27 metre At44 grupman (ince mehmed -jsb)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • iyi de grupmanı atan arkadaş sadece 27m ye atmış, 13.43g atsada olur...

Peki farklı bir soru sorayım. Değişik pelletlerle grupman denemeleri yaparken illa her pellete göre sıfırlama yapmak zorunda mıyım? Sonuç olarak hep tam ortaya nişan aldığımda pellet alta ya da üste gittiği zaman aynı noktada toplanması gerekmez mi?

• Peki farklı bir soru sorayım. Değişik pelletlerle grupman denemeleri yaparken illa her pellete göre sıfırlama yapmak zorunda mıyım? Sonuç olarak hep tam ortaya nişan aldığımda pellet alta ya da üste gittiği zaman aynı noktada toplanması gerekmez mi?

grupman deniyorsanız sıfırlama yapmanıza gerek yok. pellet(ler) silahın iyi attığı bir pellet ise aynı noktaya nişan alarak atış yaparsanız farklı noktada da olsa iyi (küçük) grupman çıkarması gerekir.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• iyi de grupmanı atan arkadaş sadece 27m ye atmış, 13.43g atsada olur...

doğru hemşerim ona bişey demedim zaten ... ayrıca yakın mesafede hafif pellet havayıda az harcadığından tercih edilebilir... ben yakın için 18 grain yada 15 grain jsb uzak içinde solidleri tercih ediyorum ... ancak genel olarak sorarsanız yakın uzak 23 Grain iş görüyor...

Airforce SSS LW 5.5 (Modifiye) + Vector 4-14x50 + Hill + Drager 6lt + İnceMehmet Solid (23 + 25 + 30 grain) + Jsb 15,89 Grain (kısa mesafe)

• 6136 nikli kardeşim. Silahının namlusundan ince mehmet geçirerek yiv set izlerini incelersen muhtemelen bazı setlerin kalın bazılarının ince kestiğini göreceksin. Kesme yüzeyi küçük olan pellet lerde , bu düzensiz kesim yakın mesafede sorun teşkil etmesede ,solid mühimmatta özelliklle namlu çıkışında düzensiz kesim sendede görülen sapmalara sebep olabilir.
    Namlu yivsetlerini mutlaka kontrol et !

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• 6136 nikli kardeşim. Silahının namlusundan ince mehmet geçirerek yiv set izlerini incelersen muhtemelen bazı setlerin kalın bazılarının ince kestiğini göreceksin. Kesme yüzeyi küçük olan pellet lerde , bu düzensiz kesim yakın mesafede sorun teşkil etmesede ,solid mühimmatta özelliklle namlu çıkışında düzensiz kesim sendede görülen sapmalara sebep olabilir.
    Namlu yivsetlerini mutlaka kontrol et !

Tamam Abi kontrol ederim. Ama 80 metreden soda şişelerini ilk deneme atışı hariç hiç kaçırmadım straton ile bir sıkıntı yaşamıyorum. Sanırım haklısınız çünkü norica ban denemiştim 21,45 grain ve yapısı ince mehmet i andırıyordu. Aynı şekilde namluya zor sürmüştüm ve aynı şekilde kötü bir grupman çıkarmıştı. Bu tür pelletler benim tüfeğe yaramıyor olabilir dediğiniz gibi.

• Gurupman için sıfırlama yapmanıza gerek yok.Zaten aynı noktaya nişan alırsanız peletler aynı yere toplanacaktır.Fakat peletlerin illa hedefin baktığınız yerine toplanmasını istiyorsanız kullandığınız her pelet için ayrı bir sıfırlama yapmanız gerekecektir.Özellikle iki pelet arası ağırlık farkı ve aerodinamiği bambaşka peletlerde sapma daha fazla olacaktır.
    Not:Vermiş olduğum bilgiler kendi tecrübelerime dayanmaktadır.

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• değerli arkadaşım.benim at44 30grn ince mehmet pelletlerde namluya sıkı oturuyor hatta zorlanıyor namlu içi oringler için sıkıntı olabilir fakat uzun mesafe atışlarında güçlü bir tüfekle harikalar çıkarabilirsin.şahsen ben 25grn atıyorum.23grn de fena değil.hatsanlarda belki namlu içi yivsetlerden kaynaklı sorunlarda olabilir.uzun mesafe atışlarında hatsan kullandım benim için başarılı değildi 50m atışlarda ise grupman yapılabiliyor.bir at44 kullanıcısı olarak kendi tüfeğimle gözlemlerim böyle.incemehmet solid pelletler benim için sonderece başarılı yüksek barlarda uzun mesafelerde denemeni tavsiye ederim.

• Pelletler silah sevdiğinden ben bu konuda artık kıyas yapmamaya karar verdim. En iyi pellet tüfeğin sevdiği pellet bana göre. Ben 16 grainlik pelletimi buldum JSB straton. 18 19 grainlik ayrı bir pellet ve 25 grainlik bir pellet daha bulunca bunların dışına çıkmam alışveriş yaparken. Solid pelletler benim tüfeğe yaramıyor orası kesinleşti.

Bugün aynı mesafeden yaptığım yeni grupman 5 er atıştan 4 ayrı pellet denedim.

Sol ortadaki JSB straton bence çok iyi bir grupman 5 kuruşun yarısı kadar. (Nasıl bir uyum sağlıyorsa tüfekle inanın kendimi hiç kasmadan istediğim noktaya atıyorum bu pelleti.)

Sağ ortadaki Rws süperpoint extra 14,5 grain.

Sol alt fosforla işaretlenen JSB exact jumbo 13,43 grain.

Sağ alt fosforla işaretlenen ise pro magnum. 15,4 grain

[Resim Engellendi: http://img1.ressim.net/out.php/i6283229_4grupman.jpg]

• senin silah jsb seviyor.durmak yok yola devam ozaman :thumbup:

• Evet moderatörsüz atış yapmıyorum.

Moderatör anormal sapmalara sebep olabiliyor , 3 ay civarı değişik moderatör denemeleri yaptım , bazı iç dizaynlar isabeti berbat ediyor...

Airforce SSS LW 5.5 (Modifiye) + Vector 4-14x50 + Hill + Drager 6lt + İnceMehmet Solid (23 + 25 + 30 grain) + Jsb 15,89 Grain (kısa mesafe)

• bende tüfeğimde jsb yi kullanıyorum 13.49 olanından isabetine diyecek bişey yok fakat incemehmetin böyle sonuç vermesi beni karamsarlığa düşürdü. yerlidir bi deniyeyim diyecektim vazgeçtim :(

• bende tüfeğimde jsb yi kullanıyorum 13.49 olanından isabetine diyecek bişey yok fakat incemehmetin böyle sonuç vermesi beni karamsarlığa düşürdü. yerlidir bi deniyeyim diyecektim vazgeçtim :(

Yok vazgeçmeyin. AT44 pellet seçiyor belki sizin silahınızda iyi netice verebilir. Yoksa bakın orada RWS ile atış yaptığım grupmanda var oda kötü sonuç verdi oysa gayet sevilen pelletlerden birisi. Aslında en güzeli mutlaka tüfeğe bir kaç çeşit pellet denemeliyiz satın almadan, tanıdıklarla takasa girmeliyiz ona göre seçim yapmalıyız. Sonra bir sürü pellet boşuna kenarda durmuş oluyor. İnce mehmet i bir çok kullanıcı beğenerek kullanıyor.

Mesela benim en iyi netice aldığım JSB straton ile kötü netice alan kişi sayısı çok. Tüfeğin sevdiği çeşitli ağırlıklardaki pelleti bulana kadar devam :)

Not: bir evvelki sayfada yaptığım grupmana bakarsanız benim tüfek JSB 13 graini sevmedi mesela.

• hocam haklısınız. :thumbup: ama bunda işçilik hatasımı var anlayamadım sonuçta aynı ebat aynı marka ve model ve aynı çapta ki (kalibre olarak) tüfeklerin namlusunda genelde sorun oluyor mesela sizin kullandığınız at 44.bana göre tam profesyönel kullanabilene tabii ama çoğğunda aynı şikayet 2 tane aynı kalibrede at 44 alsak aynı pelletleri aynı doğrultuda atmaz (bu konuyla aynı hesaba denk geliyor) yiv sette mi bişey var yiv atarken tam çözmüş değilim.

• hocam haklısınız. :thumbup: ama bunda işçilik hatasımı var anlayamadım sonuçta aynı ebat aynı marka ve model ve aynı çapta ki (kalibre olarak) tüfeklerin namlusunda genelde sorun oluyor mesela sizin kullandığınız at 44.bana göre tam profesyönel kullanabilene tabii ama çoğğunda aynı şikayet 2 tane aynı kalibrede at 44 alsak aynı pelletleri aynı doğrultuda atmaz (bu konuyla aynı hesaba denk geliyor) yiv sette mi bişey var yiv atarken tam çözmüş değilim.

Vallahi neden böyle oluyor at44 lerde bilemiyorum ama AA larda ve evanixlerde aynı durumun söz konusu olduğunu okumuştum. Tüfekler pellet seçiyorlar. Tabi buna AA yada farklı tüfek sahipleri yorum yaparsa daha doğru olur.

Ben şahsen 16 grainlik pelletimi buldum. Daha az gramaja sıcak bakmadığımdan şimdi 19 grain ile 24 grain arası pelletimide bulursam 2 pellet harici kullanmam.

Solid tipinde olmayan 19 - 24 grain arası pelletler önerirseniz alıp test edeyim.

• crOSMAN PREMIER ULTRA MAGNUM 5.5 ve crossman pointed pellet kullandım her ikisindende çok iyi verim aldım ama daha sonra alamadım adam artık getirmiyomuş ben crossman pointedi daha fazla tavsiye ederim hem fiyatı uygun bence bi onu deneyin benim torpedom en çok onu sevmişti ama artık alamıyorum :)

neden böyle olduğunu ben söyleyeyim :

üretim yapılırken her ne parça olursa olsun mikron seviyede toleransa sahip olarak üretilir.bu yüzden aslında hiçbir parça mikron seviyede (gözle anlayamazsınız) aynı değil birbirinden farklıdır.
    bu yüzdende her namlunun sevdiğii pelet farklı oluyor.

buda benim çözümlemem.

mühendislik eğitimim dolayısıyla yyazdım bunları yanlışım varsa düzeltirsiniz ..
    iyi geceler
    metehan

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177