şeffaf silikon kullanmak...

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Evet ben de Mustafa Serdar Ağabey'in anladığını anlatmak istemiştim.Silikondan,tüfeğin metal-ağır gövdesinin oluşturduğu titreşim ve sarsıntıyı absorbe etmek için yararlanabilir miyiz?

bence bunu için çok daha iyi bir izolatör kullanmak daha iyi olur

• Peki bu izalatör ne olabilir?Ya da bunun için kafa yormaya değer mi sizce mühendisbey kardeşim?Teknik birikimlerinizden yararlanmak isterim...

WEBLEY PATRİOT 1.NESİL .22 (5.5mm)
    CROSSMAN 2100 .177 ( Hava kaçaksız,tam güçte)
    3*9*40 Gamo

• Bugün hatsan mod 90 tüfeğimin kundağının içine ve kundağı mekanizmaya bağlayan vidalarına bol miktarda sıvı conta uyguladım..şu heryerde 3-4 ytl ye bulabileceğinizden.benim derdim plastik kundağın tepmeden ötürü kırılmasını önlemek ve gevşeyen vidalara dur demekti.sonuç : vidalarda yüzde yüz başarı,atış esnasında kundak eskisi kadar titremiyor,tepmede belki çok çok az bir fark olabilir (emin değilim) isabetliliği daha test etmedim..umarım yardımı dokunur saygılar...

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• Official Post

Pistonlu silahlarda Tepme konusunu bir kenarda tutarsak, sarsıntı ve yüksek titreşimle oluşan yay tınlamaları vs.. yi kesmenin en iyi yolu yayı zift seviyesinde koyu yapışkan gres ile yağlamak, hatta mümkünse etrafına rontgen filmi sarmak şeklinde izole etmek, bu bahsettiğim gresi ben çok aramama, arattırmama rağmen yurdumuzda bulamadım ama illahak vardır, bize tesadüf etmedi, bu gres Amerika Maccaride var, TAR diye geçiyor yani katran,

http://www.airguns.citymax.com/catalog/item/251484/42985.htm

• Mustafa Serdar Ağabey aslında sözünü ettiğiniz ve ülkemizde olmayan koyu yapışkan grese birkaç alternatif olduğunu düşünüyorum.Ama bu konuda bilirkişi olan siz üstadlarım ne derler bilmiyorum : Bunlardan birincisi oto camcıların camları yapıştırmak için kullandıkları siyah silikon.İkincisi ise www.otomaparça linkinde yer alan Flanş sızdırmazlık yüzey contası diye geçen Loctite 574 maddesi.Bu maddenin açıklamasında "gerilim ve titreşime karşı dayanıklıdır"ifadesi beni düşündürmeye başladı.Bilmem siz nasıl değerlendirirsiniz?İyi akşamlar...

WEBLEY PATRİOT 1.NESİL .22 (5.5mm)
    CROSSMAN 2100 .177 ( Hava kaçaksız,tam güçte)
    3*9*40 Gamo

• Official Post

Hareketli olmak zorunda o bahsettikleriniz hava ile yapısı değişip lastikimsi hal alıyor, benim bahsettiğim neredeyse katran desek daha doğru olur.

• Ses , titreşim ve geri tepmeyi azaltmak ancak tel yay yerine gazlı yay kullanarak mümkün.

bu gazlı yayla ilgili bilgi verebilirmisiniz .

artısı eksisi....

hatsan at44-10 ....4.5.....square 3-9x40 scuba tüp(rüştü bey)
    Hatsan torpedo 150 th....4.5---- optima 3-9x32mm
    crosman 357 8.
    klasik tekli martını henry
    k.üzümlü klasik çifteli

• Official Post

bu gazlı yayla ilgili bilgi verebilirmisiniz .

artısı eksisi....

Gazlı yay diye birşey yok, GasRam demek istemiş sanıyorum.

• kesme ve sıvama kalıplarında kullanılan bir yay var

acaba ondan bahsetmiş olabilirmi.

crosman 357 8.
    k.üzümlü klasik çifteli

• Official Post

Dikkat edilirse "tel yay yerine" diyor, sizin bahsettiğinizde tel yay.

• gazlı yay ile gasram yapı olarak birbirine çok benziyor.

ama gazlı yayın ne kadar işe yarar bilemiyorum ama kalıplarda çok uzun ömürlü olduğunu biliyorum acaba

be resmini vermiş olduğunuz gasram her tüfeğe uygulanabilirmi.

crosman 357 8.
    k.üzümlü klasik çifteli

• Official Post

Arkadaşım sizin fotoğrafını eklediğiniz gazlı yay tabir ettiğinizle GasRam aynı şeyler, birinin dış dizaynı kalıplarda yay yerine kullanılıyor ve yaya göre ömrü misli artıyor, aynı şekilde bizdeki pistonlu silahlarda yay yerine bu sistemi kullanabiliyorsunuz ama her silaha uyarlanamıyor, markalara özel imal edilmeleri gerekiyor, bazı tüfeklerde ise hiç kullanılamıyor,

• gazlı yayın her ebadı var diye biliyorum

en iyisi pazartesi ben bir bunu ararştırayım belki

belki yay yerine ufak bir değişiklikle kullanabiliriz.

crosman 357 8.
    k.üzümlü klasik çifteli

• Official Post

Bu kalıpçılıkta kullanılanların strokları oldukça kısa, Tüfeklerde ise strok oldukça uzun olmalı, bir araştırın ama imalatçısına uzun stroklu imal ettirmediğiniz sürece bu hazır olanları kullanabileceğinizi sanmıyorum.

• mustafa abi benim mesleğim metal tekstil aksesuarları bunla ilgili devamlı kalıp yaptırdığım(kesme,sıvama ve enjeksiyon zamak ve kurşun döküm kalıpları)kalıpçımı aradım konuştum hatsan torpedo marka tüfeğimi götürüp göstericem elinde hazırda farklı boylarda gazlı yay varmış olmadı tornada ekleme ve uyarlama yapılabilir dedi.bana mantıklı geliyor .bakalım deneyeceğiz.

crosman 357 8.
    k.üzümlü klasik çifteli