Havalı Tüfek Nasıl Saklanmalı?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • öncelikle herkese kazasız ve isabetli atışlar dilerim. yaklaşık 1 hafta önce gamo cfx royal almış bulunuyorum ve tüfeği kılıfında saklıyorum fakat düz koymak/dayamak/asmak arasında fark var mıdır? hangisi tüfek için daha uygun olur tecrübelerinize danışmak istedim. şimdiden teşekkürler.

• Arkadaşım öncelikle aramıza hoşgeldin.Yeni tüfeğinde hayırlı olsun.
    Şimdi gelim sorduğun soruya.
    Yerin nasıl müsaitse tüfeğini o şekilde muhafaza et.Madem kılıfı var,toz pislik olmasın gerisi hikaye.
    Haydi iyi atışlar. ;tacli#

AT 44 WX 10-LW BULL-PUP :love:

Blow Tabanca 4.5 mm

Üzümlü Kaplan 7+1 12 Cal Otomatik

HER MODEL TÜFEĞE İSTEDİĞİNİZ MODELDE AHŞAP KUNDAK YAPILIR.

[Resim Engellendi: http://i45.tinypic.com/33omgjo.jpg]

Musa KARAOĞLAN

• Tüfeğin hayırlı olsun. ;d;
    Aramıza hoş geldin. :wel:co:m
    Gelelim soruna:
    Ben olsam asla ve asla tek bırakmazdım,mutlaka çiftlemek lazım. ;kihhik, ;kihhik, ;kihhik,
    Bu arada resmi nikah kıymayı unutma... ;,;- ;,;- ;,;- ;şrofls;. ;şrofls;. ;şrofls;.

• İlk kuma bir kaç ay içinde gelir, çantayı geniş al ;kihhik,

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Yerli olduğunda üstüne çok kuma gelebiliyor ama ispanyol olunca biraz zaman alabilir. ;şrofls;. ;şrofls;. ;şrofls;.

• Uzun süre silahı elinize almayacaksanız hafif yağlandırılmış bir bezle metal olan kısımları silin. Çok ince yağ tabakası paslanma ihtimalini yok eder. Kılıfında dipçiği yere basacak şekilde dik koyabilirsin.

• Uzun süre silahı elinize almayacaksanız hafif yağlandırılmış bir bezle metal olan kısımları silin. Çok ince yağ tabakası paslanma ihtimalini yok eder. Kılıfında dipçiği yere basacak şekilde dik koyabilirsin.

uzun süre kullanmayacaksınız namlu içindende hafif yağlı bir bez geçirin, namlu içide özellikle rutubetli yerlerde pas olabiliyor.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Oow! Namlu içi nasılda dikkatimden kaçtı.
    Peki namlu içi paslanırsa nasıl temizlenmeli? Askerdeyken karıncalanmış namlu derdik. Birkac harbi isleminden sonra ateslerdik ve barut basıncıyla da temizlenirdi. Havalıda nasıl olacak bu iş?

• uzun süre kullanmayacaksınız namlu içindende hafif yağlı bir bez geçirin, namlu içide özellikle rutubetli yerlerde pas olabiliyor.

+ 1 ilk önce namlu küfleniyor çünki ..

Hatsan AT44-10 TH LW .22 Stoeger x50 Synthetic combo 5.5 / Stoeger x20 Synthetic 4.5mm / Hatsan mod 99 limited edition 5.5 / hatsan mod 88 4.5mm / Dıana 460 magnum 5.5 /hatsan mod 135 5.5 /gamo cfx 5.5 / kıral safari 5.5 / hatsan mod 95 4.5 / hatsan mod 125 4.5-5.5 / kıral magnum 4.5 / kıral kanas 5.5 /jet 4.5 / sarsılmaz crom :thumbup: 4.5 /hatsan mod 45 4.5 /flaş 4.5

• Cahit abi Colt bendekinin markası pas çözücü var bide tüfek yağı sprey tavsiyem onlar ben her atıştan sonra yağlardım. Ben atış yapacak arazi aramıyorum :D ilçede oturduğumuz için balkona yatıyorum halıyı serip 75 m mesafeli yere çanakları diziyorum itina ile bum ;tacli# atış bittikten sonra hemen yağla koy kılıfa £tabanxalı$

Kaplumbağaya dikkat et. Ancak kafasını çıkarıp risk aldığında ilerliyebiliyor. "James B.Conont"

ankarateam.png

Bizde bilirdik sevgilimize karanfil almayı lakin; aç idik yedik karanfil parasını.. ;kffx;

Playstation Portable 2000 - 3000 oyunları bulunur...(Yeni çıkanlar- çıkmışlar)

• Bende önceki oturduğum evin balkonundan karşıdaki araziye atış yapıyordum. Oradaki metal direk yüzünden 3 kere başım belaya girince bıraktım balkon atışlarını.
    Kimseyi vurmadım ama yanlarından vınlıyarak geçen pelletler yüzünden kapıma polis bile gönderdiler. u½%;

• havanın % 60 ının su buharı olduğu düşünülürse, silahı koyduğumuz odada, yaz kış sürekli bir hava sirkülasyonu vardır. ısınan hava ve su buharı yukarı yükselir, soğur ve tekrar yere çöker. buharlaşmadan en az etkilenen yer odanın tam ortasındadır. bu nedenle silahı odanın tam ortasında mümkünse kilitli bir dolapta yatay olarak saklamak en mantıklısıdır. her 3 ayda bir gene toz ve nem temizliği yapılmalıdır.

silah uzun süre kullanılmayacaksa yağlı bırakılmamalıdır. ince bir yağ tabakası bile olmamalıdır. bunun nedeni her türlü yağlamanın ortamdaki tozu üstüne çekmesidir. yağ toz çeker, tozda nemi çeker, dolayısıyla silahta mikro paslanmalar başlar. bir kaç yıl içinde mikro paslanmalar birleşerek gözle görülür küçük pas lekeleri haline döner. bu nedenle namlu veya silahın metal aksamı asla yağlı bırakılmamalıdır.

insan cildinin üzerinde asit bir tabaka vardır. bu asit tabaka silahın metal aksamına zarar verir. eğer silahın metal aksamı üzerinde parmak izi bırakırsak, metalde parmak izine uyumlu paslanmalar olur. silah penye veya pamuklu bir bezle güzelce silindikten sonra, el değirmeden gene bez yardımıyla veya ahşap-plastik yerlerden tutarak kılıfına konulmalı veya kılıfsız olarak saklanacak yere konulmalıdır.

* FX Gladiator DA + Nikko Stirling Platinium Nighteater 30 (10-50x60FT)

• Yağ ile su karışmıyor. Yağlanmış toz nemi yani suyu çekebilir mi?

• fx glad çantası içesin de ve aynı zaman da kendi kolisini de var,tüfek elbise dolabın da dik bir şekilde duruyor,büyük yağlı bir bez ama vıcık vıcık yağlı deyil, o şekilde tüfeği bez ile sarıyorum,yerleştiriyorum çantasına,kolisini de geçiriyorum,koyuyorum dolaba, yağ ın adı LPS, tüfek de paslan ma yok,diana mod 48 tüfek kılıfında dolabın yanın da dikili bir vaziyetde duruyor,tüfeğin dış kısmını yağladım bez ile,çöp poşeti elime geçti o gün ;kihhik, geçirdim tüfeğe,yerleştirdim kılıfına,bu tüfek de de paslanma yok,oysa daha önce başka yağ kullandığım da diana mod48 ve fx glad ın güç ayar başlığı şarjör pim başlığı,emniyet başlığı pas tutmuş idi az bir miktar, bulundu o da da ciddi nem oranı var,bu yüz den elbise dolablarımın tek kapılarını açık bırakıyorum,tüfek olsun olmasın,elbiseler e küf nem kokusu siniyor havalandırmasam,

atış dan geldiğim zaman,tüfeğin dış yüzeyini temizlerken namluya da harbi çekiyorum,

• fx glad çantası içesin de ve aynı zaman da kendi kolisini de var,tüfek elbise dolabın da dik bir şekilde duruyor,büyük yağlı bir bez ama vıcık vıcık yağlı deyil, o şekilde tüfeği bez ile sarıyorum,yerleştiriyorum çantasına,kolisini de geçiriyorum,koyuyorum dolaba, yağ ın adı LPS, tüfek de paslan ma yok,diana mod 48 tüfek kılıfında dolabın yanın da dikili bir vaziyetde duruyor,tüfeğin dış kısmını yağladım bez ile,çöp poşeti elime geçti o gün ;kihhik, geçirdim tüfeğe,yerleştirdim kılıfına,bu tüfek de de paslanma yok,oysa daha önce başka yağ kullandığım da diana mod48 ve fx glad ın güç ayar başlığı şarjör pim başlığı,emniyet başlığı pas tutmuş idi az bir miktar, bulundu o da da ciddi nem oranı var,bu yüz den elbise dolablarımın tek kapılarını açık bırakıyorum,tüfek olsun olmasın,elbiseler e küf nem kokusu siniyor havalandırmasam,

atış dan geldiğim zaman,tüfeğin dış yüzeyini temizlerken namluya da harbi çekiyorum,

paylaşım için teşekkürler ,

• silahın metal bölümlerini yağladıktan sonra yağın toz çektiğini düşünün. toz miktarı arttıkça üst tabakadaki tozlar yağı kendine çekmeye başlar. alt tabakada kalan toz parçacıklarına da nem oturur. bu söylediklerim ilk başta mikroskopik seviyededir, gözle görülmez. yıllar sonra gözle görülür hale gelir. çok eski tüfeklerde bazen tüfeğin dışının karıncalı, pütür pütür pas olduğunu görmüşsünüzdür. bunun sebebi uzun süre tüfeği yağlı bırakmak ve bakım yapmamaktır.

genel olarak silah temizliğinde ve saklanmasında çağdaş görüş, tüm parçaları söküp, tabiri caizse silahı yağda yıkadıktan sonra, hiçbir ince yağ parçası kalmayacak şekilde kuru olarak saklamaktır. havalı silahlardaki piston ve yay greslenmesi gibi özel amaçlı yağlamalar bunun dışındadır tabii ki. çok kısa süreli ince yağlamalar (1 hafta gibi) kabul görebilir. ama uzun süre silaha bakılmayacaksa yağsız saklanması daha iyidir.

* FX Gladiator DA + Nikko Stirling Platinium Nighteater 30 (10-50x60FT)