Solid Pelet

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar uzun zamandır bir solid pelet yapımı üzerinde çalışıyordum. Aslında sadece projeyi kafamda oluşturmak uzun zaman aldı benim için. Dökme kurşunlamı yoksa pres yöntemiyle mi yapsam bilemiyordum. Sonunda her ikisinide denemeye karar verdim. Resimde gördüğünüz soldaki ilk pelet Gamo Pro Hunter fikir vermesi açısından koydum.Ortadaki kendi yaptığım ilk pelet.Kurşun bir levhadan profesyonel delgeç ile pelleti kestim ve aynı zamanda altta bulunan kalıpta ezdirerek kafa kısmının hafif yuvarlak bir form kazanmasını sağladım. Aynı zamanda üstten baskı yapan delgeç pistonu sayesinde peletin arka kısmına hava boşluğu açılmış oldu. Ancak altta kullandığım kalıbı alüminyum külçeden dremel kullanarak yaptığım için çok düzgün bir pelet çıkmadı. Bu arada Master Akif abinin verdiği bilgi çok işime yaradı ;d; yoksa ben peleti tamamen 5,50 yapacaktım ancak en azından etek kısmının 5,52 olması gerektiğini söyledi.Bende kalıbın üst kısmını biraz genişlettim ve üstten pistonun yaptığı baskı sayesinde hem hava kanalı kolay açıldı hemde pelletin etek kısmı genişledi. Sağ baştaki şaheser ;şrofls;. ise tamamen kurşun eritme yöntemiyle yapıldı. Ancak burada kurşunu eritip dökmek yerine kurşunu kalıpta eriterek yapıyorum. Arkadaşıma anahtarcı tornasında yaptırdığım kalıbı kullandım. Tek parçalık bu kalıp :S işi çok yavaş ama çok iyi olmasını sağlıyor. Dijital bir termostatım vardı. Bu termostatı kurşunun erime sıcaklığı olan 327,5 e ayarladım ilk başta ancak kalıptaki kurşun erimeden termostat atıyordu. Aradaki ısı kaybını deneme yanılma yöntemiyle yok ettim. Kurşun eridikten sonra yaklaşık 10 saniye çalışıyor ve duruyor. Yaklaşık 30 saniye içinde kalıptaki kurşun donuyor. Kalıba bağlı yaptığım düzenek sayesinde , bir kol çekerek kalıbın ikiye ayrılmasını ve peletin aşağıdaki talaş dolu yuvaya düşmesini sağlıyorum. Şimdilik aletlerin görüntülerini yayınlayamam bu konuda kusura bakmayın çünkü ciddi anlamda otomasyon ve üretim düşünüyorum. ;tacli# Anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum. Saygılarımla

[Resim Engellendi: http://s1b.directupload.net/images/090228/temp/xqkduhod.jpg]

• valla bravo diyorum .

birşeyin ilk yapılması her zaman zordur. bunu bende denedim eskiden . 4.5 kalıp yapıp pres yapıyordum.

ama en mantıklısı tamamen eritmeden pres yapmaktır.yani katı hamur halindeyden o zaman daha seri çıkarabilirsiniz.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Gerçekten baya bi emek harcamışsın umarım başarıya ulaşırsın

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Official Post

Hayri çalışmanı tebrik ederim,

Sorarak çok daha az maliyet ve değerli zamanı boşa harcamamış olursun, bu konuda oldukça ciddi araştırmalarımız var ve şayet bu üretim konusunda ciddi isen gel bizi bir ziyaret et ve tüm bilgilerimizi sana aktaralım, çünkü en önemli müşterin biz olabiliriz. :)

Konuya gelirsek genel hatlarıyla eritip dökme bu çaplarda başarılı olmaz, detaylar burada yazılamayacak kadar fazla, ELEY Magnum 5,56 solid pellet hassasiyet olarak son derece başarılı, mükemmel kalıp işmiliği ama dizayn olarak biraz daha farklılık gerekir, ayrıca pellet 5,5 değil 5,51 yada 5,52 olmalıydı, eteği ise 5,54 yada 5,56 olabilir.

Dövme kalıplar sanayi elması olmalı ve çelik dövme perçin teknolojisi bu işe en uygun olanı, ama gelirsen ve görüşebilirsen bir artı daha yapılması gereken var.

• Teşekkür ederim Mustafa Abi. Tabiki soracağım ancak ilk başta bir sürpriz yapmak istemiştim. İlk kendi yapımım ezme ;şrofls;. kalıp 5,5 ve etek kısmı 5,52.Ancak arkadaşa yaptırmış olduğum kalıpta pellet 5,50 orta kısmı 5,52 ve etek kısmındaki iki halka 5,53. Burada dökme değilde kalıpta eritme yöntemini kullandım. Ancak 320 lere kadar ısıtıp preste işe yarayabilir. Dediğim gibi henüz başarabileceğimi kendime ispatlama aşamasındaydım ve bunu geçtiğimi düşünmeye başladım. Bundan sonraki adım sizi ziyaret olacak. Profesyonel seri üretimden önce biraz el işçiliği üretimi denemem gerekecek sanırım. Çünkü yatırım yapmadan önce ürün kalitesini test etmek , piyasaya kabul ettirmek ve müşteri taleplerini görmek gerekiyor. Sizin bu konuda yardımlarınız olacağını biliyordum ve bundan onur duyarım.Bu yüzden ilk fırsatta sizi ziyarete geleceğim. Saygılarımla

• Official Post

Dünya çapında finansal kriz yaşanıyor ve bu reele yansımaya başladı, tabiki bu ortamda açılmamak gerekir, bu ortamda nabız yoklayamazsın son derece yanıltıcı olur çünkü kimsede moral yok gelecek endişesi var, bu sözlerimi özellikle dünya ülkeleri için söylüyorum, biz Türkiye olarak sabredip aşarız, biz krizlere pişmişiz kriz 1 sene sürse bizim sabrımız bna yeter ama avrupalı amerikalı bunlara hiç alışık değil, bu yüzden yapman gereken zamanı öldürmeden bu ortamı fırsat ortamı olarak değerlendirip, 2010 a bu konuda ciddi isen kendini hazırla, yurt içinden aradığını bulamazsın, en yakın ve büyük pazar rusya sonra uzak ama yine mükemmel pazarlardan biride amerika bu iki ülke seni ihya eder, ama eritme işiyle hiç uğraşma, gel bendeki amerikan malı kalıpları vs... takımları vs.. gör, ama dediğim gibi bu işin amatörcesi erit dök ve kalibre et ama profesyonel düşünürsen yani para kazanacaksan sanayi elmasına erezyonda işlenmiş dövme kalıpları.

• Bunun için ne kadar bir bütçe gerekir. Yani satacak kadar üretime başlamak için gerekli rakam nedir. Öyle çok adetli üretime de gerek yok.Öncelikle kendim inanmam lazım. Sonra riske girebilirim. Yer sıkıntım yok. Bana sadece üretim tekniği ve gerekli ekipman neye malolur. Bana bu konuda yardımcı olursanız müşteri değil bağlı ortak kelimesini sarfetmemiz doğru olacaktır. Teknik ve pazarlama sizden sermaye ve üretim benden ne güzel olur. Hammadde problem değil hiçbir metal konusunda problemim olmayacak akrabalarım var. Saygılar

• Official Post

Hayri o zaman gelmen ve görüşmemiz gerekir, sen kocaelide istanbula göre çok daha uygun fiyatla kalıp ve makina parkını yaptırabilirsin, araştırmaya çelik dövme perçin imalatçılarını bulup ziyaretle başla, bu ortamda kapanan tesis bile alabilirsin, bir koltuğa 2 karpuz sığmaz benim asıl mesleki kökenim sanayicilik üretim, ama bu yaştan sonra zor geliyor üretimle uğraşmak, dediğim gibi parayı sadece kalıplara harcarsın, ben sana 3D solidworks te binde 2 hassasiyette katı modellemeleri yaparım, CNC ye uygun çevirimi yapılır ve kalıpların üretimine geçilir, işin içine tam girdiğinde seni zorlayacak olan hammadde maliyetleri olur, adanada 1 fabrika günlük 3 kamyon peleti rusyaya gönderiyor ve kalite sıfır.

• Öyleyse sizi ziyaretle başlayacağız anlaşılan. :D

• Başarılarının devamını diliyorum vatana millete hayırlı olsun

İnce Hayri havalı saçması kullanacağız bundan sonra

• Official Post

Başarılarının devamını diliyorum vatana millete hayırlı olsun

İnce Hayri havalı saçması kullanacağız bundan sonra

Hayır kalın hayri mermisi ;grin;

• sagdakını bende begendım eger bızım suan kullandıgımız pelletler gıbı ıcı bos ıse dusuk guclu sılahlar ılede kullanılabılır ama sanırım ogle degıl

• Emeğinize sağlık. ama o pellet en az 40-50g ağırlığa sahip gibime geliyor. O kadar ağır bir pelleti her silah atamaz ve atabilende çok yavaş atabilir.

Bence .22 pellette ağırlığı 30g civarında tutmak gerekir. 30g lik bir pelleti örneğin Gladiator yaklaşık 700fps hızla atar ve 50metrede yaklaşık 12-15cm düşme yaparken 50g lik bir pelleti 540fps hızla atabilir ve 50metrede 25-30cm düşme yapar.

Ayrıca boyunun uzunluğunuda ayarlamak gerekir, her pcp silahın şarjörüne sığabilmeliki pazarı/kullanıcısı geniş olsun.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• İyi dilekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim. İsim konusunda çalışmalıyız ama ;şrofls;. Ayrıca o pelletin içi oyuk olanları 2,4 gram (37 Grain) ve dolu olanlar 3 gram (46 grain) civarında

• İyi dilekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim. İsim konusunda çalışmalıyız ama ;şrofls;. Ayrıca o pelletin içi oyuk olanları 2,4 gram (37 Grain) ve dolu olanlar 3 gram (46 grain) civarında

boyları kaç mm.? şarjörlerin hepsine uyuyormu? birde dediğim gibi ağırlıkları 30g civarı tutmanızda fayda var. mesela 30 oyuk, 37 dolusu gibi. ayrıca bu mermilerin değişik yaylı-pcp silahlarla isabetlilik testlerini yapıp, şekilsel değişikliklerle en isabetli hale getirmek gerekir.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• hayri abi titiz bir insan.başarılı olacağına inanıyorum. ;d;

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Dün Sanayide birçok dükkana gittim. Dövme perçin, döküm, kalıpçı hepsini gezdim ve fikirlerini aldım. Bu yapmış olduğum pelet sadece bir hatıra olacak benim için.Çünkü çok daha iyi işler çıkararak bu işi ticarete dökmeye karar verdim. Ancak ilk peletller kurşun döküm olacak. Çünkü bu yöntem daha düşük maliyet gerektiriyor.Geçiş süresi daha kısa ancak üretim daha yavaş.Bu yüzden sadece küçük bir kitleye yani bizlere yetecek kadar üretime başlayacağım. Zamanla yeni kalıplar ve yeni yöntemlere gideceğim bu yüzden çeşitlilik ileride artacak ancak sizlerin fikirleriniz ile çok güzel peletler çıkacağını umuyorum. Üretilmiş olan peletlerden beğenilenleri ,çok gidenleri dövme kalıplarına uyarlayacağım. Çünkü bu dövme kalıpları gerçekten masraflı ve deneme yanılma gibi bir şansım yok. Peletler daha hafif olacak 20-25-30-35 grains gibi birkaç çeşidi olacak.Kurşun kalay karışımları ile daha yumuşak peletlerde üretilecek.Silikon sprey kesinlikle kullanılacak.Ambalaj içlerinde herbir kutu için 8-10 adet keçe pelet olmasını düşünüyorum. Ancak bunların herbiri diğerinin maliyetini karşılayarak piyasaya çıkacak. Yani üretilen ilk peletten satılacak 50 kutu diğerinin kalıp masrafı olacak. Bu konuda sizlerin yardımcı olacağını bildiğimden şimdiden teşekkür ediyorum. Şarjör boylarına uygun olmalarına dikkat edeceğim kesinlikle. Şimdi sırada Mustafa abiyi ziyaret var. Sonrasında kurşun eritme kazanı almak, gerekli kalıpların tasarlanması ve üretimi var. Sadece hafta sonları ilgilenebildiğim için çok hızlı ilerlemiyor bu yüzden süre veremiyorum. Bu işteki amacım Türkiye'de olan pelletlerin benzerlerini daha ucuza üretip satmak değil, Türkiyede olmayan keşke olsa dediğimiz peletleri Gamo fiyatlarına satabilmek.Umarım bu yolda bir sıkıntı ile karşılaşmayız ve sizleri çabuk bir şekilde güzel şeylerle buluşturabilirim. Yine sizlerden ambalaş çeşitlilik marka vs. fikirleri alacağım. Zahmet edip okuduğunuz için tekrar teşekkür ederim. Saygılar