ANKARA 2014 Field Target Türkiye Şampiyonası Ön Bilgilendirme

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Şimdiden ortam bu kadar gerildi yarışmada galiba hedeflere bişey olmayacak birbirimize sıkacağız.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Şimdiden ortam bu kadar gerildi yarışmada galiba hedeflere bişey olmayacak birbirimize sıkacağız.

Sadece 12 ile atacaksanız ben hedef olurum:)
    sıkacaklar bulunur heralde
    yalnız Metehan gelirse 2200 fpe ile kaçarım ona göre...

sağlam bir envanter ;)

• Tamam biraz abartı üslüpla konuşmuş olabilirim fakat bu iş akla mantığa yatmıyor Kaç tane hobicide 12fpe silah var? ben söyleyim %1
    Siz kendinizi Avrupa yada Dünya ile kıyaslamaya kalkıyorsunuz tamamda, hangi işimiz kurala kaideye uygun? Her şey tamam süper bi 12 fpe eksikti o kaldı hesabı.
    daha önce birçok yarışma yapıldı ne oldu? haksızlıkmı oldu? itiraz etseydiniz ozaman?
    Herşeyi bıraktım daha Fedarasyon bile yok Devlet eliyle kurulmuş bir sistem yok birisi çıkıp ben Fedarasyonum diyor birtakım kişilerde arasından tamam sen Fedarasyonsun diyor, böyle fedarasyonmu olur? çok komik neye dayanarak yapıldı? kime soruldu? kimden izin alındı?
    Benim çıkıp hadi ben Başbakanım gelin bakanlar kurulumu seçeyim kanun hükmünde kararname çıkaralım demem gibi birşeyden farkı yok.

Sözün kısası kimse sizin 12fpe kuralını takmıyor, takmayacakta, ha ben yapicam yarışmayı kuralı ben koyarım 12 fpe olucak derseniz ayrı isteyen gelir gelmez.
    Ama ben fedarasyonum bundan sonra tüm yarışmalar 12 fpe olucak bizden izin alınacak falan derseniz kimse kale almaz sizi.

• Tartışmayı başlatan olduğumdan biraz suçluluk hissetmiş bu gerilimden, bu kötü birşey
    ama diğer taraftan grup dinamiği iyice yükseldi bu güzel birşey,
    geçmiş mesajlara bakarsanız karagöl buluşmasındaki yazışmalarla benzer,
    yani bir eleştiri oluyor ve sataşma isim falan geçmiyor, sonra sert üsluplarla savunmalar oluyor "gelen gelir gelmeyen gelmez" veya "siz ne yaptınız da konuşuyorsunuz" gibi
    hemen arkasından yine sert tepkisel mesajlar geliyor
    tabii ki tercihtir kızmamak gerekir gelmeyen gelmesin yaklaşımına ama benim anlatmaya çalıştığım elit yaklaşım buydu işte
    bu foruma katılanlar işlerini güçlerini bırakıp yazan çizenler arasında deneyim ve yetenek farkları mutlaka olacak, ama herkesi aynı tepside pişirmek yanlış olur, bugün insanlara istemezsen git kardeşim dersek yarın yüzyüze bakmak zorunda kaldığımızda üzülürüz, dünya çok küçük sonuçta,
    görüldüğü gibi şeytanın avukatlığı gibi görülen olay aslında hobici amatör küçük azınlığın da sesi olabilir ki yadırgamamak gerekir, ben 1 yıldır üyeyim ve forumda en aktif konular satılık ilanları,
    ha bi de bu konu oldu aynı karagöl tartışmaları gibi
    o zaman şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım hepimizin diğer arkadaşlar da elini taşın altına koysun, bunun için ne yapalım diye
    Hobiden para kazanan insanlar değiliz ve amaç ta hoş vakit paylaşımları olmalı diye düşünüyorum
    hamur sertleştikçe onu yoğuran el de sertleşiyor, gerek yok...

sağlam bir envanter ;)

• :))

Federasyon nereden çıktı yahu? TÜRK HAVALI TÜFEK FIELD TARGET & BENCHREST ATICILARI diye bir topluluğumuz var ve bu topluluk uluslararası FT ve BR federasyonlarca akredite olmuş ve üye olarak kabul görmüş bir topluluktur.. Ulsulararası müsabakalara bu sene itibariyle davet alıyoruz hatta ilk fiili katılımımızda geçtiğimiz aylarda olmuştu ;) Diğer taraftan Avrupa Field Target Federasyonunda kurucu üyelerden biriyiz ve ülke temsilciliğinde genel kurul üyeliğimiz var..
    Dediğim gibi topluluğuz ve tüm Avrupa ve Dünya'nın bildiği tanıdığı bir topluluğuz, son Avrupa Şampiyonasındada bu tanınırlık perçinlendi.. Yani neyin tartışması bu anlamadım, topluluğuz, federasyon değiliz ve bu topluluğa mensup üyeler ve takımların çabalarıyla müsabakalar düzenliyoruz, ve yurtdışındada temsillere davet edildikçe gidiyoruz... Kimseye yapılan bir dayatma yok, cebimizden para harcayıp, işlerimizden izin alıp, haftasonlarımızı ayırıp bunları yaptık yapmaya devam ediyoruz, devletin imkanını filan kullanmıyoruz.. Zaten ülkemizde outdoor havalı tüfek branşları (BR, FT, silüet..vb) atıcılık federasyonunca desteklenmiyor, olimpik branşlar olmadığı için.. Dünya genelinde de bu böyledir, olimpik branş federasyonlarıyla, FT veya BR federasyonları genelde ayrıdır, istisnalarda var tabi.. Ama ortada bir federasyon yok, neyin tartışması bu...
    12 fpe kuralına gelince aynı mesajımı 3. kez kopyalıyorum, neden 12 fpe bu oyunda temel esas okuyunca açıkça anlaşılıyor;
    FT oyununda güç sınırlaması bu oyunun sağlıklı yapılması için gerekli.. Öncelikle FT oyununda hedeflerin mesafesini bilmezsiniz, hedefin mesafesini paralaks ayarından tahmin etmeye çalışırsınız, güçlü bir tüfekle mesafe tahmininizde 5-10m yanılsanız dahi, mermi eğrisi daha düz olacağından hatalı tahminlerinize rağmen kill size vurulabiliyor ve puanı alabiliyorsunuz ve yarışmanın zevki kalmıyor, doğru düzgün klik ayarı yapmadan büyük aralıklara aynı klikle atılabiliyor güçlü tüfeklerle.. Her attığını hatalı mesafe tahminine rağmen, klik ayarına pek dokunmadan dahi vurabiliyorsan bu oyunun zevki nerede olacak?
    Ama 12fpe bir silahta öyle mi? 1-2 metrelik yanlış tahminler ya da daha önceden yaptığınız balistik hesaplardaki ufak sapmalar bile ıskaya sebeptir mermi eğrisinden dolayı, kliklerle çok çok daha fazla haşır neşir olursunuz ve o yüzden oyun çok daha keyifli geçer Çok daha fazla balistik hesaplarla kafa yorarsınız, daha fazla detay öne çıkar, ve oyunun zevki artar, atıcılığınız gelişir.. Yani 12 fpe silahla, mesafesini bilmediğiniz değişen mesafeli hedeflere atmak pek çok aşamayı doğru yapmayı gerektiriyor.. Önce mesafesini paralaks ayarıyla doğru bulmak, ardından önceden yaptığınız balistik hesaplara göre bu mesafe için doğru kliği seçmek ve kusursuz bir atış yapıp kill size içine pelleti düşürmek.. FT budur ve 12 fpe silahla tadı çıkar Güçlü silahla seçicilik ve kimin iyi atıcı olduğunu kimin daha iyi hesap yaptığını anlayamazsınız.. İşte bu sebeplerden 30-35 yıl önce İngiltere'de doğan ve tüm dünyaya yayılan bu spor, bir süredir bu kurallarla yapılıyor.. Bizlerde yarışmalarda bu sebeplerden uluslar arası kuralları uygulama yolundayız.. Daha önceki yarışmalarda 30 fpe sınırı uyguladık ve pek çok sorunu zaten yaşayarak tecrübe ettik.. 2012'de 2 ulusal, 2013'te 3 ulusal, 2014'te bu 3. ulusal olacak, ayrıca yine bu sene bir tane de Avrupa Şampiyonası katılımımız oldu.. Artık doğru yolun ne olduğunu, bu oyunun nasıl oynanacağını bu bahsettiğim müsabakaların katılımcıları da biliyor ve uyguluyor..
    Diğer taraftan güçlü tüfeklerle kill size'ın dışındaki yerlerden vursanız dahi hedefler devrilebiliyor ve bu da haketmediğiniz puanları almanıza sebep oluyor..
    Yani olayın elitlikle filan ne alakası var arkadaşlar
    12 fpe kullandıkça rüzgarı bile daha iyi dinlemeye başlarsınız, pelletin hangi yönden hangi şiddette rüzgardan nekadar etkileneceğini hesaplamaya kafa yorarsın.. Bir süre 12 fpe atan insanın atıcılık yetenekleri kesinlikle artma eğilimindedir

• O zaman bir fikirde benden bak fazla yüklenmek yok ama.
    Dürbün kullanmayalım profesyonel nişangahlarla devam edelim şartlar daha eşit olsun mesela kimimizde 3x9 32 varken kimimizde 6x24 50 var ozaman optikleride kısıtlayalım ben pro nişangaha varım. Göz gez arpacık . ozaman daha iyi olur gibi geliyor . tüm hesaplar ultra düzeyde

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Arkadaşim biz bir federesyon veya cumhuriyet veya kanun&kural koyucu degiliz.biz kendi imkanlarimizla uluslararası kurallara uygun ft müsabakalari düzenlemeye çalisan bir arkadas grubuyuz sadece.çilesini cefasini cektigimiz bu iş için kimseden bir destek beklemiyoruz.(köstekde).forumdaki hobidaslardanda katilmak isteyen olursa diye davet ediyoruz.katilmak isteyene kapimiz acik istemeyende kendisi bilir,teklif var ısrar yok.madem biz %1 i olusturuyoruz kalan %99
    olarak sizlerde avrupada bahsedilen 36 fpe eye dayanikli hedefler getirip bir org.yapin elinizi tutan yok.bizede bir gorev düşerse seve seve yapariz kaygisiz olun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

steyr challenge
    cricket 6.35

• Valla optikleride kısıtlayalım bence iyi fikir madem güç haksızlık yaratıyor aynı oranda optikde haksızlık uaratıyor benim nokta kadar gördüğümü başkası full zoom detay görüyor. Bunada el atalım yarışmaya da güzel hava getirir
    Göz gez arpacık ;D

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Valla optikleride kısıtlayalım bence iyi fikir madem güç haksızlık yaratıyor aynı oranda optikde haksızlık uaratıyor benim nokta kadar gördüğümü başkası full zoom detay görüyor. Bunada el atalım yarışmaya da güzel hava getirir
    Göz gez arpacık ;D

Süper fikir.

Hatsan mod 125 th 22 cal.
    Hatsan mod 125 th camo 22 cal.
    Stoeger x20 22 cal.
    Zoraki Hp 01 Ultra 177 cal.
    Optima 3x9x40 E
    ;tacli#

• B

Başar Bey,
    çabalarınıza ve elde edilmiş başarılara kimsenin birşey dediği yok zaten, sadece takdir edilebilir bunda bir anlaşalım,
    sorun şu: burası bir hobi forumu ve topluluğu, en azından ben bu nedenle girdim, ama kısa zamanda uluslararası platformların kurallarıyla yarışmalar düzenlenirse birçok kişiyi kaçırma riski olur, eğer bu önemli değil diyorsanız moderatörler konuyu silsin bitsin gitsin,
    yok bu işi geliştirmek ve yaygınlaştırmaksa amaç bu yöntem yanlıştır bence,
    denirse ki o zaman siz de kendiniz yapın bişeyler görelim, eminim bu forumda meslekleri nedeniyle çok daha kalabalık işlere imza atmış çok insan vardır, bu da yapılır hatta size daha önce karagöl yarışmasında teklif ettiğim gibi ana haber programlarında görüntüler bile yayınlatılabilir,
    bir öneri: hadi bu yarışma kuralları kondu artık yalama olmasın ama bir sonrakinde bir kaç kategori olsun, bakalım hep beraber hangi kategorilere katılım daha fazla olacak? A grubu diyebileceğimiz kategori şampiyonları da yurtdışı müsabakalara katılır ve başarılı sonuçlar alınabilir, biz hobiciler de maddi manevi taşın altına elimizi sokmazsak o zaman diğer dostlar da bize laf soksun. Daha iyi olmaz mı?

sağlam bir envanter ;)

• Şurada hata yapıyorsunuz, bu bir FT müsabakası.. tüm havalı silahları ve ekipmanları zaten kapsamıyor..
    Field Target, HFT, Benchrest 25, Extreme Benchrest, Silüet, Plinking, Long Range, 10 m olimpik..vs bir ton branş var, her birinin gerekliliği olan ekipmanlar haliyle farklılık gösteriyor, yani bir tüfek al hepsini birden yapmak iste diye bir şey mümkün mü?
    Üstelik biz topluluğuz ve aktif bir topluluğuz, senede 3 ulusal yapıyoruz, bu genelde Ft oluyor, ama bu kimseye bir dayatma değilki, başka müsabakalar düzenlenmesine engel değilki.. Mesela birileri Long Range müsabaka düzenlese, bi şekilde uygun set düzenleyip katılabilirim ya da imkanım olmaz katılmam, ama herkez her türlü müsabaka düzenleyebilir, biz böyle bir müsabaka düzenliyoruz diye hiç bir şeyin önü kesilmiş değil :) Tek fark biz buluşma olaylarını biraz eskide bıraktık, işi biraz rekabete döktük, eğlencenin yanına skor tabelası ekledik ;) ekipmanlarımızı seçerken, yurtdışındaki dostlarımızla fikir alışverişleri yapıyoruz, onlardan birşeyler kapıyoruz, zira onlar çok daha tecrübeli..
    Sizlere naçizane tavsiyem, öncellikle havalı silahlarla yapılan branşları bir incelemeniz, gerekliliklerini, ekipmanlarını görmeniz ve size uygun olanın branşı seçmeniz ve bu yolda topluluklar kurup müsabakalar düzenlemeniz.. Biz ağırlıklı FT ve BR25 branşlarına yoğunlaştık ve bunları da kuralına uygun yapmak idealindeyiz..

• Federasyon nereden çıktı yahu?

sizin üst kurul adı altında bir başlıkla açtığınız konudan çıkmıştır herhalde.. orada aciilen seçim yapmalıyız diyordunuz ya, herhalde öyle bir algı oluşmasına sebep oldu bu konu..

Hazır konu açılmışken;
    Aklıma da şimdi geldi zaten.., acaba seçimde sadece yarışmaya katılanlarmı oy verecekler, yoksa hepimiz oy verebilecekmiyiz..nasıl olur acaba bu seçim süreci.. ?

merak ettim şimdi..

• O topluluğumuzun sağlıklı yönetimi için kurmak idealinde olduğumuz ve tüm katılımcılarımızın ortak arzusu olan bir konu.. Üst kurul konusu yani.. Tüm havalı camiasını bağlayan bir şey değil..

• Bu sözlerin üzerine diyecek birşey yok, ben yarışmacı değilim hobiciyim, rekabet te beni hiç ilgilendirmiyor, rekabet yerine paylaşım çok daha iyi olurdu bence, yani kulvarım çok farklı imiş, ortalığı karıştırdığım için özür dilerim,
    benden bu kadar,
    hadi eyvallah...

sağlam bir envanter ;)

• Ben bizim takıma bir danışayım yapabilirsek 12 fpe ve dürbünsüz bir yarışma
    Bence baya adil olur hani alt kategori gibi uygulayabiliriz. Madem ft made in english buda haso turkish

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• O topluluğumuzun sağlıklı yönetimi için kurmak idealinde olduğumuz ve tüm katılımcılarımızın ortak arzusu olan bir konu.. Üt kurul konusu yani.. Tüm havalı camiasını bağlayan bir şey değil..

anladım, teşekkürler..
    demek yanlış bir algı oluşmuş öyleyse, iyi ifade edemememişsiniz belki de, genel kapsamlı bişey gibi algılanmıştı o zamanda..

• Neyse siz bu konu üzerinde burada yaza durun malum yarısmaya az vakit kaldı,daha önemli işlerimiz var.

steyr challenge
    cricket 6.35

• Şurada hata yapıyorsunuz, bu bir FT müsabakası.. tüm havalı silahları ve ekipmanları zaten kapsamıyor..

Neredeyse daha dün diyebiliriz, Karagölde kuralları belirlerken o zaman da böyle düşünmüyormuydunuz?..

Bence o zamanda böyle düşünüyordunuz, ama imkanlar dahilinde uygun kategoriler oluşturmak daha güzel ve mantıklı olacaktı, ve oldu da bence, katılımcı sayısı, bunun basına yansıması v.s.
    ve bu sebeple biçok insan havalı silahlarla tanıştı- ft ile tanıştı..

bu anlamda emeği geçen herkese teşekkürler..

Şimdi neden halen genel anlamda imkanlar-şartlar oluşmamışken bu katılımın, hevesin, talebin önünü kesecek (katılımcı sayısı önemli değil yazılmıştı ilk başlarda ona istinaden..) bir kural tercih ediliyor..

Bence zamanı değil, kimse hazır değil doğru düzgün..

Ankaradaki yarışmada, neden coşkulu ve kalabalık geçmesin, yine basın-medya kullanılarak bu hobiye teşvik devam ettirilmesin... Bu hobinin resmi olarak kabul edilmesine bir fayda olarak kullanılmasın..

Ben başından beri dedim; doğru bir karar ama zamanlaması yanlış..

Ama yapacak bişey yok, bu yarışma sizin siz nasıl isterseniz öyle olacak, ve dediğiniz gibi isteyen gelir, isteyen gelmez..

Yoksa, Ankara'dan arkadaşlarımız çıkmış kendilerine ve diğer arkadaşlara yarışma imkanı hazırlamışlar, herhangi birimizin bu durumdan ne rahatsızlığı olabilir ki.. oradaki yarışmayla ne derdi olabilir ki insanın..
    Mesele bu düzenlenmesi planlanan yarışmanın bahanesi ile gidilen sürecin zamanlamasıyla alakalıydı bana göre...

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen valibey ().

• Gördüğüm kadarıyla bir nokta atlanıyor: Sert bir geçiş olması zaten istenmiyordu. Hatta bizzat benim bu konuda FTBRTURK forumda 30fpe ve 12fpe olarak iki kategori oluşuturulmasını destekleyen bir yazım mevcut. Ne var ki iki kategorili bu geçiş sistemi İzmir'de denendi ve pratik olarak faydadan çok zarar ve külfet getirdiği görüldü. Öte yandan Karagöl'de 12fpe kategorisinde olan katılım oranı aslında bir geçiş sürecinin o kadar da elzem olmadığını gösterdi. Bu nedenlerle bundan sonra bu sporun oturmuş ve genel kabul görmüş kurallarıyla, yeni yeni icatlar çıkarmadan uygulanması gerektiği konusunda bir fikir birliği oluştu.

Bir tavsiye olarak; ikinci el bir gamo, bir stoeger falan edinin, mevcut dürbünlerinizi takıp katılın. Zor ve maliyetli bir şey değil. Kaldı ki maliyetli olmasında da hiç bir sakınca yok. Örnek olarak benim de oyuncusu olduğum profesyonel paintball için bir sporcunun ortalama ekipman masrafı 4000tl. Buna her turnuvada adam başı harcanan yaklaşık 1000tl ve haftada bir her antrenmanda harcanan ortalama 100TL de dahil değil. Kısaca müsabaka sporları ucuz uğraşlar değildir. Bir Fat Tipo alıp LeMans 24 yarışlarına ya da bir Formula 1 aracı alıp Clio Cup'a katılamazsınız. Bir müsabakaya katılmak, mücadele etmek ve daha önemlisi kazanmak istiyorsanız bir takım fedakarlıklarda bulunmak ve o disiplinin getirdiği genel geçer kural ve kısıtlamalara uymak zorundasınız.

Yine de, yarışmaya katılmak isteyip ekipman sıkıntısı nedeniyle katılamayacak olmaktan yakınan arkadaşlar için kaç kişi silahlarını ortak kullanmayı teklif etti, kaç kişi maliyet azaltıcı tavsiyelerde bulundu. İnsanlar sırf başka insanlar mücadele zevkinden mahrum kalmasın diye binlerce liralık ekipmanlarını hiç tanımadıkları kişilere teslim etmeyi göze alıyorken böyle kendi kendine demlenip demlenip atarlı yazılar yazmanın maksadı ancak bağcıyı dövmek olabilir, üzüm yemek değil.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Ben bizim takıma bir danışayım yapabilirsek 12 fpe ve dürbünsüz bir yarışma
    Bence baya adil olur hani alt kategori gibi uygulayabiliriz. Madem ft made in english buda haso turkish

emir abi gez göz arpacık ile herhangi bir ft yarısmasında hedeflerin %40 da basarılı atış yaparsan adın yurt dısına kadar gider ft yarısmasında kıll zoneları görmek zordur o yüzden yüksek büyütmeli dürbünleri tercih ediyoruz

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2