Mod 125 pellet

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Her bir kurma dikkat istiyor, elden kaçırırsanız yararlanabilirsiniz yada 125 iniz zarar görebilir. Zaman icinde yeterince sabırlı olursanız en rahat kurma tekniğini kendinize göre geliştiriyorsunuz. Dampa, Dürbün uygun pellet(jsb straton Jumbo cok isabetliydi benim 125 te) güzel sabitliyip nefes kontroluyle tetik ezerek attıktan sonra ben mod125 in grupman yapabildiğini gördüm. Ispatım yok ama mod 125 te tekrar söylüyorum; nefes kontrolu ve ezerek tetik düşürmek isabet icin cok önemli.

• Ve tecrübe tabii ki. Bir yerde okumuştum, bir boksörün yumruk atmayı öğrenmesi ortalama 4 yıl sürüyormuş. :) Atıcılıkta da zaman ve sabır gerekiyor.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Enginsu ().

• ben bir konu olarak açmıştım 35m den mod125 1tl lik grupman diye
    Benim mod125 le yaptığım bir grupmandı

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Hocam peki sizi bulmuşken sorayım. daha dürbünü hiç takmadım. Ortalama 600 atış yaptım. Dampa almadım. Dürbünü takmamda sakınca var mı?

600 de olsa - 1000 atışta olsa dürbünü takmak için dampa kullanmalısın, vortex falan hikaye, bende sportmatch dm 60 dampa ile kullanıyorum dürbünde bir sıkıntı olmadı şimdilik ama tüfek tepiyor ve zamanla vidaları gevşiyor, her atıştan sonra tüfekte vidaları mutlaka kontrol et, dampa takacak olur isen de dampa vidaları tüfeğin soluna baksın, tüfek arkaya doğru tepiyor çünkü, bunlar bizzat yaşanarak tecrübe edilmiştir, pellet konusunda da hatsan torpedo ve jbs 18 grain öneririm, özellikle de jbs 18 grain bu tüfeğin en sevdiği pellet.

• Arkadaşlar konuyu hortlatmışsınız sağolun ben son atışıma kadar hep desteksiz atış yaptım. Son gittiğimde yere bir yolluk serdim ve bipodla atışlar yaptım. İlk başta sıkıntı vardı ama anladım ki pellet değişikliğinden kaynaklı. Sıfırlamayı yapınca 15 metreden pelet kutusunu vurmaya başladım. Bu iş zaman istiyor onu anladım.

Tüfek vidalarında sadece gezde bi gevşeme var. Sıkayım mı? Onu sıkarsam gez ayarını yapamam gibi geliyor. O gevşeklik aparatın sağa sola ayarlanması için gerekli sanırım ne dersiniz ?

• Arkadaşlar konuyu hortlatmışsınız sağolun ben son atışıma kadar hep desteksiz atış yaptım. Son gittiğimde yere bir yolluk serdim ve bipodla atışlar yaptım. İlk başta sıkıntı vardı ama anladım ki pellet değişikliğinden kaynaklı. Sıfırlamayı yapınca 15 metreden pelet kutusunu vurmaya başladım. Bu iş zaman istiyor onu anladım.

Tüfek vidalarında sadece gezde bi gevşeme var. Sıkayım mı? Onu sıkarsam gez ayarını yapamam gibi geliyor. O gevşeklik aparatın sağa sola ayarlanması için gerekli sanırım ne dersiniz ?

ben gez-göz-arpacık kullanmıyorum, dürbünle atış yapıyorum, demek istediğim her atıştan sonra evinize geldiğinizde tüfeğinizin bakımlarını yapın temizliğini ve vida kontrolünü, mesela geçen atış yaptığımda farkettim ki benim stoper vidaları gevşemiş, bunun gibi, kontrolünüzü yapın ve gevşek vidaları sıkın, hiç olmadı vidaları sabitlemek sağlamlaştırmak için piyasada ürünler var yapıştırıcı tarzı onları kullanın. Birde sürekli aynı pelleti kullanın ki sürekli ayarınız kaçmasın, onun için en uygun pelletinizi belirleyin, ben nerdeyse 6-7 ye yakın çeşit pellet kullandım tecrübe ettim, tecrübeler haliylen biraz pahalıya mal oluyor.

• Şükür maddi anlamda sıkıntım yok ama bir kutu pelet alıyorsun 20 atışta kendini gösteriyor. Kötü çıkarsa geri kalan 200 peleti atmak içimden gelmiyor haliyle çöpe gidiyor. Bu yüzden sizin tecrübelerden yararlanmak daha mantıklı. Ben tüfeği sıvı halde bir yağ ile temizledim. Siz gres daha uygun demişsiniz. Artık gresle hallederim. Bir de oringten bahsetmişsiniz. Tam olarak neresi?

• Şükür maddi anlamda sıkıntım yok ama bir kutu pelet alıyorsun 20 atışta kendini gösteriyor. Kötü çıkarsa geri kalan 200 peleti atmak içimden gelmiyor haliyle çöpe gidiyor. Bu yüzden sizin tecrübelerden yararlanmak daha mantıklı. Ben tüfeği sıvı halde bir yağ ile temizledim. Siz gres daha uygun demişsiniz. Artık gresle hallederim. Bir de oringten bahsetmişsiniz. Tam olarak neresi?

silikon bazlı gres kullanıyorum, namlu içi temizliği için bir iki damla makine yağı kullanıyorum ama sonrasında iyice kuruluyorum dizelleme etkisi olmasın diye, tüfeğin namlusunu kırdığımızda pelleti koyarken koyduğumuz yerde siyah bir lastik var halka halinde oring o oluyor o o ringe mercimek tanesi kadar silikon gresi yediriyorum, oring yumuşasın, çatlamasın, kırılmasın, hava kaçırmasın diye, ama dikkat et yağ veya benzeri şeyler hava tahliye deliğine kaçmasın, hava tahliye deliği içerisinden pistona geçerse sıkıntı oluşturur.

• Dizelleme nasıl olur hocam? Atıştan sonra namluyu kırınca duman çıkıyor hafif o değildir inşallah?

tam olarak o hocam atış yapmayin hemen silin namluyu yagli kalinca oluyo ben bozdum o yüzden silahı duman çıkıyorsa namluyu kurulayin öyle atış yapın

Hatsan Mod 125 Sniper Vortex 5.5mm
    Optima 3-9x44E
    Modifiye Tek parça ayak :)

Cybergun Swiss Arms Sa 941 4.5mm

• O halde bi 200 atış yaptım :( inşallah zarar vermemiştir. Bozulunca ne gibi sorunlar oluyor seyfi bey ?

hocam ben 1000 atış falan yaptım hepsindede duman çıkıyordu bende a ne güzel duman efekti vermişler demiştim :) sonra bi anda gücü gitti 10 mt de teneke delemiyordu en son yaptığım atıştada emniyet kilidi ve içindeki küçük bir yay var o kırılmıştı hemen hatsana gönderdim geldiğinde piston ve hava kecelerini yemisim yani yağ yaka yaka silah kafayı yemiş :) ben 500 atışta yagliyorum artik namluyu ve 1 kere yağlı bezle siliyorsam 20 kere kuru bezle siliyorum bide silahın haraketli aksamlarina sivi yağ dönmeyin hocam yoksa sarsintidan bi yolunu bulup namluya kaçıyor ve dizelliyor. Normal atışla dizelli atis arasinda 25 mt de nerdeyse 12-13 cm grupman farkı oluyor :) sizde temizleyin hocam sizinde yeni başlamışken ben gibi moralinizi bozacak olaylar olmasin ^^

Optima 3-9x44E

• Aslında tüfeğin dış aksamından başka bir yere temizlik yapmak riskli ve gereksiz, mesala namluyu yağlamanın pek bir faydası yok zararı daha çok, eğer çok tozlu ortamlarda kullanmıyorsanız. Size bir taktik söyleyeyim, pellet aldınız ve pelletleri atış yapmadan önce sabunlu su ile bir kaba koyarak güzelce karıştırın, sabunlu su ile pelletleri güzelce tas içinde veya başka bir kap içinde yıkıyoruz, daha sonra süzgecin üzerine pelletleri dökerek çeşmenin altına temiz suya tutuyoruz ve iyice duruluyoruz sabunlu sudan arındırıyoruz, pelletleri temizledik ve bir gazete yada peçete üzerine pelletleri döküyoruz ve bir gün kurutuyoruz, ertesi gün pelletlerimizi paketliyoruz ve atışa hazır hale getiriyoruz, pelletleri mutlaka yıkayın, pelletlerde siz farketmeseniz dahi atıklar var ve bunlar zaman içerisinde namluda kurum oluşturuyor, 500 ile 1000 atış sonrası balata spreyi ile namlu içini temizleyebilirsiniz ama mutlaka pelletleri yıkayarak kullanınız namlu ömrü ve temizliği daha uzun süre olur.

• Gerçekten sacmalarin üstünde yağlı bi tabaka oluyor jsb de özellikle gamolarda da siyah eli boyayan bir madde var 100 atışta falan namluyu silince kapkara kir çıkıyor. Tavsiye için teşekkürler fatih hocam pelletleri banyo yaptiralim ^^

Optima 3-9x44E

• Hocam maşallah yemek tarifi gibi anlatmışsınız :) temizlik için bir yağ markası söyler misiniz ? Hiç uğraşmayayım diğerleriyle. Ben sprey sıvı yağ kullanıyordum. Yanlış yapmışız.

• Hocam maşallah yemek tarifi gibi anlatmışsınız :) temizlik için bir yağ markası söyler misiniz ? Hiç uğraşmayayım diğerleriyle. Ben sprey sıvı yağ kullanıyordum. Yanlış yapmışız.

namlu temizliği için diyorsan, araçlar için balata spreyleri var, marka bilmiyorum herhangi bir marka olabilir, marka olarak würth var bildiğim kaliteli, balatalardaki tozu, kurumu söküyor, namlu içi için kullanabilir ama namlu içini iyi kurulamak şartı ile, dizellemeye dikkat, bir de dediğim gibi pelletleri temizleyerek kullanırsanız namlu temizliğini çok sık yapmak zorunda kalmazsınız, namluyu tozlu ortamlardan, kumdan v.s. den korumak gerek. Ben açıkçası temizlik yapmaya fazla fırsat bulamıyorum, sadece dış aksamı yani metal kısmını silah yağı ile yağlıyorum ki korozyondan paslanmasın diye, namlu için temizlik beni sıkıyor, o yüzden pelletleri temiz kullanıyorum, silahımı da eşşeğe biner gibi kullanıyorum hiç acımıyorum, aman bir şey olacak diye stres yapamayacağım en kötü ihtimal bir şey olursa da hatsana gönderir yaptırırım diye düşünerek yaptığım atışların tadını çıkarıyorum.

• Acemi sniper kardeş jsb exact heavy mi jsb diabolo mu? İkisi de 18.13 grain.

exact heavy 18 grain kullanıyorum, diabolo sivri uçluydu sanırsam, ben genelde 100 metre atıyorum ve heavy kullanıyorum, 100 metreden dahi pellet sektiğinde sesini duyuyorum, mod 125 için gayet istikrarlı bir pellet, diabola denemedim.