Bu pcp tüp ne derece güvenli?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Aluminyum çelikten daha ucuzdur

Londra metal borsasında Al fiyatı 1.15 USD/lb kabaca 2500 USD/ton, çelik 550 USD/ ton

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• Londra metal borsasında Al fiyatı 1.15 USD/lb kabaca 2500 USD/ton, çelik 550 USD/ ton

Yanılmışım, afedersiniz. Düzelttiğiniz için çok teşekkür ederim.

• aliminyum tüp den korkulacak olsa milyonlarca insan scuba tüp ü ile dalış yapmaz deyilmi ;kihhik,

• İyi ki aliminyum tüp var,olmasaydı ne yapardık. ;grin;

Pcp silahlar yerinden kalkmazdı heralde :)

FX Gladiator .22cal , BSA 8-32x44 SWF
    Weihrauch Hw 97K .22cal

• Doğru bildiğimiz yanlışlar (darılmazsanız) Tl/Kg. bazında dahi aluminyum çelikten kat kat pahallıdır (daha aluminyum alaşımları yapılacak buda birhayli extra maliyet getirecektir) aynı iç hacme sahip aluminyum tüpler çelikten hatırı sayılır şekilde ağırdır ve fiziksel olarak çok iri dururlar suya girincede aluminyumlar gereksiz metal hacmından dolayı suyun kaldırma kuvvetinden sebep çok (gereksiz) hafiflerler buda dalışta bir konforsuzluktur Pekii niye al. tüp yaparlar :çeliği saglam yapan unsur iç gerilmelerdir yani metal yarulmasına gayet müsait bir durum ama aluminyumda yok yani kullan kullanabildiğin kadar paslanmaz yorulmaz bu arada çelik tüplerin emniyet faktörü al. dan çok daha fazladır amerikalılar çeliğin paslanmasına kafayı takmışlardır ama beyaz al.oksidinde alzaimer yaptığı araştırılıyor (ya AA410 unuz alzeimer olurda titrerse grupman filan hak getire) velhasılıkelam çelik basınçlı tüp malzemesi olarak dünyada tek olma yolunda ilerliyor

• Doğru bildiğimiz yanlışlar (darılmazsanız) Tl/Kg. bazında dahi aluminyum çelikten kat kat pahallıdır (daha aluminyum alaşımları yapılacak buda birhayli extra maliyet getirecektir) aynı iç hacme sahip aluminyum tüpler çelikten hatırı sayılır şekilde ağırdır ve fiziksel olarak çok iri dururlar suya girincede aluminyumlar gereksiz metal hacmından dolayı suyun kaldırma kuvvetinden sebep çok (gereksiz) hafiflerler buda dalışta bir konforsuzluktur Pekii niye al. tüp yaparlar :çeliği saglam yapan unsur iç gerilmelerdir yani metal yarulmasına gayet müsait bir durum ama aluminyumda yok yani kullan kullanabildiğin kadar paslanmaz yorulmaz bu arada çelik tüplerin emniyet faktörü al. dan çok daha fazladır amerikalılar çeliğin paslanmasına kafayı takmışlardır ama beyaz al.oksidinde alzaimer yaptığı araştırılıyor (ya AA410 unuz alzeimer olurda titrerse grupman filan hak getire) velhasılıkelam çelik basınçlı tüp malzemesi olarak dünyada tek olma yolunda ilerliyor

işte böyle bir cevap bekliyordum.bilgiler için çok teşekkürler.

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Peki rüştü bey, benim HW100 ün çelik tüpünün test süresi dolunca baktırmam gerekir mi, içini açıp paslanma yönünden kontrol mü etmek gerekir yoksa pcp tüfekte tüp yorulmaz diyip yolumuza devam mı edelim :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• İyi geceler benim Ülkü beyden edindiğim ve doğruluğuna güvendiğim bir bilgiye göre çapı 2" (yani yaklaşık 5 cm.) dan küçük çaplı basınçlı kapların periyodik test gereksinimi (zorunluluğu) yok yani bariz bir sorun görünmüyorsa kullanmaya devam etmeli bilgisi var bu bilgiyi sağlama amaçlı: ben hiç bir hidrolik veya pnömatik boru devresinin periyodik testten geçirildiğinii duymadım birde kaç defa dolup boşalıyor sizin hw 100 ün tüpü mesela yılda yılda bir kaç yüz defa ise ne bileyim belki 5 yılda bir gönlünüzü rahatlatmak için söküp teste gönderin ama o tüpü nasıl bağlayacaklar basınç cihazına bunlar hep soru işareti yinede içinizi rahatlatmak için 5-6 pusluk et kalınlığı 20 mm.den az olmayan 1 metre bir boru bulun ve tüfeği doldururken onun içine sokup doldurun patlarsa hasar yaratma ihtimali çok düşer patlamazsa hep söylerim dolarken patlamazsa sonra hiç patlamaz Tüpün içinin korozyon gözlenmesi ise apayrı ve uzmanlık isteyen bir konudur santim santim ve dikkatli bir gözlem (neyi gözlediğinizde önemli) gerektiren bir iştir bu konunun sertifikalı uzmanına rastlamadım memlekette henüz ben kendim okuduklarımla hareket ediyorum ama kendimede güvenmiyorum en ufak bir şüphede teste gönderiyorum tüpü özetle kafanıza takmayın çok gerekseydi tüfeklerin kullanma klavuzunda önemle ve israrla yazardı şöyle yada böyle test edin diye iyi şanslar

• Teşekkür ederim, üretici firmaya bir yazı yazayım bakalım ne diyecekler, gerçi daha üzerinde yazan tarihe daha çok var.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler,

kazasız iyi atışlar.

• Teşekkür ederim, haberim var internet sitesine eklediğiniz belgeyi koymuşlardı. Geçen dolum yerinden hava kaçırdığı için tüpün kafasını açtım. İçerisi pırıl pırıl duruyordu, kullandığımız havanın dalgıç kalitesinde olmamasına rağmen durumu gözle göründüğü kadarıyla çok iyiydi. Ne paslanma ne toz hiç birşey yoktu. Dolum ucundaki çek valfe 2 damla sentetik bir tür silikon bazlı yağ damlattım kaçak kesildi gibi şu anda. bir haftada manometre ilk gün 5 bar düştü sonra düşüş kesildi heralde düzeldi.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• onemli degil bende zaten weihrauch un sitesinden kopyaladim resmi. hw100 un tupleri 10 senelik ise diger pcp tuplerinin omru ne olur acaba? ve bu omur kullanim altindami gecerli yoksa bos tup de metal yorgunlugu gibi bir sebeple yine 10 senede iptal olurmu?

• Dolu ya da boş sanıyorum Avrupa birliği ülkelerinde böyle bir zorunluluk var. Bizde bir zorunluluk yok. Bence yere falan düşürmediğiniz ya da aşırı sert şartlara maruz kalmadığı sürece büyük üreticilerin uluslararası test sertifikalarına sahip tüplerinde sorun yaşanmaz. Bence weihrauch da yasal mevzuat nedeniyle bu yazıyı koymuş, yoksa benim aldığım zaman mutlaka kutuya uyarı yazısı koyardı.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776