şeffaf silikon kullanmak...

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Değerli arkadaşlar,bilgi birikimleriniz karşısında bu konuyu açmak ne kadar doğru bimiyorum ama görüşlerinizi de merak ediyorum.kısaca anlatmak gerekirse havalı tüfeklerimizde kundak ile metal gövde arasına uygulanacak şeffaf silikon muhtemel kundak çatlamalarına,az da olsa sese ve sarsıntıya bir önlem olabilir mi?kundak içinde metal gövdenin temas ettiği yüzeye yaklaşık 2-3 mm yüksekliğinde silikon uygulaması(uygulamadan önce kundağa yapışmayı önlesin diye silikon öncesi bir miktar ince yağ tatbik edilir.yağ tatbiği metal gövdeye de uygulanır) tam kuruma gerçekleşmeden gövde kundağa oturtulur.inşaallah aklımdakini yansıtabilmişimdir.herkese saygılar...

WEBLEY PATRİOT 1.NESİL .22 (5.5mm)
    CROSSMAN 2100 .177 ( Hava kaçaksız,tam güçte)
    3*9*40 Gamo

• Benim görüşüm bu işlemin beyhude bir çaba olacağı yönünde. Ayrıca silikon yerine ahşap dolgu macunu kullanırsanız daha sağlam olur. Silikon ahşaba tutmayabilir. Tabi macunu sürüp mekanizmayı yerleştirmeyeceksiniz , mekanizmayı korumanız gerekir. Macunu sürüp üzerinde bir naylon koyup mekanizmayı oturtur kalıbını çıkartırsınız, macun kuruduktan sonra da zımpara yapar mekanizmanızı oturtursunuz.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Yine de teşekkür ediyorum,görüşleriniz biz yeni üyeler için önemlidir...

3*9*40 Gamo

• silikon gresi bilmiyorum faydası olur mu ama locktite in faydası olabilir

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

http://www.gunsandhunting.com/Midway_May1.html
    http://www.theboxotruth.com/docs/edu75.htm

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Official Post

silikon gresi bilmiyorum faydası olur mu ama locktite in faydası olabilir

Silikon gresten bahsedilmiyor Mahmut, Bildiğimiz sıvı silikon dolgusundan bahsediliyor.

• Evet ben de Mustafa Serdar Ağabey'in anladığını anlatmak istemiştim.Silikondan,tüfeğin metal-ağır gövdesinin oluşturduğu titreşim ve sarsıntıyı absorbe etmek için yararlanabilir miyiz?

3*9*40 Gamo

• ben patriotta, tüfeği kundağa oturtmadan önce kundak içine hareketli parçaların haricindeki yerlere şeffaf silikon sıkarak tüfeği kundağa oturtuyorum. ayrıca tetiği kundağa bağlayan ve kundak yanındaki iki adet vidayı da silikonlayıp yerlerine sıkıyorum. böylece vidalarda gevşeme olmuyor ve tüfeğin tepmesi kundağa daha az zarar veriyor. nede olsa güçlü bir tüfek. bu uygulamayı tetikte ki vidalardan biri kundaktaki yatağını bozmaya başladığı için yapmaya karar vermiştim. hatta vida kundaktan ufak bir parça bile koparmıştı bile. keşke ilk aldığımda yapsaymışım. şu anda hala kullanıyorum bir sorun yok. tüfeği söktüğünüzde silikonların temizlenmesi biraz zahmet çıkarsada çok zor değil istendiğinde temizlenebiliyor.ancak kundağın içine silikon sıkma işini komple iç yüzeyine sıvanması olarak algılamayın. sadece tüfeğin oturduğu kundağın iç köşe ve kenarlarına diş macunu sıkar gibi.

webley patriot 5.5

• Bu projenin adına "Kundak Dampa'sı" adını vermek geldi içmiden :)

Benim görüşüm ise. silikon maddenin kuruduğu zaman daha titreşimli ve lastik gibi bir yapıya sahip olduğundan titreşimi ve tepmeyi extra artıracağı yönünde.
    çünkü kilit noktalar olan metalin gövde ile birleşerek tuttuğu bölümlerdeki silikon bir nevi dampa dediğimiz dürbün ayağındaki gibi yaylanma sağlayabilir ve bu da vidaların gevşek olması gibi bir durumda kundağa daha da kuvvetli bir basınç ile tepme yapabilir. Tabi ince bir konu. Veriler neyi gösterir bilmem ama. Sadece bilimsel olarak aklıma geldi ve böyle bir yorum getirdim. Belki de yanlış bir düşüncedir? Üstadlar ne derler?

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Murat abi verdiğin linklerdeki yöntem sanıyorum cam epoksisi ile kundak ile mekanizma ve namlu arasındaki boşlukları tamamen doldurarak kundağın tüfeği tam olarak sarmasını sağlamak değil mi? Bu durumda tepme arkadaşın istediğinin aksine kundağa daha güçlü iletilecektir.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Eblemis, kundağın arasına silikon koymak bir değişiklik yaratmayacaktır, neticede kundak gövdeye vidalar vasıtasıyla bağlı. Eğer cam epoksi ile yapılırsa ki ateşli silahlarda böyle yapılıyor. İsabete de katkısı varmış.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Bence de silikonun bir etkisi olmaz. Ha kundak vidaları sökülüp silikon da değil de benzeri esnek ve yapıştırma gücü yüksek bir malzeme ile yapıştırılırsa işe yarayabilir ama.

Bir nevi floating action olur.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• SİKA'nın bu tür güzel malzemeleri mevcut ama tutacağını sanmam.

Mesela

http://www.sika.com.tr/pdf/products/1206691640_tr.pdf

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Bede Webley Patriot 1. nesil aldım.Sırf bu gevşeme yada kırılma tarzı arıza olabileceği endişesiyle bir kez bile kurmadım.
    Bir pellet bile atmadım.Öncelikle vidalarını alyan başlılar ile değiştirmeyi düşünüyorum ama Lüleburgaz da istediğim vidaları bulamadım.
    Şu an beklemedeyim.Ayrıyettende metal ile kundak toplam 4 vida ile birbirine bağlanıyorlar bu da beni kuşkulandırıyor.
    Buna bir çare araştırıyorum.
    Benim düşüncem de bu konuda sert bir malzeme ile boşlukları doldurulması daha iyi olacağını sanıyorum.
    Elastik dolgularda tepki anında esneme olacağından cıvatalarda ve karşılığındaki dişli metallerde dişleri bozacağını düşünüyorum.
    Şu an yazarken aklıma şöyle bir şey geldi. 8o
    Mermer ve taş yapıştırma malzemeleri var bunlar donduğunda taş gibi oluyor.
    Sizce bu tür bir şey kullanmak uygun olur mu? :him:s

• Official Post

Selçuk mezara götürmeyeceksin kullan silahını boşluk vs.. işleri sonraki şeyler, benim Patriota yaptıklarım sadece temel temizlik yeniden yaplamak, kurma kolu değişimi ve kundaktaki lüzumsuz renkli verniği silip cevizin soft pastel güzelliğini ortaya çıkarıp tik yağı ile yağlamak oldu.

• Artı tüm kundak vidalarına loctite 242

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• İşin açıkçası havalar pek müsaade etmiyorda onun için biraz kendimi avutuyorum. g;$i
    Havalar bir düzelsin kundak bile istemez. :pinch:
    Kaptımı namluyu yallah araziye. ;atlise;

• İşin açıkçası havalar pek müsaade etmiyorda onun için biraz kendimi avutuyorum. g;$i
    Havalar bir düzelsin kundak bile istemez. :pinch:
    Kaptımı namluyu yallah araziye. ;atlise;

Aynen öyle :) ben mod 135 ile çok attım öyle.

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Ses , titreşim ve geri tepmeyi azaltmak ancak tel yay yerine gazlı yay kullanarak mümkün.

• Official Post

;d;;d;;d;