Namlunun Pelet Seçmesi Üzerine Bir Örnek

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Steyr'le uzun bir süredir 15,89 JSB gri kapaklı peletleri kullanıyordum ve silah gayet isabetli atıyordu.Son kalanlarıda yarışmada kullanması için Rehşan'a verdikten sonra elimde kalmadığı için yine JSB'nin 15,89 kırmızı kutulu olanlarını kullanayım dedim.50 metrede yaptığım atışlarda grupmanlar oldukça kötü çıktı.Bu isabet bozukluğunun peletle bu kadar ilgisi olamaz sonuçta bu da JSB diye düşünüp neredeyse silahın regülatör, çekiç yayı, hızı v.s ayarları ile oynamayı düşündüysemde aklıma yanımda bulunan oldukça eski tarihlerde aldığım 5,51 AA 16 grain peletleri denemek geldi.Bu peletlerle aynı şartlarda yine 50 metre grupmanı tatmin edici olunca sorunun pelet namlu uyuşmazlığı olduğu meydana çıktı.Her nedense Steyr kırmızı kutulu yeni nesil JSB'leri güzel atmıyor.

[Resim Engellendi: http://imageshack.us/a/img689/5363/62u2.jpg]

FİLİNTALAR GRUBU

• Steyr'le uzun bir süredir 15,89 JSB gri kapaklı peletleri kullanıyordum ve silah gayet isabetli atıyordu.Son kalanlarıda yarışmada kullanması için Rehşan'a verdikten sonra elimde kalmadığı için yine JSB'nin 15,89 kırmızı kutulu olanlarını kullanayım dedim.50 metrede yaptığım atışlarda grupmanlar oldukça kötü çıktı.Bu isabet bozukluğunun peletle bu kadar ilgisi olamaz sonuçta bu da JSB diye düşünüp neredeyse silahın regülatör, çekiç yayı, hızı v.s ayarları ile oynamayı düşündüysemde aklıma yanımda bulunan oldukça eski tarihlerde aldığım 5,51 AA 16 grain peletleri denemek geldi.Bu peletlerle aynı şartlarda yine 50 metre grupmanı tatmin edici olunca sorunun pelet namlu uyuşmazlığı olduğu meydana çıktı.Her nedense Steyr kırmızı kutulu yeni nesil JSB'leri güzel atmıyor.

[Resim Engellendi: http://imageshack.us/a/img689/5363/62u2.jpg]

anladığım kadarıyla kırmızı air arms jsb leri iyi atmıyor hatsan jsb leri iyi atıyor gri kapaklı bu öyle ise cok garip birbirinin aynısı bc değerini kadar nasıl bi fark olabilir ?

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• Öncelikle güzel paylaşım için teşekkürler. Aynı kırmızı kutu aynı grupman S510 ile benim de sorunum. JSB-hatsan 15.89 ile de sonuç alamayınca kitlendim. Piyasa da ki diğer pelletler pek tercih edilmediği için denemedim. Regülatör, krono, dürbün, namlu bakımı, sehpa atışı, rüzgar faktörlerini denedim. Teşekkürler

• Benim AA S410 kesinlikle 18 gr daha iyi atıyor.Şu anda piyasada sanırım 18 gr yok, o yüzden yeni gelen 16 gr FX peletler çare olabilir.

FİLİNTALAR GRUBU

• Erhan rws super field 16 gr denedinmi? Bana baya iyi geldi.

• üstad gri kapak dediğiniz mavi olanlar mı? kapak resimlerini koyabilir misiniz... tecrübelerinizden yararlanmak isteriz. saygılar...

Air Arms S510 Xtra FAC SL-RH Sporter 5.5 mm

• Gri kapaklar kırmızı kapaktan önceki çıkanlar bildiğim kadarıyla. Artık piyasada kalmadı.

• Erhan rws super field 16 gr denedinmi? Bana baya iyi geldi.

Mustafa 6.35 varken RWS den sonuç almıştım. Artık titizlendikçe atışlar sadece deneme amaçlı olmaya başladı. Onu da denerim :)

• ikiside var elimde. kırmızı ve mavi kutular arasında fark var mı sizce?
    sanki maviler daha mı iyi.. ben en çok aa 18gr leri beğendim. belki
    birazda psikolojikdir :) ne dersiniz

Air Arms S510 Xtra FAC SL-RH Sporter 5.5 mm

• ikiside var elimde. kırmızı ve mavi kutular arasında fark var mı sizce?
    sanki maviler daha mı iyi.. ben en çok aa 18gr leri beğendim. belki
    birazda psikolojikdir :) ne dersiniz

O kadar çok değişken faktör var ki. Bu pellet seçimleriyle boşu boşuna kafayı bozdum 3 ay boyunca. Doğru olabilirde olmayabilir de ama çıkardığım sonuç şu;

Pelletler namlu seçtiği gibi, aynı zamanda o namluda her pelletin belli bir fps ile iyi sonuç verdiği. Mesela gri kutudaki JSB ler 880 - 890 fps arasında en iyi sonucu verirken. Kırmızıyı ölçmedim fakat Tahminen 920 930 civarlarında iyi performans sergilediğini düşünüyorum.

Örneğin 4 kutu RWS yi beğenmeyip kenara atmıştım ama uygun atış hızını bulunca oda çok iyi performans sağladı.

Gamo match mesela, gamonun pelletleri kalitesiz olmasına rağmen ki bu match pellet çok kirli elleri simsiyah eden bir pellet ama 20 metrede 600 fps ile jsblerden bir farkı olmuyor. 860 ile atınca grupman 2 cm ye çıkıyor bir anda.

• Mavi kutularda daha fazla eteği bozuk pelet çıkıyor. Buda öyle olmasa bile hatsan için üretilen peletlerin 2. sınıf ,özensiz veya eskimiş kalıplarla üretildiği hissi veriyor.

• 6136 arkadaşıma katılıyorum. Genel olarrak düşük güçte aşağı yukarı birçok pelet iyi grup veriyor. Ama yüksek hızlara çıktıkça baxı peletler kaliteyi ortaya koyuyor.

• Merhaba bende hatsan jsb 18, 13 gr exact jumbo heavy bulamayinca bu kırmızı kutulardan almaya karar vermistim ama simdi cok kararsiz kaldim.

Birde bu 18 gr ile yaptigim atislarda 30 metreye kadar problem yok 50 metrede yaklasik 3-4cm saga kaciyor ve butun atislar bu sekilde oluyor bu konuda fikri olan varmi acaba ortam ruzgarsiz ve sifirlama mesafem 10 metredir bilginize.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Atışlarınız istikrarlı bir biçimde aynı yerde toplanıyorsa bence sorun yok. Dürbündeki mildotlar bu iş için yapılmış.Mildotları kullanarak mesafeye dürbün ayarını bozmadan atış yaparsınız.

• Merhaba bende hatsan jsb 18, 13 gr exact jumbo heavy bulamayinca bu kırmızı kutulardan almaya karar vermistim ama simdi cok kararsiz kaldim.

Birde bu 18 gr ile yaptigim atislarda 30 metreye kadar problem yok 50 metrede yaklasik 3-4cm saga kaciyor ve butun atislar bu sekilde oluyor bu konuda fikri olan varmi acaba ortam ruzgarsiz ve sifirlama mesafem 10 metredir bilginize.

Sizn sorununuz bence dürbün ayaklarında.

A-TAKIMI

• bir notta ben düşeyim. evanix windy city jsb 18.13 grain ile harika atışlar yapıyor

evanix windy city

hatsan at44 lw 3-9x40 optima

fabarm pump action 5+1 sarsılmaz concorde 12 ga

elektrikli pcp pompası (proce sürüyor)

• Fikir beyan eden arkadaslarima cok teşekkür ederim. Atislari yaptigim yer hep egimli bir arazi idi bir ağabeyim bununda sebep olabilecegini belirtti her iki deneme yaptigim yerde de destek kullandım ve her ikisinde de eğim ayni yondeydi sol taraf aşağı sağ taraf yukardaydi.sifirlama yaptigim 10 mt ve atis yaptigim 30mt de egim yok sanirim problem bu ama yinede namlu temizligi ve Dürbün ayaklarinin kontrolünü yapmam gerekiyor.

Bu jsbnin 18.13 gr sacmasindan herkez cok memnun bende katiliyorum elimde sadece 70-80 adet kaldi.nerden nasil temin edecegiz fikri bilgisi olan var mi? Bu sacma bukadar begeniliyorsa neden satan yer bulamıyorum bence cok ilginç

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Fikir beyan eden arkadaslarima cok teşekkür ederim. Atislari yaptigim yer hep egimli bir arazi idi bir ağabeyim bununda sebep olabilecegini belirtti her iki deneme yaptigim yerde de destek kullandım ve her ikisinde de eğim ayni yondeydi sol taraf aşağı sağ taraf yukardaydi.sifirlama yaptigim 10 mt ve atis yaptigim 30mt de egim yok sanirim problem bu ama yinede namlu temizligi ve Dürbün ayaklarinin kontrolünü yapmam gerekiyor.

Bu jsbnin 18.13 gr sacmasindan herkez cok memnun bende katiliyorum elimde sadece 70-80 adet kaldi.nerden nasil temin edecegiz fikri bilgisi olan var mi? Bu sacma bukadar begeniliyorsa neden satan yer bulamıyorum bence cok ilginç

Güzel memleketimizin şöyle bir özelliği de var malesef;bir ürün kaliteliyse,tutulursa kısa zamanda piyasaya ya taklitleri çıkar yada ithalatçı bu ürünü artık ithal etmez ne hikmetse,sanki amaç parasıyla puluyla tüketiciyi cezalandırmaktır.

Saygılar

Halil ÖZAK
    20.01.1967