Hangi Kalibre?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merak ettiğim birşey var;
    Sizce Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde hangi yivli kalibresi en iyi iş görür? Fiyat/performans, menzil, mühimmat bulunurluğu, silah fiyatı, mermi fiyatı vs.

Blaser R93 Professional .30-06 Springfield
    Browning New A5 12Ga 71cm
    Stoeger MD2000 12Ga 66/Slug Combo
    Wizard Arms Supervision-S 12Ga 66/Slug Combo
    Akus superpoze (coming soon)
    AT44 Long W-10 LW .22

Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek lazımdır...
    Mustafa Kemal ATATÜRK

• bildiğim kadarı ile yıllık 200 mermi hakkınız var ve korkunç bi vergisi var tavsiyem kaliteli bi yivsiz slug namlu almanız 150-200 metreye kadar gidebilir diye biliyorum emin değilim

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• eskilerden temiz bi mavzer fena olmazdı diye düşünüyorum pek fikrim olmasa da

• Kullanan bir arladaşım 30.06 demişti. Aklımda kalmış.

• .308 bence ideal asker falana tanıdık varsa tadından yenmez:D

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

• Yurdumuzdaki en alınabilir kalibre .308 Win dir
    mühimmat herzaman sorunsuz bulunur ve ucuzdur, tepmesi azdır, balistği iyidir, silahların namlu ömürleri diğer magnum kalibrelere göre uzundur, 600m etkili menzil içinde yurdumuzda bulunan hertürlü av hayvanını avlamaya gücü rahatlıkla yeter. (gerçi avcılar 300m max menzil belirlemişlerdir, daha uzağa hayvana eziyet vermeme yada avı vuramama ihtimaline karşı pek atılmaz.)

• Ben de 308.Win öneririm.Çünkü namlu ömrü diğerlerine göre uzun.Mesela 300.win de 8000 atıştan sonra namluyu değiştirmek gerekiyor.Hem ülkemizde 30-06,300 win gibi mermiler bayağı pahalı 308.win bir nebze daha ucuz.Balistikleri de iyi hedef atıcıları için de genelde 308 win. öneriliyor.Büyük avlarda da kullanılabileceğini düşünüyorum fakat kritik yerlerden vurmanız lazım.Tekelerde geyiklerde genelde ön kolda ki 40cm lik alan vurulmaya çalışılır.Bunun içinde 308.win uygun.

• bildiğim kadarı ile yıllık 200 mermi hakkınız var ve korkunç bi vergisi var tavsiyem kaliteli bi yivsiz slug namlu almanız 150-200 metreye kadar gidebilir diye biliyorum emin değilim

Öncelikle şuna bi açıklık getirelim bende 3 yivsiz var daha da yivli alma zamanı gelmedi daha okada param yok ana tüfeklerin ikisinde slug var (otomatik olanlar, bunlardan biri stoeger) slug namludan 200m atış yapma işi sadece bir şehir efsanesi...
    Düşünün 18.1mm kalibresinde (12G) dönmeden hareket eden bir mermini dış balistiği nasıl olabilir ki?? Evet kendim 50-70m arası 40-50cm yi tek atışta vuruyorum ama dahası olmaz olsa da avda işe yaramaz.. slug namluda işe yarar tek şey orman koşullarında yarı-otomatik tüfeğin yasak olmaması (!)ndan istifade ardışık ateş etme (karşı olduğum olay) olanağı... ve tabiki ucuzluğu (en iyi slug namlular remington ve browningde max maliyet 5000TL 5 yıllık vergi 5 tüfege kada 5ine birden 22TL, en iyi fişekler genelde federal tanesi 4TL ki bunlar en lüks kullanım! Bnm tüfek kullanılanlar içinde en iyilerinden ve çift namlulu gravürlü maliyeti 1600TL öbürü sade 1000TL) 50m'de şişe vurmuyor muyum vuruyorum tabi ama 150m olmaz... ava hiç çıkılmaz...

AT44 Long W-10 LW .22

Mustafa Kemal ATATÜRK

• İstikak olmasa https://www.youtube.com/watch?v=phKNVaKtZQY alıcağım tüfekler arasında gelir. .223 veya .308 ideal geyik tüfeği.

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

• Şimdi arkadaşlar öncelikle Şunu belirtelim askertanıdık fln yasadışı yollae ee benim en çok sevdiğim kalibreler 300win mag ve 338 lapua magnum ee bunları ben bikaç malzemeyi amerikadan getirterek biraz da uğraşarak doldururum o kovanları..hem daha az yasak olur:D
    308 Winchester çok güzel hafif kalibre ama yarı-otomatik ve otomatik silahlar için short action olanağı tanımak üzere 30-06SPR nin yerinetasarlanmıştır..
    30-06SPR av için ideal mermisi de ideal bulunurluğu ama onualmışken niye 300 win mag yada 7mm rem mag alınmasın??

AT44 Long W-10 LW .22

Mustafa Kemal ATATÜRK

• 223 türkiyede iş görür.. neden derseniz bi browning maral olsa bu kalibrede çokgüzel domuz avlanır 308 de aynı şekilde short action fişekler bunlar..

AT44 Long W-10 LW .22

Mustafa Kemal ATATÜRK

• 7mm r.magnum veya 300 w. magnum tavsiye ederim, zira türkiyede bunların dışında uzun masafe atışları ve dağ avları için başka calibre mermi bulunmamakla beraber, dağ avlarında 7mm den küçük calibreli silahla avlanmak yasak.bunların dışında türkiyede sivil satışı bulunmayan .338 labua magnum var ve ülkemizde kolay kolay sivil satışa da cıkmaz .benim tafsiyem kullanmış biri olarak 7mm rm dir,hatta gecenlerde tanıdığım bir avcı arkadaş bu calibre ile yanılmıyorsam168 grn bulletle olacak (1458 metreden) türkiyede en büyük trofeye sahip kızıl geyiği vurarak dünya rekorunu kırdı.

daystate airranger,,at44,beretta686s,franchi automatic,hawke sidewinder6-24x56.vector optik 6-24x50,bushnell sport450 laser rangefınder,harris bipot ve dk cesar vom gaydalı

• Siz av doğa dergisinin bu ayki kapağından bahsediyorsunuz, 7mm remington magnumun 168gr mermisi yok 165gr var. .338 Lapua Magnum sivil kullanımda var hatta satışta iki tüfek var şu an. Ama tüfekler çok maliyetli (24500€ ) ucuz 338 Lapua magnum elinde kalır; ama bunların dışında okadar çok kalibre var ki 338 winchester mgnum. 7Mm remington ultra magnum 300 winchester short magnum, 7,62x54mm russian, 30-30, 303 british hatta .50BMG vehele hele türkiyedeütopik olsa da 577 Tyrannasaur ve saz arkadaşlrı olan Nitro Express ailesi vs.

AT44 Long W-10 LW .22

Mustafa Kemal ATATÜRK

• max. 300-400mt ye kadar normal av yapacak için 308. win.
    +400 hatta 1000mt hatta üstüne kadar diyen için 7mm rem veya 300 win mag. (Zaten bu mesafelere atacak kişi için tüfekten çok balistik bilgisi gerekir.)

• bahsettiğim arkadaş antalyadan turkay suludur kendisini mera yarışmalırından tanırım ve sitede eskiden aktif üye idi.evet balistik bilgisi gerekli ancak o mesafelere atılacak mühümmatın iyi sonuc vermesi için hedefe ses hızı üstünde ulaşması lazım (ses hızının altına düşülmesi sınırında balistik sapmalar meydana gelebiliyor) 7mm rm nin ve338 lm ses hızı sınırı ortalama olarak aynı(1700metre) .bu arada şu anda mke 338 labua magnum mühümmat bulunmamakdadır.mke nin sitesinde bakabilirsiniz .

daystate airranger,,at44,beretta686s,franchi automatic,hawke sidewinder6-24x56.vector optik 6-24x50,bushnell sport450 laser rangefınder,harris bipot ve dk cesar vom gaydalı

• .338 Lapua Magnum kalibresi hiç türkiyeye resmi yoldan ithal edilmedi ki. Hep permi hakkından getirenler getirdi ve ciddi rakamlara sattı (örnek satılık olan bi Sako TRG42 24500€) resmi ithalatı olmayan tüfeğe fişek de getirmez bizimkiler :))
    evet balistik olarak dediğiniz doğru. Atış eğrilerinde supersonic seyreden bir mermi, iç balistikte ses duvarını aşar, önünde sonik patlama olur (ve bu ses hiç bir susturucuyla kesilmez) mermi ses duvarını aşarak ilerler ancak sürtünmeden dolayı giderek hız kaybeder ve eğri çizerek düşer. en fazla düşüş ama mach hızını indiği sırada olur...
    Dediğinize son derece katılıyorum, 400m içinde atış yapılacaksa bence de en uygun kalibre .308 win. daha ilerisi için 300 Win Mag veya 7mm Rem Mag.
    Ama kendi yazdığıma da şu eleştiriyi yapabilirim .223 Remington ile türkiyede av yapılmaz (<6,5mm)...
    Ayrıca .308win yerine military cartridge (7,62x51mm NATO) önerenlere de söyleyebileceğim şey şu; keskin nişancı tüfeklerinde hep ticari karşılığı kullnılır çünkü ticari karşılığı olanlar hep daha özenli şekilde amaca yönelik yapılmışlardır oysa ki savaş fişekleri hep ardışık atışlar için ucuz maliyetli yapılmışlardır. kısacası ordu malından grupman alınmaz :)) Fişek dolduranlar için de en kritik nokta doğru dolum evresini geçtikten sonra grupman alabilecek bir çekirdek yapıp onun doğru ateşlenmesini sağlayabilmek :))

AT44 Long W-10 LW .22

Mustafa Kemal ATATÜRK

• .338 Lapua Magnum kalibresi hiç türkiyeye resmi yoldan ithal edilmedi ki. Hep permi hakkından getirenler getirdi ve ciddi rakamlara sattı (örnek satılık olan bi Sako TRG42 24500€) resmi ithalatı olmayan tüfeğe fişek de getirmez bizimkiler )
    evet balistik olarak dediğiniz doğru. Atış eğrilerinde supersonic seyreden bir mermi, iç balistikte ses duvarını aşar, önünde sonik patlama olur (ve bu ses hiç bir susturucuyla kesilmez) mermi ses duvarını aşarak ilerler ancak sürtünmeden dolayı giderek hız kaybeder ve eğri çizerek düşer. en fazla düşüş ama mach hızını indiği sırada olur...
    Dediğinize son derece katılıyorum, 400m içinde atış yapılacaksa bence de en uygun kalibre .308 win. daha ilerisi için 300 Win Mag veya 7mm Rem Mag.
    Ama kendi yazdığıma da şu eleştiriyi yapabilirim .223 Remington ile türkiyede av yapılmaz (<6,5mm)...
    Ayrıca .308win yerine military cartridge (7,62x51mm NATO) önerenlere de söyleyebileceğim şey şu; keskin nişancı tüfeklerinde hep ticari karşılığı kullnılır çünkü ticari karşılığı olanlar hep daha özenli şekilde amaca yönelik yapılmışlardır oysa ki savaş fişekleri hep ardışık atışlar için ucuz maliyetli yapılmışlardır. kısacası ordu malından grupman alınmaz ) Fişek dolduranlar için de en kritik nokta doğru dolum evresini geçtikten sonra grupman alabilecek bir çekirdek yapıp onun doğru ateşlenmesini sağlayabilmek ) +1

• Eğer tek bir ateş lim olacaksa kesinlikle 7mm Rem Mag.
    Sebebi yüksek B.C
    - 1000 metreye kadar etkili ve isabetli
    - Ülkemizdeki her av için yeterli enerjiye sahip.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Şimdi şunu da söylemek lazım;
    Ülkemizde avına özel mevzuatlar hariç yivliyle avlayabileceğiniz şunlar var:
    1- Domuz
    2- Tavşan
    3- Tilki
    4- Sansar
    5- Çakal
    Not: Kanatlılara yivli ile ateş edilmesi yasaktır.

Ha basarım parasını alırım av hakkını diyorsanız keçi dağ koyunu geyik falan da var komşu gürcistan ve Bulgaristan da var...

Uzuzn zamandır kanısına vardığım ve ingilizce forum ve kaynaklarda okuduğum şeyin de onayladığı şey şu:
    Kardeşim tek tüfek alacaksan başka uğraşmicaksan ozaman al bi .300 Win Mag her işini görür... (Hangi marka mı?? ozaman o atış mesafene göre değişir; Türkiyede alacağın şey 300-400m mesafe için CZ, 400-800m için Mauser(veya Blaser ve winchester model 70 de olur) 800-1000m için Styer Mannlicher, Sauer, Sako veya Tikka) 1000m ve üzeri için ya modifiye edeceksin yada saydığım Mauser, Blaser, sauer, Styer, Sako ve Tikkanin (özellikle son 3ü)
    Son zamanlarda bi atılım aypılıp Browning, Sauer ve Blaser ithalatına başlandı ama halen Sako ve Tikka görmüyorum MKE raflarında...

Öncelikle şunu söyleyebilirim özellikle Styer, sako ve Tikka long rage başarısı çok yüksektir...
    Sauerin long range için modifiye edilebilirliği çok iyidir.
    Amerikan forumlarında Winchester Model 70'i basit modifikasyonlarla 1000m üzeirnde atış yaptırıyorlar...
    Bu işlerin anavatanı hep çok sevgili ABD olduğu için olsa gerek hiç Sauer, styer(avusturya olsa da yine alman) ve mausere yaptıklarını görmedim ama Sauer ve Styer özellikle bu işler için çok elverişli tüfekler...
    Sako ve Tikkadan bahsetmeme çok gerek yok bulursanız çok afaki filyatlara permi hakkından alınacak tüfekler bulursunuz, ama kundağı dışında (onu da komfotr için yoksa çok da gerek yok plastik kundak olması yeter) çok da modifikasyona gerek yok...

Bunların hepsinin kalibresini 300 Win Mag yaptın mı diyecek bişey yok eywallah artık yürütürsün işini...

Ama Türkiyede durum nedir??

Ava gideceksen eğer ne avlayacaksın?

Ağaç üzerinde gezen sansarı mı vuracaksın? max. kaç metreden? vuracaksan da at bi yivsiz heyecan istiyorsan yayla vurmak (tehlikeli olsa da) çok değişik olur...

Koşarken tavşan mı vuracaksın? vurabilen kişiye madalye vermek gerekir sorgusuz sualsiz...

Yom Tilki vuracam ben diyorsan yine aynı olay kaçmıyor ama kaç metreden tilkiyi görecen ki vuracan???

Çakal? önce çakalı bul sonra vur :)))

Kaldı domuz; Türkiyede domuz avını bilen bilir. Domuz kaç metreden avlanır? En falza avlanma mesafesi max. 100m'dir. Ve bu işi halletmek de yivliye düşer Slug barrel olayı tamamıyla türk işi uydurmadır. muhafazakar yasalardan dolayı oluşmuş bir gelenektir ve kendim yapmama rağmen (malum bütçe) hiç onaylamıyorum.

Peki bu işi için elimizde ne var?
    2003 senesinde hatırladığım kadarıyla birdenbire çıkan mevzuat gereği yarı-otomatik yivlilerle av yasaklandı. Bunun anlamı şudur. Ormanlık arazide yivliyle domuz avlamak artık her baba yiğidin işi değil. yasal şarjör hacmi 2 (1+1) olsa da 2. şans var kaçan domuzu vurmak için tek kurşunda vurursan helal. Tamam ozaman yarı otomatiğimiz yok, diyeceğim bişi de yok kendim de yarı-otomatik yivliyi sevmem...
    Bu durumda bunu karşılamak üzere hızlı bolt çekmek için kısa çekiş mesafesi lzım onun için de neler var?
    Mauser tipi çekim yapacaksan eğer o işte çok hızlanman lazım o da kolay değil; ozaman CZ, Mauser, Sauer hatta benzer sistem Styer ve Winchester da olmaz hatta yeni gelen Browning Eurobolt da olmaz
    Ne kalır? A. Blaser B. Browning Maral (piyasayı söylüyorum yoksa çok model var)

E bu iki modeli almak zorunda mıyım dersen ozaman Long Action fişek değil short action olması lazım. Bunun için de ya short magnum bi kalibre alacaksın (mesela .270, 7mm ve 300 WSM'lar) ki hiç birini bulamazsın MKE'de! veya standart lengh bi fişek seçeceksin
    Peki ne var elde?
    A. .270 Winchester
    B. .308 Winchester
    C. 30-06 Springfield

Bunlardan en kısa bolt mesafesine sahip olan 51mm kovan uzunluğu ve max. 71mm uzunluğuyla .308 (Diğerleri .270: 84.8mm 30-06 : 85mm) yani kısaca atıcılık yapmak istemeyen birinin sanırsam .308win alması çok daha mantıklı
    MKE'de
    .308 Win fişek fiyatı 2TL yerli (150gr 7.62x51mm NATO military cartridge başka da yerli üretim yok) Federalinki ise 1.8$ 4TL yani
    .270win: 2.13$-3.2$
    .30-06SPR: 2-3.19$

Bu durumda yine de en mantıklı seçenek bu amaç için .308win oluyor...

Ama kesinlikle bu kalibreyi hedef atışı için kullanmayı tavsiye etmem :) 300m sonrası kalırsınız...
    Peki bu sefer ne alalaım derse biri şahsi fikrim 30-06 olsa da yukarıda saydığım şeyleri ustadımız sayılacak sayın Nejat Ünerin güzel yazısında okudum dün...
    Av&Doğa dergisinde yayımlanan yazısında da aynı şeyler yazıyor... Ama Nejat bey .270 win 30-06'dan daha üstün tutmuş...
    benim bi kaç sene önce 7mm Rem ve .300 Win Mag arsındaki fark için okuduğum şey şuydu:
    "7mm work fine for the most of the game animals but the .300 can do anything the 7mm can do but only better" ...
    ama yine de söyleyebileceğim şey şu:
    Türkiye ve civarında 7mm ve 300winmag için pek fark bulamazsınız ama yine de 300 daha iyidir :))
    Bir de nedense MKE 7mm Rem satmayı seviyor ama fişeğini getirmeyi pek sevmiyor her nedense :) 300Win Mag daha az satılıp kaldığından mıdır bilemicem daha kolay bulunuyor MKE'de...

Kişisel ggörüşüm şöyle:
    Kardeşim boşver parayı yılda kaç fişek atıyoruz ki diyip vereceksen parayı .300 Win Mag
    Ben çok domuz avlicam gidecem avlara biraz da ekonomi yapmam lazım: .308 win
    Ekonomi önemli tüfeğe 8000$ fişeğe 3$ veremicem diyorsan, ben en iyisi aliyim CZ 5000TL'ye biraz da hedef atışı yapiyim antrenman yapiyim öğreneyim onunla bi de domuz avliyim diyorsan 30-06 SPR

Bilmiyorum artık doğru mu düşünüyorum...

Keşke alabilsek de her briinden bitane alsak yada en azından izin verseler de Mauser M03 için kalibre değişim namlu ve bolt tırnağı ithal edilse bari .300Win Mag tüfek alsak bi 30-06 bi de .308 win takımı alıp değiştirip değiştirip kullansak :))

saygılarımla

AT44 Long W-10 LW .22

Mustafa Kemal ATATÜRK