tam otomatik tabancalarda namlu soğutma sistemi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • abilerim kardeşlerim ben fen lisesinde okuduğumdan mezun olmam için bir proje yapmam gerekiyor.
    benim de aklıma namluların seri atıştan dolayı şişmesi aklıma takılıyordu bununla ilgili biraz araştırma yaptım ve 1900lü yıllarda namlunun etrafını su borularılya kaplayıp soğutmayı denemişler ve 12 saat boyunca kesintisiz atış yapmışlar sonuç olarak milyonlarca mermi ve 100 adet namlu değiştirilmiş.
    ben de tüfek yerine tabancalarda buna benzer sistemleri uygulamayı düşünüyorum.
    aklımdaki sistemler:
    1.şarjör değişimi sırasında namluyu co2 veya futbolcuların darbe aldıklarında darbe alan bölgeyi soğutmak için kullandıkları sprey ile soğutmak.
    2.namlunun etrafını kılcal borularla kaplayarak boru içersinden nitrojen geçirmek(nitrojen çok soğuk olduğundan aşırı sıcaklık değişiminden namlu bozulabilir diye düşünüyorum)
    3.namluya gömlek geçirerek içine kuru buz doldurmak.(bu da namluya zarar verebilir diye düşünüyorum)

yaptığım sistemleri nasıl deneyeceğimi de bilmiyorum. :S ;hirr; tam geçerli bir proje olması için 2 adet aynı tabanca ile 1000 e yakın mermi gerekiyor. kurusıkı ile denesem namlunun şişip şişmediğini nasıl anlayabilirim?

sizin tavsiye, öneri ve görüşleriniz nelerdir?

• Bir kere projenin en büyük sıkıntısı tam otomatik bir tabanca bulmak :) sonra da onu besleyecek şarjör 2. sırada geliyor. Ülkemizde bu tür silahlar ve şarjörler yasaklanmış durumdadır. Bu yüzden projenizi yapsanız bile deneyecek bir silahınız olamayacak.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• peki bunu tüfekle denesek nasıl olur :S

• Safiri dene istersen..

aslında mantıklı su yuvarlak şarjörler onlara oluyor mu?
    birde patentini alırım safire satarım :D projede ödül kazanırsa bi tane benelli yada glad alırım :D

• Otomatik tüfekler sivillerin kullanımına verilmiyor ne yazıkki. Diyelim ki ordudan bir tanıdık var, size içi geçmiş bir G3 tahsis ettiler, projenizi uyguladınız diyelim. 20 li şarjör full otomatik atışta dakikada 600 mermi atacağından 2 saniyede bitecektir. Size MG3 gibi şerit şarjörlü bir silah lazım. FN Minimi de olabilir. Atacağınız mühimmatın adet fiyatı ise G3 mermisi için tanesi 1.75 TL, minimi için ise 5.56x45mm NATO fişek takribi tanesi 1 $ dır. 2000 adet mermiden bahsediyorsanız sadece cephane fiyatını hesaplamak gayet kolay :) Minimi güzel bir seçim olur, zira namlusu güzel ısınır :)

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• aslında safir t14 ile deyebiliriz. tabanca çok maliyetli olur : )
    mg3 ile deneyelim desem normal şartlarda 1150 de şişiyor diye biliyorum + 2 mg3 lazım ve yaklaşık 3000 mühimmat ve atış yapacak yerde lazım
    bana safir daha mantıklı geldi ama safirde av tüfeği safirlerde yiv-set yok diye biliyorum

namlusu çok çabuk ısınan tüfek veya tabanca fark etmez.

• Oouz, sen bu projeyi komple değiştir istersen zira teoride herşeyi yapabilirsin TR'de ama iş pratiğe gelince... Hiç birşey yapamazsın...

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• aklıma başka proje gelmiyor tek bulduğum proje bu bana yararlı olur gibi geliyor yararlı olacağıncan silah firmalarıda kullanmak isteyecektir patenti bende olacağından parada kazanabilirim. ve proje yarışmasında dereceye girerse 1.ye 3000 2.ye 2500 3.ye 1500 tl para ödülü var

2 hafta boyunca saat 13:00'a kadar buradayım görüşlerinizi bekliyorum başka basit bir fikriniz varsa onuda proje yapabilirim.

teşekkürler...

• Silah firmaları böyle bir projeyle ilgilenmez. Çok yüksek devirle çalışan silahlar var, soğutma işini başka türlü çözmüşler. Tabanca da dediğin olmaz, tüfekte de olmaz, makineli tüfeklerin ihtiyacı olabilir ama o kadar sayıda atış yapılmıyor genelde. O yüzden bence proje hem maliyet hem de uygulanabilirlik olarak zayıf.

Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Silah firmaları böyle bir projeyle ilgilenmez. Çok yüksek devirle çalışan silahlar var, soğutma işini başka türlü çözmüşler. Tabanca da dediğin olmaz, tüfekte de olmaz, makineli tüfeklerin ihtiyacı olabilir ama o kadar sayıda atış yapılmıyor genelde. O yüzden bence proje hem maliyet hem de uygulanabilirlik olarak zayıf.

+10

Sivillerin tam otamatik tabanca ve tüfek kullanıma yakask olduğundan pek para edecek bir sistem değil sahten askeriye de pek yakın bakmaz bu konuya çünkü bizim Yani Türklerin mantığı yapsınlar bastıralım parayı alalım kafa patlatmayalım AG işi boş iş olarak bakarlar.

bursateam.png
    AT44 WX 10 LW NAMLULU
    Tasco 6-24x50Q
    Zoraki hp-01 Ultra 5,5mm
    Sarsılmaz Concorde Otomatik

Serkan YETİM "AB(+)"

• Ah be delikanlı kardeşim.Senin silah projesiyle ne işin var.

Bence, insanların veya hayvanların yaşamını kolaylaştıracak projeler üretsen daha faydalı olmazmı.
    Mesela engellilere yönelik çalışmalar düşün,eğer hayata geçerse insanlığa faydan dokunur.

Mesele şöyle diyelim;sen şimdi silahı soğuttuğun ve projenide firmaya sattın.O projeni gidip savaş silahlarında namlu ısınmadan daha fazla masumu katletmekte kullandılar.Sen şimdi etrafında bu proje benim diyemi övünürsün.

Yoksa atıyorum görme engelliler için bir alet ürettin ve tv de faydalarını anlatan bir programda yayınladılar.Bu proje benim diyemi övünürsün.
    Seçim senin güzel kardeşim Allah kolaylıklar versin.

AT 44 WX 10-LW BULL-PUP :love:

Blow Tabanca 4.5 mm

Üzümlü Kaplan 7+1 12 Cal Otomatik

HER MODEL TÜFEĞE İSTEDİĞİNİZ MODELDE AHŞAP KUNDAK YAPILIR.

[Resim Engellendi: http://i45.tinypic.com/33omgjo.jpg]

Musa KARAOĞLAN

• Şimdi dediğin projede soğutma olayı için ek bir meteryal olmaması gerekir. yani ilave sprey vs. vs. gibi şeyler.benim size önerin şudur.
    namluya sıfırlama giydirilecek ince bir ceket ve namlu ile arasında termal macun.namlu ceketi ise katalitik bir yapıya sahip olarak çok ince tıpkı dizüstü pc lerin soğutma fan petekleri gibi petekler olmalı. en dışındada m4 ve m16 silahların kundakları gibi etrafını tümüyle çeviren fber carbon kundak olmalı ama buna rağmen yinede işçilik ne kadarda iyi olsa diyelimki önceden 30*2 şarjör atıyorsa bu şekilde ancak 5-8*30 şarjör gibi atar yine ısınır. çünkü o ısı ancak su soğutmasıyla yada dediğimiz sisteme dikey petekli olupta geriden ilave fanla soğutulabilir. ama bir tek soğutma için bir sürü batarya ek düzen olacağı yere yedek namlu taşımak daha pratik olur.başka çözüm olacağını sanmıyorum.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Bu projeyi eğer teorik bir sunum şeklinde hazırlayacaksan gayet güzel olur. Zira okullarda sıkıcı saçma basit konular vardır genelde aradan sıyrılırsın. Ama uygulamasını ciddi ciddi düşünüyosan,hiç düşünme bile derim.
    Hoşuna gider mi bilmem ama benden sana bi tavsiye ödevini ''aerodinami'' üzerine hazırla. Hem deney hazırlaması kolay hem de mermi çekirdeğinin fiziği üzerine de bişiyler hazırlayarak bu konudaki hevesini de tatmin edersin. Bende bu konu üzerinden ödev hazırlamıştım, bildiğin TAİ standartlarında sunum yapmıştım ''havacılıkta aerodinami ve kanat profilleri'' diye. ;kihhik,

Birde şöyle birşey var;

Bu da test aşamasındaki Metal Storm :!::!::!:

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Harici İçerik www.youtube.com

:)

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Wikipedia'da yazana göre Amerikalılar G11'deki mekanizmanın 2004'de hafif otomatik tüfek projesi için lisansı almış. Fn Minimi'nin papucunu dama atar herhalde yeni proje. ;tacli#

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177