Wax fişek yapımı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Biz arkadaşla uzun zamandır wax fişek yapıyoruz oldukça eğlenceli.Videoda anlatılıyor.

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.
    yapımı

Harici İçerik youtu.be
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.
    220 yarda atışı.

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

• Atışlardan sonra namluya sıvanma oluyor mu?

• Böyle işlere pek girişmeyiniz tavsiyem.

Aşağıdaki videoda kaşıkla gelişigüzel dolduruyor. Maalesef bu iş öyle olmuyor. Fişek içerisindeki saçma gramajına göre barut istikak ı vardır. Siz fişeğin içinden çıkarttığınızdan daha az saçma koyarsanız altta kalan barut o saçma gramajı için hafif gelecektir. Peki o zaman ne olacak diye sorarsanız durum hiç iç açıcı olmayacak. Yüksek bar basıncında bir patlama meydana gelebilir ve bu basıncı kaldıramayan namlunuz patlayabilir.. Geçen gün bir kaç fotoğraf yayınlandı araştırırsanız bulabilirsiniz tüfek elinde patladığında sonuçlarının neler olduğuna dair. Benim midem kaldırmadığı için yayınlamıyorum.

Kısacası oyunu kuralına göre oynayın derim. Bu benim nacizane tavsiyem. Ateşli patlayıcılar hususunda böyle şeyler tehlikeli. Ama ben ısrarla denerim dersenizde söyleyecek birşey yok.

Saygılar :)

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Aslında farkı bir işlem olmuş . Tehlikeli ama çatır çatır sıkıyorlar . Binde bir bile olsa tehlike göze alamazdım sanırım.
    Tek kurşuna devam :)

ZORAKİ ultra hp-01 (5.5 mm)
    HATSAN- at44 wx-10 long LW + UTG Leapers 6-24X50+ EVRENSEL bipod + medaratör + 6lt 300bar scuba
    HATSAN-mod 125 sniper + optima 3-9x44E + sports match dm60 dampa
    HATSAN-mod70 + optima 3-9x32
    HUSAN - Yarıotomatik Şarjörlü av Tüfeği ( 12 cal )
    SAFİR T14 Yarıotomatik Şarjörlü Av Tüfeği ( 36 cal ) + 1x30 Reddot

• Harici İçerik youtu.be

Aman dikkat, burada arkadaşlar uyarınca bir kaç araştırma yaptım. Tüfektir, namludur önemli değil Allah korusun size bir şey olabilir.

• Ayrıca Tek kurşun atan arkadaşlar bu uyarıyı şöyle tekrar yineleyim.

Yerli yapım ucuza satılan (marka vermiyorum) tüfeklerle de pek fazla tek kurşun atmanızı önermem. Tüfeğiniz sabit şoklumu?

Mesela bir örnek...

Harici İçerik www.youtube.com

Bu da tek kurşun atan arkadaşlar !

Tek kurşun ciddi anlamda saçma gibi bir olay değil. Slug namlu olmadan ve sağlam bir tüfek olmadan kötü sonuçlar doğurabiliyor.. Henüz 1 hafta oldu yerli bir tüfekle tek kurşun atarken patlayan namlu şahısın neredeyse eli bileğinden kopmak üzereydi. Aman dikkat, aman dikkat, aman dikkat. Bu işin şakası yok..

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• İşte bu yüzden slug namlu olmasını istiyordum hep. Slug namlu ile hem tek kurşun hem saçma atmak mümkün ama normal namlu ile tek kurşun atmak işte bukadar güvenli ancak....

HATSAN- at44 wx-10 long LW + UTG Leapers 6-24X50+ EVRENSEL bipod + medaratör + 6lt 300bar scuba

• peki senin elinde yeterli et kalınlığına sahip slug bir namlun varmı???? en az 1500 bar basınca dayanabilen? 5 şok genişliğinde?

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Sayın Fender 1500 bara dayanan 3 marka örneği verebilirmisiniz? Susuyum diyorum ama olmuyor. CIP diye birşey duydunuzmu bilmiyorum. Avrupa da Silahları test edip onaylayan Kurul ;
    CIP' nin anlamı;Commission Internationale Permanente pour l'épreuve des armes à feu portatives,

CIP ın testlerinde tüfekler 1320 bar ile test edilir. sadece FABARM firması 1630 bar ile test ettirir tüfeklerini

Alıntı

Tested to 1630 BAR FABARM is the only manufacturer to have agreed a test protocol of 1630 BAR with the National C.I.P Proof House of Gardone Val Trompia. Every FABARM firearm covered by this exclusive test (the legal C.I.P. test allows for a pressure of only 1320 BAR) is delivered with a test certificate to 1630 BAR. Our clients? safety is our absolute priority

Zaten max fişek basıncı 1050 bar dır.

Buarada yaklaşık 4 yıldır wax slug yapıyorum yerli yabancı muhtelif gramazlardaki fişeklerden yapıp yine muhtelif yerli yabancı tüfeklerle attım hiçbir sıkıntı yaşamadım. o patlamış namlu görünen videoyu iyi dinlerseniz farkedeceksiniz ki magnum fişekten wax slug yapmayın diyor. maksimum 30 32 grama kadar olan fişeklerden wax slug yapılabilir.

Harici İçerik www.youtube.com
    buyrun fabrikasyon yapılmış bir wax slug.

• Atışlardan sonra namluya sıvanma oluyor mu?

Aksine namlumuz tertemiz kaliyor.
    Cok seviyorum wax kullanmayi.Allah ne verdiyse parcaliyor :)

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Beretta F92 .177 Full auto

Gamo Pr776 .177 Revolver

Süperhawk Revolver Airsoft 6 mm

;director; YOUTUBE Kanalım: http://www.youtube.com/c/ShootingAndSports

Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır,aptallığın sınırı yoktur... A.Einstein

• Waxı bol buldumu her yere süreriz bursa takımı olarak:)

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

• Acilen demem lazım :D ozamn :)

• Acilen demem lazım :D ozamn :)

Dene Onur abi dene :)
    O kadar memnunum ki

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Gamo Pr776 .177 Revolver

• Dene Onur abi dene :)
    O kadar memnunum ki

Karıştırdın metehan :) hüseyin

• Pardon Huseyin abi :)

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Gamo Pr776 .177 Revolver

• Bu waxları şevrotinden yapsak daha etkili olur mu?

[marketplace]1241[/marketplace]

• Bahsettiğin konunun benim anlatmak istediğimle hiçbir alakası yok.. Bahsettiğin 1050 Bar. NORMAL ŞARTLARDA olan fişeklerdeki maximum basınç değeridir. 1050 Bar basınca sahip birçok fişek var. Hatta remingtonun 1200 bar basınçlı tek kurşun fişeğide var. Belki sen bilmezsin onu..

Bunlar NORMAL ŞARTLARDAKİ basınç değerleri. Bilmem anlatabildimmi? Mühimmatın anatomisi ile oynadığında oluşabilecek bir namlu tıkanıklığında o değerlerin kaç bar'a ulaşabileceği ile ilgilide biraz araştırma yap istersen.

Fazla sözüm yok onun için firmaların basınç testlerini filan koyma gereği duymuyorum senin gibi :) Orada arkadaşa söylemek istediğim şey, kendini riske atma ! İmzasına bak Husan marka bir tüfek var örneğin. Bu tarz tüfeklerle bırak Wax ı tek kurşunu, 32 gramdan fazla atılmamalı bile. Onlara bırak 1200-1300 testi hiç test yapılmadığını bile görüyoruz, konyada...

Bir gün motor almak istediğimde bir motorcu üstada dedimki Abi ben motor alacağım düşer miyim? O da dediki, motordan düşmeyen motorcu yoktur. Henüz düşmemişi vardır.

Sen 4 yıldır sorun yaşamadığın başkalarının da yaşamayacağı garantisini vermiyor. Senin verdiğin cevaba Helal vs diyenler var, şimdi gaza geldiler sanıyorlarki hiçbir şey olmuyormuş..

Yarın bir gün başlarına bir iş gelirse ki umarım gelmez. Kulaklarını çınlatırlar. Ben insanlık görevi olarak uyarıda bulundum. Bilinçsizce kimse mühimmat anatomisi ile oynamasın diye.. Var olan standartlar yılların tecrübeleri ar-ge ler ile üretiliyor.

Yarın o bahsettiğin o yeterli ekipmana sahip olmayan birileri senin yazını okuyup Hiçbirşey olmuyor diye, bir hata ile bir uzuvunu yitirirse, vicdanen kulaklarını çınlatırım. Bu güne kadar olmamış olması bundan sonrasının olmayacağı gerçeğini getirmez. HEPSİNDE BİR RİSK VAR.

Sana Wax'lı fişekler ile mutluluklar :) (geçenlerde birini gördüm fişeğin içini boşaltıp cam çivisi doldurup atıyordu, bi dene istersen pek birşey olmamış bu zamana kadar )

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Ayrıca bu namlulara 1300-1500 vs her neyse basınç testi yapılıyor ve maximum fişek 1050 bar iken namlular patlıyorsa burdaki tezat niye o zaman...

Normal şartlarda 1050 bar mühimmat basıncı var ve namlular bunu kaldıracak nitelikte.. E soruyorum o zaman yüzlerce parçalanan tüfek var insanlar yaralanıyor kimileri ölüyor Neden acaba????

Cevabı basit işte... Kimi Wax yapıyor bişey olmadı diyor, kimisi Pirinç yapıyor bişey olmuyor diyor, kimi çivi atıyor ben attım bişey olmadı diyor, kimi bilmem barut istikakını artırıyor.. Ondan sonra sonuçlar ortada.

Tabi bu benim normal insani uyarım, herkes istediğini yapabilir istediği şekilde kullanabilir. Kendi tercihi.

Fantziye lüzum yok.. Hobi adı üzerinde, hobilerinizi dönüşü olmayan zorluklara sokmayınız. Eğlenceden çıkar, ızdıraba dönüşür.

Saygılar.

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Yazmayacaktım ancak bu camiada bizler 200 barlık tüpe 240 bar basınca yeri göğü inletiriz ama ateşli silahlarda bu tarz işleri enteresan bir şekilde normal sayıyoruz . ben yanlış dolu yüzünfen el kundağının oradan yarılıp atıcısının parmaklarını koparan , Fişek yatağını parçalayıp atıcısının yüzünü parçalayıp kör olmasına neden olan bredalar, winchesterlar, franchi ler tauruslar gördük ve biliyoruz . öyle kitaplardaki gibi değil bu işler isterse 2000 barla test etsinler ben olsam denemem

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Take your own risk genelde böyle uyarılar var. Isteyen yapar isteyen yapmaz. Herkes yapmalı gibi bir söylem varda ben mi görmüyorum. Ben kendime ve tüfeklerime güvendiğim için bir sorun görmüyorum. Namluya sıkı sıkı oturan bir tek kurşundan daha az tehlike arz ediyor çünki tapanın içinde kalıyor çekirdek yani namluya temas etmiyor. Ee sıkıntı ney. Cidden denemediğiz birşey hakkında böyle iddalarda bulunuyorsunuz. Sayın zetax 6 yıl av bayisinde çalıştım bahsettiğiniz türde 1 tufek5 bile gelmedi... ve çalıştığım bayi Bursada tamirat yapan tek yer yani bütün sorunlu silahlar elimizden geçerdi bursadaki. Genelde mobil şoku iyi sıkmadığı için ucundan patlamış namlular geliyordu. Dünya 1320 bar testi referans kabul etmiş burada 1 - 2 kişi 2000 bar olsa dese neolacak... konu hepten polemiğe döndü. Fikir ile bilgi ayrı şeyler. Bilgi evrenseldir. Fikirleriniz ise bilge değildir. Ben gerekli kaynakları örnek gösterdim alıntıladım. Birebir olan bir wax Slug tecrübeniz varsa buyrun paylaşın. Varsayımlar sadece konuyu kirletir. HERKES KENDİ CANINDAN KENDİ GÜVENLİĞİNDEN KENDİSİ SORUMLUDUR. DENEMEK İSTEYEN HERKES BUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALI.[Resim Engellendi: http://3.bp.blogspot.com/-P_s_95M8LWU/UMEkv6pZ_yI/AAAAAAAAAtA/avRD6tXHoos/s1600/DSC00848.JPG]