optiklerdeki genel hata :(

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Şu ana kadar gördüğüm tüm dürbünlerde ve reddotlarda bir hata tespit ettim. Bu bana çok ciddi bir hata gibi geliyor. Hata şu ;

-Dürbüne yada reddota farklı açıdan baktığınızda hedef noktası akıl almaz şekilde değişiyor. Buda hedefi vurmak için hep aynı açıdan bakma gibi bir imkansızlığıda birlikte getiriyor.
    Deneyin bakın artı noktanın hedef üzerindeki yerinin değiştiğini göreceksiniz . reddotlarda bu daha aşikar. Bu nedenle hedefi sağlama yapacak bir artının daha olması gerekiyor. tıpkı gez -arpacık gibi .

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• bir ara bendede takıntı olmuştu.araştırınca bunun zaten patent altına alınmış ve uygulanmaya başlanmış

bir sistem olduğunu gördüm.hassas atışlar için güzel bir sistem.

linki:http://www.shepherdscopes.com/dual.asp

saygılar

FİLİNTALAR GRUBU
    AA S410 fac extra 5.5 mm + Hawke 8x32-56 30 mm,
    AA TX 200 5.5 mm hc +bushnell 4x12-40,
    Diana Mod 54 5.5 mm +bushnell 6x18-50,
    ve diğer yaylılar

• Kalitesiz Red dotların hepsinde bu dediğiniz artıkıl gezme olayı oluyor. Fakat kaliteli bi red dot aldığınızda gezmeden eser yok onuda bilin.
    Dürbünlerde ise paralaks ayarını çok iyi yapmak gerekiyor. Yoksa en kaliteli dürbünlerde bile gezme yapar. Sabit paralakslı dürbünlede ise atış mesafesine göre zoom yapmak gerekiyor.

• Dürbünü optik merkezlemeyle bu sorun cözülüyor sanırsam shim ayarlaması ile birlikte ? Ama nasıl yapılır bilemiyorum :huh:

• Benimde merak ettiğim, optik merkezlemesi tam ayarlanmış bir dürbün tüfeğe monte edildikten sonra artıkılının namluyu tam ortalaması gerekmezmi? Yani şu şekilde;

[Resim Engellendi: http://s11.directupload.net/images/100214/wncoymad.jpg]

Bu şekilde birkaç fotoğraf inceledim bazılarında artıkıl ya biraz sağda yada biraz solda duruyor. Bazılarında ise tam ortalanmış vaziyette duruyor. Bu durumlar sıfırlamayı etkilemiyormu acaba?

Hobiye ara verdim ;avci;;avci;

• formumuzdaki üstadların affına sığınarak ben fikrimi söyliyim bence desert arkadaşımızın değindiği konu çok doğru dürbünümü ilk aldığımda ve bağladığımda dürbün artı kılının silahın merkezinden 1,3 mm solda olduğunu farkettim ve dürbünü belli bir metrede sıfırladığımda vuruyor ama farklı mesafelerde sapma yapıyordu . dürbün sabit ayaklarından 0,65 mm alarak artı kılını silahın merkezine aldım ve atışlarımın düzeldiğini gördüm.

AT 44 wx10 LW :love: Xdoptics 10-40 x 60 ESFN

Mod 125 + Optima 3-12 x 44 AOE Mil-Dot s;,s

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Benim demek istediğim bu değil. Bu artıkılın çapraz olmaması için uygulanan metod. Benim demek istediğim yukarda resimlede gösterdiğim artıkılın düz olup fakat sağda veya solda durması.

Hobiye ara verdim ;avci;;avci;

• o kullanılan ayak ile ilgili bir olay. Tam ortalaması tabii ki iyi olur ama bir havalısilah atıcısı için 1-2mm nin çok birşey fark ettireceğini pek sanmıyorum. Ama 1500m lerde bence bir fark yaratıyordur. Ama keşke çenemizi kundağa yasladığımızda dürbünü göz merkezimize ayarlayabilsek :) daha güzel olmaz mı.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Burada bahsedilen artıkılın görüntü üzerinde gezmesi tam olarak da paralaks hatası diye bahsettiğimiz olgu oluyor. Paralaks ayarı tam ve doğru bir şekilde yapılmış olan bir dürbünün artıkılında bu gezmeye rastlayamazsınız. Bunun haricinde dürbünün optik merkezinin tüfeğin namlu merkezi ile düşeyde aynı düzlem üzerinde olması ve artıkılın da tüfek tam olarak dik dururken düşey düzleme paralel olması gerekiyor.

Fakat bu üç ayarı da tam olarak tutturmak imkansız gibi bir şey. Bu sebeple atıcının her atışta tüfeğe aynı şekilde kaynak yapması, her atışta dürbüne aynı düzlemden bakması büyük önem kazanıyor. Bunun için de Weihrauch gibi kundağındaki Monte Carlo çene yastığı iyi ayarlanmış tüfekler ya da ayarlanabilir çene yastıkları önemli avantaj teşkil ediyor.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Genelde 10 metre den sonra hedef üzerinde artıkıl gezmesi olmuyor ,yakın hedeflerde oluyor.

Gamo Hunter 440 4,5 mm
    Gamo cfx 4,5 mm Tasco 3- 9 *40
    Benjamin Discovery 5,5 mm Nikula 6-24*50

• Genelde 10 metre den sonra hedef üzerinde artıkıl gezmesi olmuyor ,yakın hedeflerde oluyor.

Eblemisin açıkladığı durum bu söylediğini destekliyor.

Dürbünler genelde yakını göstermek üzere dizayn edilmez dolayısı ile parallax ayarları 10 metre minimum dur.

Eger kullandığın dürbünün derinsellik yörüngesi barrel ile aynı doğrultuda ise ,
    dürbününün dikey ekseni barreli ortadan ikiye ayıracak şekilde ayarlanmış ise ,
    atışyaptığın mesafeye dürbünün parallax ayarı tam olarak yapılmış ise (tam doğrulukta yapması zordur.)
    dürbünün artıkılı (reticle) oynama yapmaz . Hafif yanlış açı ile baksan dahi doğru noktaya gösterir yanlız yine tekrar ediyorum parallax ayarı TAM olarak yapılmış ise . En ufak hata sapma oluşturacağından atıcı herzaman gözünün bakış ekseni ile dürbünün derinsellik eksenini çakıştırması gerekmektedir.

FİLİNTALAR GRUBU
    Biz Türkler mümkünü ihmal eder imkansızı başarırız.
    ‘‘Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim.’’
    «Her kim atıcılığı öğre­nir de sonra terk ederse bizden değildir.»

• 35x sabit zoom 'lu dürbün kullanırsanız, zaten parallax ayarlamadan hiç bir şeyi göremeyeceğinizden, mecburen en doğru şekilde ayarlıyorsunuz. Ayrıca artıkıl da etched yani merceğe lazerle işlenmiş olursa artıkıl gezmesi çok daha zor.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Murat abi söylediğin yalnızca belirli bir kalitenin üzerindeki dürbünler için geçerli. Bazı dürbünlerde optik odaklama ve paralaks ayarının birbiri ile uyumlu olmadığını farkettim. Artıkıl üretim safhasında tam olarak görüntünün iç odak noktasına yerleştirilmemişse en net görüntü=en doğru paralaks denkelemi de kurulamıyor. Örneğin ben söktüğüm Tasco dürbünümde bu hataya sebep olmuş ve düzeltene kadar da akla karayı seçmiştim. Ha, sonunda artıkıl toptan koptu, orası ayrı. ;şrofls;.;şrofls;.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/