Namlu çeliği

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar yivli silahların namlusunun çeliğinin kalitesi en az ne kadar olur ? Havalılardan fazlamıdır?

Mod90 5.5 (Onunla çok mutluyum)

• fazladır.
    havalıda kurşun pellet atarken, ateşlide daha sert metal ceketli mermiler daha yüksek hız ve güçlerle atılabiliyor.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Official Post

Arkadaşlar yivli silahların namlusunun çeliğinin kalitesi en az ne kadar olur ? Havalılardan fazlamıdır?

Yivliler değilde ateşli yivliler demek istediniz herhalde, çünkü havalılarda yivlidir.

Havalı yivlilerde en alt kalite 1020 ve ST52-3 tür, ateşli yivlilerde ise 4130 - 4140 diye başlar ve yukarı kalitelere doğru gider

• konu ile ilgisi yok ama yivsiz av tüfeklerinde delme namlu deniyor
    bu namlular eskiden nasıl yapılıyormuş? eskiden delecek torna tezgahları yoktu

• Peki havalıların namlusunu neden daha kaliteli yapmıyorlar.Çelikteki kalite farkı fiyata aşırı yansımıyordur heralde?En azından biraz daha sağlam olsa zamanla namluda yivlerin bozulması,eğilmesi,yok modlasak şurası-burası eğilir gibi sorunlar en aza indirgenmiş olurdu.Özellikle namludan kırmalı silahlar için çok iyi olurdu.

• o kadar sağlam namlu ve silah yaparsalar bu silahlar ne zaman bozulacak da sen yenisini alacaksın ? bi ayakkabıcı arkadaşım şöyle der hep ben sağlam ayakkabı satarsam 3-5 sene giyersin ozaman ben gelecek yıl kime ayakkabı satacağım anlarsınya bide şöyle bişiy geldi aklıma daha sağlam namlular bi şekilde ateşli silahlara dönüştürelebilirmi acaba malum uyanık milletiz yaparız evelallah. buda elbette risk teşkil edebilir tabii bunlar benim fikirlerim yanlış anlaşılmasın

hatsan mod 99 22 cal -
    hatsan at44 s 10 22 cal -

hatsan mod 135 vorteks 22 cal-

hatsan nova compackt 22 cal

hatsan bt 65 elite 22 cal

gamo stutzen 17,7 cal

ersus ers 17 - 36 cal

ata arms neo 12 cal

canik 55 shark fc 9 mm

zoraki ultra 4,5 mm -

• o kadar sağlam namlu ve silah yaparsalar bu silahlar ne zaman bozulacak da sen yenisini alacaksın ? bi ayakkabıcı arkadaşım şöyle der hep ben sağlam ayakkabı satarsam 3-5 sene giyersin ozaman ben gelecek yıl kime ayakkabı satacağım anlarsınya bide şöyle bişiy geldi aklıma daha sağlam namlular bi şekilde ateşli silahlara dönüştürelebilirmi acaba malum uyanık milletiz yaparız evelallah. buda elbette risk teşkil edebilir tabii bunlar benim fikirlerim yanlış anlaşılmasın

Bize kaliteli namluya gerek yok, kurusıkıdan bile gerçeğe çeviriyoruz. ;şrofls;.

• standart bir 308 cal. tüfek ortalama 50000 psi bir basınç ile ateşleme gerçekleştiriyor. 76mm magnum bir 12 cal. 14000 psi basıç oluşturuyor. Bunlar dikkate alındığında yivli tüfek namluları daha sağlam ve dayanıklı olması gerekiyor. Yanılmıyorsam dövme çelik kullanıyorlar.

• Official Post

Haklısınız, çünkü yivli silahlardaki namlu içi basıncından ziyade mermi çekirdeğinin setlere sürtünerek dönmeye zorlanması namluya çok ciddi basıçlar uygular, kaval namlu av tüfeklerinde ateşleme esnasındaki anlık basınç aslında yivli silah mermilerinden çok daha yüksektir ve bu yüzdendirki fişek yatakları oldukça etli bırakılır.

Bir örnek vermek gerekirse 1/16 twis (tur) yiv-set e sahip bir 9mm LW namlunun dış çapı 18-21 mm olabilirken, 1/10 twis (tur) bir yiv-set e sahip 9mm LW namlunun dış çapı 28-32 mm dir, yani 1/10 twise sahip bir namluda set 25 santimetrede 1 tur atarken , 1/16 twiste 40,5 santimde 1 tur atar, buda şunu gösterirki, 1/10 twis namluda mermi çekirdeğinin namlu içç çeperine uygulayacağı basınç çok daha yüksek olacağı için namlu dış çapı basınca dayanabilmesi için kalınlaştırılır.

• konu ile ilgisi yok ama yivsiz av tüfeklerinde delme namlu deniyor
    bu namlular eskiden nasıl yapılıyormuş? eskiden delecek torna tezgahları yoktu

Çocukluğumda yaşlı avcılardan duyardım, eski tüfeklere bakıp "bu kesme namlu", "bu sarma namlu" gibi ifadeler kullanırlardı. Zannediyorum bu söyledikleri, üretim yöntemiyle ilgili bir sınıflandırma. Tam olarak ben de bilmiyorum, belki bir fikir verir diye söyledim. :)

Evanix Windy City .22 Leapers UTG 3-9X40 TF2
    Байкал ИЖ-53М .177 Leapers UTG 4x32
    Darne (Saint Etienne) 12ga.

• Tabancalarda namlu c40 gövde ST 52-3 tür. Yivli tüfeklerde gövde 42CrMo4 gövde ST 52-3 tür. Ayrıca namlulara yüzey sertleştirme işlemi uygulanır.