PELLET NAMLUDAN ÇIKIŞI

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • bende hts375 var .pellet bazen namludan taklalar atarak çıkıyor .kagıt hedeflerde denk geldi.bunun sebebi nedendir.

ikinci problemim yerli üretim saçmalar bir kalem pili 10 metrede delip geçerken gamonun en üst model saçmalarından rocket,pro hunter , pro magnum ,ts22 bu pelletler sadece yarısına kadar deldi.heleki rocket tam fiyasko çıktı.ben bu pelletleri yakın mesafe denedimde bu problemlermi doğdu yada pellet agırlıkları silaha göremi fazlaydı çözemedim .yerli pellet 10 metreden 1cm suntayı deliyor birde sunta denemesini diger pelletlerle deneyecem .

diger problem ise ilk atışdaki pellet kafasına göre hedef noktasından 3,5 cm saga sola yukarı aşagıya gidiyor namlu soguk oldugundanmı sizce

aklıma takılanda askerde bize 200 metredeki kibrit kutusu kadar hedefin içine üçköşe üçgen olacak şekilde atış edin derlerdi sebebide namlu içindeki yiv ve setler den dolayıymış.mermi döndüğü için .bizim tüfeklerde 3 atışda üçgen oluşturması lazım degilmi

agt

Herşeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım.

• Takla olayına sebep olarak şahsi kanaatimce, pelletlerin baş ve eteklerinin senin namlunun yiv/setlerine tam tutunamaması ile nanlu çıkışında taklaya geliyor :) Kaliteli ve veya yumuşak pellet kullan farkı göreceksin.

Yerli üretim pelletlerin uçların çok sivri ve deliciliği müthiştir. Ama aynı oranda mesafeli atışlarda isabetsizdir. Aslında okurken 10m den pili acaba kaçıncı atışta vurdu diye düşündüm. 30-50 m de bir dene istersen yerlileri. Yerli haricinde denediğin piyasa malı GAMO markalı pelletler de delme gücü yüksek pelletler değil. Sadece tahrip güçleri yüksek. Ayrıca senin bahsettiğin gibi silahının gücü de biraz düşük.

Namlu soğukluğu olayı için kesin bilgi verecek tecrübeye henüz sahip değilim. Ama o kadar da değil yani. 2,500 metreden soğuk atış yapılabilindiği bir ortamda, havalıda soğuk namlunun etkisinin de bu kadar olacağını tahmin etmiyorum. Sen 1 kutu FALCON sipariş et. bak o zaman namlu mu aklına gelecek :)

Bizden askerde iken, muhakkak başarı istenen 2 atış vardı.
    1- Gece zifiri karanlıkta, atış istikametine doğru 1 sn yakılan jeep farı ile hedefini bul ve ateş et ve vur.
    2- 1 km tam techşzatlı koşu ve 400 metreye 3 atış. 1'i muhakkak hedefte olsun atışı.

HW-100 T FSB 5,5 mm+IJK 6-24x50 FT
    Hatsan Airmax 5,5 mm+Optima_3*9-32
    Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD
    Zoraki- Hp-01 5,5 mm ULTRA+ADCO Red Dot-1,5 MOA
    Hatsan-AT44+BSA 8-32x44 MD
    Walther CP88 - 6" Competition

• aklıma takılanda askerde bize 200 metredeki kibrit kutusu kadar hedefin içine üçköşe üçgen olacak şekilde atış edin derlerdi sebebide namlu içindeki yiv ve setler den dolayıymış.mermi döndüğü için .bizim tüfeklerde 3 atışda üçgen oluşturması lazım degilmi

3 atışın 3'ü de hedefe giderse doğal olarak üçgen oluşur zaten. Oluşturduğunuz üçgenin kenarlarının ne kadar küçük olduğu önemlidir. Bazen o kadar küçük olur ki kenarlar 1mm' den bile kısa olur. Atışı yapan bu duruma tek delik yaptım der. Bu atış grubunun (mesafe ve silaha bağlı olarak da atıcının) ne kadar iyi olduğunu gösterir.

200m' de G3 piyade tüfeği ile ve kibrit kutusu kadar alan harcayarak 3 köşe teşkil yapabilecek bir atıcı istisnasız en iyi keskin nişancılardan biri demektir.

• 200m' de G3 piyade tüfeği ile ve kibrit kutusu kadar alan harcayarak 3 köşe teşkil yapabilecek bir atıcı istisnasız en iyi keskin nişancılardan biri demektir.

Evet haklısın. 200 m de bu G3 le bu tür bir atış yapmak çook zor, normal bir atıcı için belki de imkansıza yakın. Ama şans ile olur. Ben de Atış başarı rozet beratı olmasına rağmen böyle bir atış yapamam :)

HW-100 T FSB 5,5 mm+IJK 6-24x50 FT
    Hatsan Airmax 5,5 mm+Optima_3*9-32
    Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD
    Zoraki- Hp-01 5,5 mm ULTRA+ADCO Red Dot-1,5 MOA
    Hatsan-AT44+BSA 8-32x44 MD
    Walther CP88 - 6" Competition

• Askerde benim bildiğim kibrit kutusu kadar alanda mermilerin toplanması istenen mesafe 25 mt. sıfırlama atışıydı. Onuda iyi kötü eli silah tutan herkes yapabilir. Yoksa 200 mt. de yarım boy hedefi (hali ile dürbünsüz) kibrit kutusundan küçük göründüğü için böyle bir istek saçma olur. 200 mt. de istenen 3 atışta enaz 1 isabettir.

Bende alayın kuruluş yıldönümünde 200 mt. de 1. lik almıştım ancak üçgenin kenarları 15-20 cm. den küçük değildi. Arkadaşında belirttiği gibi bu mesafeden 3 mermiyi dürbünsüz kibrit kutusu boyu sınırında bir yere toplamak şans, keskin nişancılık ve keskin görüş işi ...

• Herşeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım.

• 200 metrede üç atışın üçüylede kibrit kutusu gibi bir hedefi vuran varmı merak ediyorum,şahsen ben komutan olsam ve askerlerimden biri böyle bir atış yapsa onu hemen teskereye gönderirdim ;kihhik,

Tekli AT-44 6.35mm kundağı omuzlu OBÜS ;lol;
    A Rh(-)

• Amaç 200 metrede kibrit kutusunu vurmak değil , üç mermiyide mümkün olduğu kadar birbirine yakın yani aynı yere atmak. Selamlar

(FX Gladiator DA(.22)
    AT44WX10(.22)
    hw45 (.177)
    crosman 2240
    crosman 2250B
    webley patriot (.22) 1.nesil

• evet arkadaşlar. bu maharete sahip bir arkadaşımız vardı (ömrü uzun olsun).

zaten 200 m. atışından sonra çocuğu(komser polis) komutanlarımız alıp yabancılara gösteri atışına götürdüler...

• arkadaş gerekli cevabı yazmış ama bizde 350 metreden bile tek atış yapan vardı ben en vasatlarıydım nerdeyse.düşman siperi düşünün hedefe nekadar yaklaşırsın ve hedefi indirmek için nekadarlık delikten içeri ateş etmen lazım .400 metre kamuflaşlı hedefe acemi birliginde komutanım bu mesafeden g3 mifer delermi dedimde ... bana dediki istanbulu sen o hedefe tek mermi düşşür sana askerlik boyunca çarşı izni dedi ve her atışın vuruş yerini söyledim diye askerlik boyu çarşı izni aldım .bu sebeptendir zaten havalı tüfeklere merakım askerlik hatırası

ayrıca şunu merak ediyorum ateşli silahlarda menzile göre hava şartları mermi çekirdeği hedeften sapması 3 cm aşagı yukarı saga sola idi.havalı tüfekler hava şartlarından çok etkileniyormu mesala 80,100 metre atışı yapan arkadaşlar

Herşeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım.

• arkadaş gerekli cevabı yazmış ama bizde 350 metreden bile tek atış yapan vardı ben en vasatlarıydım nerdeyse.düşman siperi düşünün hedefe nekadar yaklaşırsın ve hedefi indirmek için nekadarlık delikten içeri ateş etmen lazım .400 metre kamuflaşlı hedefe acemi birliginde komutanım bu mesafeden g3 mifer delermi dedimde ... bana dediki istanbulu sen o hedefe tek mermi düşşür sana askerlik boyunca çarşı izni dedi ve her atışın vuruş yerini söyledim diye askerlik boyu çarşı izni aldım .bu sebeptendir zaten havalı tüfeklere merakım askerlik hatırası

ayrıca şunu merak ediyorum ateşli silahlarda menzile göre hava şartları mermi çekirdeği hedeften sapması 3 cm aşagı yukarı saga sola idi.havalı tüfekler hava şartlarından çok etkileniyormu mesala 80,100 metre atışı yapan arkadaşlar

Vallahi 400 mesafedeki hedefe mermi düşürmek ve vuruş yerini söyleyebilmek çok büyük başarı. İmkansız değil. Neden derseniz atış müsabakasında başımıza böyle bir olay geldi. 200 metre atışında eski rekorum olan 12 cm. grupmanı yapmaya çalışırken yanımdaki arkadaş tüfeğimin çok yukarı çektiğini ve hedefi burnundan vurduğumu söyledi. bende haliyle hass........ lan ordan dedim. cevap: görürsün ;rofl.;

hedefe vardığımda gördüm ki arkadaş haklıymış. evet grupman yine aynı yaklaşık 12 cm. ama mermi delikleri burun üzerine toplanmış. :thumbup:

Kemal 1978
    0 Rh (+) Tuzla
    CMAS 3 * dalıcı
    Serbest dalıcı-Zıpkın avcısı
    Yelken antrenörü

Sadece düşündüğünü söyleme, ne söylediğini de düşün !!!!!!!