Gamo VIPER EXPRESS 5.5 mm Havalı Tüfek

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • sayın arkadaşım namludaki yıv setın pelete hız ve ıstıkarar verdını askerlık ten ve silahlı özel guvenlık derslerınden aldıım bılgılere ve 10 yıldırda havalı ve ateslı sılah kullanarak edındıım bılgılere dayanarak yazdım. yıv mermıye hız verır setlerde yön verır aksı takdırde pellet takla atar yıvset mermının dönerek gıtmesını sağlayarak delıcılık kazandırır ve sılah ne kadar hızlı ıse yıv set de okadar işe yarar mermıde parcalayıcı etkı oluşturur.Ayrıca havalı tüfeiniz magnumsa namludaki şok ta pellete hız verir.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen kartalcin ().

• kapsül atanı ayrı tek kırma aynı gamo gibi yiv seti yok içinde olsada fişek atan bir tüfek için fazla bir önem taşımaz...saçmanın en son gitdiği yere taş atsam ondan daha etkili olur sapan la....bende şuanda webley var kral magnum ile optima550 vardı geçenlerde satdım her 2 ki sinide

• sayın arkadaşım namludaki yıv setın pelete hız ve ıstıkarar verdını askerlık ten ve silahlı özel guvenlık derslerınden aldıım bılgılere ve 10 yıldırda havalı ve ateslı sılah kullanarak edındıım bılgılere dayanarak yazdım. yıv mermıye hız verır setlerde yön verır aksı takdırde pellet takla atar yıvset mermının dönerek gıtmesını sağlayarak delıcılık kazandırır ve sılah ne kadar hızlı ıse yıv set de okadar işe yarar mermıde parcalayıcı etkı oluşturur.Ayrıca havalı tüfeiniz magnumsa namludaki şok ta pellete hız verir.

Mesajımı bir daha dikkatlice okursanız yiv setin istikrara olumlu ( istikrar = isabetlilik) fakat pelletin veya merminin namlu çıkış hızına olumsuz etki edeceğini yazmıştım.

Şimdi size bir örnek vereyim, tanklar sabot adı verilen bir mühimmat kullanır, aslında sabot gömlektir. Bu gömleğin içinde wolfram veya bunun gibi çok sert bir madenden yapılan , ok gibi uzun, ucu sivri ve arkasında düz gitmesini sağlayan kanatlar vardır. Sabotun içindeki mil namludan yaklaşık 2000m/sn hızla çıkar ve bir kaç metre sonra mil gömlekten ayrılır ve hedefe (genelde tanklar) saplanır, bu yüksek kinetik enerji ısı enerjisine dönüşür ve tankın zırhını eritir ve tanktan hayır gelmez, biliyorum çok uzattım geleyim sadete, bu sabot mühimmatı yivsiz namludan atılır ve bunun sebebi yiv setin hız kesmesidir bizi ilgilendiren kısımda bu son cümle :).

Üstadlarda bu konuda bir şeyler söylerse arkadaş ikna olur sanırım.

• arkadaşım sonuçda senin tüfeğin namlusunda az da olsa yiv seti varmı var işte o senin saçmanın daha istikrarlı havada uçmasını sağlıyor..keskin bir sıneper cı 1500 metreye nokda atışı yapıyor o namlunun içinde yiv seti olmassa o çekirdekden çıkan mermi taş çatlasın 700 metre ileriye gider bilemedim 800 metre ileriye gider...oysa bu yeni geliştirilmiş namlular sayesinde bu sineper tüfeklerinde namludan çıkan mermi 1750 metrede hiç sapmadan hedefini vuruyor.....şimdiki havalı tüfeklerin bir çoğu ile uzun mesafelere atış yapabilirsin bu da namlunun içine çekilmiş yiv set den kaynaklanıyor

• arkadaşım sonuçda senin tüfeğin namlusunda az da olsa yiv seti varmı var işte o senin saçmanın daha istikrarlı havada uçmasını sağlıyor..keskin bir sıneper cı 1500 metreye nokda atışı yapıyor o namlunun içinde yiv seti olmassa o çekirdekden çıkan mermi taş çatlasın 700 metre ileriye gider bilemedim 800 metre ileriye gider...oysa bu yeni geliştirilmiş namlular sayesinde bu sineper tüfeklerinde namludan çıkan mermi 1750 metrede hiç sapmadan hedefini vuruyor.....şimdiki havalı tüfeklerin bir çoğu ile uzun mesafelere atış yapabilirsin bu da namlunun içine çekilmiş yiv set den kaynaklanıyor

Artık kızmaya başlıycam ama ;director; , arkadaşım ben zaten yiv setin neye yaradığını çok iyi biliyorum :), lütfen mesajlarımı tam ve dikkatli okuyunuz sadece pelletlerin balistik (aerodinamik) yapısından dolayı kaliteli bir kaval namludan bile atılsa YAKIN! (7-10m) mesafete isabetli olabileceğini söyledim tabiki pellette kaliteli olucak ve bunun sadece kendi görüşüm olduğunu ve üstadların bizi aydınlatması gerektiğinide çıtlattım ama üsdatlar görmedi mesajımı herhalde :) bunun için ayrı bir konu açıcam ama siz bana sniper tüfeklerinden ve bullet yani mermilerden bahsediyorsunuz.
    Evet benim tüfeğmde yiv set vardır büyük ihtimalle fakat setler çok kısa diye düşünüyorum çünkü pelletlerde neredeyse hiç iz bırakmıyor. Neyse ben yeni bir konu açayım.

• Official Post

Güç sistemi birebir aynı ve pellet ağırlıkları eşit olan biri Kaval namlu diğeri yiv-set li iki silahın namlu çıkış hızı ölçülürse,kaval namlu daki namlu çıkış hızı daha yüksek kaydedilir,

Ama yiv-set li silahlar ile kaval namlu silahlar nedir ne değildir gibi spesifikasyonları nelerdir denilirse,ayrı başlıkta bu konu da işlenebilir.

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• değerli arkadaşım açıklamalarında 7 ile 10 metre gibi kısa mesafeden bahsedseydin şimdiki açıklaman gibi bu tartışma buraya gelmez idi isabetli atışlar arkadaşım

• Güç sistemi birebir aynı ve pellet ağırlıkları eşit olan biri Kaval namlu diğeri yiv-set li iki silahın namlu çıkış hızı ölçülürse,kaval namlu daki namlu çıkış hızı daha yüksek kaydedilir,

Ama yiv-set li silahlar ile kaval namlu silahlar nedir ne değildir gibi spesifikasyonları nelerdir denilirse,ayrı başlıkta bu konu da işlenebilir.

Teşekkürler Mustafa Bey bende bu cevabı bekliyordum.

değerli arkadaşım açıklamalarında 7 ile 10 metre gibi kısa mesafeden bahsedseydin şimdiki açıklaman gibi bu tartışma buraya gelmez idi isabetli atışlar arkadaşım

:D:D:D her mesajımda KISA MESAFE diye belirttim ama sizin için kısa mesafe kavramı farklı olabilir pardon...

• hayır bu kadar zor da değil merminin kaval namludan daha hızlı çıkabiliceğini anlamak. sonuçta yiv set namlunun içinde bir çıkıntıdır ve mermi buna sürtünerek yol alıcağı için doğal olarak hızı kesilicektir. Ancak çok bi fark olucağını da zannetmiyorum.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177