Yeni Oyuncağım...!!!

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Uzun zamandır yolunu gözlediğim oyuncağım (Bushnell Elite 3200 10X40 Mildot) sonunda geldi. ;dance; Her haliyle kalite kokuyor. :love: Tam amacıma uygun bir dürbün. Umarım herkes istediği ürüne sahip olur.

[Resim Engellendi: http://i56.tinypic.com/2150nm1.jpg] [Resim Engellendi: http://i53.tinypic.com/qsnspj.jpg] [Resim Engellendi: http://i56.tinypic.com/2ntbqmh.jpg] [Resim Engellendi: http://i56.tinypic.com/2ywwsxx.jpg] [Resim Engellendi: http://i51.tinypic.com/2nrezyb.jpg]

Hobiye ara verdim ;avci;;avci;

• Hayırlı olsun güle güle kullanın. Hangi siteden, kimden, kaç liraya aldığınızı belirtmeniz mümkün müdür? Bende ciddi ciddi dürbünü yenilemeye karar verdim.

Air Arms S510 xtra Fac
    BUSHNELL ELITE 6500 4.5-30x 50
    Dan Wesson revolver 6'' 4,5 mm BB (Bozuk)

• hayırlı olsun turan kardeşim,kavuştun sonunda ;şrofls;. yalnız şimdiden söyleyeyim bende isterim bir tane ;kihhik,

• hayırlı olsun, dürbünle alkalı tecrübelerini aktarırmısınız?

-Webley Patriot 4.5 mm - Yatagun Dampa - Optima 3-9X44
    -Hatsan Optima 635 6.35 mm - Optima 3-9X32
    -HATSAN AT44-WX10 Lothar Walter NAMLU 5.5 mm
    -Hill MK Air Rifle Pump

• Sabit Zoom kullanmak gerçekten çok güzel, parallax ayarı olmamasının dezavantajı olacak mı merak ediyorum. Dürbüne kaynağı hep aynı açıda yapmanız gerekebilir.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Hepinize ayrı ayrı teşekkürler. Yeni sipariş ettiğim Sportsmatch ayaklar gelir gelmez deneyeceğim. Görüşlerimi yazarım. Rahmi abi senin Rambo'dan pek bir farkı yok :D

Hobiye ara verdim ;avci;;avci;

• Rambo da parallax vardı diye hatırlıyorum. Arkadan parallax di.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Sabit Zoom kullanmak gerçekten çok güzel, parallax ayarı olmamasının dezavantajı olacak mı merak ediyorum. Dürbüne kaynağı hep aynı açıda yapmanız gerekebilir.

hayırlı olmasını dilerim paralaxlı dürbünleri bende sevmiyorum.
    murat bey sadece Dürbüne kaynağı hep aynı açıdan yapmak gibi bir sıkıntısı oluyor başka herhangi bir problemi bulunmuyor değilmi

Stoeger X20 177 cal
    Weihrauch HW-40 PCA 177 cal
    Crosman 2100 177 cal

• "Dürbüne kaynağı hep aynı açıdan yapmak "

ne demek acaba ?

yani gözünüzün dürbüne uzaklığı ve yatıklığı aynı olmalı ki parallax hatasından çok etkilenmeyin. Demek oluyor. Farkına varmadığınız zaman devamlı sıfır kayıyormuş gibi gelir. Bunu engellemek için dürbün ile göz arasına takılan lastikler var, çok faydalı olabilir. Ama nereden bulunur bilemiyorum.

Parallax hatası söyle kendini belli eder. Artıkıl hedefin üzerindeyken kafanızı öne arkaya sağa sola hafifçe oynattığınızda artıkılın hedeften kaydığını fark edersiniz.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• çok teşekkürler.

zaten hala daha paralaks olayını çözmüş değilem.
    bir ara fokus olarak kullanılıyor sanıyordum. ama sonra gördüm ki dürbünlerde fotoğraf makinalarındaki gibi bir netleme/fokuslama yok.
    fotoğrafçılıkta paralaks bilmiyorum da perspektif vardı ama sanırım bu o da değil.

demek ki dürbüne hep aynı noktadan bakmaya çalışmalı...

• ben şu nedenle kafa karışıklığı yaşıyorum;

paralaks ayarıyla oynayınca görüntü netleşiyor. e netlik olunca etki ben de fokus olarak algılıyorum durumu. diğer etkilerini algılayamıyorum bu ayarın, netlik baskın çıkıyor...

• Perspektif gibi düşünebilirsiniz paralaksı. Hedef görüntüsünü ve artıkılı önlü arkalı sabit bir şekilde yerleştirdiğinzi düşünün. Kafanızı sağa sola oynatarak bakış açınızı değiştirdiğinizde perspektifiniz değişecek ve artıkıl arkadaki hedef görüntüsünün tek noktasında sabit kalmayacaktır. İşte bu tam olarak paralaks hatasıdır. Paralaks ayarı ise mercekleri hareket ettirerek hedef görüntüsünün iki odak noktasından birini(standart dürbünlerde ikincisini, first focal plane dürbünlerde ilkini) tam olarak artıkılın üzerine düşecek şekilde ayarlar. Artıkılın bulunduğu nokta dürbünden bakıldığında net bir şekilde görülecek ve görüntü netliği ayarlandığında aynı zamanda paralaks hatasının da ortadan kalkacağı şekilde belirlenir. Böylece dürbünden baktığınızda hem artıkıl hem de hedef net bir şekilde görülüyorsa paralksınız da doğru şekilde ayarlanmış demektir.

Fotoğrafçılıkta kullanılan "perspektif" terimi aslında paralaks yerine yanlış olarak kullanılıyor. Perspektif aslında çizim ve resimlerde kullanılan, üç boyutlu bir nesnenin resmedilmesi sırasında nesnenin hatlarını kağıt üzerindeki izdüşümünün çizilmesiyle resme üçüncü boyut havası verilmesi tekniğidir. Hani zamanında Osmanlı'da yasak olan ve minyatür türü resimlerin ortaya çıkmış olmasına sebep olan üç boyut tekniği var ya, o perspektif işte. Fotoğrafçılıkta ise örneğin birbirinden uzak nesneleri fotoğraf üzerinde yanyanaymış gibi göstermek perspektif kullanımı olarak bilinse de aslında paralaks kullanımıdır.

Şöyle elim bir flash falan tutsa animasyonunu hazırlayacağım ama.. =)

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Hazır yapılmışı var evren zahmet etme

Sayfadan PARALLAX ERROR başlıklı olanı inceleyin

Dürbün Montaj,Ayar ve atış ile ilgili Flash Demoları

Zoraki HP-01 Ultra .177