YoUnG MoOn adlı kullanıcının mesajları

Abim bu konuda bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışayım...En güçlü yaylar Osmanlı Yayları idi...neden diye soracak olursanız?Yay yapımı sırasında sadece ağaç değil birçok malzeme kullanılırdı.Bu gün yaylardan alınan kesitler bunu kanıtlamakta ve bir yayın birçok katı olduğunu ve her katta kullanılan malzemenin farklı işlevi ve yaya kattığı enerjinin farklı olduğu görülmekte.Menzile gelince İyi bir Osmanlı yayı ustasının elinde 500 metre üzeri attışlar yapabilmekte...Gerisini siz düşünün gitsin...

Hiçbir dezavantajı yoktur...Ayrıca 89 üst sınırdır alt sınır tüfeğin atabileceği en kısa fişektir yanii siz ister 76 ister 71 hangi boyda isterseniz onu atarsınız ama üst sınırınız 89 olur onun üstü boyda fişekleri yatak almaz...

Nedendir bilinmez avrupa çifteler namlu çelikleri veya kendinden namlu şokları nedeniyle yerli mallarından biraz daha iyi mermi yakar...Ayrıca üveyik dediğimiz kuşa bana kalırsa 7 numara biraz kalın diye düşünüyorum...Fikrimi sorarsanız 32 gr 8-9 tercih edilmeli hatta 9 numara ve kullanılacak olan fişeğin türü de çok önemlidir siz uzak geçen bir kuşa keçe tapa yada bior tapa kullanırsanız fişek kısa mesafede yayılım gösterdiğinden zaten saçmalar boşluk yaratacaklardır onun için long range tabir edilen remington fişekler kullanırsanız çok daha avantajlı olur sizin açınızda....

Sayın abilerim zaten yurt dışında bu tarz yüksek kalibre pcp kullananlar genelde pelletlerini kendileri üretir(Kalıba döküm yöntemi)ve dolum da onlar için sorun olmaz...Ayrıca bu tarz ağır kalibreler 100+metrelere grup yapmak için değil av için kullanılmaktadır çünkü hem pellet ağırlığı hemde cal. yüksekliği yüzünden uzun mesafe grupmanları için bunlarla top atışından farksız atışlar yapılır bana kalırsa ama görev 30 metreden kızılcakoltuğa pelleti yerleştirmekse o zaman bu tüfekleri seçin derim sonuçta günde 100-200 pellet atmayacaksınız avı gördüğünüz ve vurabileceğiniz,vurduğunuzda da yıkabileceğiniz atışlar esas olacaktır...Ayrıca evanixler TR'ye girdiklerinde forum üyelerini muazzam derecede tatmin edeceklerinden eminim...

Bir kere hep daha fazlasını isteyen bir yapımız #hims olduğundan böle bir konuya mesaj attım...Madem kimse fazlasına gerek duymuyordu neden fxler sipariş edildi???veya niye pcpye geçildi... ;kffx; Yaylılar neyimize yetmiyordu... :huh: Demekki insan oğlu doyumsuz bir varlık ve gün gelecek bunlar da trye girecek ben eminim ve yurdışında daha hızlı ve kalitelileri olacak ve yine biz onlara bakarak iç geçireceğiz... +;tuftabV# Haksızmıyım.... ;tufey#

Yanlız siz de benim ilk attığım mesajı iyi incelemediniz ben dedim ki bu 22.cal değil fakat 22.cal da üretiyorlar yani bu mermide bu hızı yapıyorsa siz bir de bunun 22.cal düşünün hızını....

evet tamamen bütçe meselesi parası olan en iyi muhimmatı ekipmanı alır sahip olur benim anlamadığım ihtiyar üstadımın resimde gösterdiği 1000 mt lik mesafeye bakan dürbünle adam nasıl hedefi tutturuyo ben bişi göremedim anlayamadım o dürbünden neresine atıyo da 1000 mt de kullanıyor pardon 1300 mt imiş hyret kaldım yaw :him:s

Abim görüntüye büyütüp biraz dikkatli bakarsan göreceksin 4 adet ^ şekilde işaret var ve bunlar alt çizgiden başlayıp yukarı doğru çıkmakta yatay artıkıla kadar o ^ işaretin en alttaki yani dikey artıkılın başlangıcındaki ^ işarete almış hedefi hayal mayal görülsede sıra halinde hedefler devam etmekte ve 7 hedeften 3 tanesini yıkmış 4 tanesi hala ayakta... ;tufey#

Merhabalar öncelikle bu özelliklere göre tilki kafasında delik açılabilirmi sorusunu cevaplayayım evet açılabilir fakat bu kafasının neresinden vurulduğuna bağlıdır konuyu biraz daha açmak gerekirse kemklerin inceldiği kulak çevresine bu şartlar altında atılan bir pellet hiç zorlanmadan deler...Ama kafatasının kalın bir bölümüne denk gelen bu pellet ne yapar onu bilemiyeceğim....

Abim bir kere denizde mi tutacaksın kefali yoksa tatlı su mu???Ayrıca fare yem yapılırken iğne fareye batırılmaz farenin karnına ince bir pamuk ipliği ile sarılır...En büyük kefalleri 3lü kanca ile (Çırpma)ile tutarsınız tabii bu da antrenman isteyen bir iş...

Uçar avı biraz zorlayabilir fakat kaçar avında bence tercih edinilmesi gereken bir alet bu...Ama tutukluk yapması avda sıkıntı yaratabilir...Sorun çözüldüğü taktirde çok rahat av olanağı sağlar... ;tufey#