beğendiğiniz ve kullandığınızda sizi ilgilendir.silahınızı güle güle kullanın.

A Takımı Üyesi

• ilk sayfaya bakarsanız kendimin de bir 97k sahibi olmam ve weihrauch silahlara sempatim forumca da gayet iyi bilinmesine rağmen oyumu mod54 airking için kullanmışım. Kullanıcıların oyları onları bağlar. Benim de çok kızdığım fanatiklik yapılmasıdır. Şimdi ve daha da önceleri hep birileri çıkıp Hatsan neden yok?, diana ların ilk sırada olması lazım, hw97k kötü silah burda ne işi var diyenler oldu ve hep olacak.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Bence HW97K yı kötüleyenler bunu yapmasın, deyim yerindeyse, biraz abesle iştigal oluyor...

• Yani neticede bu bir anket, herkesin kendince sevdiği sevmediği bir yan var. Verirsin oyunu tamam. Diğer türlü yazılan mesajların çoğu sataşma polemik yaratma yönünde. Açıklama yap yap bir yere kadar. Anlamak okumak isteyene çok bile. Ne anketmiş arkadaş :) sen de yap bi anket egon tatmin olsun. Ama güneş de balçıkla sıvanmaz. Yiğidi öldür hakkını yeme. Üzüm üzüme baka baka kararır.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Yani neticede bu bir anket, herkesin kendince sevdiği sevmediği bir yan var. Verirsin oyunu tamam. Diğer türlü yazılan mesajların çoğu sataşma polemik yaratma yönünde. Açıklama yap yap bir yere kadar. Anlamak okumak isteyene çok bile. Ne anketmiş arkadaş :) sen de yap bi anket egon tatmin olsun. Ama güneş de balçıkla sıvanmaz. Yiğidi öldür hakkını yeme. Üzüm üzüme baka baka kararır.

+1.

• Hatsan firmasına karşı bir tavır olduğunu düşünmüyorum Belki de o yıllarda hatsan bu günki kadar başarılı değildi.

Ben uzun mesafelere ve etkili atışlar yapmayı seviyorum o yüzden güçsüz silahlar bana cazip gelmiyor. Ama hw 67 nin isabeti ve işçilik kalitesi benim diana 460 ve CF X royal silahlarımdan iyidir.

Bu arada murat bey aman öyle şeyler yazmayın ne olur ne olmaz, "Yiğidi öldür hakkını yeme" vb. Hakkını yememek için önce gider öldürürler. Fanatizm heryerde olabilir. Üzerindeki forma için insan öldüren kişiler var memlekette.

• Hatsan'ın ilerleme kaydettiğine katılıyorum. Fakat hala bir çok basit mühendislik hataları ile dolu tüfekler üretiyorlar. Geçenlerde forumdan bir arkadaş namlu açıkken tetiğe bastığından ve namlunun kapanarak tüfeğin hasar gördüğünden bahsetmişti. Eğer pellet koyarken , ya da ters bir durumda yakalansa yaralanması , parmağını kaybetmesi bile işten değil böyle bir durumda. Bu tüfeğin markası hatsan dı ve ayı kapanı emniyeti denen bu kazaların önlenmesini sağlayan sistem mevcuttu. Başka konularda misal, çoğu hatsan tüfeği söktüğünüzde tetik mekanizmasının pimleri etrafa saçılmaktadır. Bu kadar kara düzen mühendislik ve dene gör mantığıyla çalışan bir firma buralara gelebilmiş ise, satın alan kişilere gerçekten şükretmeleri gerekir. Başka misal pcp silahlarının ilk serilerinde şarjörü sökebilmeniz için acayip bir mandalı daha çekmeniz gerekiyordu, bu da bir elle tüfeği tutup, diğer elle kolu çekip 3. bir elle de bir kurtarma pimini kurtarmanız gerekiyordu. Bunu yapan dizayn eden hiç mi düşünmedi. O devirde ilk pcp silahı olmasına rağmen Weihrauch hw100 de kurma kolunu ikinci kez çektiğinizde şarjörü tekrar çevirmeyen , regülatörlü bir silaha sahipti. Tamam çoğu tüfeğinde diğer firmaların ürünlerinden esinleniyorsun da ey Allahın adamı, hiç mi imkanın yok, al bir tane tüfeği de incele ondan sonra bir şey üret böyle komik hatalar yapma demezler mi adama? Başka örnek gereksiz otomatik emniyet sistemi. Güvenilmez tetik mekanizmaları, tüpler. Şimdiye kadar büyük bir kaza olmamasına hem seviniyor hem de şaşırıyorum. Bu zihniyetle Hatsan, imkanı olmasına rağmen, ayarlı kundak vs gibi işlerle uğraşacağına , ürettiği silahların metal kalitesi, menevişi ya da boyası, mekanik dizaynı gibi konulara yoğunlaşabilir. 10 senede bu kadar oldu, önümüzdeki 10 senede belki bir Diana, bir HW belki de Feinwerkbau kalitesinde bir silah çıkar ortaya. Bakalım Allah ömür verirse görürüz inşallah.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Official Post

Hatsan'ın ilerleme kaydettiğine katılıyorum. Fakat hala bir çok basit mühendislik hataları ile dolu tüfekler üretiyorlar. Geçenlerde forumdan bir arkadaş namlu açıkken tetiğe bastığından ve namlunun kapanarak tüfeğin hasar gördüğünden bahsetmişti. Eğer pellet koyarken , ya da ters bir durumda yakalansa yaralanması , parmağını kaybetmesi bile işten değil böyle bir durumda. Bu tüfeğin markası hatsan dı ve ayı kapanı emniyeti denen bu kazaların önlenmesini sağlayan sistem mevcuttu. Başka konularda misal, çoğu hatsan tüfeği söktüğünüzde tetik mekanizmasının pimleri etrafa saçılmaktadır. Bu kadar kara düzen mühendislik ve dene gör mantığıyla çalışan bir firma buralara gelebilmiş ise, satın alan kişilere gerçekten şükretmeleri gerekir. Başka misal pcp silahlarının ilk serilerinde şarjörü sökebilmeniz için acayip bir mandalı daha çekmeniz gerekiyordu, bu da bir elle tüfeği tutup, diğer elle kolu çekip 3. bir elle de bir kurtarma pimini kurtarmanız gerekiyordu. Bunu yapan dizayn eden hiç mi düşünmedi. O devirde ilk pcp silahı olmasına rağmen Weihrauch hw100 de kurma kolunu ikinci kez çektiğinizde şarjörü tekrar çevirmeyen , regülatörlü bir silaha sahipti. Tamam çoğu tüfeğinde diğer firmaların ürünlerinden esinleniyorsun da ey Allahın adamı, hiç mi imkanın yok, al bir tane tüfeği de incele ondan sonra bir şey üret böyle komik hatalar yapma demezler mi adama? Başka örnek gereksiz otomatik emniyet sistemi. Güvenilmez tetik mekanizmaları, tüpler. Şimdiye kadar büyük bir kaza olmamasına hem seviniyor hem de şaşırıyorum. Bu zihniyetle Hatsan, imkanı olmasına rağmen, ayarlı kundak vs gibi işlerle uğraşacağına , ürettiği silahların metal kalitesi, menevişi ya da boyası, mekanik dizaynı gibi konulara yoğunlaşabilir. 10 senede bu kadar oldu, önümüzdeki 10 senede belki bir Diana, bir HW belki de Feinwerkbau kalitesinde bir silah çıkar ortaya. Bakalım Allah ömür verirse görürüz inşallah.

abi resmen herşeyi gözler önüne dökmüşsünüz. hatsanda ne kadar eksik varsa başka bir silaha esinlenerek yapmasından kaynaklanmış. alıp inceleyip aynı sistemde bir mekanizma yerine görselliği benzetmeye çalışmışlar.

• kopya etmek yada esinlenmek bir sorun değil. Büyük markalar da bazı mekanizmaları başka markalardan esinlemniş ve değiştirerek uygulamışlardır mutlaka. Burada bahsedilen sorun, zihniyet sorunudur. Yani: Kalite kontrol, Arge, vb gibi. Yani çok uğraştılar da bir türlü çaresini bulamadılar mı gibi konular.

• Anket çok açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş , ama listede TX200 de ilk 3 e girerdi
    benim sıralamam: mod 54 -TX200 -460 magnum olurdu
    birde bu anketin 4.5mm ve 6.35mm olanı yapılabilirmi?

• birde her ne kadar kullanıcısı olsamda Gamo ve webley gibi markaların diğerleriyle yarışamayacağını düşünüyorum. biraz kullanıcılar fanlık yapmış sanki bu markalara

• GAMO' nun, HATSAN'ın, WEBLEY'in, DAISY'nin silahlarını görüp bilen ve bazısınıda zamanında kullanan biri olarak bu tip silahları AirArms'ın, Diana'nın silahlarıyla yada bir HW serisi ile karşılaştırmak haksızlık ve bilmezlik olur. Bir grup birinci lig diğer grup ikinci lig ekibi gibidir. O nedenle bunlar ancak kendi içinde değerlendirilebilir. Tercih sayısıda bazen çok verimli bilgi sunmayabilir. Örneğin piyasada 500-1.000 TL. ye satılan bir serinin satın alanı bugünün müreffeh..!! Türkiye'sinde elbetteki fiyat skalası 1.500-2.000 TL çizgisinde olan tüfek sahiplerinden daha fazla olacaktır ki bu nedenle anketlerdeki salt sayı bazen oldukça yanıltıcı bilgiler sunabilir. Bence anket bu gerçekliği de göz önüne alarak düzenlenirse daha yararlı olacaktır.

:thumbup: g;$i Air Arms S510 XTRA FAC .22 5.5mm Walnut + HAWKE SIDEWINDER SF 6-24x56 SR PRO IR

:thumbup: g;$i Weihrauch HW97 KT .22 @ Hawke Nite Eye Digital 6-24X50 SR12

• Tercih sayısıda bazen çok verimli bilgi sunmayabilir. Örneğin piyasada 500-1.000 TL. ye satılan bir serinin satın alanı bugünün müreffeh..!! Türkiye'sinde elbetteki fiyat skalası 1.500-2.000 TL çizgisinde olan tüfek sahiplerinden daha fazla olacaktır ki bu nedenle anketlerdeki salt sayı bazen oldukça yanıltıcı bilgiler sunabilir.

Hiç böyle düşünmemiştim ama doğru bir tespit..
    O zaman düzenlenen anket sonucu daha çok şu sorunun cevabını veriyor diyebilirmiyiz;

''Hangi marka-model tüfeği kullanıyorsun?.. ''

• Ben buna yazdım mı bilmiyorumda
    Diana mod 54
    Hatsan mod125 sniper
    Tabi fiyat kategorisine göre

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ZETAX ().

• Benim şu an kullandığım remington summit 4.5 calibre Gamo cfx royal 5.5 her ikisinden de
    Çok memnunum saygılarımla...