Tüfekde namlu boyu

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba sevgili hobidaşlar ve değerleri ustalar. benim merak ettiğim havalı tüfeklerlerde namlu boyu ideali nedir? bazı kardeşlerimiz namluyu kesip kısaltıyor u neden yapılıyor? elimizde olsa namluyu uzatsak ne değişir. namlu boyu mesafe tahribat vs neyi etkiler. teşekkürler.

Hayat herkes için bildikleriniden ibarettir. Ne bildiğinize ne öğrendiğinize dikkat edin.
    Herşeyin bir şeyini ama bir şeyi herşeyini bilin bu size ustad dedirtir.
    mod 125 sniper vortex .22 kullanıcısıyım
    at 44 tac long pcp ve 6lt scuba tup :)

• Bu tam olarak Emir beyin (zetax) konusu sanırım, emir abi görüşlerinizi bekliyoruz. :thumbup:

Kral Puncher Pro - 5.5, Beileshi 6-24x50mm AOEG
    Crosman C11 - .177 BB Co2
    Torpedo 150 sniper vortex - .22, Browning 3-9x40
    Zoraki Hp 01-02 Ultra - .177, Bushnell 3-9x40EG, FULL SET
    Mod 125 vortex - .22, Protector+Optima 3-9x32

İnstagram ====> ApAdamm
    Twitter ======> ApAdamm

Mesele Vatansa, Gerisi Teferruattır..!
    Ne Mutlu, Türküm Diyene..!

• ozaman bende heyecanla Emir Bey'in cevabını bekliyorum :)

Hayat herkes için bildikleriniden ibarettir. Ne bildiğinize ne öğrendiğinize dikkat edin.

• Ateşli yada havalı farketmez silahlarda namlu boyu; patlamayla oluşacak gaz basıncı yada serbest bırakılan hava basıncı
    miktarının fırlatılan mermi çekirdeğini, pelleti stabil olarak çıkarabileceği en yüksek hızda son bulacak uzunlukta olmalıdır.

Bir başka deyişle namlu boyları amaca göre; ateşlilerde kullanılacak barut hakkı, yaylı pistonlularda silindir hacmi, pcp lerde valfin serbest bıraktığı basınçlı hava hacmi miktarına göre olmalıdır. Bu miktarlar kısıtlı olmasa namlu boyu ne kadar uzun olursa mermi çekirdeğini yada pelleti serbest hava veya gaz basıncı hızına kadar yükseltme eğiliminde olur.

Fakat burada maksat en yüksek hıza çıkarmak değil, atılacak mühimmatın ağırlığına göre stabiliteyi bozmayacağı en yüksek hıza çıkarmaktır. Mesela 16 grain pelletin savrulmadan stabil çıkacağı en yüksek hızlar 800-850 fps iken 120 grain mermi çekirdeği balistik yapısına göre 2400 fps lerde stabil olarak yoluna devam edebilir.

Kısacası namlu boyu; eldeki gaz veya hava basıncı miktarı, atılacak mühimmat ağırlığı ve atılmak istenen stabil hız hesaplanarak optimize edilmelidir diye biliyorum yanlışım ,eksiğim varsa üstatlar düzeltebilirler.

Gamo Shadow Dx 0.22

Browning 800 Mag 0.22

Tanfoglio 1911 0.177

• son derece anlaşılabilir ve net bir açıklama.
    Bir ekleme yapmak gerekirse pcp silahlarda namlu boyu ayarlamak yerine gücü optimum dderecede artırıp azaltmak da mümkündür.
    Yaylılarda da yayı değiştirmek suretiyle bu mümkün ama yaylıda sarsıntı faktörü de devreye girdiği için ustalar max 43cm namlu önermekte. Yani sarstıntının pellet namluyu terk ettikten sonra etkisini gösterip atışa negatif etkisi olmaması durumu. Hatta yaylı tüfek ile atış yaparken el kundağı kısmını sıkı sıkı kavramayıp olabildiğince destek amaçlı tutuş önerilir.
    Çünkü tüfeğin atıştan sonraki salınımını (floating) rahat yapması, namlu yönünü değiştirmeyerek atış esnasında istenen düzlemde vuruş yapmasını sağlar. Ben bunu deneyerek gördüm. İnanılmaz derecede isabeti etkiliyor.

AA HFT500 .177
    Hawke 10-50x60 ED

• Selam arkadaşlar
    Pcp, co2 ve ateşli silahlarda ya da max. Güç isteyen ( dizelleme yapılacaksa da) yaylılarda namlu kesilmesine karşıyım. Ancak yaylılarda piston yolu ile namlu boyu uyumlu olmalıdır. Örneğin 100 mm piston yolu olan bir yaylı için 38-40cm bir namlu iyi sonuç verirken 120 mm piston yolu olan bir magnum için 45 cm civarı bir namlu normaldir.
    Aynı zamanda 85 mm piston yolu olan hw97 gibi silahlarda ise 32-35 cm namlular iş görür.
    Yaylılarda hedef güç değil de isabet ise bu mesafe 25-30 cm e kadar düşürülür. neden ?
    Yaylılarda olay hazır bulunmuş basınçla çalışan pcplerden farklı olduğu için biz pelletin mümkün olan ortalama hıza ulaşıp bir an önce namluyu terk etmesini isteriz.
    Yaylılarda atış istikrarını bozacak pek çok şey vardır. Yayın serbest kaldığında geriye olan tepmesi, hareket esnasında yanal vibrasyonu, pistonun karşı duvara carptığındaki öne olan hareket sonrasında yayın dalgalanması ile olan çok yönlü vibrasyon gibi.
    Peki iyi sekilde kısaltılmış bir namlu nasıl bir etki yapıyor.
    Size şu örneği verebilirim. Normalde 45 cm namluya sahip mod 85 min yayını 35 spirden kesmeme rağmen ki daha fazla kesilmez piston içinde bosluk yaratır. 8.44 gr pelleti 840 fps ile atıyor ve yaptığı grupman 15m de desteksiz 11 mm civarı idi.
    Ben bunun kestiğim yayına dokunmayıp sadece namluyu 35cm e kesince sürat 8.44 gr ni 740 fps civarında atmaya başladı ancak 15m deki desteksiz grupmanı da 6.5mm oldu. Tabi bu mesafe uzadıkça ( 50m ye kadar) daha isabetli bir atıs anlamına geliyor
    Yani namlu kısaltması bu işe yarıyor. Bunun yanı sıra magnum bir silahın namlusunu bana kimse kestiremez onun amacı güçtür atıślar 2 cm grupman olmuş çokda önemli değil bence. Magnumun anlamı ortalama isabet ama indirici güçtür bence.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen ZETAX ().

• Basit olarak orantılarsak 11m grupmanla benim silah 50m de atışlar 5.5-6 cm bir alanı tarar ve amaç müsabaka ise atışların bir kısmı namludan dolayı çerçeveden çıkacaktır.
    Ancak
    35 cm namlu dan 50m lik atışlar 3.5 cm bir alanı tarayacaktır. Bu nedemek
    Müsabakada silahdan kaynaklanan falsoları sıfıra yaklaştırmış oluyoruz atıcı hata yapmazsa silahda minimum hata yapacaktır. Ve hedef vurulacaktır( tabi herşey matematiksel istatike uyacak diye bir garanti yok. Atıcı nın hata yapabilirliği yüksektir.)

Ayrıca Ziya nın dediği gibi uzun namlulu silahlarda iyi zaptedmek için daha sıkı tutmak gerekiyor. Uzun bir müsabaka gününde bu atıcıya fazladan efor sarfemesi ve yorulması demek olur.
    Ayrıca 30cm bir namludaki olası bir. dizelleme etkisi 45 cm deki bir namludaki kadar atışı etkilememektedir.
    Bwnim yapmış olduğum smk, dominatör, mod85 ve mod100x namlu kesim işleri bu silahların müsabaka şartlarına getirebilmektir.
    Striker daki kesme nedenim tamamen farklı bir fantastik durumdur. oda başarılı olmuştur.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ZETAX ().

• Kısaca durum şöyle olmalı aynı piston hacmindeki bir tüfeğin namlu boyu kalibreye göre farklı olmalıdır. Hava portu ve piston hacmi eşit olan bir tüfekte ya da PCP için düşünürsek çekiç valfinden çıkan havanın hacmi port ve namluya yayıldığında kapladığı alanın peleti maksimum güçte itebilmesi için şöyle olması gerekir.
    Mesela 4,5 namluda boy uzun 6,35 de daha kısa olmalıdır. Nedeni ise şudur.

P1*V1=P2*V2 formülünden yola çıkarsak (tüfekten çıkan havanın 1 cm3 olduğunu varsayarsak)
    200 atm basınç altında 1 cm3 hacim kaplayan hava 1 atm basınçta 200 cm3 hacime sahip olur siz eğer namlu uzunluğunu ve port hacminin toplamını 200 cm3 veya daha fazla olacak şekilde yaparsanız namludan çıkan peletin namlu ucuna geldiğinde vakum etkisine maruz kalacağını görürsünüz. Kısaca hacim eşitlendiğinde açık hava basıncı peleti namlu içinde kalmaya zorlayacakktır.

Namluyu olması gerekenden kısa yaparsak eğer bu sefer de pelet namludan çıktığı anda peletin arkasında kalan hava açık hava basıncında çok fazla olduğundan patlama yapacaktır ve bu da peletin yolunu etkileyecek hatta isabetsiz gitmesine neden olacaktır. Bu hesaplamaları üşenmeyip yapan ve çok fazla emek ve para harcayan yabancı iki kardeş olduğunu duymuştum. İnternette bulursam burada paylaşırım. Kolay gelsin...

• Anlatmak istediğim etkiyi aşağıdaki videonun 27 ve 29 dakikaları arasında görebilirsiniz. Tüm videoyu seyretmenizi de tavsiye ederim.

Harici İçerik www.dailymotion.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Bir örnek te ben vereyim. Hw 77 silahım da (namlu 45 cm civarı) kundak vidalarini gevşetince daha isabetli atışlar yaptığını gördüm

• kundak vidalarını söküp pcp lerdeki doldurma uçlarının oringleri var onlardan vidanın dibine gelecek şekilde vidaya geçirirseniz. Hem daha yumuşak darbesi olan. Bir silah olur hemde dediğiniz etkiyi daha sağlıklı alırsınız kundağa zararı olmaz

Bir örnek te ben vereyim. Hw 77 silahım da (namlu 45 cm civarı) kundak vidalarini gevşetince daha isabetli atışlar yaptığını gördüm

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Emir abi bu hobiyi senin kadar tecrübeli bi şekilde icra etmeyi gerçekten çok isterdim ;d;

- Hatsan Nova Compact 5.5mm - Vector Optics Sentinel 10-40x50

- Hatsan Mod 125 Vortex 5.5mm- Hawke 3-9x40AO

- Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm - Bsa 8-32x40AO

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm
    - Umarex Smith Wesson Combat
    - Ekol Voltran ASI -Full Automatic-
    - Canas Magnum 9mm -Full Automatic-

'' Silahının dolu veya boş olması değil, arkasındakinin akıl dolu bir insan olmasıdır asıl önemli olan.''

• kundak vidalarını söküp pcp lerdeki doldurma uçlarının oringleri var onlardan vidanın dibine gelecek şekilde vidaya geçirirseniz. Hem daha yumuşak darbesi olan. Bir silah olur hemde dediğiniz etkiyi daha sağlıklı alırsınız kundağa zararı olmaz

kundak vidalarını söküp pcp lerdeki doldurma uçlarının oringleri var onlardan vidanın dibine gelecek şekilde vidaya geçirirseniz. Hem daha yumuşak darbesi olan. Bir silah olur hemde dediğiniz etkiyi daha sağlıklı alırsınız kundağa zararı olmaz

Hw97 dide deneyeceğim Emir abi :)

İmza Felan Yok Barmak Bassam Olur Mu? ;,;-#hims

• ben tomahawk da ve tüm hatsanlarda yaptım fena değil sonuç tavsiye ederim

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• konuyla fazla alakası yok ama bu adamın amacı ne namlu ucunu mu genişletiyo napıyo bu adam ? :)

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

HATSAN SNİPER MOD 125 VORTEX 5.5 mm

• Bu videoyu daha öncede izlemiştim sanırım Namlu ağzını temizliyor.

İnstagram ====> ApAdamm
    Twitter ======> ApAdamm

• yivleri kazımıyor mu ama?

isabet oranı artarmı ki ozaman. Namlunun ucunda şok varsa onuda alıyor olabilir.

İnstagram ====> ApAdamm
    Twitter ======> ApAdamm

• konuyla fazla alakası yok ama bu adamın amacı ne namlu ucunu mu genişletiyo napıyo bu adam ?

burdaki amacı nalu içindeki çapakları yok ederek isabeti arttırmaya çalışıyor.