namluyu zımparalama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaşlar silahımı alalı bir yıl olmadı ve genelde bakımınıda eksik etmem ama küçük bir iş için mod 88imi yanımsıra ankaraya getirdim ve 4 aydırda yüzüne balmak nasıb olmadı orada bir köşede kılıfında duruyordu dün aklım esti elime aldım birde baktım ki aşırı derecede paslanmış wd-40 pas sökücü ile yağladım biraz gitti pas sökücü, metal parlatıcı uyguladım evet biraz aldı ama hala silah çok paslı acaba zınpara ile cımparalasam sorun çıkarmı pası alırda bu arada silahada zarar vermiyek bana kalsa sorun çıkmaz ama ben yinede sorayım dedim sonradan kafamı kundaklara vurmayım :)

• Boya tamamen bitik durumda mı?

Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş...
    Gamo CFX Royal .22 cal. (envanterde)
    Zoraki Hp 01 Light .177 cal.(envanterde)
    Hatsan Mod 95 SAS .177 cal.(envanterde)
    Walther Falcon (.22 cal) ; dampa ayak + tasco 3-9x32 (envanter dışı)
    Webley Raider Tekli (.22 cal);maderatör + Tasco 6-24x50 AOE(envan. dışı)
    Webley Patriot I. Nesil (.25 cal) + Walther Red Dot (orijinal) (envan. dışı)
    Crosman 1377c (.177 cal) + Özel Yapım Ayak + optima 3x7-20 dürbün (envan. dışı)

• slikon sprey kullan daha faydalı, gres gibi de vıcık vıcık olmaz.
    Sert ayakkabı keçesi ile zımpara yapmayı dene daha az korozyon oluşturur.

Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş...
    Gamo CFX Royal .22 cal. (envanterde)
    Zoraki Hp 01 Light .177 cal.(envanterde)
    Hatsan Mod 95 SAS .177 cal.(envanterde)
    Walther Falcon (.22 cal) ; dampa ayak + tasco 3-9x32 (envanter dışı)
    Webley Raider Tekli (.22 cal);maderatör + Tasco 6-24x50 AOE(envan. dışı)
    Webley Patriot I. Nesil (.25 cal) + Walther Red Dot (orijinal) (envan. dışı)
    Crosman 1377c (.177 cal) + Özel Yapım Ayak + optima 3x7-20 dürbün (envan. dışı)

• Ben, zımparalamadan önce hidrolik yağa uzun süreli yatırma ile şansımı denerdim.. ardından yağdan arındırma, titizce doldurma ve tekrar boyama ile uğraşırdım..
    sonrasında tekrar yağlamak şart..
    dış yüzeyler için silikon sprey yağ benim silahlarımda uzun süreli kalıcı bir tabaka bırakıyor.

bahsettiğiniz gibi eğer namlu içinde sorun yoksa, güzel koruma ile sadece kozmetik bir problem olarak ta kalabilir.

• Elektroliz yöntemini denediniz mi ?

Ben 80-90 yıllık antika bıçaklarda elektroliz yöntemiyle çok başarılı sonuçlar aldım. İyi elektroliz Zımparadan daha iyidir. Silah olunca farklı bir durum olur mu bilemeyeceğim.

Bir kaba Su ve Soda koyuyorsunuz. 12 veya 24 voltluk bir adaptörün + ucunu Paslanmaz çelik bir yemek kaşığına, - ucunu ise paslanmış olan metale bağlayın. böylece suyun içerisine atın. 15 dk içerisinde suda kabarcıklar çıktığını ve pasın, Paslanmaz Kaşığın etrafında toplandığını görebilirsiniz.

Google'dan elektroliz + tüfek gibi bir arama yaparsanız faydalı şeyler bulabilirsiniz.

Yunus Emre
    . Hatsan At44 + Muzzle
    .. Optima 3X9X44
    . Retay Troy 100X,
    .. Tasco 4X16X40

• Code,

bu su/soda meselesini biraz açabilir misin? Farklı alanlarda da bir hayli faydalı olabilir. Tuzlu su ile durum nedir?

mft,
    konuya soruyla dalıp dağıttığım için kusura bakmayın lütfen.
    ayrıca namlu gürüş/çıkışları tıkanarak geçici olarak kapatılabilir sanırım. =)

teşekkürler..

• Siz pası sökerken menevişini de söktünüz ve tekrar meneviş yapılmazsa hemen yine paslanacaktır. Siz en güzeli namluyu paslandırarak browning işlemine tabii tutun. Buna kasıtlı olarak paslandırma diyebiliriz. Silahın üzerinde ince bir paslı katman oluşturarak daha fazla paslanmasını engelliyoruz.

http://firearmshistory.blogspo…-browning-and-bluing.html

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Elektroliz'de Soda Tavsiye ediliyor,
    iyotsuz tuz belki olabilir diyorlar,

ama ben bildiğin iyotlu tuzla da çok iş yaptım :) Olur mu; olur tabi... Ama sudaki iletkenliği SODA kadar etkilemiyor sanırım. Direnç testine tabi tutmadım.

not: Sodadan kastım , Çamaşır sodasıdır. Kaynak suyu olan soda değil.

Yunus Emre
    . Hatsan At44 + Muzzle
    .. Optima 3X9X44
    . Retay Troy 100X,
    .. Tasco 4X16X40

• namluda yivler olduğu için tıkamak zor oluyor yiv kanallarından illaki kaçıyor
    zımparallamak menevişi bozar demişiniz ama zaten menevişsiz bir kalde geldi bana
    benim niyetim temizce zımparalayıp aliminyum boyo ile ilk katmanı sonra siyah yada çok koyu yeşille ikinci katmanı atarak boyamak beliki aşınma olmasın diye üzerine kaplamada atabilirim
    ve son olarak iyice küflendirin demişiniz benim bildiğim o yöntem sadece aliminyumda geçerli demir pası yeterince sık bir katman sağlayamadığı için sürekli paslanır diye biliyorum zaten benim istemediğim pasın pürüzlü hali

• dışına nasıl bir kaplama yapabilirim

Ostimde metal kaplayıcılar var, hatta forumda "eblemis"in açtığı konulardan birinde denenmiş ve kalitesi+ekonomisi onaylanmış birinin adresi ve yaptığı işler var... Bulabilirsen işine yarar...

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• not: Sodadan kastım , Çamaşır sodasıdır. Kaynak suyu olan soda değil.

hah! şimdi oldu.. ben de bir terslik var diyordum.. ;şrofls;. teşekkürler..

• dışına nasıl bir kaplama yapabilirim

Daha önce denemedim ama :) Yine Elektroliz yöntemi ile ( tek fark artı ile eksi farklı ) ALTIN,GÜMÜŞ vb Kaplama da yapılabiliyor, Tabi bu işi yapan ustalar sizin evde yapacağınızdan 10 kat daha kaliteli yapacaktır.

not : bu yöntem ile kaplamayı bilgi olsun diye yazdım, tavsiye ettiğimden değil.

Yunus Emre
    . Hatsan At44 + Muzzle
    .. Optima 3X9X44
    . Retay Troy 100X,
    .. Tasco 4X16X40