Atış teknikleri, kaslarımız ve başarıya giden yol..

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Başlık biraz iddialı gibi duruyor ama, bence dikkate almakta fayda var, yani dikkate alanlar kazanacaktır diye umuyorum :)

Bu konu; geçenlerde iş yerinde yaklaşık 1,5 mete uzunluğunda 25-30 kg civarında bi parçayı kaldırdığımda aklıma geldi aslında, o zaman farkettim aslında bu olayın bugüne kadar bahsedilmeyen bu yönünü..

Şu aşağıdaki oğlum ile ilgili durum aslında olayın en net göstergesi..
    8 yaşındaki oğlum destekli atışlarda çok başarılı sonuçlar çıkarsada, tüfeğe sahip çıkma, onu hakkıyla kaldırabilme noktasında yetersiz kaldığı için çok başarısız bir atıcı olarak görünüyor, halbuki çok iyi biliyorumki O, iyi bir atıcı ama sadece güçsüz.. :!:

İşte edindiğim bu tecrübe anında, oğlumun tüfeği kaldırmak için harcadığı enerji geldi aklıma , kendimi onun yerine koydum.. Benim iş yerinde kaldırdığım bu parçada hisstiğimi muhtemelen O, tüfeği nişan almak için kaldırdığında hissediyordu.. :!:

Sonra tüfekler, ağırlıkları ve insan kasları geldi aklıma,
    dedim ya ; bu 1,5 metre civarında boyu olan, 25-30 kg arası ağırlığındaki parçayı ayakta nişan alır pozisyonunda kaldırdığımda hangi kaslarımızın bu işi yaparken daha çok etkilendiğini görmek için tam fırsatı dedim..
    Önce bir etrafıma bakındım.. (umarım kimse görmemiştir, yoksa mesleki kariyerim olumsuz etkilenecektir :) )

sonra bir tüfeği ayakta desteksiz atış yapar gibi, bu ağır parçayı kaldırdım..

En çok etkilen kas grupları ; (sırası ile yazmaya çalıştım ama bu kişiden kişiye farklıklık gösterecektir..)

• -Üst kol deniyor galiba (biseps) yani pazu dediğimiz kas grubu..
    • -Yan omuz kası,
    • -Triseps(biseps in arkası, yada pazu dediğimiz kasın arkası)
    • -Dirseğimizin iç tarafı (biseps ile ön kolun birleştiği yer)
    • -Ön kol içi
    • -Ve tüfeği kabzasından tuttuğumuz elin bileği..
    • -ve hatta yan omuz kasını göğüs kaslarına(pectoral mı deniyordu ) bağlayan, belki ön omuz kası denilebilecek daha az etkilenen bir bölge..

Tabi bu deneyde ağırlık bir tüfeğe göre oldukça fazla olduğundan, normalde bir tüfek ile atış pozisyonu aldığımızda hissetmediğim kaslarıda hissetmişimdir, bir tüfeğe göre abartı denebilir..
    Ancak yük ve dolayısı ile gerilim fazla olduğundan, hangi kasların nasıl etkilendiğini çok net bir şekilde hissettim ve gördüm.

Ancak her ne olursa olsun; bu işe gönül vermiş tüm kardeşlerime şu tavsiyeyi çok net bir şekilde verebilirim.

• Düzenli olarak bu bahsi geçen kas gruplarını çalıştıracak egzersizler yaparlarsa..
    • Hatta bu egzersizleri ilk başlarda atış yapmaktan daha çok önemserler ise..
    • Sonrasında bu kas gruplarından, bir tüfeğin vereceğinden 5-6 kat fazla ağırlıklara çok sakin cevaplar alabildikleri ana kadar ..(yani titreme-zorlanma v.s. kalmayana dek ve sonrasında düzenli olarak çalışmalara devam ettikleri müddetçe..)
    • Ve genel kabul görmüş diğer atış teknikleri ile bu gücü birleştirebildikleri takdirde..

ben inanıyorum ki; bu hobiden başarı ile çıkan bir sporcu olmamak mümkün değil..

Şimdi elinize tüfeğe benzer yada benzemez tüfekten çok daha ağır ve uzun bişey alın, hangi kaslarınızın daha sakin hangilerinin daha stres altında olduğunu not alın..
    Böylece geride kalmış kas gruplarını fark edebileceksiniz...
    Ve lazım gelen antreman ve çalışmalara, vücudunuzu ve kaslarınızı gözlemlediğiniz doğrultuda başlayın..

Teşekkür ederim, başarılar dilerim..
    Ferhat Karaçuha

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen valibey ().

• konunun uzmanı olmamakla birlikte bu konuda zamanında yoğun bir şekilde araştırma yapmış ve uzmanlarla yazışmış biriyim...kas gelişimi egzersiz+beslenme ile alakalı bir konu...ayrıca bölgesel kas gelişimi zor bir olay...her erkeğin pazu ve göğüs kası gelişimini istediğini düşünürsek çoğumuz araştırmadan dumbelle sarılır , hucüm ederiz kollara...kol kası için bacak çalışanı hiç görmedim...evet sıkı durun...bacak çalışmadan kol istenen düzeye gelmez...çünkü en büyük kas gurubu bacaktadır ve bu kası çalıştırırken yoğun şekilde uyarılan vücut kendini kas üretmeye daha çok yoğunlaştırır...tekrarlamak istiyorum kilit nokta """düzenli""" egzersiz + """beslenme"""....

8)

• konunun uzmanı olmamakla birlikte bu konuda zamanında yoğun bir şekilde araştırma yapmış ve uzmanlarla yazışmış biriyim...kas gelişimi egzersiz+beslenme ile alakalı bir konu...ayrıca bölgesel kas gelişimi zor bir olay...her erkeğin pazu ve göğüs kası gelişimini istediğini düşünürsek çoğumuz araştırmadan dumbelle sarılır , hucüm ederiz kollara...kol kası için bacak çalışanı hiç görmedim...evet sıkı durun...bacak çalışmadan kol istenen düzeye gelmez...çünkü en büyük kas gurubu bacaktadır ve bu kası çalıştırırken yoğun şekilde uyarılan vücut kendini kas üretmeye daha çok yoğunlaştırır...tekrarlamak istiyorum kilit nokta """düzenli""" egzersiz + """beslenme"""....

bu konudaki maksat vücut geliştirme değil..
    bende konunun uzmanı değilim, ancak bu hobide atlanan bir duruma sadece dikkat çekmek istedim..

Ayrıca bölgesel kas gelişiminin o kadar da zor olduğunu düşünmüyorum, ancak kastan kasıt iri bir kütle ise; o bu konunun dışındadır diye belirtmek isterim..

O bahsi geçen kas grupları ise, daha hafif ağırlıklarla, hacimden ziyade bölgesel gücü arttırmak için, düşük ağırlık ve sık tekrarla başarılamıyacak bir konu olmadığınıda belirtmek isterim.

Lakin konu, bu kasların nasıl geliştirileceği değil,..
    Asıl konu; bir tüfeğe hakim olmaya çalıştığımızda hangi kas gruplarımızın daha çok stress-gerilim altında kaldığını farketmek ve bu anlamda çalışmanın önemi..

verdiğin bilgiler için ayrıca teşekkürler..

• Salonda ön kol, arka kol ve omuz çalışmalarında pek çok genç ve sporcu arkadaşlardan daha fazla ağırlıkla antrenman yapabiliyor, ara sıra denediğimiz bilek güreşlerinde de benden çok daha hacimli arkadaşlara üstünlük kurabiliyorum. Yani kuvvet ve ağırlık taşımakta sorunum yok.

Ama desteksiz atışlarda arzu ettiğim seviye de değilim. Tüfeği ne kadar kolay omuzlarsam omuzlayım sabitlemekte zorluk çekiyorum. Bu kuvvet den ziyade denge sağlama işi. Belki adale den ziyade bağlar ile veya daha önemlisi genel sinir sistemi ile ilgili olabilir.

• Salonda ön kol, arka kol ve omuz çalışmalarında pek çok genç ve sporcu arkadaşlardan daha fazla ağırlıkla antrenman yapabiliyor, ara sıra denediğimiz bilek güreşlerinde de benden çok daha hacimli arkadaşlara üstünlük kurabiliyorum. Yani kuvvet ve ağırlık taşımakta sorunum yok.

Ama desteksiz atışlarda arzu ettiğim seviye de değilim. Tüfeği ne kadar kolay omuzlarsam omuzlayım sabitlemekte zorluk çekiyorum. Bu kuvvet den ziyade denge sağlama işi. Belki adale den ziyade bağlar ile veya daha önemlisi genel sinir sistemi ile ilgili olabilir.

Çok doğru bir noktaya dikkat çektiniz..

Kas ve kuvvet ile alakası yok atış tekniklerinin bir kütleyi sabit tutamamanın nedenleri kuvvet değil istem dışı adale kasılmaları,heyecan, ve konsantrasyon kaybı gibidir..Vücuttaki sinir dokusu kiminde hareketsiz kalma yetisi verirken kimisinde titremeler görülebilir..Fiziki olduğu kadar mental sebepleride olabilir..Kas gelişiminin desteksiz atışlara etkisi olacağını sanmıyorum bu durum mental,psikolojik,beslenme yetersizliği veya kas dokusunun gerginliği gibi diğer sonuçlardan kaynaklanabilir..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

kuvvet ve kas ayrı şeyler elbette, o yüzden iri bir kütleden ziyade, sık tekrarlı hafif ağırlıklar ile bölgesel kas gruplarına güç katılmasından bahsetmiştim..
    (sakın aklımıza kocaman kocaman kas yığınları gelmesin :) )

anladığım kadarı ile bileğiniz çok güçlü hocam, lakin bilek benim gözlerim neticesinde en az etkilenen gruplardandı.. tabi bu güç sadece bilekte değildir :)

mesela omuzda yaşadığım gerilmeyi tarif etmem imkansız..en çok zorlanan gruplardandı..

ama benim dediğim metodu uygulayın, bir aynanın karşısında tüfekten daha ağır bir eşya ile ama bir tüfek ile atış pozisyonu yapar gibi durun..
    kaslarınıza bakın, ..
    belki sizinde dediğiniz gibi mesele ;bağlar, ama birbiri ile etkilenen bu kas gruplarının hepsi yeterince güçlü olsunki.. o kolun tamamında kaldırmaya- tutmaya çalıştığı objeye karşı sıkıntı görülmesin diye düşünüyorum..
    biri titreyince diğerinin gücü bi işe yaramıyor anlatmak istediğim :)

esasında bu konuyu 8 yaşındaki bir çocuğun yerine koyduğumda farkettim kendimi.. onun güçsüzlüğü, zorlanması.. tüfek için gücümüz yeterli geliyor..
    ama konsantrosyonu sağlayacak kadar değil..

bu anlamda kaslar arasında bütünlük oluştracak düzenli bir egzersiz asla ihmal edilememli bence.

öyle zannediyorum yani :) belkide değildir..hiçbir etkisi yoktur belki de.. kimbilir..
    ..........................
    ...........................

Öte taraftan konu başarılı bir atıcılık için tek lazım gelen güçlü bir kas yapısı olarak algılanmamalı..
    Zira elbetteki ;

• doğru beslenme.

• sağlıklı bir yaşam,

• mutlu bir kalp,

• stressiz bir beyin,

• huzurlu bir aile ortamı,

• belki en önemlisi akıllı olmak (rüzgar sağdan eserken, sola atış yapmamak gibi) :)
    • v.s...

şaka bir yana uzarda gider.. bende bütün bunların farkındayım..
    da hani kas gruplarının da bu işte bi payı vardır ve hiç bahsedilmiyor diye düşündüğüm için, belki bi hatırlatma babında konuyu açmıştım :)

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen valibey ().

• Ferhat hocam paylaşım için teşekkürler, atıcılıkta özelliklle destesiz atışlarda bana göre de kondüsyon çok önemli. 18 yaşındaki nefes ritmimi şimdilerde yakalamakta güçlük çekiyorum. Ama zaman geçtikçe de tecrübeyle teknik artıyor ikisini bi arada yakalayınca da keyif artıyor işte. Özellikle ayakta atış yaparken ilk bir kaç saniye tüfeği stabil tutarken bekledikçe hem nefes hem de kaslara bağlı titreme artıyor.

• Özellikle ayakta atış yaparken ilk bir kaç saniye tüfeği stabil tutarken bekledikçe hem nefes hem de kaslara bağlı titreme artıyor.

:) ben teşekkür ederim, katkılarınız için..size ve diğer arkadaşlarıma...

Deiğiniz gibi bekledikçe maksimum 5 kg lık bir tüfek sıkıntı yaratıyor.. kaslara fazla geliyor..
    tekrar belirtmek gerekirse kaslar sadece bu işin bi tarafı, yukarıdada bahsedildiği gibi sürü unsur var..

misal;
    25 kg bir tüfek ile hergün antreman yapsa bi insan..
    sonra 5 kg bir tüfek alsa eline, kasları,vücudu, gücü v.s. herne ise artık etkilenen, etkilenmiyecek, daha doğrusu kasılmayacak ve titremeler ortadan kalkacaktır diye düşünmüştüm ama.. :)

diğer tarftan bakıyorum;
    belkide hiç bir önemi yoktur..şimdi düşünüyorumda.. gereksiz bi konu oldu galiba..

• Ferhat hocam neden gereksiz olsun paylaşımlarınız için kendi adıma teşekkür ederim tekrar :)

• kesinlikle gereksiz bir konu değil bence de bu tür fikir fırtınaları yeni konulara yeni tekniklere ilham kaynağı olur...

8)

• Burada bu tarz konuları konuştuğumuz zaman bazı arkadaşların "sürekli aynı şeylerin tekrarlanması"ndan yakındığını anlayabiliyorum. Bunu bir çok defa çeşitli şekilde forumda dile getirenler de oldu ama herkesin de kabul ettiği bir söz var ki o da su götürmez bir gerçek "bilgi paylaştıkça çoğalır".
    Bu noktada paylaşım yapabilmek için mutlaka yeni bir tüfek almaya gerek yok.

Ben bu konuda şöyle bir örnek vermek isterim;
    1899 yılında radyonun icadından sonra Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell "Artık yeni hiçbir şey yok . İcat edilebilecek her şey icat edildi." Demiş. Ne kadar ileri görüşlü bir adammış değil mi :)

• Ben bu konuda şöyle bir örnek vermek isterim;
    1899 yılında radyonun icadından sonra Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell "Artık yeni hiçbir şey yok . İcat edilebilecek her şey icat edildi." Demiş. Ne kadar ileri görüşlü bir adammış değil mi

:) enteresanmış, hiç hayal kurmayı bilmiyormuş daha doğrusu..
    ama yaşasaymış 100 küsur yıl sonra icad edilen televizyonu ilk alanlardan olurdu muhtemelen. :)

• Bugün yaptığım desteksiz 40-50 atıştan sonra hissettiğim yorgunluktan sonra yazdıklarınızın önemini çok iyi anlıyorum abi paylaşım için teşekkürler :) Bir dumbel alıp çalışsak fena olmayacak gibi kasları formda tutmak adına.

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• keşke bahsetmeseymişim ;)
    rakiplerim kendini geliştirecek desene..

konudan uzaklaşmak anlamında;:rolleyes:

nasıl yeni tüfeğin, alıştınmı..?
    arıza ne oldu..

• Herkesin gelişimi farklı abi konu çok yerinde olmuş :)

Arıza çok sorun çıkarmıyor aslında ama küçük sinek mide bulandırır hesabı değişim yada tamir için göndermeyi düşünüyorum geri, destekli atışlarda daha sık oluyor namlu kilidindeki yay sanırım zayıf biraz, sarsıntıyı atlatamıyor. Oda idmansız galiba :)

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• Mesleki bir katkı da ben yapayım, bizim dergileri biraz karıştırdım, desteksiz atışlarda biceps statik olarak yardımcı yani bir kez kasılıp gerginliğini muhafaza ederek atışa destek oluyor. Ama esas dinamik destekçiler omuz kuşağı dediğimiz grup özelliklede kürek kemiği çevresi kaslarla trapezius. Detayla boğmayayımnasıl güçlendiricez? Şınav ve yay çalışması öneriliyor, trapezius içinse yatay ağırlık kaldırma ve yay çekme. Umarım yararı olur...

sağlam bir envanter ;)

• Mesleki bir katkı da ben yapayım, bizim dergileri biraz karıştırdım, desteksiz atışlarda biceps statik olarak yardımcı yani bir kez kasılıp gerginliğini muhafaza ederek atışa destek oluyor. Ama esas dinamik destekçiler omuz kuşağı dediğimiz grup özelliklede kürek kemiği çevresi kaslarla trapezius. Detayla boğmayayımnasıl güçlendiricez? Şınav ve yay çalışması öneriliyor, trapezius içinse yatay ağırlık kaldırma ve yay çekme. Umarım yararı olur...

teşekkürler..
    evet omuz bölgesindeki ciddi gerilmeyi belki tüfekle hissedemiyoruz ama, o bahsettiğim ağır parçada çok net görülüyordu..
    sonra tekrarlamak gerekirse, omuzun göğüsle birleştiği ön bölgedede aynı ciddi gerilme çok net bir şekilde belli oluyordu..

Malum bu gerilmeleri ancak 5kg. gelen bir tüfek ile tespit etmek çok kolay değil, ancak yine o 5 kg. gelen bir tüfek; yine kondüsyon eksikliği ile; yarışma-yada kullanım sürecince sıkıntı yaratmaya yetiyorda artıyor galiba.. (titreme-sabitliyememe v.s.)

Belki dediğiniz egzersizler ve düşük ağırlıklı sık tekrarlar ile bu bölgeleri 5kg(tüfeğin ağırlığı olarak kabul edersek) üzerindeki yüklere dayanım geliştirecek düzeyde güçlendirebilirsek..sabitleme konusundaki fiziksel(kaslar-bağlar) anlamdaki mevcut sıkıntıların önüne geçilmiş olacaktır herhalde..

• 6 yaşından beri sporun içinde biri olarak önce şunu net belirteyim bölgesel kas gelişimi çok zordur. Vücudunuzdaki büyük kasları çalıştırarak ise bölgesel ek antremanlarla odaklanmak işinizi kolaylaştırır. Bunun hormon, protein sentezi vb alt sebepleri var.

Gördüğüm kadarıyla göğüs kaslarının omuz kasları ile birleştiği noktalara yani kiriş kaslara ağır yük biniyor desteksiz atışlarda. Bu kaslar ne kadar kuvvetliyse biseps, trisepslere o kadar az yük biner. Ayrıca karın kasları da vücudun istenen pozisyonda sabit kalmasında çok önemli. İşte kollarım çok kuvvetli ama istediğim gibi atış yapamıyorumun temel nedeni karın kasları.

Kondisyon antremanları da nefessiz atış teknikleri için gerekiyor.

Gelişim için ev içinde yapabilecekleriniz.

1- Standart şınav. (30 x 3 set)
    2- Amutta şınav (amuda kalkamıyorsanız duvara yaslanarak deneyin) (8 x 3 set)
    3- Yarım mekik (40 x 3 set)
    4- 45 dakika tempolu yürüş.

1 gün 1+2+3 yapın ertesi gün 4'ü yapın. Dinlenmeyen kaslar gelişmez. Bu nedenle bir gün kas çalıştıracaksınız diğer gün kardiyo.

Özellikle 40 yaş üstü daha gelişmiş direnç egzersizlerine ihtiyaç duyar bunun için en yakınınızdaki spor salonunu tavsiye ederim :)

Hatsan Torpedo 155 .22 cal - Kol Kaslarının Baş Düşmanı :D