Plastik kundaklı tüfeklerde civataların gevşeme nedenleri nedir, nasıl önleyebilirim?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • slm arkadaşlar bende hatsan mod 70 var bunda her 20/25 atış sonrasın da el kunadagında ki vidalar gevşeme yapıyor sıkıyorum yine 20/25 atış sonrasın da vidalarda gevşeme tekrarlıyor. bu sorun sizce normal midir? yoksa bir problemmi var tüfegim de . yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

• 20 25 atış bana biraz kısa geldi ama önemli bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum orta sertlikte locktite nasıl bir etki yapar forumda bir araştır belki doğru bir yaklaşım olabilir
    not:benim bilgilerimi teyid etmeden uygulama belki aklımda yanlış kalmıştır

• Mrb.Aynı sorunu bende yaşadım ve locktite kullandım vidalar gevşemedi fakat vidaların altından kundak her iki yandan da çatladı ve kırıldı.yani locktite plastik kundağın kırılmasına neden oldu,saygılar...

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• Mrb.Aynı sorunu bende yaşadım ve locktite kullandım vidalar gevşemedi fakat vidaların altından kundak her iki yandan da çatladı ve kırıldı.yani locktite plastik kundağın kırılmasına neden oldu,saygılar...

bunun locktite dan kaynaklandığından emin misin

• Loctite vidanın gevşemesini engeller, ama gevşemeye neden olan darbeyi engellemez tabi ki, ben sürdüm kundağımı kırdı demek gerçekten çok anlamsız X(

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• ben aslen beyşehir üzümlü lüyüm memelekitim de tüfek üzerine sanayii baya ilerlemiş durumda oradaki tanidıklarıma sordugumda vidanın altına yaylı rondela takmamı söylediler onun bir faydası olur mu? sizce

• Yaylı değil de tırtıklı daha çok işe yarar bence, Weihrauch bunlardan kullanıyor

[Resim Engellendi: http://www.guleccivata.com.tr/pr/11.jpg]

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• gamo hunter 440 da rondela var.gevşemiyor fakat tepmeside çok değil.
    torpedonun vidaları gevşiyordu, vidalara silikon sürüp taktım gevşemedi.

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Benim mod 125te,Mod 25 te hep bundan var. Henüz hiç gevşemedi. Atış sayım 7500-8000 oldu mod125 te. Mod 25de de 1000 civarı.Locktite falan da yok.Bu rondela çok işe yarıyor bence

• merhaba. benimde geçenlerde bahsettiğim optima trio'nun servise gitmeden önce öyle bir sorunu vardı. yani sıfır tüfek 15-20 atışta vidaları gevşiyordu. servise gönderdim(bu sebepten dolayı değil tabiki ;kihhik, ) ne yaptılar bilmiyorum ama 1000 e yakın atış yaptım hala tık yok şimdilik. yalnız kafama takılan bi husus var az önce okuduğum bir başka konuda, keçe problemi olan tüfek çok teper deniliyor benim tüfeğinde keçe problemi varmış. servisten sonra tepme epyce azalmış bunun kundak vidalarıylada bi bağlantısı olabilir düşüncesindeyim doğrumudur bilmem...

Evanix Rainstorm + Remington 3x9-32
    Optima Trio 5.5 + göz-gez-arpacık :)

1997 hatsan mod35 emektar..

• Loctite vidanın gevşemesini engeller, ama gevşemeye neden olan darbeyi engellemez tabi ki, ben sürdüm kundağımı kırdı demek gerçekten çok anlamsız X(

mod 90, Plastik kundak,locktitesiz 5000 atış problemsiz,vidalar sürekli gevşemede tabiki...

Locktite uygulaması ardından (tahmini 20-40 atış) kundağı tutan vidaların altından çatlama...

Locktite den önce darbeler vivaların gevşemesine neden olurken, locktite den sonra gevşeyemeyip, darbeyi tamamen kundağa yükeyen vidalar, kundağın çatlamasına,kırılmasına neden oldular...Denememle sabittir...Hatsan söz konusudur ...

Sakın locktite sürme vs vs,,,demiş olsaydım haklıydın,Fakat böyle birşeyde sözkonusu değildir.

Burası bir paylaşım sitesi değilmi ki ben başıma gelenleri anlatayım, yada, önce düşünmelimiyim` benim başıma şu olay geldi ama, acaba burada paylaşsam çok mu anlamsız olur ` diye #hims Lütfen................

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• Official Post

:Bal:taC:

Bence bundan sonra Hatsan silahların kundak vidalarında Loctite önermeyelim, burada alexfethiye haklı,

Asıl olması gereken gibi üretilen silahlarda silahın tepme darbeleri silahın ana gövderinin kundağa dayanma noktasında tutulur oysa yıllardır hatsan silahlarda bu hassasiyet ayarlanamadığı için silahın tepme darbeleri kundak vidaları tarafından absorbe edilir, bu da ya vidaları gevşetir yada sağlam sıkarsanız vida yerlerinden kundağı parçalar.

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Söz konusu silah Hatsan olunca gayet normaldir. Belki hatsan mühendisleri kundak vidalarının gevşemesini engelleyince kundağın kırılacağını hesaplamamışlardır. Ya da SAS gibi kundak vidasının yanına bir conta koyarak geri tepmeyi azaltma denemelerinin prototipini ilk hatsan mod90 da denemeye başlamışlarıdr ne dersin?

"Mrb.Aynı sorunu bende yaşadım ve locktite kullandım vidalar gevşemedi fakat vidaların altından kundak her iki yandan da çatladı ve kırıldı.yani locktite plastik kundağın kırılmasına neden oldu,saygılar..."

Burada suç hatsan da mı, vidada mı , loctite da mı yoksa bende mi?

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Söz konusu silah Hatsan olunca gayet normaldir. Belki hatsan mühendisleri kundak vidalarının gevşemesini engelleyince kundağın kırılacağını hesaplamamışlardır. Ya da SAS gibi kundak vidasının yanına bir conta koyarak geri tepmeyi azaltma denemelerinin prototipini ilk hatsan mod90 da denemeye başlamışlarıdr ne dersin?

"Mrb.Aynı sorunu bende yaşadım ve locktite kullandım vidalar gevşemedi fakat vidaların altından kundak her iki yandan da çatladı ve kırıldı.yani locktite plastik kundağın kırılmasına neden oldu,saygılar..."

Burada suç hatsan da mı, vidada mı , loctite da mı yoksa bende mi?

+1 murat abi

• bunların modeli böyle. bu şekilde kullanıcaksın.

bende bu işe hobiye mod 70 başladım sonra mod 125 aldım sonra ikinci bir mod 125 i birinci pert oldugu için hediye aldım ve kundak vidaları gevşemeden hemen sattım. çünkü modeli böyle bunların boşuna ugraşma loctite felanda 20 yada 40 lira gibi bir harcama yapma yada şunu yap musluk contasnı pul gibi kullan sıkabildiğin kadar sık hatta sıkmadan önce japon yapıştırıcısı sür burada japon gevşemeyi contada darbeyi enggeller sonra benim gibi alttan kurma kolu çıkana kadar seni idare eder tecrube ile sabittir. saygılar eski hatsancı

• `saygılar eski hatsancı ` #hims #hims

Bu Hatsan, adamı böyle mühendis eder #hims #hims

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• kendilerine o sebebden dolayı duacıyım.

• En büyük etken tüfeğin markasıdır. Ben Gamo marka plastik kundaklı tüfek kullandım. Ne gevşeme gördüm ne bir şey. Demek ki bazı markalar gevşeme yapıyormuş :him:s

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• kendilerine o sebebden dolayı duacıyım.

#hims #hims #hims

Sayesinde iyi öğrendik dimi sök tak vs.....1200 tl lik tüfeğimiz olsaydı kıyamazdık ;şrofls;. ;şrofls;.

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• Benim düşünceme göre darbe vidalara direkt olarak yandan ve hiç bir engel ile karşılaşmadan geldiği için vida gevşemesi yapıyor.
    Vida stabil hale getirilince de bu sefer vidanın bağlı olduğu kısmı darb ederek hasarlara neden oluyor.
    Buradaki bu durum imalat da düşünülmesi gereken bir durum olmasına karşın nihai tüketiciler uğraşıyor.
    Çözüm olarak da silahın tepmesini, vidalar dışında bir şekilde başka noktalara aktararak bu durum çözülebilir.

Duruma örnek için şöyle anlatayım.
    Yeni yağmış bir metrelik karda normal ayakkabıyla mı rahat yürürsünüz,yoksa hedik ile mi daha rahat yol alırsınız ?
    Tüfekte de durum buna benzerdir.Yükü (darbeyi) geniş alana yayarsak daha uzun süre kullanırız. :thumbdown: