Peletlerde aerodinamik yapı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Vakti zamanında forumdaki heyecan verici çalışmalardan biri olan şavk peletlerin üretim sürecini beklerken, değişik fikirler ve her zaman edinemiyeceğimiz ve hatta sormayı bile akıl edemiyeceğimiz bilgiler paylaşılmıştı..

Zaman zaman o konuyu açıp, şimdi ne haldedir diye düşünmüyorda değilim, ciddi bir emek harcanmıştı oysa..

Neyse; o konuda paylaşılan bu bilgiye ise zaman zaman halen açıp bakıyorum, kardeşime teşekkür ediyorum ayrıca ;)..
    O gün en iyi aerodinamik yapının bu olduğunu öğrenmiştim..

Bu süre zarfında aklıma değişik fikirler gelmedi değil, ama pelet üretimi en zor olan süreçlerden biri,..
    Bu yüzden baştan üretmektense,.. bu dinamiği; hazır ve başarılı bir peletin üzerine taşıyabilirmiyiz diye pek çok hayalde kurdum, henüz kimseye bahsetmediğim :)

Uzun lafın kısası; Jsb Diabola 15,89gr. başarılı peletlerden biri,

Bu peleti ne yaparızda bu öngörülen en dengeli aerodinamik yapıya ulaştırırız..
    Cevap : Hiç birşey :)

diyor insan, ama denemeden de edemiyor..

Evde 4,5mm çapında çelik bilyalardan vardı, hoş hassas terazimizi göndermiştik, bu bilyaların ağırlığı hakkında fikrim yok, oluşan yeni yapının ağırlık merkezi konusunda endişelerim var açıkçası :)

Zaten bahsi geçen aerodinamik yapıya da tam benzemedi ama, uzun mesafe de bir denesek mi ne etsek diye düşündüm bi an, sizlerle de paylaşayım istedim..

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen valibey ().

• Değişik bir şey olmuş ferhat abi ama ağırlık noktası arka taraf olmuş sanki. Buda demek oluyorki pellet hedefe kıçıyla vuracak :)
    Tabi bi düşünce :)

ZORAKİ ultra hp-01 (5.5 mm)
    HATSAN- at44 wx-10 long LW + UTG Leapers 6-24X50+ EVRENSEL bipod + medaratör + 6lt 300bar scuba
    HATSAN-mod 125 sniper + optima 3-9x44E + sports match dm60 dampa
    HATSAN-mod70 + optima 3-9x32
    HUSAN - Yarıotomatik Şarjörlü av Tüfeği ( 12 cal )
    SAFİR T14 Yarıotomatik Şarjörlü Av Tüfeği ( 36 cal ) + 1x30 Reddot

• :)

birde 4,5 mm gamo match ile bir kaç tane denemiştim, jsb'ye uygulanmış halinde ağırlık noktası nevinden sıkıntı ne olur bilmiyorum ama, bilya uygulanmış match peletlerden hiçbiri dengesini kaybetmedi ve çok düzgün bir şekilde tahtaya saplandı..

çalışmalara devam ;)

ama 4,5 gamomatch daha hafif olduğu halde dengeyi kaybetmedi ise, jsb 15,89 hayli hayli kaldırır bu çalışmayı diye düşünmeye başladım..

• Hadi bakalım abi resimleride at ama :)
    benim aklımda da pelletin ucuna mantar yapıştırmak var. Denk gelirse alıp denemeyi düşünüyorum:) Bennimki tahribattan çok şatafatlı olsun :)

HATSAN- at44 wx-10 long LW + UTG Leapers 6-24X50+ EVRENSEL bipod + medaratör + 6lt 300bar scuba

• şu an ihtiyarın gücünden dolayı resimleyebilecek tek delil bu olduğundan bununla yetiniyoruz arkadaşlar :)) Diğer geri kalan pelet ve bilyalar moleküler bölünme yaşamış herhalde :)

5,5 jsb'leri deneyecek kendime ait bir tüfeğim olmadığından ve deneme atışları yapılamadığından hayal kurmaya devam ;)

• Abi bilya pelleti mundar etmiş :)

• Tüfek az daha güçlü olsa bilya peleti delip önden çıkacakmış nerdeyse :)

• Manuel onaya takıldım ama tekrar yazayım.

Slikondan su damlasının arka kısmı pellete yapiştırılsa nasil olur acaba.oyun hamuru kalıplarında damla tarzı şekiller olabiliyor.

Güzel çalışma pellete regülator çalışması olmuş.

Zoraki ultra hp 01-2 0.177 cal.
    Umarex Nighthawk 4.5 Tactical

Diana mod 52 Superior 0,22 cal.
    Crosman pumpmaster 760 4.5 (Pellet&BB)

Vursan 7+1 y.otomatik(1996)

• Ferhat abi süper çalışma olmuş :) Ama aman dikkat çelik bilyalar ihtiyarın yivini bozmasın :)

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• manuel onay sıkıntısı başladı gene
    0.2 gram bilye 0.49 gramda pellet toplam ağırlık 0.7 gram civarında oluyor % 40 hızı düşürebilir
    ancak tam bir av saçmadı olmuş çarptığı yerde pelet bilya sayesinde deforme olup çatlayarak genişlemiş bu av için çok öldürücü bir durum.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Aman Ferhat hocam çelik bilyelere dikkat edin, kısa mesafede sert bir zemine gelirse geri sekme yapabilir.

• Aman Ferhat hocam çelik bilyelere dikkat edin, kısa mesafede sert bir zemine gelirse geri sekme yapabilir.

haklısın hocam, güvenlik şart :saint:

• 0.2 gram bilye 0.49 gramda pellet toplam ağırlık 0.7 gram civarında oluyor % 40 hızı düşürebilir
    ancak tam bir av saçmadı olmuş çarptığı yerde pelet bilya sayesinde deforme olup çatlayarak genişlemiş bu av için çok öldürücü bir durum.

tam hesapladığım gibi, dermişim :))

can sıkıntısına bir şeydi ama kısa mesafedeki denemede pelet aynı isabetlilikte hedefe vardı, daha uzak mesafelerde deneyip, yüksek penetrasyon ihtiyacı halinde kullanılabilir sanki ;)

• Abilerim çelik bilye yerine 0 numara av fişeği kesip saçmaları pellete oturtup kullansak nasıl olur, hem yiv-set lere zarar vermez düşüncesindeyim

Kral N-11 Gas Piston

• 5,5 pelete 4,5 bilyayı yapıştırsan, yukarıdaki gibi, muhtemelen namluya hiç değmeden çıkar gider..

ama yinede ben bilmem :)

• iyi yapıştırılırsa ayrılmıyor sanki peletten, atış sonrasındaki pelete baktığımda görünen öyle, yani namluya hiç temas etmedi muhtemelen..

• Ben o hususu atlamışım hakkaten :) 4.5 bilye - 5.5 pellet. Bence fikir olarak gamo rocketden de daha mantıklı ve tahribata daha yatkın duruyor.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Ben o hususu atlamışım hakkaten 4.5 bilye - 5.5 pellet. Bence fikir olarak gamo rocketden de daha mantıklı ve tahribata daha yatkın duruyor.

hesaplayıpta yaptık zaten dimi.. 8o

o değilde, zaten 4,5 pelete, 4,5 bilya biraz zor oturuyordu.. Yapıştırıcı falan, arkadan gelen hava derken durumu idare etti,
    ama 5,5 peletlerde deneyince, tam birbirine göre yapıldığını farkettim :)) fena uyum sağladılar ..