Hawke Sidewinder 8*32-56 turret problemi.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkese merhabalar. Benim sorunum şöyle normalde no limit ayak kullandığım için farketmemiştim ama ayakları normal hale getirdiğimde problem ortaya çıktı. Önce kullandığım ekipmanı söyleyeyim tüfek fx dreamline, dürbün ayakları ise fx no limit. Tüfeğin krono ölçümlerinde hiçbir problem yok 5 fps değişimlerle pelleti gönderiyor. Pellet ise fx in kendi 6.35 25.39 pelleti onlarda bir iki fire çıksa da iyi durumda. Sıkıntım üst kulenin klik sayısında ortaya çıktı. 20 mt ye sıfırlama yaptığımda 250 klik olan üst kulede yukarı ayar için hepi topu 62 klik geriye kalıyor. Daha sonra bu sıfırlamaya istinaden 50 mt ye atış yaptığımda önce 11 klikle atışı yaparken kule ile bir iki oynama yapınca bu sayı 25 lere çıkıyor. Atışı 100 mt lere çektiği zamanda ise kuleyi sona getirsem dahi hedefe göre merminin vurduğu yer yaklaşık 30 cm aşağıda kalıyor. Bu arada tüfek pelleti 910 fps ile atıyor. Sizce problem nedir? Nasıl bir çözün sağlayabilirim? Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.

• Tahminimce no limit kullanımında sıfırlamak için kuleyi sıktınız ve bu uzun süre böyle kaldığı için yay yoruldu (düzleşti) ve görevini gerkli ölçüde yapamaz hale geldi çözümü hakkında tek fikrim no limit te devam etmeniz center point dürbünde bahsettiğiniz durum başıma gelmişti

• Hawke ile görüştüm. Her dürbünde ölü klik olduğunu ve bunun onların yaptığı normal bir şey olduğunu söylediler. Ölü klik değerleri normalmiş ve dürbünümün zoom değeri yüksek olduğu için de moa değerimin düşük olduğunu söylediler (53 moa). Muhtemelen optik ortalamayı yanlış yaptığımı söylediler. Klik veya ayna yöntemi ile ortalama yapıyordum ama V yöntemini yapmamı söylediler. Yarın Türkiyede ki servis ile de görüşeceğim bakalım ne diyecekler.

• Servis ile görüştüm. Ölü kliklerin normal olduğunu hatta vortex in bazı serilerinde bunun 80 e kadar çıktığını söylediler. Yine de gönderin bakıp bakımlarınıda yapalım dediler.

• Kesinlikle ölü clik normal değildir.
    ne kadar çeviriliyorsa o kadar tepki vermesi gerekmektedir.

Ben ölü clik olayını farkettikten sonra her dürbünde rastladım

• Peki ölü klik’in mantığı nedir onu anlayamadım. Bir dürbüne neden ölü klik konur ki?

Daystate AirWolf MCT 0.22 & Hawke Sidewinder 30 Tactical SF 8.5-25 X 42 & Draeger 6L 300Bar

Weihrauch HW98 0.177 & Hawke Varmint 6-24 X 44
    Weihrauch HW75 0.177 cal.

Weihrauch HW45 0.177 cal.
    Bushnell Sport 850 Laser Rangefinder

hasag.png

• Official Post

silahı dürbüne takıp silahı sabitleyin. bir noktaya nişan alın ve turreti 20 clik yukarı cıkarın.

sonra 20 clik geri aşağı indirin. eğer ki ilk noktanıza geri dönmüyorsa sorun var demektir.

clickler tepki vermiyor demektir ki buda sorundur.

• Ölü klik denilen duruma açıklık getirmek gerekirse şöyle izah edeyim;Dürbünümüzün içerisindeki reticle görüntüsü erektör tüpü adı verilen bir tüpün içerisinden gelir ve bu parçanın içerisinde barınmaktadır reticle.Erektör tüpü gerekli ayar için hareket edebilen bir tüp olup tek bir noktadan yay baskısı ile "yukarı/aşağı"-"sağ/sol" turretlerine hizmet için itilir ve bu sayede turretler ile kontrol durumunda olur.Klikler/turretler her kullanıldığında tüpü hareket ettirerek bu yay üzerinde ve turretler arasında konumlanmış vaziyette senkronize olarak çalışır ve bu yayında limitleri vardır yani baskılama haddi bir yere kadardır,limitlerin dışına çıkıldığında baskı zayıflar,ölü klik diye tabir edilen durum limitler dışında yaşanır.Yani klik kullanımında ileri yada geri fark etmez limitler zorlandıkça gevşeme yönünde boşa çıkar yada orantısız şekilde sıkılma durumunda yanlış bölgeden baskılama ile sıkışma yaşayıp diğer tarafta ki turreti kısıtlar hale de gelebilir ve çarklar artık bu tüpü ittirdiğinde alışkın olanlar için bir problemin olduğu da nispeten algılanır,ayrıca baskı bu tüpten fazlaca uzaklaştığında yani gevşek duruma geldiğinde dürbün de bir çok sarsıntıda ayar tutmayan vuruş noktası değişen bir hale gelebilir,önemli olan dürbünü limitler dışına çıkaran sorunu bulmak diye düşünüyorum.Örn;Namlu ve dürbün aralığı mesafesi,namlu montajı,yanlış dürbün ayağı seçimi gibi vb. sorunlar.

• Kısacası geriye kalan 62 klik ile limitlerin dışına çıkılmış ve erektör tüpünü sağlıklı çalıştıramayacak bir durumdasınız, yani ölü bölgedesiniz diyebilirim.Bu kadar klik size kaybettiren dürbün ayağı seçiminiz olabilir.Klikleri yani çark sesleri sağlıklı geliyor ise öncelikli olarak dürbün ile ayak kombinasyonunu oluşturmak daha çözüme yakın bir durum.Gerekirse arka ayaklar için ince kağıtlar ile şimleme yapınız,genellikle rutin turret kullanımında fazla sayı için her zaman şimlemeye ihtiyaç duyulur.

• Fx no limit ayak kullanıyorum. Fakat ayakları kaldırmadım çünkü böyle bir dürbünde en azından 150 mt ye kadar ihtiyaç olabileceğini düşünmedim. Fakat 20 mt ye sıfırlama yaptığımda geriye 63 klik kalıyor ki bununda ortalama 50 kliği ölü klik geri hepi topu 10-13 klik kullanabiliyorum. Yani en fazla 50 mt ye atış yapabiliyorum. Namlu dürbün merkezi arası 5,2 cm terazileri kusursuz hiç bir eğrilik yok.

• Ölü klik denilen duruma açıklık getirmek gerekirse şöyle izah edeyim;Dürbünümüzün içerisindeki reticle görüntüsü erektör tüpü adı verilen bir tüpün içerisinden gelir ve bu parçanın içerisinde barınmaktadır reticle.Erektör tüpü gerekli ayar için hareket edebilen bir tüp olup tek bir noktadan yay baskısı ile "yukarı/aşağı"-"sağ/sol" turretlerine hizmet için itilir ve bu sayede turretler ile kontrol durumunda olur.Klikler/turretler her kullanıldığında tüpü hareket ettirerek bu yay üzerinde ve turretler arasında konumlanmış vaziyette senkronize olarak çalışır ve bu yayında limitleri vardır yani baskılama haddi bir yere kadardır,limitlerin dışına çıkıldığında baskı zayıflar,ölü klik diye tabir edilen durum limitler dışında yaşanır.Yani klik kullanımında ileri yada geri fark etmez limitler zorlandıkça gevşeme yönünde boşa çıkar yada orantısız şekilde sıkılma durumunda yanlış bölgeden baskılama ile sıkışma yaşayıp diğer tarafta ki turreti kısıtlar hale de gelebilir ve çarklar artık bu tüpü ittirdiğinde alışkın olanlar için bir problemin olduğu da nispeten algılanır,ayrıca baskı bu tüpten fazlaca uzaklaştığında yani gevşek duruma geldiğinde dürbün de bir çok sarsıntıda ayar tutmayan vuruş noktası değişen bir hale gelebilir,önemli olan dürbünü limitler dışına çıkaran sorunu bulmak diye düşünüyorum.Örn;Namlu ve dürbün aralığı mesafesi,namlu montajı,yanlış dürbün ayağı seçimi gibi vb. sorunlar.

Teşekkür ederim muhteşem anlatım tamamına katılıyorum ilaveten ayar sıkma yönünde fazlaca beklediği zaman yay da yorulma yapıp görevini yerine getirememekte saygılar

• Teşekkür ederim muhteşem anlatım tamamına katılıyorum ilaveten ayar sıkma yönünde fazlaca beklediği zaman yay da yorulma yapıp görevini yerine getirememekte saygılar

Rica ederim🙏.Evet yay zamana ve kullanıma bağlı olarak yorulmuş olabilir.