Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Öncelikle merhaba diyerek konuya başlamak fikirlerinize danışmak istiyorum,sizden 2 konuda bilgi almak istiyorum
    birincisi, forumda hatsan ve walther (dominator) tüfeklerinin hava tüplerinde çizikler ve yarıkların oldugunu okudum,bunlar fabrikasyon hatalar diye söylendi ve dikkat etmemiz tavsiye edildi,merak ettiğim aynı incelemeler fx ürünleri ve evanixler içinde yapıldımı

ikinci olarak merak ettigim büyük tüp hacmine sahip fx gladiatorun namlu çikiş hızını yada enerjisini airarms 410 da yapılan modifikasyon örnegindeki gibi 1000 fps -(50 fpe ) üzerine çıkarabilirmiyiz,bunun haricinde airarms s510 da s410 a nazaran ne gibi yenilikler var
    biraz fazla sordum ama enine boyuna incelemeden bu tüfeklere para vermeye gönlüm razı degil,cyclone royale glad arasında gidip geliyorum
    Saygılar

• FX'de böyle tüp sorunlarıyla karşılaşan olmadı. Evanix'de de bildiğim kadarıyla henüz bir hata görülmedi.
    FX Gladiator modifikasyona gerek kalmadan zamanla rodajını tamamladıkça kendiliğinden 1000fps limitini aşan bir silah zaten. Fakat 1000fps transonik hız denilen, peletin ses dalgaları ile çok yakın hızda hareket ettiği ve önüne yığılan bu ses dalgaları sebebiyle ciddi miktarda dirençle karşılaştığı bir hız ve bu durum isabete ufak negatif etkileri olabildiği için pek de tavsiye edilmiyor.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• teşekkürler cevabın için,cevabından anladığım kadarıyla gladiatorede böyle bir modifikasyon uygulanabilir,iyide olur aslında,böyle yüksek hava hacimli bir tüfegin pelet çıkış hızı ve enerjisi arttırılsa ve bunu 3 kademeli güc kolu ilede kontrol altına alsak güzel olur,

• Bildiğim kadarıyla FX silahlar hassas toleranslarla çalışan ve bu sebeple modifikasyona fazla yatkın olmayan silahlar ama zaten dediğim gibi Gladiator zaten ulaşmak istediğin güç seviyesinde bir tüfek ki 1000fps üzerindeki hızlar pratikte sana neredeyse hiç bir avantaj sağlamayacaktır.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• fx lerin tüpleri dünyaca tanımmış luxfer marka dır, evanix i bilmiyorum, ufak bir işlem sonrası istenilen güce ayarlanabiliniyor fx glad,düşündüğünüz güce ayarlana bilir daha üstünede çıkar,satandart gücü ile ben ulaşa bildiğim mesafeye ulaştım,bence hiç gerek yok modlatmaya,o mesafeye ve daha ötesine her zaman atmıyacağıma göre,ne gereği var benim için, 100 metreye bile düşük güçte orta güçte atış yapıyorum,tüfeğin keyfini sürüyorum ;keyfs;at babam at ;kihhik, bu yüzden scuba tüp e bile ihtiyaç duymuyorum, zaten tam güç modunda 980 fps şunun şurasında 1000 e ne kalmışki ;kihhik,

saygılarımla tavsiyem fx glad olur bu markalar içinde :thumbdown:

• Almanya'da görünüyorsunuz, bu güçte PCP ler Almanya'da satılıyormu? Almak için ne şartları yerine getirmek gerekiyor?

Ayrıca güç güç demeden önce 800fps civarı atan bir PCP kullandınızmı? gücü yetmedide daha fazla güçmü arıyorsunuz? Ne amaçla kullanacaksınız?

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Almanya'da görünüyorsunuz, bu güçte PCP ler Almanya'da satılıyormu? Almak için ne şartları yerine getirmek gerekiyor?

Ayrıca güç güç demeden önce 800fps civarı atan bir PCP kullandınızmı? gücü yetmedide daha fazla güçmü arıyorsunuz? Ne amaçla kullanacaksınız?

;( ben nerdeyim o zaman ;şrofls;.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• ipden herhalde almanyadan oldugumu anladin raptor arkadasim,evet almanyadada yatagun gibi bir bayi firma var,bu soruları sordum size çünkü,o firmaya mail atıcam yakın zamanda, ve o firmanın ürün yelpazesinde daha fazla ve farklı fx modelleri var,glad bile 2 ayrı model 500 650 cc ,400 royal yeni tüfek oldugu için pek bilgi yok hakkında ama glad cyclone iyi tüfekler glad tabi öne çıkıyor,burda türkiyeden biraz daha zor temin etmek,ehliyet lazım öncelikle atıcılık ehliyeti,

daha önce kullanmadım,amacım avcılıkda degil sadece atıcılık, şu kısa zamanda gerek bizim forumlar gerek yabancı forumlardan bu konuda bilgi edindim,800 1000 fps evet yeterli olabilir ama dediğim gibi bu tüp hacmi ve bu kalitedeki tüfegin sınırlarını bilmek istiyorum,300 metreyi sideprensi aştı acaba 400 metreyide aynı gücte aşabilirmi,eger mümkünse bir havalı tüfek için büyük bir başarı olur,

• atıcılık ehliyeti ile yüksek güçte havalı silahmı alınabiliyor? yoksa her güçte havalısilahı almak içinmi gerekiyor?

avrupada genelde güçsüz silahlar satılıyor, güçlü havalısilah için ek işlemler gerekiyor diye biliyoruz. bizi bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim.

yurtdışında genelde 70-100m ötesine yivli-ateşli silahlar kullanılıyor. ve bu silahlar Almanya'yı bilmiyorum ama amerikada birçok havalısilahtan daha ucuz. 100 metre ötesi havalısilahlar için biraz fanteziye giriyor aslında. ama yokluktan ne yaparsın ;şrofls;. burada ise yivli-ateşli silah çok pahalı, ruhsatı pahalı ve yıllık yanılmıyorsam 200 adet mermi hakkı var. durum böyle olunca havalıya devam :)

eğer Almanya'da alabileceğiniz FX silahlar güçsüz ise (12ftlb) , cyclone bile küçük tüpüne rağmen bir dolumda .177 de 150, .22 kalibrede ise 200 atış yapabiliyor. Gladiator ise 400-500 atış yapıyor. Bu güçte silahlarla 100 metre ötesi sıfır rüzgarda mümkün desekte, biraz rüzgar olursa zor, değişken yönlü-hızda rüzgarda ise nerdeyse imkansız olur bence.

güçlü gladiatorün menzili 500-600 m arası diyebiliriz, ama bu menzilde tatmin edecek yüzdeyle attığınızı vurmak hayal olur. Dediğim gibi 400m atacaksanız yivli-ateşli .177 veya .22 almak lazım.

.

ankarateam.png

• selamlar !

benim bildigim almanyada 7,5 joule gücünün üstünde havali silah almasi bayagi zor (zorunlu aticilik kulubu üyeligi ve ruhsat almaniz lazim ve av ruhsati asiri pahali ) 7,5 joule kadar olanlar icin kimlik bilgileriniz kayit oluyor.Hele hele atesli yivli almasi ,amerikanin tersine cok zormus (son zamanlarda okul katliyam olaylari herseyi dahada zorlastirmis)..

havali tüfekle gücü ne olursa olsun ,mekaniniz haricinde atis yapamazsiniz..eger avlunuzda dahi atis yaparken ,komsunuz tedirgin olur polis cagirirsa elinizden tüfegi alabilirler..tek care poligon.

Siz o satinalabilme imkanlarina kanmayin (o imkanlar ruhsati olanlar icin gecerli), kanunlar cok siki .....7,5joule yerine kendinize sapan yapin daha iyi..

saygilar

Bizim CAKIRCALIMIZ , ATCALI KEL MEHMET EFEMIZ ve KAMALI ZEYBEGIMIZ varken ,neyleyim ben elin WAFFEN SS ini .....

• burda kanunlar türkiye gibi hafif değil,internetten okudugum kadarıyla burda 7,5 joule kadar (185 m/s) serbest fakat 18 yaşını doldurmuş olmak kaydıyla.Öte yandan 7,5 joule üstü ki benim almak istedigim tarz için avcı ehliyeti gerekli ve bir atıcılık klübüne kayıt olmak gerekli,,bunun içinde ekstra masraf yapıyoruz,tabi ne gerek var diyemiyoruz çünkü bilenler bilir,burda kanun kanundur,cezalarda yüksektir
    öte yandan merak ediyorum fx in birçok modeli birbirinin benzeri gibi,cutlas,strom ve cyclone gibi,benzerlik derken teknik özellikleri,aynı gücteler aynı namlu ve namlu uzunlugu,güc kademesi v.b., gladiatorde bunların gelişmişi gibi,bu üç model bir dolumda 30 atış yapıyor max gücte,gladiator 100 atış

merak ediyorum airarms s510 da ne gibi yenilikler var 410 a nazaran?

• vmaxx benden cok yasıycan,uzun uzun araştırıyordum,bende eski haberleri okudum,burda havalı silahla polisi bile yaralamıslar,bi genc kız arkadasını vurmuş kıskançlık yüzünden,aslında yabana atılacak gibi degil,ciddi olaylar,zaten 45 joule' un 50 metreden insan vücudundaki tahribatını düşünemiyorum,
    ya atıcılık kübünde kullanmalı yada penceresi olmayan kapalı bir alanda diyor forumda bir arkadas,dagda bayırda insanın olmadıgı yerde avcılar gibide kullanılabilir,biri yanlış ehliyet kullanmaktan 4000 euro para cezası ödemiş,güzel ülkem türkiyede herşey mümkün:)

• Resmi Gönderi

S510 ve S410 ikiside 12fpe, S410 boltaction iken S510 sidelever, S410 çıplak namlu iken S510 ceketli namlu, yani S510 S410 Xtra Fac modelinin 12fpe olanı, birde S510 carbin yani kısa olarak üretiliyor yani namlu ve tüp boyu kısa.

• evet bu konu oldukça hassas bir konu.
    dikkat edilmesi gereken husus ise satıcıların kime sattığına çok dikkat etmeleri ve kendimizde çevremizde bulunan havalı silahcıları güzelce uyarmamız. forum sitelerinin bu konuda silah ahlakını öğrenmede gerçekten iyi bir hizmet. 7.5 joule olan silahı anca oğluma veririm oynasın diye.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• ipden herhalde almanyadan oldugumu anladin raptor arkadasim,evet almanyadada yatagun gibi bir bayi firma var,bu soruları sordum size çünkü,o firmaya mail atıcam yakın zamanda, ve o firmanın ürün yelpazesinde daha fazla ve farklı fx modelleri var,glad bile 2 ayrı model 500 650 cc ,400 royal yeni tüfek oldugu için pek bilgi yok hakkında ama glad cyclone iyi tüfekler glad tabi öne çıkıyor,burda türkiyeden biraz daha zor temin etmek,ehliyet lazım öncelikle atıcılık ehliyeti,

daha önce kullanmadım,amacım avcılıkda degil sadece atıcılık, şu kısa zamanda gerek bizim forumlar gerek yabancı forumlardan bu konuda bilgi edindim,800 1000 fps evet yeterli olabilir ama dediğim gibi bu tüp hacmi ve bu kalitedeki tüfegin sınırlarını bilmek istiyorum,300 metreyi sideprensi aştı acaba 400 metreyide aynı gücte aşabilirmi,eger mümkünse bir havalı tüfek için büyük bir başarı olur,

aynı güçteki beklentim hedefi kırmak deyil be sefer sonraki mesafede kardeş, adı bende saklı kalsın,ama şişe ebatında lamba koyup atış yapacağım,tüm hazırlıklarım ın sonuna yaklaştığım bu dönemlerde,bu gün elamanımın işini son verdim,bardağı taşıran hareketi oldu,ona verdiğim imkanı antalya bölgesin de hiç bir iş veren veremez,burnu sürtsün,gideceği yerde hergün makarna yer bol bol kebaplı günlerini hatırlar ;kihhik, ,atışlarıma bir süre ara vereceğim,tam da ısınma turlarına başlamışken :)

• Bildiğim kadarıyla FX silahlar hassas toleranslarla çalışan ve bu sebeple modifikasyona fazla yatkın olmayan silahlar ama zaten dediğim gibi Gladiator zaten ulaşmak istediğin güç seviyesinde bir tüfek ki 1000fps üzerindeki hızlar pratikte sana neredeyse hiç bir avantaj sağlamayacaktır.

Kaç tür pelet ve silahla veya yiv-set kombinasyonu ile hangi şartlarda denediniz bu dediğinizi ? Ses duvarının aşılması durumunda oluşabilecek olumsuzluklar konusunun aşıldığını ve pelet ve namlu kalitesi ile orantılı olarak etkisinin olmayabileceğinin ispatıyla ortaya konulmasının üzerinden uzun zaman geçti diye biliyorum. Ne kadar hız o kadar kısa uçuş süresi ve momentum demek. Rüzgardan vs den de o oranda az etkilenmek demek. 900 fps 30 atış yapan bir silahım olmasındansa 1200 fps le 5 atış yapan bir silahım olmasını yeğlerim. Hele wasp ile tadından yinmez.. m;s,S

• pelet ve namlu kalitesi ile orantılı olarak etkisinin olmayabileceğinin ispatıyla ortaya konulmasının üzerinden uzun zaman geçti diye biliyorum. Ne kadar hız o kadar kısa uçuş süresi ve momentum demek. Rüzgardan vs den de o oranda az etkilenmek demek. 900 fps 30 atış yapan bir silahım olmasındansa 1200 fps le 5 atış yapan bir silahım olmasını yeğlerim. Hele wasp ile tadından yinmez.. m;s,S

"olmayabileceğinin" "olmadığı" anlamına gelmediğini düşünüyorum. wasp, eunjin gibi ağır pelletlerin bir amacıda güçlü silahların sesaltı hıza düşürülerek isabetin arttırılmasıdır. diğer amacıda tahribatın arttırılmasıdır. yine PCPlerin tepmesinin olmadığı düşünülsede güçlü PCPler gayet iyi tepiyor ve/veya namlusu şahlanıyor.

yurtiçindede yurtdışındada ses üstü atış yapabilecek silahların üretilmemesi, modifiyelerin pek yapılmamasının nedeni nedir sence? 3-4 senedir PCP ile uğraşan bir kişinin yaptığı deneysel çalışmalara dayanarak yurtdışındaki tüm bilgi birikimini vs bir kenaramı atmamız gerekiyor? üstelik 100metredeki hedefe ses hızı altına düşmeden bir eley wasp'ı yollamak için namlu çıkış hızının 1800fps civarında olması gerekiyor. 15-20metre sonra seshızının altına düşen bir pelletin pratikte bir faydasının olacağını düşünmüyorum.

Yine bir amerikan forumunda bu konu açıldı ve birisi en yüksek isabetin kullanıcılarca kaç fps civarı sağlandığı sorulmuştu, ellerinde daystateler, theobenler, airarmslar, fxler vs olan insanların hemen hemen hepsi 900-950fps hızlarda en yüksek isabeti sağladıklarını yazdılar. ve bunu yazan insanların bir çoğu kendi başına silah üretebilecek, kendi modifikasyonlarını yapan, daystate vs silahların hatalarını bulup daha kalite parçalar yapıp takan insanlar. Eminim gençliklerinde 1500-1600 fps yapan PCPlerde yapıp kullanmışlardır.

.

ankarateam.png

• 15-20 metre sonra ses hızının altına düşmez demiyorum zaten abi. ne kadar kısa süre havada kalırsa o kadar iyidir mermi ve o kadar az maruz kalır dış etkenlere. Ses üstü hızda namludan çıkan bir pelet 0,032 BC değeriyle ne kadar süre ses üstü hızda kalır ki zaten. Fakat ses altı hıza düşmesi, havada daha kısa süre kaldığı gerçeğini değiştirmez. Önünde de oluşan sonic boom dan etkilenmeyecek kadar da dengeli ise, ne gibi bir olumsuzluk bu peleti yolundan saptıracak ? Aman ben çok hızlıyım sağa sola gideyim mi diyecek :)

Sizin anlayışınıza göre yıllarıdr yanlış bilinen birşeyi değiştirmek için çook yaşlı olmak, en az 30-40 sene o işle uğraşmak gerekir. Bu mantıkla gidilirse dünyada şu an icad edilmiş birçok şey bulunamazdı yada bulunur fakat "hadi canım sende, daha yenisin sen ne anlarsın" yaklaşımı ile silinir giderdi. O kişiler ne düşünüyor veya ne yazıyor beni ilgilendirmiyor ki ben silahın kundağını ve dipçiğini masaya ve desteğe koyarak atış yapan adamların yaptıklarını pek önemsemem çünkü o şekil silah sabitleyerek nineminde bir süre çalışma yaparak başarılı olacağını düşünüyorum. Hele o bahsettiğiniz forumlardaki adamlar da 60 yaş üzerinde ve bu şekilde 10 metreye 50x le atış yapanlardansa hiç bahsetmeyin bile o adamlardan..

Ben yapılanı ve gördüğümü bilir onu söylerim. Bir delikanlı da çıkıp o öyle olmaz böyle olur deyip araziye çıkamamış şimdiye kadar. Madem o işin doğrusunu yıllardır biliyorlar da neden susuyorlar. Kendine saklayacaksan eğer bilgiyi ne anlamı var.

bir nesneye aynı kuvveti 3 saniye uygulayınca mı daha çok yer değiştirir 5 saniye mi ? sadece bu sorunun cevabını kendinize verin. 1 saniye havada kalan mermi mi daha çok etkilenir rüzgardan yoksa 2 saniye mi ?

sonic boom dan etkilenmeyebileceği etkilenmeyeceği anlamına gelmez demişsin abi de ben doğru namlu ve mermi ile sonic miş cartmış curtmuş fark etmiyor demek istedim. Tek amaç en kısa sürede hedefe vardırmak mermiyi. O 900 le atan adamlar kaç metreye atıyor birde o var. Ayrıca silahın parçalarını yeniden yapmak veya daha iyisini yapmak mühendislik ister, atıcılık değil. Silahla atış yapamadıktan sonra gözün kapalı resmini çizsen ne yazar..

• Resmi Gönderi

Eley wasp 30grains pelet aslında pelet değil mermi çekirdeğidir ve bu çekirdeği benim modlu AA S410 1035fps hızla atabiliyor ve buna göre ürettiği enerji 71fpe, Jay'ın dediği gibi çekirdeğin yapısı sonic geçişte etkilenmesinde ooldukça önemli bir faktör, ve bu mermi çekirdeği formunda sonic geçişten az etkilenir dahası bu etkilenme bir farenin okyanusa işediğinde okyanusun su seviyesinin artması kadardır, fakat burada soru şu olmalı ses üstü yani 1300 - 1500 fps hızlarda bu eley gibi 30grains bir çekirdeği atabilecek havalı silah varda bizmi bu silahı tercih etmiyoruz, zaten çekirdeğin sonic boomu aşarken etkilenmesi yok sayılabiilir, burada asıl etkilenme çekirdeğin sonic hızlardan geçiş hızının alltına inerken o yüksek sonik dalgada etkilenerek sarsılmasıdır ve bu ispatlanmış biir konudur ama abartılacak oranlarda değildir, şahsen ben bir havalı silah üretsem ve bu silah 30grains mermi çekirdeği formundaki peleti 1300 - 1400 fps hızla atsa başka birşey istemem, çünkü yine Jay'ın dediği peletin namludan çıktığı an itibariyle hedefe ulaşma zamanı ne kadar az ise isabette bir o kadar yüksektir, ama mermi formu olmak zorunda yoksa paraşüt peletle ses üstü namludan çık sonra hedefe varmadan ses altına düş, bak sen isabete.

• Alıntı

O kişiler ne düşünüyor veya ne yazıyor beni ilgilendirmiyor ki ben silahın kundağını ve dipçiğini masaya ve desteğe koyarak atış yapan adamların yaptıklarını pek önemsemem çünkü o şekil silah sabitleyerek nineminde bir süre çalışma yaparak başarılı olacağını düşünüyorum. Hele o bahsettiğiniz forumlardaki adamlar da 60 yaş üzerinde ve bu şekilde 10 metreye 50x le atış yapanlardansa hiç bahsetmeyin bile o adamlardan..

Ne kadar haddini aşan bir açıklama bu böyle.Ben de portatif masamı, kum torbası desteklerini arabamın bagajında taşıyorum ve fırsat bulup atış yapabildiğim zaman "bench rest" tabir edilen destekli atışı tercih ediyorum.Savaşa gitmiyoruz ki , bu bir hobi sadece.Nineleri , dedeleri niye karıştırıyorsunuz ki bu işe?

FİLİNTALAR GRUBU