BUHARLAŞAN MEHMETCİK 1 PİYADE TÜFEĞİ

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar anlışanlı tanıtımla envartere giren mehmetcik bir piyade tüfekleri ne oldu bilen varmı hiç bir yerde doyurucu bilgiye ulaşamadım acaba buda türk milletinin gazını almak için üretilen bir balon muydu,, bilgisi olan paylaşsın... ;tufey#;hirr;

• Üretime başlamamış olabilir.Yada az sayıda üretilip doğuda hizmet yapan bordo berelilere dağıtılmış olabilir.

http://www.youtube.com/watch?v…cGbfg&feature=related böyle bi adama tanıtılır mı hiç ;lol; ;lol;

Sırasıyla videodaki tüfekler dünyadaki tüfeklerin kopyalarıdır. (üretim yerileri orjinal tüfekler içindir)

Mehmetçik-1 = H&K 416 ve uzuk kısa modları (Üretim yeri:almanya)

2. tüfek keskin nişancı JNG-80 =L96a1 (Awp)(Üretim yeri:İngiltere)

3. tüfek keskin nişancı T-12(fx dermişim:D)=G3s1 (Üretim yeri:almanya)

4. tüfek keskin nişancı tufan 80 =H&K PSG-1 (Üretim yeri:almanya)

5. piyade tüfeği =G3 namnusu+H&k G-36 gövdesi(optik taktik dürbün) muhtemelen 5.56 veya 7.62 mm nato şarjör (üretim yeri:almanya)

6.Susturuculu makinalı tabanca ;lol; = H&K Mp5sd(Üretim yeri:almanya)

tüfekler 2. yıl içinde diyor kopya olmalarına rağmen türk mühendisliğiyle ucuz ve dayanıklı olur gibime geliyor.

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Tazzdingo ().

• yanlız bizim forumdaki tüfek dürbünleri daha profosyonel gibime geliyor:D

• Buharlaşmış olacaklarını düşünmüyorum, deneme aşamasındaydı bu tüfekler ( Nasıl bir denemeyse?!?!?) Belki deneme aşamasını geçememişlerdir... ;lol;

Evanix Windy City .22 Leapers UTG 3-9X40 TF2
    Байкал ИЖ-53М .177 Leapers UTG 4x32
    Darne (Saint Etienne) 12ga.

• Tüfeklerin kopya olduğu doğru ama aldığım son duyumlara göre m1 in üzerinde görüntü olarak birkaç değişiklik yapılacakmış. Gaz piston sistemi zaten artık çoğu silahta olduğu göz önüne alınırsa dış görünümüde değişince hk416 kopyalığından çıkar. Ayrıca 5.56 mühimmat yerine 7.62 ye geçilme kararı kesinleşti....

Mod90 5.5 (Onunla çok mutluyum)

• 5.56 yerine 7.62 mm bence elimizde milyonlarca g-3 ve ak-47 mermisi olduğundandır +;tuftabV#

• evet silahlar taklıt maklıtti ama hk zaten kaliteli silahlar üretiyor neden hala askerin eline geçmedi anlamıyorum bizim mke kömürlemi calışıyor hala anlamış değilim okadar silah üreten fabrikalar var türkiyede dağıt parcaları şakır şakır yapsınlar sende vur seri numarayı dağıt askere birtüfek yapmak bukadar zormu allah aşkına bukadar hantal bir yapıda silah üreten bir orduyu mazallah savaşa mavaşa sok mamak lazım arkadan mühimmat gelenekadar savaş biter ;lol;

• evet silahlar taklıt maklıtti ama hk zaten kaliteli silahlar üretiyor neden hala askerin eline geçmedi anlamıyorum bizim mke kömürlemi calışıyor hala anlamış değilim okadar silah üreten fabrikalar var türkiyede dağıt parcaları şakır şakır yapsınlar sende vur seri numarayı dağıt askere birtüfek yapmak bukadar zormu allah aşkına bukadar hantal bir yapıda silah üreten bir orduyu mazallah savaşa mavaşa sok mamak lazım arkadan mühimmat gelenekadar savaş biter ;lol;

1.İyi niyetle yazılmış, ancak konuyu bilmeyenleri yanlış yönlendirebileceği kaygısıyla bazı konulara açıklık getirmek isterim. Emekli olduktan sonra 10 yıl TSKGV'de(Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı) IDEF Fuarı(International Defence Fair- uluslararası Savunma Sanayii Fuarı) Organizasyon sorumlusu olarak çalıştım. Malumunuz TSKGV Türk Savunma Sanayii'nin motor kuruluşudur ve VAKIF olarak faaliyet gösterir. Aselsan TUSAŞ. Havelsan, Roketsan, İşbir ve yaklaşık oniki savunma sanayii Şirketinin yönetimine veya % 50'den az hissesine sahiptir. Kısacası Buz dağının suyun altında kalan bölümüdür. Bütün şirketleri özel sektör kuruluşudur. TSK herhangi bir ihtiyacı durumunda (Araç, silah, gereç,uçak, gemi vs.) isteklerini özelliklerini de belirterek MSB.lığına bildirir, Bakanlıkta bunu uygun gördüğü takdirde, projelendirerek yapımı/alımı konusunda kendine bağlı SSM'yi(Savunma Sanayii Müsteşarlığı) görevlendirir. Bahse konu olan silahın üretimi için SSM, MKEK'i (Makine Kimya Endüstrisi Kurumu) görevlendirmiştir. MKEK'te bir devlet KİT'idir. Kısacası Silahı, mühimmatı, Uçağı (Savaş gemileri hariç) Ordu üretmez. TSK'da gördüğümüz Fabrikalar ise bu sistemlerin bakım ve onarımını yaparlar. Bu konuda özelliklerinden dolayı birkaç istisna olmakla birlikte(tuzla Jeep Fabrikası, Arifiye tank Fabrikası ve Deniz Kuvvetlerinin Gölcük ve Pendik Tersaneleri) genelde durum budur. Müsterih olun Allah göstermesin bir savaşa girmemiz durumunda her şeyimiz var. ;şrofls;.
    2. Yukarda belirttiğim şirketler bugün Dünya Savunma Sanayii kuruluşları içinde saygın bir yere sahip olup halen bir çok ülkeye de ihracat yapmaktadırlar. MKEK ise Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren son yirmi seneye kadar savunma sanayiimizin Amiral gemisi olmuştur. Ancak günümüzün şartları gereği reorganizasyona ihtiyacı olan bir görünüm arz etmektedir. KİT'lerin sıkıntısını yaşayan bir nesiliz, bu konuda fazla değerlendirme gereği duymuyorum. Elbette sıkıntıların aşılmasını ve tüfeğimizin bir an önce Ordumuza dağıtılmasını bende istiyorum ama galiba sonuç 2010'da alınacakmış. Bu konuda sizlere faydalı olabilecek bir link aşağıda. Konu; yaklaşık 38 sayfa X]#+, okurken gülümser ;kihhik, iseniz beni ve havali tüfek camiasını LÜTFEN hatırlayın. Sevgiler.
    http://www.trmilitary.com/foru…topic.php?f=2&t=12165

• Teşekkür ederim yüreğimize su serptınız yalnız benim burda sitemim devletin hantal yapısına. nerdeyse ruslar bu sürede 2 dünya savası sırasında yanılmıyorsam tank üretip şavaşa sok muştular şu meşhur kursk savaşı öncesi ...yinede bir tüfek yapımı bukadar sürmemeli diye düşünüyorum artık heryerde siensi tezgahlar mevcut doğu karadeniz silah sanayi can cekişiyor alsana can suyu porojesi .. bizim düşüne bildiğimizi devlet büyükleri düşüne miyormu..neyse inşallah askerimizin eline en kısa sürede kaliteli silahlar gecer askerde rahat eder.. ;tufey#

• Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• ARKADAŞLAR BİR ARAŞTIRMA YAPTIM LİNKLERİ TARADIM VALLAHİ Bİ RESİM BİLE BULAMADIM ŞU MEHŞUR TÜRK YAPIMI PİYADE TÜFEKLERİ İLE İLGİLİ GENEL KURMAYIN KONUŞMASI BİLE NETE SIZARKEN MİLLET REKLAMINI YAPMAK İÇİN MİLYONLAR HARCARKEN BİZİMKİLER KULUÇKA DÖNEMİNİ ATLATAMADI GALIBA SAYIN KOMUTANLARIMDA RİÇAM BİR İLGİLENSİNLER ŞU İŞLE CATLIYACAĞIM MERAKTAN ...

• MEHMETCİK 1 PİYADE TÜFEĞİNİ YAKINEN İZLEYEN BİRİ OLARAK ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ DEĞERLİ DOSTLAR MALESEF MEHMETCİK 1 BUHAR OLDU BU GERCEK ÖZGÜNMÜ SÜZGÜNMÜ TARTIŞMALARI ARASINDA BUHARLAŞIP GİTTİ ŞİMDİ MKE YENİ BİR ACIKLAMA YAPMIŞ TAMAMEN YERLİ BİR TÜFEK YAPTIKLARINI ADININ DA BELLİ OLMADIĞINI 3 PROTOTİP YAPILDIĞINI FALAN OZAMAN DAHA ÖNCE YAPILAN NE İDİ HK 416 İDİ GAYETTE GÜZEL BİR SECİMDİ ŞİMDİ NEOLDU MALESEF AMERİKAYI YENİDEN KEŞFEDİYORUZ OLANDA MEHMETCİKLERE OLUYOR ELİMDE OLSA HK 417 ÜZERİNDE SABİT BİR OPTİKLE DONATIR HEM OPTİKLE HEM MANUEL GEZ GÖZ ATIŞINA UYGUN KILIP ORDUYA VERİRDİM HER ASKER KESKİN NİŞANCI OLURDU ETKİLİ MENZİLİ OPTİKLE ENAZ 800OLURKİ 1SIFIR ÖNDE CATIŞMAYA GİRERSİNİZ BUBİLE SIRADAN ASKERİ ŞAHLANDIRIR ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM MKE TAHMİN ETTİĞİM GERCEKLESİRSE UCUBE BİR SİLAHI BİZE KASACAK G3 HK33 VE 416 KARMASI OLDUĞU SOYLENİYOR .BİLGİSİOLAN DOSTLARDAN .PAYLAŞIMLARINI BEKLİYORUM ....HERALDE BU YAPMAYA CALIŞTIKLARI TÜFEKLER 2050 YILINA KADAR BİTER....BİZİ APTALMISANIYOR BU MKE CILDIRMAK ÜZEREYIMM... ;hirr;X(

Forumlarda büyük harflerle mesaj yazmak yasaktı. Bu şekilde mesaj yazmak bağırmak, hakaret anlamları taşır, bu hususlar forum kurallarımızda açıkca belirtilmiştir.
    Lütfen Forum kurallarını okuyun

• Sanıyorum HK MKEK'e üretim lisansını vermek istemediği için iptal edilmişti Mehmetçik-1. E tabii adamlar da haklılar; G3 gibi poligon namlulu, PSG-1 gibi efsane varyantlara sahip, dünyanın neredeyse yarısının kullandığı bir silahı muhteşem üretim teknolojisi ile itinayla G3A7 adındaki ilkel silaha dönüştürdü MKEK. Sen kalk, adamların 1959'dan beri sorunsuz hizmet veren silahını marazlı, güvenilmez bir alete dönüştür. Ben olsam ben de vermem lisans falan.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Evrenin verdiği bilgilere ek olarak eklemek istediklerim var. H&K test için MKE ye 9000 adet 416 ve varyantını gönderdi. Bizimkiler kendilerince maliyeti düşürmek için dövme tekniği yerine "injection moulding" kalıplama sistemiyle üretmek istediler, ayrıca mevcut kalibre arkadaşlara öldürücü gelmedi, güçsüz olduğu söylendi bize şöyle kafa kol koparacak birşey lazım bu ne çocuk oyuncağı mı dendi. Oysa ki 5.56mm nin bir özelliği vücuda girince fragmante olup birden çok hayati organı içeriden parçalayarak öldürmektir. Balistik testlerini inceleyebilirsiniz. Herneyse, sonuçta MKE kendince 7.62 çapında bir hilkat garibesi üretmeye çalıştı, sözde kendi tasarımı olacaktı ama bence teknik sorunlar yaşadılar. Aşağıda Savunma sanayii müsteşarlığına yazılmış bir bilgi edinme e-mailine verilen cevap eklenmiştir.

Müsteşarlığımızca “Mehmetçik-1 (HK416) tüfekleri ile ilgili proje” yürütülmemektedir.Türk Silahlı Kuvvetlerinin yakın muharebe görevlerinde, gece ve gündüz, her türlü arazi ve hava şartlarında etkin, süratli ve sıhhatli ateş gücü sağlayacak 7,62 mm çapındaki tüfek ihtiyacının yurt içi geliştirme yoluyla karşılanmasına ilişkin olarak yürüttüğümüz projenin adı Modern Piyade Tüfeği (MPT) Projesi’dir. MPT Projesi kapsamında Tasarım ve Geliştirme Dönemi Sözleşmesi 22 Ocak 2009 tarihinde Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu ile imzalanmıştır. Hâlihazırda tasarım ve
    geliştirme faaliyetleri devam ettiğinden, tüfeğin ağırlığı ve uzunluğu da dahil olmak üzere, herhangi
    bir teknik bilgi verilememektedir.

Tasarım ve geliştirme faaliyetlerinin 2011 yılında tamamlanması ve bilahare seri üretim sözleşmesinin imzalanması planlanmaktadır.

Artı böyle bir açıklama da var.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa…/MPT_basin_aciklamasi.pdf

Saygılarımla.

Bir H&K fanatiği olarak üzüldüm. Neyse FN gibi güzel silahlar da var :) mehmetçik 2 adında 7.62 bir fn2000 denemesi yapılabilir 8o

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• anlamış değilim zaten hk 416 m16 devsirmesi olduğunu biliyoruz neden biz alman hk 416 kopyalayamadık hk şuan bence dünyanın enkaliteli silah üreticilerinden biri ortak üretime bile razıydım dipciği biz yapardık mekanızma ve namlu (kesinlikle hk) alsana mehmetcik bir kendini rezil eden başka bir devlet varmı acaba çık tv lere boyboy resimleri cektir söyle yaptık boyle yaptık diye sonrada sessizliğe gömül git ayıp vallahi ayıp elime eğeyi alıp başlasam acaba mke den önce bitirim diye düşün meye başladım .. elimde olsa gider hepsinin kulaklarını koparana kadar cekerdim ... tüm sınır birliklerine hazır alım bari yapılsa enaz 50000 adet hk g36 veya hk 417 ..ona bile razıyım .. ;tufey#;director;

• Arkadaşım konunun içeriğini okumadan havadan atlar gibi yazı yazmayalım. Sorun lisans alıp alamamak değil. 5.56 dövme çelikten üretilen tüfeği, 7.62 ve kalıba dökme mantığıyla üretmeye çalışıp haliyle olmayıp ellerinde patlayınca, olmadı bu başka bir silah procesi arge ve mühendislik kasalım ;kihhik, problemidir. Yüklenici firma kalıp firması olduğundan (kalekalıp) kalıplardan halen bir Accuracy International AWM çıkmasını bekliyoruz ama herhalde o da kalıptan çıkamadı. Aynı firmanın F35 motoru ve insansız hava aracı gibi AR-Ge proceleri de mevcut ...

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk ().

• Milli Modern Makinalı Tüfek Projesi İmza Töreni
    Piyade tüfeğinin ardından makineli tüfeğin de 'milli' olarak üretilmesine ilişkin ilk adım bugün atıldı. Makineli tüfek, Makina ve Piyade tüfeğinin ardından makineli tüfeğin de 'milli' olarak üretilmesine ilişkin ilk adım bugün atıldı. Makineli tüfek, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilecek.

MKEK Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen 'Milli Modern Makinalı Tüfek Projesi' imza törenine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yetkilileri ile davetliler katıldı. Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Gönül, 1. Dünya Savaşı'nda gösterilen kahramanlıklardan örnek vererek, makinalı tüfek gibi unsurların milli olarak üretilmesinin önemine işaret etti. "Her zaman böyle şahsi kahramanlıklara dayanmak doğru olmaz" diyen Gönül, "Stratejimize

dayanmalıyız, ehliyetimize dayanmalıyız, kabiliyetimize dayanmalıyız. İşte bu kabiliyetimizi artıracak silahlardan bir tanesi de, ne parçasında, ne kendisinde, yurtdışına muhtaç olmayacağımız bir silah üretmemiz gerekir" dedi.

Böyle bir projenin hayata geçirilmesinde geç kalındığına dikkati çeken Bakan Gönül, "Ama bu mühendislerimize fırsat verilmediğinden, kolaya gidildiğinden, lisansla yapıldığı için gecikmiştir. Mühendislerimize bir fırsat verilince neler yapıldığı ortaya konuluyor. Düşünün ki 2008'lerde ortaya çıkan bir teknolojiyi bugün Türkiye üniversiteleriyle birleşerek uygulayabiliyor. Ben bunu düşünenlerden başlayarak, uygulamaya koyan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

MKEK Genel Müdürü Ünal Sipahioğlu da, kurum olarak cumhuriyet tarihinde ilk defa bir makinalı tüfeği milli olarak üretmek üzere yola çıktıklarını söyledi. Konuşması sırasında devam eden 'Milli Modern Piyade Tüfeği' projesinde gelinen son durum hakkında da bilgi veren Sipahioğlu, tümgeneral emeklisi olduğunu ve askerliği boyunca hiç milli bir silah kullanmadığını belirterek, "Bu projeyle, torunlarımıza gurur duyacakları bir şey bırakacağız. Bu proje inandığımız ve önem verdiğimiz bir proje" diye konuştu.

Piyade tüfeğinde 4. prototip yapıldığını ve kalifikasyon sürecine girildiğini anlatan Sipahioğlu, piyade tüfeğine ilişkin iddialara da tepki gösterdi. MKEK'nin yürüttüğü ve dahil olduğu projeler hakkında da bilgiler veren Sipahioğlu, Ar-Ge ve projelere ayrılan toplam yatırım tutarının 1 milyar 973 milyon TL olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından 'Milli Modern Makinalı Tüfek Projesi', Bakan Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, MKEK Genel Müdürü Sipahioğlu, MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürü Osman Pakel ile MKEK Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Kamil Altınkaya tarafından imzalandı.

Resmi duyuru linki

http://193.110.208.248/basin/p…urumetnigor.php?index=173

Başka kaynaktan Haber

Milli Makinalı Tüfek Projesi İmza Töreni
    Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Her Zaman, Her Yerde Şahsi Kahramanlıklara Dayanmanın Doğru Olmadığını Belirterek, 'Stratejimize, Ehliyetimize, Kabiliyetimize Dayanmalıyız

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, her zaman, her yerde şahsi kahramanlıklara dayanmanın doğru olmadığını belirterek, 'Stratejimize, ehliyetimize, kabiliyetimize dayanmalıyız. İşte bu kabiliyetimizi artıracak silahlardan birisi de ne parçasında ne kendisinde yurt dışına muhtaç olmayacağımız bir silahı üretmektir' dedi.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunda (MKE) düzenlenen Milli Modern Makinalı Tüfek Projesi'nin imza töreninde konuşan Gönül, bir ülkenin teknolojik açıdan gelişmiş silahlara sahip olmasının önemini vurguladı.

Gönül, 1. Dünya Savaşı sırasındaki Rus harbinde, Türk askerlerinin düşman mitralyözünü kullanıcısıyla birlikte ele geçirmesine ilişkin anekdotu şöyle anlattı:

'Her zaman, her yerde şahsi kahramanlıklara dayanmak doğru olmaz. Stratejimize, ehliyetimize, kabiliyetimize dayanmalıyız. İşte bu kabiliyetimizi artıracak silahlardan birisi de ne parçasında ne kendisinde yurt dışına muhtaç olmayacağımız bir silahı üretmektir. Gecikmiştir ama bu mühendislerimize fırsat verilmediğinden, kolaya gidildiği için, lisansla yapıldığı için gecikmiştir. Bugün mühendislerimize fırsat verilince neler yapıldığı ortadadır.'

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da savunma sanayinde artık Türkiye'nin kendi tasarımlarını yaptığını belirterek, 'Bugün de modern makinalı tüfeği yurt içi geliştirme yöntemiyle geliştireceğiz' dedi.

Bunun aslında iki yıl önce başlattıkları modern piyade tüfeği projesinin bir devamı olduğunu bildiren Bayar, projenin, tasarım-geliştirme ve seri üretim olmak üzere iki dönemde MKE'nin ana yükleniciliğinde yürütüleceğini söyledi.

Bayar, 'Projede yürütülecek tasarım ve geliştirme, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzman personeliyle çok yakın işbirliği içinde gerçekleştirilecek ve yapılacak olan silah, Alman askeri için tasarlanmış bir silah değil, tamamen kendi ihtiyaçlarımıza özgü TSK'nın tecrübesini tam olarak yansıtan etkin bir silah olacak' diye konuştu.

- 'MAKİNALI TÜFEK DAHA KOMPLEKS'-

MKE AR-GE Teknoloji Dairesi Başkanı Onur Çokgör de projeyle ilgili bilgi verdi.

Türk mühendislerince geliştirilecek tüfeğin, dünyadaki muadillerinin en iyisi olacağını kaydeden Çokgör, milli modern makinalı tüfekle ilgili şu bilgileri verdi:

'- Tek kişi tarafından kullanılabilir olmalı,

- Namlu atım ömrü uzun olmalı,

- İki namlu ile en az 20 bin adet olmalı,

- Namlu ömrü süresince namlusu ısıyı hızlı dağıtmalı ve şişme yapmamalı,

- Geri tepme kuvveti az olmalı, gaz geciktirmeli sistem ve döner başlık kilitleme sistem ile çalışmalı,

- Atış süresi en az 750 atım/dakika olmalı ve bu süreç içerisinde tutukluk yapmamalı,

- Menzili bin metreden daha fazla olmalı.'

Piyade tüfeği ile karşılaştırılınca makinalı tüfeğin daha kompleks bir silah olduğunu ve daha fazla parçaya sahip bulunduğunu kaydeden Çokgör, projenin tasarım ve geliştirme ile seri üretim olmak üzere iki aşamada yürüyeceğini söyledi.

Projenin ikinci aşamasında silahın her türlü zorlu şartta denenerek test edileceğini kaydeden Çokgör, ilk prototiplerin projenin 17'nci ayından sonra üretilmesinin hedeflendiğini belirtti.

- MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ-

Milli piyade tüfeği projesiyle ilgili de bilgiler veren Çokgör, projenin imzasının 22 Ocak 2009'da atıldığını, aradan geçen süreçte geliştirilen üç farklı prototipin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın beğenisine sunulduğunu, ayrıntılı testlerden geçirildiğini, geri beslemelerle de dördüncü prototipin yapıldığını söyledi. Dördüncü prototiple kritik tasarım aşamasının bu ay sonu itibarıyla tamamlanacağını bildiren Çokgör, konunun önemini bildiklerini ve projenin üzerinde önemle durduklarını, ivedilikle tamamlamaya gayret gösterdiklerini kaydetti.

Hem piyade tüfeği hem de makinalı tüfek projesiyle ciddi kazanımlar elde edeceklerini belirten Çokgör, bu kazanımların ileride yürütecekleri projelerde kendilerine katkı sağlayacağını, geliştirilecek ürünleri ihraç edilebilecekleri gibi teknoloji transferi de yapabileceklerini söyledi.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önsipahioğlu da kurumun çalışmaları ve yürüttüğü projelerle ilgili bilgi verdi.

Milli piyade tüfeğiyle ilgili zaman zaman spekülasyonlar yapıldığını dile getiren Önsipahioğlu, şunları söyledi:

'Bu tüfekle gurur duyacağız. Çünkü hiçbir teknoloji transferi yapılmadı, hiçbir know-how kullanılmadı, baştan sona tasarımdan itibaren özgün Türk mühendisinin, Türk işçisinin, Türk emeğinin mahsulüdür. Bunu burada gururla, iftiharla söylüyorum. Ben asteğmenliğimden tümgeneral rütbesiyle ordudan ayrılana kadar hep yabancı bir silahla çalıştım. İnşallah çocuklarımıza biz milli piyade tüfeği teslim edeceğiz. Arkadaşlarıma hep şunu söylüyorum; herkes gurur duyacak, hepimizin torunlarımıza anlatacağımız bir hikayesi olacak. Bu tüfek o derece bizim inandığımız ve üzerine düştüğümüz bir proje. Ama maalesef milli bir heyecanla yola çıkıldığı zaman, bir yerlerden yanlış bilgilendirmeler yapılarak söylemler geliştirilebiliyor. Tüfeğin dördüncü prototipi yapıldı, kalifikasyon sürecine girildi. Bugün imzalayacağımız makinalı tüfek projesi, piyade tüfeğiyle bir aile bütünlüğü içinde olacak.'

Konuşması sırasında milli piyade tüfeğinin geliştirilen dördüncü prototipinin slaytını gösteren Önsipahioğlu, kurumun toplam 1 milyar 973 milyon TL'lik yatırımı olduğunu bildirdi.

Konuşmaların ardından, Milli Modern Makinalı Tüfek Projesi, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önsipahioğlu, MKE Kurumu Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Kamil Altınkaya ve Çankırı Silah Fabrikası Müdürü Osman Pakel tarafından imzalandı.

Törenin sonunda, Bayar, Milli Savunma Bakanı Gönül ve diğer yetkililere birer plaket verdi.

Milli Savunma Bakanı Gönül, imza töreni öncesinde MKE Kurumunun bugüne kadar geliştirdiği silah, mühimmat ve mermi gibi ürünlerin yer aldığı serginin açılışını da yaptı.

Umarım bu hikaye mutlu son ile biter. Dikkatimi çeken şurası oldu

"Konuşması sırasında milli piyade tüfeğinin geliştirilen dördüncü prototipinin slaytını gösteren Önsipahioğlu, kurumun toplam 1 milyar 973 milyon TL'lik yatırımı olduğunu bildirdi."???? WTF?

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• WTF :)

Böylesine bir bütçe hiçte azımsanamayacak bir rakam(her ne kadar hepsi bu tüfekler için olmasa da) . Lakin bizim bu tip projelerde "Mühendiz Amca oğlu"'nu kullandığımız ve Hasetimizden kırıldığımız için Başkalarının başarılarına çamur atma huyumuz yüzünden pek başarılı sonuçlar beklememek lazım.

İşallah olur be!

Yunus Emre
    . Hatsan At44 + Muzzle
    .. Optima 3X9X44
    . Retay Troy 100X,
    .. Tasco 4X16X40

• Proje kapsamında Temmuz 2012 tarihine kadar toplam 200 adet prototip piyade tüfeği üretilecek. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki çeşitli birliklere dağıtılacak prototip tüfekler, profesyonel askerlerce test edildikten sonra seri şekilde üretilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin piyade tüfeği ihtiyacının karşılanması amacıyla 22 Ocak 2009'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalayan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), alt yüklenici Kalekalıp firmasıyla birlikte çalışmalarını hızlandırdı. Tüfeğin tasarımının karara bağlanmasının ardından 50 adetlik prototip üretimine geçildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının taktik ve teknik istekleri doğrultusunda geliştirilen milli piyade tüfeğinin ilk etapta 3 farklı versiyonu tasarlandı. Yapılan testlerin ve değerlendirmelerin ardından 3 konfigürasyon prototipi teke düşürüldü ve çalışmalar tek model üzerinde yürütülmeye başlandı.

Tasarım ve doğrulama testlerinin yapılacağı ilk 50 adetlik prototip tüfek, Ekim 2011'de hazır olacak. Proje kapsamında toplam 200 adet prototip üretiminin ise Temmuz 2012 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

Projeye göre bu prototip tüfekler, geri bildirim almak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinde çeşitli birliklere dağıtılacak. Profesyonel askerler tarafından çeşitli hava ve arazi koşullarında (aşırı sıcak, aşırı soğuk, tozlu, ıslak ortamlar) bir süre kullanılacak olan milli piyade tüfekleri, askerlerden gelen öneri ve değerlendirmelerin ardından seri şekilde üretilecek.

Türk ordusu tarafından kullanılan G3'lerin yerini alması planlanan modern piyade tüfeği, dünya ordularının envanterinde bulunan son nesil piyade tüfeklerinin üstün özelliklerini bünyesinde topladı. Tasarımından itibaren tamamen yerli olan ve hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan üretilen modern piyade tüfeğinin teknik özelliklerine de son şekli verildi. Buna göre milli piyade tüfeğinin ağırlığı şarjörsüz 4,3 kilogram. Fişek kapasitesi 20 adet, boyu 920 mm, namlu ömrü en az 10 bin atım olan milli piyade tüfeği, dakikada 650 atış yapabiliyor.

HEM SAĞ, HEM DE SOL EL İLE KULLANIABİLİYOR

Yetkililer, milli piyade tüfeğinin, çok sayıda özelliği bünyesinde barındırdığını, çok kademeli ayarlanabilir teleskopik dipçiği bulunan tüfeğin emniyet mandalı, şarjör mandalı ve kurma kolunun hem sağ, hem de sol el ile kullanmaya uygun şekilde tasarlandığını belirttiler.

Tüfeğin sessiz kurma özelliğine sahip olduğunu ifade eden yetkililer, şu bilgileri verdiler:

“Tüfek, şarjördeki son fişeğin atılmasından sonra mekanizmanın açık kalmasını ve yeni şarjör takıldığında, mekanizmayı yeniden kurmadan süratle ateş etmeye devam edilmesini sağlayan sisteme sahip. Yüksek atış hassasiyeti sayesinde hedef üzerinde dağılımı çok düşük olan milli tüfeğin üzerine, gece görüş dürbünü, laser, bomba atar gibi envanterde bulunan tüm aksesuarlar takılabiliyor. Milli piyade tüfeği, gelişen teknolojilerin ve ihtiyaçların ışığında tasarlandı. Modüler yapısı sayesinde her türlü yenilik tüfeğe uygulanabilecek.”

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18168251.asp?gid=381

Mehmetcik -1 Ilahi komedya by MKE Part-3 basladi. Tum turk milletine hayirli ugurlu olsun , savas gucumuz bu 200 tufekle %1000 artti :)
    Bari Turkiyedeki tum buyuk haber servislerine servis ettiginiz yaziyi accik bilen birine duzelttiriverin de verin, bu isten az cok cakan birileri vardir ne kadar zir cahil oldugunuzu anlamasinlar diye. sessiz doldurusmus, modulermis, 2 elle kullaniliyormus, su sessiz doldurus lafina iyice tavim, hangi dingil cikarttiysa bu tabiri herkes bunu kullaniyor. Bu dedikleri Forward assist button dir arkadaslar, feeding problamlerinde elinizle boltu centikler sayesinde ileri namlu yatagina itersiniz, bu kadar.
    Sarjor bittiginde suratle ates etmeyi saglayan MUHTIS sistemde bildik bolt catch, 15 dolarlik bir parcadir standart AR15 lerde....

HK ile lisans sorunu yuzunden yassagh olan %100 klon yerine yine dahice bir Turk zekasi urunu olarak dipcigi ve hand guard hafiften degismis, gerisi 417nin 1. derece yakini, oldumu bize oricinal turk tufegii kalibre desen zaten bildikleri tek kalibre uzun 9 ve 7.62, kovan boyunu sorsak yarisi bilmez. grain desek %99u buyir der ...

IDEFte HK33 ve G3 u ..spu yapip G36dan ve M4ten calip cikarttiklari ucubeleri gorenler ne derler acaba...

2011 yilinda hala 4.3 kilo bos agirlikli ve muhimmat olarak %50 daha az kapasitede dagda gezeceksiniz, sonra catisma aninda karsidaki adam sizin 1.5 katiniz mermiye sahip 1 kilo hafif ve guvenilir bir AK47 veya M4 ile size saydirirken siz ates edip etmeyecegi mechul tufekle savasacaksaniz, Allah Allah deyip saldircaksiniz, sonrada Vatan sagolsun, yazik X(