NamLuya Zor Oturan Pelletler

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Mesela pro magnum.hem webleye hemde hatsan mod 90 ın namlusuna zar zor girer

Peki bu nekadar sağlıklıdır ? Pelletin namluya ittire kaktıra girmesi uzun mesafe atışlarını-pelletin namludan çıkış hızını-pelletin yiv set e oturmasını-isabetliliğini-enerjisini etkiler mi ? lütfen okuyan herkes görüş belirtsin.saygılar agt

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• sanırsam pellet eteklerini tıraşlamasıyla başlayacak deformasyon oluşacak isabetlilik bozulacaktır

• görüş belittiğiniz için tşkler mühendisbey.

20 kişi okumuş yokmu fikri gelen yaw ;şrofls;. ;şrofls;.

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• Pelletlerin namluya zor girme olayı öncelikle silahtan silaha farklılık gösterebilir basit bir örnekle benim elimdeki 1. nesil patriota promagnumlar çok rahat giriyor fakat prohunter lar cok zor giriyor.Bunun gibi bir çok örnekte aynı silah kullanıldığı halde bir arkadaşın tüfeğine tam oturan ts18 diğerininkine girmeyebiliyor.
    İkinci olarak eğer merminin namludan çıktığı anda balistik özelliği ve namlu kalitesiyle orantılı olarak izafi bir hassasiyetle hedefe gittiği düsünülürse :merminin en iyi şekilde namlu içi yivsetleerine oturması yani belirli bir oranda namluya sıkışması gerekir birçok başlıktada belirtildiği gibi namluya boş gelmeyen yani hafif sıkışan mermilerin hassasiyeti her zaman daha iyidir diyebiliriz.
    Üçüncü olarak birkaç örnekle acıklamak gerekirse :gamo power pellets adındaki sarı pelletlerin namluya boş geldiğini yani namluya diğer pelletlere göre daha az sıkıştığını özellikle 4.5 liklerini kullananlar rahatlıkla görebilir.Bu pelletlerin açıklamasına bakttığınızda ise namlu çıkış hızını %25 arttırdığını yazar bu farkın en önemli nedeni merminin namludan çıkarken oluşan sürtünmenin diğerlerine nazaran daha az oluşudur.Çeşitli kaynaklarda havalı silahlarda pelletin enerjisinin %70 ini bazı kaynaklarda %50 sini namlu icindeki sürtünmeden dolayı kaybettiğini yazar.Sonuç olarak mermi namlu sürtünmesi nekadar fazlaysa namlu çıkış hızı o kadar düşük olur.
    Esas soruna gelecek olursak bu sürtünmenin ve enerji kaybının ;(eğer yivli bir silahta hassas atış yapmak istiyorsak ) mutlaka olması gerekir
    fazla ayrıntıya girmeye gerek varmı bilmiyorum yani sabot mermiler kullanan silahların özelliklede bazı tankların yivsiz namlu kullandığı ve namlu çıkış hızı ile orantılı olarak deliciliğinin yüksek oranda arttırdığıda bir gerçektir.Fakat bu soruları havalı silahlar üzerinden sorduğunuzu düşünerek yukarıdaki açıklamaları yaptım.
    saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• benim at 44 ün şarjöre diana high powerlar bol oluyor ama pro magnumlar sıkışışarak giriyor
    diananın çapı 5.5 mm olduğuna göre promagnumlar daha geniş eteğe sahip sanırım

• Biraz sıkı oturan pellet bence daha isabetli gidiyor. Bu sıkı oturma pelletin arkasında daha yüksek basınç oluşmasını sağlıyor. Ama fazlası da zarar tabi. Tatlı sıkı oturmalı, parmakla itiyorsak (pistonlu tüfekte) parmağı acıtmayacak kadar sıkı olmalı. PCP lerde bolt ya da kurma kolu olduğundan çok zorlanılmıyor ama yine de sıkı oturan pellet anlaşılıyor.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• açıklama için tşkler...

benim mod 90 a pro hunter çok hafif sıkışarak girer,pro magnumu ise zorla sokarsın.atış sonrası pelletlere baktığımda yivset izlerini ikisinde de çok bariz bir şekilde görebilirsiniz,yalnız pro magnum un pro huntere göre pellet eteğinin baya fazla traşlandığını görürsünüz,şimdi bu şartlar altında pro magnum un pro huntere göre daha kısa mesafede düşme yapacağını söyleyebilirmiyiz ? saygılar...

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• Bence pro magnumların namluya zor oturması pellet le ilgili. İlk aldığım 5 kutuda pelleti namluya koyarken her seferinde parmağımda iz kalıyodu, son aldığım kutularda bi problem yok, çok güzel. Bu arada ilk kutuların üzerinde elinde tüfek olan şapkalı bi adam var, son kutular düz gri renkli.

• benimde aldığım son kutu pro hunter eskilerine oranla çok iyi çıktı..pro magnumu nereden aldığınızı sorsam

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• Benim Sas 95'e en iyi oturan pellet promagnum resmen cuk diye giriyor.ancak ts10lar parmakla bastırmak gerekiyor.Pro Magnum en çok delici özellik gösteren pellet(bence).ts10 ise kırıcı özelilliği çok fazla..

HATSAN Mod.95 SAS .177 + Tasko 3-9x32

• bu olayı deneylerle çözdüm.100mt atışlarında namluya zor giren ve rahat giren (magnum ve hunter )pelletler aynı noktaları vuruyorlar.yani namluya biraz tatlı sıkı giren daha isabetli yada namluya cuk diye oturan daha isabetsiz diye bir olay sözkonusu değil.mod 95 sas 4.5 ve mod 90 5.5 de denedim,ohhh merakımı giderdim ;şrofls;. ;şrofls;.

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• gamo hunter 440 ile gamo magnum,hunter,match,expander,diana high power mermileri denedim.içlerinde tatlı sert oturan diana high power hepsinden ağır olmasına rağmen hepsinden yukarı vuruyor.isabetliliği gerçekten güzel.

expanderden bir kaç atış yaptım namluya okadar bol oturuyorduki,namluyu yukarı doğru kapatırken yerinden çıkıp düşüyordu.bende bundan bir terane olmaz diye kullanmıyordum.geçen gün diana azaldı diye expander atayım dedim. okadar sevdimki gerçekten her attığım hedefte.match ve magnum çok sapıtıyor.fakat expanderi gerçekten beğendim.expanderin namluya sıkı oturanı gevşek oturanı kadar istikrarlı gitmiyor.

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Sendeki expander pellet bendekilerden çok çok daha iyi duruyor. Ayrıca kutusuda farklı. Eskilerin tadı başka dedirtiyor bu gamo. Bendekilerin kafa kanatları (sanırım anlatabildim) nerdeyse o sivri yere yapışık. O sivri uçta sivri değil. Anlayacağın o expander ların kıymetini bil. Saygılar.

• Sendeki expander pellet bendekilerden çok çok daha iyi duruyor. Ayrıca kutusuda farklı. Eskilerin tadı başka dedirtiyor bu gamo. Bendekilerin kafa kanatları (sanırım anlatabildim) nerdeyse o sivri yere yapışık. O sivri uçta sivri değil. Anlayacağın o expander ların kıymetini bil. Saygılar.

geçen tesadüfen bir av bayisinde gördüm bu 4.5 expanderi.5.5 liğini kullanmıştım dediğiniz gibi şekli şemali kötüydü.buna bakınca gerçektendüzgün duruyordu.bir kutu aldım denedim çok beğendim.hatta biraz evvel 4bina ilerdeki anten direğine(antensiz g;$i ) attım tinn diye ses geldi.beni çok şaşırttı bukadar bol oturan bir pellet nasıl sapmıyor diye.av bayisinin elinde de son 1kutu vardı başka göremedim.dur bakalım bir uğrayım başka varmı...

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Bugün benide çok şaşırttı expander,hemde şekli şemali bozuk olandan.sas 95 4.5 le 70m şişe atışları yapıyordum bugün.İnanamadım,pro hunter ve magnumun vurduğu noktaları aynen vuruyor :!: daha ilginci sinir olduğum bir uludağ gazoz şişesi vardı kalınmı kalın bi türlü kıramadım,bi expander sürdüm namluya oda ne :!: paramparça ;şrofls;.

Siğzlere sormak istediğim bir konu var ayriyetten,bugün sabun testi yaptım,greslemeden sonra performans ne kadar artmış diye (malum krono yok ;,;- ) bildiğimiz beyaz sabun kullandım ıslak biraz,ilginç olan magnum ts10 ve hunter pelletlerin girdiği yer daha geniş çıktığı yer merminin genişliği kadar daracık :!: tam tersi olması gerekmez mi ? Ayrıca üzerine yivset oturmuş yani namludan geçmiş bir pelletin nasıl göründüğünü bilirsiniz, işte aynen o izler sabun içinde pelletin geçtiği yerde de vardı,yani pellet sabunun içinden dönerek değil düz bir şekilde geçmiş...Bİr anormallik söz konusu değil mi sizce ? Kafamı çok karıştırdı bu olay...Saygılar...

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• alex arkadaşım bu pellet sanırım tamolarak bir tur kendi ekseninde dönmesi 40-50 cm uzunlukta oluyor senin denediğin sabunun eni en fazla 3 santimdir.

• Eğer söylediğin gibiyse endişelenecek birşey yok,sağolasın ama dayanamayacam yeni başlık altında soracam bu soruyu,saygılar

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• bu olayı deneylerle çözdüm.100mt atışlarında namluya zor giren ve rahat giren (magnum ve hunter )pelletler aynı noktaları vuruyorlar.yani namluya biraz tatlı sıkı giren daha isabetli yada namluya cuk diye oturan daha isabetsiz diye bir olay sözkonusu değil.mod 95 sas 4.5 ve mod 90 5.5 de denedim,ohhh merakımı giderdim ;şrofls;. ;şrofls;.

Hunter 440 namlusu şoklu değilse şaşırmam,Yani namlu şoklu olmadığı için gevşek oturan pelletler yivsetlere tam oturamıyor ama tatlı sıkı girenler yivsetlere tam oturduğu için hep hedefte

mod 95 sas namlusu şoklu mesela,gevşek oturan pelletler tam hedefte tatlı sıkı girenler namlu ucunda fazla traşlandığı için güç kaybediyor

Bu konuya bi el atsak arkadaşlar yanılıyormuyum acep ? :him:s :whistling:

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5