BSA 4-14x44 TMD & Vector Optics 4.5-14x44 Capricorn & Vector optics 6-25x56 Counterpunch KIYASLAMA.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba Arkadaşlar.

Dürbünlerin üçünün otak özelliği First Focal Plane olmasıdır.
    Bilmeyen arkadaşlar için kısaca özelliği nedir ondan bahsedeyim.
    Bu dürbünlerde büyütme oranı değiştikçe dürbün reticle da doğru orantılı olarak büyür ve küçülür.
    Normal( second focal plane ) dürbünlerde mesale 6-24x50 de marka önemli değil tüfeği 20 metrede sıfırladık.
    Büyütme 10 x de iken 1. dot 57 mt'ye vuruyor 2.dot 73 mt Vuruyor.
    Büyütme 16 x de iken 1. dot 50 mt'ye vuruyor 2.dot 61 mt Vuruyor.
    Büyütme 24 x de iken 1. dot 46 mt'ye vuruyor 2.dot 54 mt Vuruyor.
    Yani büyütme oranları değiştikçe dot başına düşen vuruş noktaları değişir.
    Başka bir değişle aslında büyütme değişince sıfırlamanız bile değişmektedir. First Focal plane
    dürbünlerde ise böyle bir durum söz konusu değildir 0 noktanız ve dotlara denk gelen metrajlar
    asla büyütme ile değişmez. Bir nevi pcp tüfekte regülator neyse burada da FFP özellik budur.
    FFP özellik dürbünün regülatorü diyebiliriz.

Benim elimden geçenleri kıyaslayalım basitçe.
    Vector opticsler orjinal BSA ise Muhtemelen replikadır( ama ilk defa bir dürbünün içinden garanti belgesi
    ve üretim etiketi çıktı ve üzerinde arıza durumunda USA'da bulunan bir adrese postalayın diyordu )
    * Fiyatlar;
    Vector optics Capricorn 4.5x14-44 FFP 292-340 dolar
    Vector optics Counterpunch 6-24x56 FFP 365-450 dolar
    BSA TMD FFP 4-14x44 184-244 dolar( Bu dürbünün bir kısmı marcool optics tarafından fason olarak üretiliyor
    ve fiyatları daha yüksek. İşin garip tarafı aynı dürbünü Marcool optics markasıyla sattığındaki rakamlar
    260-300 dolarda.

* Netlik olarak benim gördüğüm kadarı ile Vector optics markası genel olarak çok çok iyi durumda zaten,
    BSA TMD Aşağıda kalır dersem haksızlık etmiş olurum. BU noktada gerçekten karar veremedim hangisi net diye.

* Agırlık olarak BSA TMD 720 Gram, Vector Capricorn 800 gram, Vector counterpunch ise 917 gramdır.
    BSA hafif olması nedeniyle kişiye göre bu noktada daha fazla beğeni kazanabilir.

* Click,turretler ve paralax. Her üc dürbünde 1/10 mil ölçüsündedir.Yani her bir click 100 mt de 1 cm
    tekabül eder. Her üçünde de turret 10 tur döndüğünde 1 çizgi yol almakta ve Görselliği müthiştir.
    Vector ürünlerin turretleri çok daha sağlam görünüyor.Bsa 10m-500m ve sonsuza odaklanmaktadır,
    Vector Capricorn 10m-1000m ve sonsuz, Vector Counterpunch 10m-200m ve sonsuza odaklanmaktadır.

* Reticlelar nasıl?
    FFP olayını her iki forumda inceledim reticların kalın olmasından bahsedilmiş büyütme artınca kalınlasıyormuş
    yazılmış. Bu üç dürbünde de kesinlikle böyle bir olay yok aksine reticle lar müthiş ince.
    Reticler Üçüde birbirine yakın nerdeyse aynı. Benim sürekli kullandığım en çok beğendiğim reticle tipidir
    bunlar.Reticle modelleri üçündede aynı fakat Counterpunch'ta ekstra olarak merkezde ışık var ve oldukça kullanılışlı.

* Gövde ve sağlamlık bu noktada Vector kasa olarak çok iyi durumda. Bsa bu iki dürbünden biraz zayıf durumda.
    Bu noktada hiç hayatında dürbün görmemiş bir çocuğa seç birini deseler eminim vector'lerden birini seçer.

* Kutu aksesuarları,
    Capricorn: Silme bezi, 3' sun shade, Flip up cap ve çok kaliteli ayaklar
    BSA TMD: Silme bezi, 3' sun shade ve rezalet kötü o dürbüne ve 200 dolara hiç yakışmayan ayaklar.
    Counterpunch: Silme bezi, 3' sun shade, Lastikli koruma kapağı ve çok kaliteli ayaklar.

* Talep ve pazar. Bu konuda Capricorn dürbün benim gördüğüm kadarıyla çok daha fazla tercih edilmektedir.

Ben kısa ve öz olarak şöyle söyleyeyim .Her üç dürbünde gercekten çok güzel dürbünler herkes kendi bütçesine
    göre uygun olanı aldığında kesinlikle yanlış karar vermiş olmaz. Ben burda her üçünüde inceledikten sonra
    Counterpunchın bana daha uygun olduğuna karar verdim.

NoT:Şu bilgiyide Vereyim benden bu dürbünlerden alan arkadaşlar oldu herkes çok memnun fakat ortak olarak
    hepsinin söylediği tek handikap BSA TMD ve Vector Capricorn serilerinin büyütmesinin az geldiğidir.

Kesinlikle Marka model, mağaza ve kişi yönlendirmesi yapmıyorum isteyen istediği yerden gönül rahatlığı ile alabilir.
    Dürbün hakkında atlamış olduğum, eksik bildiğim noktalarda tecrübeli arkadaşlar bildiklerini eklerlerse sevinirim.
    Bu üç dürbün hakkında bilgi, teknik destek almak isteyen arkadaşlar konunun altına soruları çekinmeden sorabilirler.
    Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
    Bundan sonraki yazımda nasipse güneşli havalar bizleri bekliyor ''Bal peteği'' Güneşliği deneyip paylaşmayı düşünüyorum.

Sevgiler saygılar................

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık Murat bey..Vector Optics kalite,netlik ve barındırdığı fonksiyonlar ile optik sektöründe profesyonel segmentte yerini sağlamlaştırdı..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

• Çok Teşekkür ederim.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Murat abi eline sağlık,bunlar birçok kişinin karar vermesinde yardımcı olacak bilgiler.

• Rica ederim..

Kaliteli optikleri takip ettiğinizi ve bunların her birini satın alıp test ettiğinizi biliyorum yaptığınız çok hoş bir davranış nitekim bu ürünleri alacak kişiler için rehber niteliğinde optik incelemeleriniz mevcut..

Kandar,Weaver,Lebo,Visionking ve Vector Optics Çin menşeili kaliteli ve profesyonel optik üreticileri..Özellikle Kandar ve Lebo'yu tavsiye ederim..Kandar markası belirli ülkelerin silahlı kuvvetlerine optik üretiyor Çek Cumhuriyeti ve Polonya aklımda kalanlar..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

• mustafa beğenmeye sevindim teşekkür ederim.
    Kaan dürbün kaliteleri hakkinda soylediklerine katilmakla beraber aklımda lebo markasinin yine marcool optics tarafindan fason olarak uretildigidir.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Hani Allahtan başka bişey istesem olacakmış galiba :) aklımda olan ffp özellikli 3 dürbünün yorumlarını arıyodum sizinkine denk geldim :) benim de aklımda Counterpunch modeli var.Bu inceleme gerçekten süper oldu benim için.Teşekkür ederim elinize sağlık :)

HATSAN BT65 RB LW 5.5 Regülatör by Mustafa EKİZ ;grin;

• Taylan Bey beğendiğinize sevindim vd teşekkür ederim.
    İnşallah ufakta olsa size faydası olmuştur.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Öncelikle tesekkurler bilgi cok faydalı oldu size bir sorum olacak ; sayın karamurat acaba sf dürbünlerde sabit zoom da yapılan 25 mt sıfırlaması zoom sabit kalmak sartıyla 50 ve 100 mt de yapılan atışlarda paralaks ayarı değişsede yukarıda bahsettiğiniz farklı mildotlardan vurma durumu olusur mu yoksa pellettin mesafeden dolayı yapacağı düşmeye göre mildot değiştirmek yeterlimi?

• Rica ederim, normal şartlarda aynı zoomda atış yapıp doğru paralaks mesafesini yakalıdığınızda teknik olarak sadece peletin düştüğü kadar mildot ayarlamanız gerekir.
    Bu tür pellet ağırlığı, pelet cinsi, mesafe, hava sıcaklığı , zoom, rüzgar vs değişenlerin hesaplanması içinde strelok + programını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Rica ederim, normal şartlarda aynı zoomda atış yapıp doğru paralaks mesafesini yakalıdığınızda teknik olarak sadece peletin düştüğü kadar mildot ayarlamanız gerekir.
    Bu tür pellet ağırlığı, pelet cinsi, mesafe, hava sıcaklığı , zoom, rüzgar vs değişenlerin hesaplanması içinde strelok + programını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sterlok+ chairgun tarzı bi program mıdır? cahilliğimi mazur görün . mobil uygulamaları var mıdır acaba?

• Estağfurulah ne demek, chair gun tarzı bir program fakat çok daha farklı reticle tipine ve first focal plane ve second focal plane merceklere de uygun balistik programı. Chairgun sadece hawke dürbünlere has bir program. Strelok balistik programının 3 versiyonu var. Ben en çok strelok+

Programını beğenerek kullandım. Google playstore da mobil uygulaması mevcut.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Estağfurulah ne demek, chair gun tarzı bir program fakat çok daha farklı reticle tipine ve first focal plane ve second focal plane merceklere de uygun balistik programı. Chairgun sadece hawke dürbünlere has bir program. Strelok balistik programının 3 versiyonu var. Ben en çok strelok+

Programını beğenerek kullandım. Google playstore da mobil uygulaması mevcut.

çok teşekkürler ilk fırsatta inceleyeceğim.

• Yok hiç inceleme fırsatım olmadı.

Bir italyan arkadaşım kullanıyordı konus pro ve milet marka dürbünleri beğenerek kullandığını söyledi. Konus proyu bana vermek istedi fakat vereceği dürbün mildot değildi bende istemedim.

Fiyat olarak yüksek bir marka büyük ihtimalle iyidir. Siz reticle yapısı, zoom ,netlik, fiyat vs olarak inceleyip değerlendirebilirsiniz.

Siz hangi tüfekle ne amaçla ne sıklıkta kullanacaksınız?

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Hocam ilginiz için teşekkürler şuanda elimde yeni aldığım Vector optics Counterpunch 6-25x56 dürbünüm mevcut Kral proda kullanmayı planlıyorum.

• FFP dürbünleri araştırırken Konus Pro F30 dikkatimi çekti Vector Counterpunch serisinin fiyat olarak yaklaşık 2 katı. Bu fiyatı vermeye değermi diye tecrübenize danışmak istedim. Ülkemizde pek tercih edilmeyen bir marka galiba.

• Konus Pro marka dürbünlerde optiklerin kalitesi fiyatına göre güzel. Clik mekanizması Hawke kullandıktan sonra çok hoşa gitmiyor ama problemli değil. FFP dürbünler ucuz markalarda ayarları bozulabiliyor. Bunu da akılda tutmak lazım.

Hawke 8.5-25x42 Dürbün
    Diana Mod 52

Airarms TX200HC

• Hawke candır ama vectörün çok da iyi dürbünleri var yurt dışında.Birisini bulursanız mutlaka şansınızı bir zorlayın derim.