Gamo Namlu.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Tüm Site Sakinlerine Selamlar.
    Ben takriben bir yıldan biraz fazla bir süre Gamo CF30 5.5 kullanıyorum. Tüfeğimi aldığımdan beri üzerinde hiç bir değişiklik ve modifiye yapmadım ve yaptırmadım. Bu süre zarfında kesin ve net olarak bilmiyorum ama, takriben 4000 civarında atış yaptım. Silah görünüşü, ağırlığı, gücü, kurma kolaylığı, istikrarı ve isabetliliği ile beni fazlasıyla tatmin ettiği için, başka bir silah alma ihtiyacını hissetmedim.
    Düne kadar çok sevdiğim ve hiç bir sorun yaşamadığım tüfeğimin gruplarında aniden dağılmalar başladı. 10 metreden destekli ve dürbünle yaptığım atışlarda, gruplar hem istikrarsız, hemde 4-5 cm içinde toplanmaya başladı ( Gamo Pro Magnum 5.5 ). Aynı şartlar altında bir ay öncesinde yaptığım atışlardaki gruplar ise 1.5-2 cm lik bir daire içinde toplanıyordu. Namlu içi ile ilgili bir sorun olabileceğini düşünerek, arka arkaya koyduğum iki yumuşak yastığa atışlar yaptım. Yastıkların içinden çıkarttığım deforme olmamış pelletlerin etek uçlarına baktığımda, yiv ve set izlerini göremedim. Oysaki bir kaç ay önce yine aynı şartlarda yaptığım atışlarda, bir hatsan'ınkiler kadar çok bariz olmasada, yinede pelletin etek uçlarında yiv ve set izleri net görünüyordu.
    Bu gün bir sitedaşımın yazısında, çok atış yapmaktan dolayı namlunun yiv ve setleri erimiş diye bir şey okudum. Bildiğim kadarıyla namlular çelikten ve pelletlerde kurşun ve kalay karışımından üretiliyor. Bu denli yumuşak bir malzeme acaba çeliği böylesine eritebilirmi ? ? ?
    Şimdiye kadar namlunun içini hiç temizlemememden dolayı kurşun parçacıkları yiv içine yerleşip satıhı düzleştirmiş olabilirmi diye düşünmeye başladım. Bu mantıktan yürüyerek, namlunun içini bir misinanın ucuna takılmış yağlı bir bez ile temizlemeye karar verdim. Misinayı namlunun ucundan sokmak sorun değildi, ancak diğer tarafta asansör şeklindeki yükleme haznesi olduğu için misinayı dışarıya çıkaramadım. Yani namlu temizliğini bir türlü beceremedim.
    Bu konuda değerli sitedaşlarımın görüş ve tavsiyelerini bekler, saygılarımı sunarım...

egeteam.png

• Abicim selamlar.Bana kalırsa kurşun ve yanmış yağ parçaları biriktirmiş olması ihtimali muhtemel.Oraya wd 40 türü yada çok ince yağ ile bir ka. kez harbi çekersenizyada olmadı bakır telli harbi ile bir kaç kez harbi yaparsanız sonucu göreceksinizdir.Neticede ben bir oturumda en az 250-500 saçma atıyorum.Sizinki daha 4000 km de.

Abime selamlar HAKAN :D

• Gamo'nun veya başka satılan harbi takımları var, onlardan edinirseniz temizliği daha kolay yapabilirsiniz. CF30 vb silahları hiç kullanmadığımdan sorduğunuz konuda bir fikir veremeyeceğim.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Misinayı ters taraftan (pellet yükleme haznesi) sokarak yürütmeye çalış. Ucu namludan çıktıktan sonra hazne tarafındaki ilmeğe yağlı bezi sıkıştırıp namlu ucu tarafından misinayı çek.

S&W 686-6

• Misinayı ters taraftan (pellet yükleme haznesi) sokarak yürütmeye çalış. Ucu namludan çıktıktan sonra hazne tarafındaki ilmeğe yağlı bezi sıkıştırıp namlu ucu tarafından misinayı çek.

+1 (bez yerine ayakkabıcılarda satılan kışın ayakların üşümemesi için yün yada keçi kılından yapılma keçeler vardır 2 YTL civarı olması lazım. Ondan alıp bir parça kesip misinaya bağlanabilir.)

Webley Patriot - T.M.A.

• Sorunum işte orda zaten. Pellet yükleme tarafındanda bir şekilde namlu içine giremiyorum. Silahı kurarken yuva yukarıya çıkıyor ve namlu deliği silahı söktüğüm haldeyken bile görünmüyor. Yuva aşağı indiği zamanda hiç bir şekilde oraya ulaşılamıyor. Ne kadarda zormuş şu namlu temizleme işi ! ! !
    Harbi ile temizleyecek olsam, namlunun ucundan harbi ile girdiğim zaman, içerdeki bütün kalıntılar yükleme haznesine doğru itilecek. Peki bunlar nerden çıkıp dökülecek ? ? ?
    Ayrıca sizlerce gruplarımın büyümesi ve istikrarsızlık düşündüğüm nedenlerden dolayımı ?

egeteam.png

• Official Post

Gamo CF30 larda misina türü harbi ile bu iş çok zordur hatta yapılamaz,yapılsada pislikler namlu gerisine yüklenir,bunun en ideal yöntemi,keçeden mamul namlu temizleme pelleti kullanmaktır.

• Yay ve yağlama , namlu içi temizlik ve bakımı ve ne bilim belki yay eğilmiş yada esnemiştir.Namlu ağzından bence temizlik işlemini yapın.Biraz zor oluor namlu ağzından namluya ip geçirmek.O bakımdan harbi edinmenizi öneririrm.

• Gamo CF30 larda misina türü harbi ile bu iş çok zordur hatta yapılamaz,yapılsada pislikler namlu gerisine yüklenir,bunun en ideal yöntemi,keçeden mamul namlu temizleme pelleti kullanmaktır.

Peki bu keçeden namlu temizleme pelletleri nerden tedarik edilebilir acaba ? Bunlardan bulduğumu varsayarsak, bu pelletleri yağlayıptamı yükleme haznesine sürmemiz gerekiyor, yoksa kuru bir şekildemi ?

egeteam.png

• Official Post

Bu temizleme pelletlerini yutiçinden şuan için temin edemezsiniz,altta verdiğim linke girerek yurt dışından temin etme imkanınız var. ( .177" - 4,5mm ) ;

VFG - Quick Clean Pellets http://www.airgunbuyer.com/Sho…ellets&SubCat=Pellets

Kullanımında da önce yaklaşık 5 ila 10 defa kuru ve son olarakta 2 defa yağlı (ince makina yağı yada duble Up gibi bir yağ) temizleme pelleti atınız

[Resim Engellendi: http://www.airgunbuyer.com/ecommerce/large/guncare600/vfg600.jpg]

• Bak önce kulak çöpünü ortadan makasla kes.Sonra pamuk tarafı öne gelicek biçimde kuru yada yağlı atacaksan ona göre ayarlamanı yapıp namlu ağzına vericeksin.Sonra sıkacaksın.Yalnız bir olay var bu kulak pamukları 177 cal için.Yani 5,5 lara büyük oluor.

Selamlar HAKAN.

Not: Kesinlikle namluda sıkışma olmuor.En az 250 tane atmışımdır.Sıkışma olmadı hiç.Yalnız bir şeye dikkat edin.Sıktınız yerin karşısında canlı olmasın.neticede pamuk sıkıştırıyor namludan bir saçma gibi hız verior.Yani kulak çöpü(Plastik ) saçma gibi çıkıor.Buna dikkat edin.

• Kulak pamuğu 5,5 lara küçük gelsede sorun değil, bayanların neyde kullandığını bilmediğim bi modeli var. 5,5 lara rahat olur. Tahminim makyaj silmeyle ilgili bi şey aynı kulak çubuğu gibi yapısı sadece daha büyük

Webley Patriot - T.M.A.

• slm arkadaşlar ben benim tüfeğin namlusu her 250 atış sonrası namlunun içine siprey yağ püskürtüyorum ve namluya giren yağın namlunun diğer ucundan çıkmasını sağlıyorum nedenmi namlunun içinde kalan saçma parçacıkları bu şekilde birnevi dışarı çıkmasını sağlıyorum ki öylede oluyo...sonrasımı o temiz yağ namludan çıktığında siyahımsı gibi bir renge bürünüyo...sonrasında daha önceden hazırladığım saçma büyüklüğündeki pamuk parcacıklarını ortalama 6 adet bunlardan 3 tanesini siprey yağ ile yağlıyorum ve bu 3 tane yağlı pamukğu en sona bırakıyorum...diğer 3 tane pamuk ğu tek tek namlunun içine koyup tetiğe basıyorum son işlemde ise o yağlı olan pamuğu namluya koyup tetiğe basıyorum...şahsen ben bu şekilde temizliyorum namluyu ayrıca her 500 atışda daha önce açık hava bekletdiğim mazot dan namlunun içine bir şırınga yardımı ile mazot enjekde ediyorum sonrasında namlunun her 2 tarafınıda yumuşak plastik ile kapatıp namluyu çalkalıyorum 10 15 dakika bekletiyorum mazotu namlunun içinde sonra kala mazotu boşaltıyorum ardından namluyu güneş koyuyorum yaklaşık 1 bekletiyorum...NOT; bu mazotlama kısmını tüfeğin namlusunu yerinden çıkardıkdan sonra yapıyorum....) sonrasında namluyu yerine taktıkdan sonra tekrardan daha önceden hazırladığım saç ma büyüklüğündeki pamuk tanecik lerini saçma haznesine koyup tetiğe basıyorum bu işlemi 5 6 kez yapıyorum.işlem bu kadar arkadaslar namlu pırıl pırıl ... ;tese;kkur;tese;kkur

• slm arkadaşlar ben benim tüfeğin namlusu her 250 atış sonrası namlunun içine siprey yağ püskürtüyorum ve namluya giren yağın namlunun diğer ucundan çıkmasını sağlıyorum nedenmi namlunun içinde kalan saçma parçacıkları bu şekilde birnevi dışarı çıkmasını sağlıyorum ki öylede oluyo...sonrasımı o temiz yağ namludan çıktığında siyahımsı gibi bir renge bürünüyo...sonrasında daha önceden hazırladığım saçma büyüklüğündeki pamuk parcacıklarını ortalama 6 adet bunlardan 3 tanesini siprey yağ ile yağlıyorum ve bu 3 tane yağlı pamukğu en sona bırakıyorum...diğer 3 tane pamuk ğu tek tek namlunun içine koyup tetiğe basıyorum son işlemde ise o yağlı olan pamuğu namluya koyup tetiğe basıyorum...şahsen ben bu şekilde temizliyorum namluyu ayrıca her 500 atışda daha önce açık hava bekletdiğim mazot dan namlunun içine bir şırınga yardımı ile mazot enjekde ediyorum sonrasında namlunun her 2 tarafınıda yumuşak plastik ile kapatıp namluyu çalkalıyorum 10 15 dakika bekletiyorum mazotu namlunun içinde sonra kala mazotu boşaltıyorum ardından namluyu güneş koyuyorum yaklaşık 1 bekletiyorum...NOT; bu mazotlama kısmını tüfeğin namlusunu yerinden çıkardıkdan sonra yapıyorum....) sonrasında namluyu yerine taktıkdan sonra tekrardan daha önceden hazırladığım saç ma büyüklüğündeki pamuk tanecik lerini saçma haznesine koyup tetiğe basıyorum bu işlemi 5 6 kez yapıyorum.işlem bu kadar arkadaslar namlu pırıl pırıl ... ;tese;kkur;tese;kkur

Amma uğraşıyormuşsun yahu. Yok bu iş böyle olmayacak, bir kaç ay daha sıkıcaz dişimizi. Temizleme peletleri geliyor nasıl olsa :thumbup:

Webley Patriot - T.M.A.

• dostum gene al bu temizleme paletlerini.sana tavsiyem hiç olmazsa 1 ayda olsun namluyu birkere mazot ile temizle. bu mazot yiv setinin arasına yapışan saçma tozunu yada başka deyimle saçma parçalarını sööküyo yerinden ama bu temizleme paleti aynı işi maalesef göremiyo.ayrıca bu temizleme paleti namlunun içinden yüksek hızda çıktığı için önünde ne varsa silip götürüyo ancak yiv setlerinin arasına giren parçacıkları temnizlediği söylenemez doğrusu saygılar g;$i

• Official Post

dostum gene al bu temizleme paletlerini.sana tavsiyem hiç olmazsa 1 ayda olsun namluyu birkere mazot ile temizle. bu mazot yiv setinin arasına yapışan saçma tozunu yada başka deyimle saçma parçalarını sööküyo yerinden ama bu temizleme paleti aynı işi maalesef göremiyo.ayrıca bu temizleme paleti namlunun içinden yüksek hızda çıktığı için önünde ne varsa silip götürüyo ancak yiv setlerinin arasına giren parçacıkları temnizlediği söylenemez doğrusu saygılar g;$i

Bu temizleme pelletinin yivlerin içindeki kalıntıları çıkarmadığına nereden kanaat getirdiniz ? Bu temizleme pelletini kullandınızda mı söylüyorsunuz ? Ben bunca zamandır bu konuda avrupada ve amerikada oldukça kullanılan bu pelletler hakkında çok yazı okudum ve her yerdede mükemmel sonuçlar aldıklarını yazan yüzlerce insana rastladım,Bu pelletler kulak pamuğu gibi değil tuğla gibi sıkıştırılmış koyun yününden keçe,ve bende kullanıyorum yivlerin içine mükemmel oturuyor ve yukarı da tarif ettiğim şekilde de mükemmel temizliyor.

Lütfen bizzat test etmediğiniz yada sağlam kaynaklardan öğrenmediğiniz konularda, kesin kanaat şeklinde değilde "sanıyorum" şeklinde ifade kullanın.

• Değerli Arkadaşlar.
    Öncedende tahmin ettiğim gibi, bizim İzmir buluşması tabi ki gerçekleşmedi. Her halde bu İzmir'in kaderi olsa gerek. Bende bari sizlerin önerileri doğrultusunda, şu benim namlunun temizliği ile uğraşayım dedim. Mustafa beyin de dediği gibi, namlu içinden misina geçirme işini başaramadım ama, pamuklu kulak temizleme çöpleri ile epey bir deneme yaptım. Sizlerinde önceden dediği gibi pamuklu uçların kesit çapları küçük olduğu için, üzerlerine ek pamuk takviyesi ile sarımlar yaparak bu kesit çaplarını önce büyüttüm ve mümkün olduğunca sıkılaştırdım. Daha sonra bu pamuklu uçları yükleme yuvasının boyuna uygun olarak makasla kestim. Pamuk ile takviyelendirdiğim uçlar sıkı sıkı yuvaya oturdu. İlk üç atışımı yağlamadan kuru bir şekilde yaptım. Her atışta namlunun ucundan pamuk parçaları sağa sola uçuştu. Esas çekirdek ise güçsüz bir şekilde 10m uzağımdaki hedefe DEĞDİ! Etrafa savrulan pamuk parçacıkları nerdeyse siyah renge dönüşmüştü. Daha sonra ki üç atışı silah gövdesini yağlamada kullanılan Milano Uomo marka bir yağlı sprey ile pamuklu uçları yağlayarak yaptım. Bu kez çekirdekler her halde daha ağırlaştığı için hedefe daha kuvvetli çarptı ve pamuk parçalarıda sağa sola uçuşmadı. Bu yağlı çekirdeklerin rengi kurulara nazaran çok daha koyuydu. Ardından üç kere de tekrar kuru olarak attım ve son olarakta ilk pelleti yuvaya yerleştirdim. Birinci pellet ( Gamo Pro Magnum 5.5 ) yuvaya sıkı değilde biraz gevşek oturdu. Yastıklara sıktığım bu deforme olmamış pelletin etek uçlarına baktığımda, çok hafif yiv ve set izlerini en nihayet gördüm. İkinci attığım pellettede durum aynıydı. Yani bu pellet de yuvaya gevşek oturmuştu. Yiv ve set izlerinde pek bir değişiklik yoktu. Fakat üçüncü pellet, daha başını yuvaya yerleştirirken hafif zorlanarak girmişti ( lütfen müstehcen algılanmasın ). Atıştan sonra pellet eteklerine baktığımda yiv ve set izleri daha bir belirgindi diğerlerine nazaran. Burdanda anladım ki, yuvaya sıkı oturan pelletler daha istikrarlı ve daha isabetli. Her halde yiv ve setleri daha iyi kavradığından diye düşünüyorum. Fakat her ne kadar bir iyileşme gözlemlediysemde, izler eskisi gibi derin ve net değildi. Belki namlu içi temizliğinin daha esaslı yapılması gerekiyordu. Pellet ölçülerinde bir standartın yakalanamaması gerçekten üzücü. Her halde çok zorlu bir iş olsa gerek.
    Keçeden üretilmiş pellet temizleyicilerini eğer 5.5 luk için yurt dışından bulabilirsem, getirtip bir de bunlarla temizlemeyi düşünüyorum. Çünki dediğim gibi pamukla daha fazla bir netice alamadım. Ayrıcada bu pamuklu uç atışlarında silahın sesi olduğundan oldukça fazlaydı. Sanki boş atış etkisi hissediliyordu, her ne kadar içine sıkıca pamuklu uç tıkanmış olsada. Bununda yay ve piston için pek de sağlıklı olmadığını yazılarınızdan öğrenmiştim. Yani bu yöntem sonuca götüren bir yol değil bence. Ama en azından bunun böyle olduğu tespit edilmiş oldu.
    Hepinizin kıymetli yorum ve önerileri için çok teşekkür eder, sağlıklı, huzurlu bir yaşam ve keyifli, kazasız atışlar dilerim.
    Saygılarımla...

egeteam.png

• Official Post

Yurt dışından satın alabileceğiniz,keçe pelletlerin linkini yukarıda vermiştim,bu adresten doğrudan satın alabilirsiniz.