Yurtdışından Tüfek Dürbünü Alımı ve Yolcu Beraberinde Getirilmesi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar, yurtdışına çıktığımızda tüfek dürbünü alımı yaptık diyelim,(fiyatı max: 450-500 USD arası) sonrasında da kara yoluyla yurda dönerken gümrükte almış olduğumuz bu dürbün sorun olur mu ? internette bu konuda biraz araştırma yaptım fakat tam olarak net bir sonuca ulaşamadım.

Gümrük işlemleri yolcu rehberi diye bir yazı okudum bu yazıda şöyle bir ifade var "Bir adet el dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç)" rehber niteliğindeki bu yazı bir hayli uzun fakat içinde dürbün kelimesinin geçtiği bir tek bu paragraf var. Konuyla ilgili daha önce tecrübesi olan veya bilgi sahibi arkadaşların yardımını rica ederim.

Merak eden arkadaşlar için yazının tamamı burda: http://www.mfa.gov.tr/turkiye_ye-ait-gumruk-bilgileri.tr.mfa

• Yurtdışından yolcu yanında tüfek dürbünü getirilmesinde bir sakınca yoktur.Sadece el bagajında götürülmesine izin verilmez.Uçak bagajınıza koyup beraberinizde getirebilirsiniz.

Nature

• Cevap için teşekkür ederim. Ben yurtdışına kara yoluyla çıkış ve kara yoluyla giriş yapacağım. Kapıkule sınır kapısından, orada x-ray'e sokuyorlar ya çantaları hani sorun olur mu, "bu ne kardeşim" derler mi diye tereddüt ediyorum.
    Sınır kapısından geçerken x-ray'e girince çantalar durum ne olur sıkıntı olur mu, düşündüğüm durum bu, oradaki memura bu dürbün normal dürbün zaten ülkemizde de aynılarını alabiliyoruz gece görüşü yok desem bile kıllık yapıp işi yokuşa sürer yada el koyar mı.

• Cevap için teşekkür ederim. Ben yurtdışına kara yoluyla çıkış ve kara yoluyla giriş yapacağım. Kapıkule sınır kapısından, orada x-ray'e sokuyorlar ya çantaları hani sorun olur mu, "bu ne kardeşim" derler mi diye tereddüt ediyorum.
    Sınır kapısından geçerken x-ray'e girince çantalar durum ne olur sıkıntı olur mu, düşündüğüm durum bu, oradaki memura bu dürbün normal dürbün zaten ülkemizde de aynılarını alabiliyoruz gece görüşü yok desem bile kıllık yapıp işi yokuşa sürer yada el koyar mı.

Hocam Dürbün alıp sorun yaşadınız mı?

• Hocam Dürbün alıp sorun yaşadınız mı?

Bi arkadaşıma getirtiyordum gümrükte takıldı. Emniyet genel müdürlüğünden yazı bekliyoruz dürbün gümrükte bekliyor.

''Fx Impact Mk2 - Element Titan 5-25x56 FFP''

''Huben K1 - Vortex Strike Eagle 5-25x56 FFP - EraTac Mount''

''Huğlu Effecto PX4 LW - Element Titan 5-25x56 FFP''

''Husan M71 - Vortex Strike Eagle 1-8x24 AR-BDC3''

''Husan Metal Force 12 - Sightmark Core SX 2-7x32 BDC''

''Huğlu Veyron Cantilever - Vortex Sparc AR''

''Bauer Kompressoren Poseidon Edition PE100-TB''

• Bi arkadaşıma getirtiyordum gümrükte takıldı. Emniyet genel müdürlüğünden yazı bekliyoruz dürbün gümrükte bekliyor.

Geçmiş olsun, karayoluyla bile o kadar dikkat ettilerse, havayoluyla zor gelir...

• Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce bu konu ile ilgili bir yazı okumuştum sitede (yurt dışına çıkmadan önce Emniyet Genel Müdürlüğünden "İthalat İzni" alınması gerekiyormuş) aşağıda bilgiler mevcut, umarım işinize yarar;

Uygunluk Yazısı

İthalatı yapılacak dürbün, silah, bıçak vb. maddeler ürün gümrüğe gelmeden önce izin alınması gerekmektedir. Aksi halde izin alınana kadar ürününüz gümrükte beklemek zorunda kalır.

İthalatında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ithalat izni aranan ürünlerin listesi aşağıdadır.

9013.10Silahlar için teleskopik dürbünler; periskoplar; bu fasılda veya XVI. Bölümdeki makine, alet, cihaz veya tertibatın aksam ve parçasını teşkil edecek şekilde imal edilmiş teleskoplar
    9013.20.00.00.10Silahlar için olanlar
    93.03Bir patlayıcının itiş gücü ile çalışan diğer ateşli silahlar ve benzeri cihazlar
    (spor için av tüfekleri ve tüfekler, ağızdan doldurulan ateşli silahlar, sadece işaret fişeği atmak üzere imal edilmiş tabanca
    ve diğer cihazlar, manevra fişeği atmak için tabanca ve revolverler, hayvan öldürmeye mahsus sürgülü silahlar, ok-atar tüfekler gibi)
    9304.00.00.00.00Diğer silahlar (yaylı, havalı veya gazlı tüfek ve tabancalar, vuruş sopaları gibi) ( 93.07 pozisyonundakiler hariç)
    9305.10.00.00.00Revolverler ve tabancalara ait olanlar (yalnız şarjörler)
    9305.20.00.10.00Sertleştirilmemiş vulkanize kauçuktan olanlar
    9305.20.00.90.00Diğerleri
    9305.99.00.10.00Sertleştirilmemiş vulkanize kauçuktan olanlar
    9305.99.00.90.11Dipçik taslakları
    9305.99.00.90.19Diğerleri
    93.06Fişekler ve diğer mühimmat ve mermiler ve bunların aksam ve parçaları
    (saçmalar, fişek barut sıkıştırıcıları dâhil)
    (9306.30.10.10.00; 9306.30.10.90.00; 9306.30.30.00.00; 9306.90.10.00.00 hariç)
    93.07Kılıçlar, palalar, süngüler, mızraklar ve benzeri silahlar ve bunların aksam ve parçaları ve bunların kın ve kılıfları

İlgili Mevzuat: 2015/1 Sayılı İthalat Tebliği EK-4

Dominator 200W Elite LW Vortex .22

Weihrauch HW77K .177, Hawke Vantage 4-12x50 AO

Zoraki HP 01_02 Ultra .177 , Stoager 4x32 , Hawke 1x30 Red Dot

• Gümrükten geçerken sorun olmadı mı?

Hem izin, hem de gümrük vergisi sorunu yaşanıyor şu anda. Amerika dan %20, Avrupa dan gelen ürünlere %18 oranında vergi ödemek gerekiyor daha önce forumda okuduğum yazılarda.

Ben de yurt dışına gidecek bir arkadaşıma dürbün sipariş verecektim fakat seyahat güzergahında değişiklik olunca iptal oldu. İyi ki de olmuş, getirecek kişi adına "ithalat izni yazısı" olmayınca gümrükte takılıyormuş.

NOT: Emniyet Genel Müdürlüğünden "İthalat İzni" alan arkadaşlar varsa nasıl aldıklarını ve örnek dilekçeyi burada yayınlarsa çok seviniriz.

Dominator 200W Elite LW Vortex .22

Weihrauch HW77K .177, Hawke Vantage 4-12x50 AO

Zoraki HP 01_02 Ultra .177 , Stoager 4x32 , Hawke 1x30 Red Dot

• Büyük ihtimalle sırt çantasında yurtiçine girerken gümrüğe beyan edilecek kısmından geçmezseniz kimse gümrük, vergi sormaz. Çünkü sınır güvenliğinden çıkış yapılan ülke sorumludur, Orada da çok çok açıp bakarlar. giriş yapılan ülkede sırt çantasına bakmazlar (aktarmanız yoksa).

• başvuralı 1 ay oldu ama henüz kağıt elimize ulaşmadı. Egm aradığımızda ayın 2sinde kağıdınız gönderildi ptt ye başvurun diye bi cvp alıyoruz. Ptt bizde öyle bi kağıt yok deyip barkod numarası soruyor. Henüz çözebilmiş değiliz eğer bi sonuca ulaşırsak buradan neler yaptığımızı detaylıca anlatacağım.

• Öncelikle yapılması gereken işlemler şöyle;

1. Fatura ya da proforma fatura

2. Faturanın yeminle tercümanla türkçeye çevrilmiş hali

3. Ürünün teknik özelliklerini anlatan belge, kağıt, ekran görüntüsü vb. (ben dürbünün kendi sitesinden teknik özelliklerini anlatan kısmı ekran görüntü alarak gönderdim)

4. Dilekçe (örneğini resim olarak ekledim)

bu evrakları emniyet genel müdürlüğü, özel güvenlik daire başkanlığına postayla gönderiyorsunuz. Sonrası uzunca bi beklemeden sonra size izin belgesi gönderdiğiniz evraklarla beraber geri geliyor. Evrakları alıp gümrüğe gidip vergilerini ödedikten sonra dürbünü alabilirsiniz.

https://i.imgyukle.com/2019/08/27/oICa4s.jpg

• merhaba,

"uzunca bir beklemeden sonra" dediniz.. gümrükte uzunca bekleyen emtia için depo ve navlun bedelleri bir hayli yüksek diye biliyorum. yani astarı yüzünden pahalıya gelebilir. (ispanyadan 30 euroluk bir havalı yedek parçası sipariş etmiştim. +35 euro kargo bedeli ile toplam 65 euro ödeme yaptım. adana da ikamet edilyorum. lakin istanbul gümrüğünden adanaya göndermek için 130 USD + navlun bedeli talep ettiler. kabul etmeyip iade etmek istedim bu kez 200 usd + navlun + kargo bedeli istediler. chargeback ile ödediğim parayı üç ay kadar sonra geri alabildim ve tekrar yanaşmadım)

Satın alınmadan önce bu izin alınamıyor mu?

• merhaba,

"uzunca bir beklemeden sonra" dediniz.. gümrükte uzunca bekleyen emtia için depo ve navlun bedelleri bir hayli yüksek diye biliyorum. yani astarı yüzünden pahalıya gelebilir. (ispanyadan 30 euroluk bir havalı yedek parçası sipariş etmiştim. +35 euro kargo bedeli ile toplam 65 euro ödeme yaptım. adana da ikamet edilyorum. lakin istanbul gümrüğünden adanaya göndermek için 130 USD + navlun bedeli talep ettiler. kabul etmeyip iade etmek istedim bu kez 200 usd + navlun + kargo bedeli istediler. chargeback ile ödediğim parayı üç ay kadar sonra geri alabildim ve tekrar yanaşmadım)

Satın alınmadan önce bu izin alınamıyor mu?

satın almadan önce alınabilir mi orasını bilmiyorum lakin benim evrak gecikmeli oldu bayram tatili falan girdi araya 1 ayda elime ulastı. sipariş verdiğin an başvuru yapabilirsin faturayla ama ürünü almayı düşünüp önce izin alayım sonra sipariş geçerim diyorsan fatura olmadan eksik evrak diyebilirler

• satın almadan önce alınabilir mi orasını bilmiyorum lakin benim evrak gecikmeli oldu bayram tatili falan girdi araya 1 ayda elime ulastı. sipariş verdiğin an başvuru yapabilirsin faturayla ama ürünü almayı düşünüp önce izin alayım sonra sipariş geçerim diyorsan fatura olmadan eksik evrak diyebilirler

eğer proforma fatura yeterli ise sanırım sipariş öncesi aliexpressdeki kişi ile görüşüp belge istenebilir. böylece arkadaşların dediği gibi gümrükte bekleme süresi olmaz diye düşünüyorum. ptt ile gelicekse en yakın şubede gerekli vergiyi ödeyip teslim alırsınız.

daha önce 1300tl osiloskop sipariş vermiştim. en yakın gümrük eskişehir di oraya gittiğimde memur buraya gelmenize gerek yok belgeleri gönderseydiniz bulunduğunuz yerdeki ptt şubesine ürünü gönderirdik sizde ücreti oraya öderdiniz demişti.

• Emniyet işlemleri kolay onda kolay kolay sıkıntı çıkmıyor. Eğer cins bir gümrük memuruna denk geldiyseniz başınıza iş aldınız. Ben daha dürbünümü alamadım izin kağıdı olduğu halde. Kriminale gitti gece görüşü olup olmadığını öğrenmek için kriminal zaten EGM izin vermiş bizim buna bakma gibi durumumuz söz konusu değil dedi geri gönderdi. Gümrük müdürü ve alt kademesini Cimer de dahil olmak üzere her yere şikayet ettim. Haftaya tekrar gideceğim alamazsam hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulunacağım. Yani emniyet işlerinden çekinmeyin, uğraştıran şey kanun bilmeyen gümrük memurları.

• Emniyet işlemleri kolay onda kolay kolay sıkıntı çıkmıyor. Eğer cins bir gümrük memuruna denk geldiyseniz başınıza iş aldınız. Ben daha dürbünümü alamadım izin kağıdı olduğu halde. Kriminale gitti gece görüşü olup olmadığını öğrenmek için kriminal zaten EGM izin vermiş bizim buna bakma gibi durumumuz söz konusu değil dedi geri gönderdi. Gümrük müdürü ve alt kademesini Cimer de dahil olmak üzere her yere şikayet ettim. Haftaya tekrar gideceğim alamazsam hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulunacağım. Yani emniyet işlerinden çekinmeyin, uğraştıran şey kanun bilmeyen gümrük memurları.

kanun bilmeyen memur mu ya da "beklentisi olan" da karşılanmayan memur mu orası muamma... tabiri caizse "öküzün altında buzağı mı arıyorsunuz" diye bir sor ;)

• kanun bilmeyen memur mu ya da "beklentisi olan" da karşılanmayan memur mu orası muamma... tabiri caizse "öküzün altında buzağı mı arıyorsunuz" diye bir sor ;)

:) detaya inmeme gerek yok çok güzel özetlenmiş bir durum inada bindi ben vermeden almak istiyorum o da almadan vermek istemiyor :)