1. nesil patriot modifiyesi için öneriler

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkese merhaba. Haftalar süren araştırmalardan sonra forum üyesi Yalçın beyden ( coolasice ) 6.35 patriot aldım. Silahı alır almaz tanışmak babında, tüfeği tamamen dağıttım ve bakımını yaparak yeniden topladım. Mekanizması, özelliklede tetiği çok hoşuma gitti. Şimdi tüfeği aldım, bakımını yaptım falan derken gene uğraşıcak araştıracak birşey kalmayınca bu sefer ne yapıyım diye başladım siteyi didiklemeye ve tuning ile super tuning tarzında şeylerle karşılaştım ve 5.5lik silahlarla 1100 den 1400 fps lere hız artışını okuyunca hemen kararımı verdim: 6.35 patriot la 1000fps civarı hız.

Şimdi bunu gerçekleştirmek için ilk yapmam gereken şeylerden biri yayı değiştirmek. Maccari yaylardan sitede çok bahsediliyor fakat internette ne kadar aratsamda tatmin edici bir bilgi bulamadım. Bu yaylar nereden bulunur ve 1.nesil patriot için hangi boy, çap ve sarım sayısında yay almam gerekir?

Hava transfer deliği ile oynamak istemiyorum çünkü firmanın optimum çapta yaptığını düşünüyorum zaten deliği. Yapsam yapsam en fazla piston tarafına havşa açarım.

Ayrıca namluyu ve pistonu daha ince işlenmiş hale getirmek istiyorum. Bunun içinde, elmas suyu denen, malzemelerin mikro yapılarını incelemek için parlatılmasında kullanılan bir sıvı var ondan temin edip namlu ve piston da kullanmayı planlıyorum. Örneğin namlu için harbinin ucuna pamuk bez sarıp, beze bu sıvıdan yedirsem ve namlu içinde ileri geri hareketle namluyu işlesem sanırım güzel bir sonuç elde edebilirim.

Yay ucu ağırlıkla da oynamak istemiyorum. Silah şu anki haliyle de yeterince tepiyor zaten.

Aklıma şu an için başka bir fikir gelmiyor. Tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

• Patriot zaten en güçlü yaylı silah.

Yaylı silahlarda güç arttırmaya yönelik modifiyeler en fazla %15 lik bi güç arttırımına olanak sağlıyabiliyor(?!)

Yaylı 6.35 bi silah ile 1000 fps civarı sağlıklı atış imkansız sanıyorum ki :S

Fikrinizi güç arttırımı yerine güç azaltılması yada daha stabilleştirilmesi yönünde kullanmanız daha iyi ve sağlıklı olucaktır g;$i

Saygılar son söz yine abilerin :huh:

• Benim müthiş grupmanlar yapmak veya 3 atışta tek delik yapmak gibi bir hedefim yok. Tek istediğim 50 - 60 metrede maksimum tahribat. 100 metrede de 10 lt yağ tenekesini vursa bana yeter. Bide dediğim gibi kendime iş arıyorum. Mekanik birşeyleri sökmek, üzerinde çalışmak ve toplamak bana müthiş keyif veriyor. Sanırım atış yapmaktan çok silahı kurcalamayı seviyorum

• Patriotlarda güç arttırma işlemi biraz sancılı oluyor. Benimkine hiçbi güç arttırıcı işlem yapılmadan sadece yeşil gres sürüldü (tüfek tamircisi tarafından), tüfeğin gücü amacım o olmasada arttı. Fakat daha sonra namluyu tutan vida içten kırıldı, Yetmedi kabzesi parçalandı (mübalağasız arkadan kabzanın ortasına kadar yarık oluştu), tepmesi arttı, vidalar yerinde durmaz oldu, hiçbi stabillik kalmadı. Sonra servise gönderdim kabzesi vidası herşeyi orjinali ile değişip bana geri geldi ve inanılmaz şekilde stabil oldu, mutlu mesut geçiniyoruz şimdi...

Kısacası gücünü arttırmaya çalışırsan bu tüfeğin, patriottan bir mod 125 elde edersin (insanlar çok şikayet ettiği için böyle söylüyorum yoksa benim 125le bi tecrübem yok) oda sadece iki kutu atış için gibime geliyor. Sonra doğru servise... Yinede sen bilirsin.

Kolay gelsin...

Her Türk Asker Doğar... X]#+,

Webley Patriot 5.5mm (1. nesil)

• PCP silah gücünde bir yaylıya sahipsiniz. Daha fazlası silahınızın mahvına sebep olur. Ben hatta yayını kısaltıp gücünü biraz azaltmıştım bile. Güç arttırmak için bir kaç seçenek var, yayı büyütmek ki yay zaten motorsiklet amortisörü yayı gibi birşey :) yeşil gres falan da dizelleme ardından detonasyon ile tüfeğin parçalanmasına yol açıyor. Tecrübeli birisinin tavsiyesini edinmek istiyorsan, bence tüfeğine hiç dokunma olduğu gibi kullan, harcayacağın emek ve para yerine kaliteli pellet al keyfine bak. Hele ki 6.35 Patriot havalı silahların bazukası diye bilinir. 30 ft-lbs güce sahiptir ve magnum değil "Supermagnum" diye anılır. 30ft-lbs güç demek 16 grain bir pelleti 920 ft/s ile atmak demektir. Yaklaşık 40 joules yapar.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• 21 gr gamo magnum attığıma ve birazda dizelli kullandığıma göre yaklaşık 780 - 800 fps civarında hız alıyorumdur herhalde.

Peki bu transport deliği ile oynayanların yorumları nedir? Ben patriot un deliğini çap 4mm olarak ölçtüm. Deliği genişletmesem bile piston tarafına biraz pah kırsam ne kadarlık bir etkisi olur tahminen.

Bide Yalçın Bey ben patriot un 100 m den yağ tenekesini vurabileceğini biliyorum. Arkadaş güç arttırırsan tüfeğin istikrarı bozulur demişti bende benim için 100 metreden yağ tenekesini vuracak kadar isabetli olsa yeter anlamında yazdım o yazıyı. dediğim gibi bu silahla grupman yapmak gibi bir niyetim yok.

Sayın thenighthawk ta (keşke isminizi bilseydim :) ) ona harcıyacağın para ile git kaliteli pelet al keyfine bak demiş ama benim için olay o değil. Ben sadece silahın gücü artsın derdinde değilim. Bu konuda uğraşırken eğlenmek istiyorum. Yoksa verirsin anlayan birine yap dersin yapar.

Ayrıca namluyu honlamak için evde abrazif metal tozu buldum. Babamın cephanelikte varmış :) Tozu ince yağ ile karıştırıp, üzerine pamuklu bez sarılmıuş harbiyle namluya uyguluyorsunuz. Bunu yapıcam fakat bende hız ölçümü yapıcak bir alet olmadığı için sonucun ne olacağını ölçemiyeceğim. Siz bu konuda ne önerirsiniz? Kalıp sabuna saçma sıkma işi bana pek hassa gelmiyor ama en son çare ona başvurucam herhalde.

• PCP silah gücünde bir yaylıya sahipsiniz. Daha fazlası silahınızın mahvına sebep olur. Ben hatta yayını kısaltıp gücünü biraz azaltmıştım bile. Güç arttırmak için bir kaç seçenek var, yayı büyütmek ki yay zaten motorsiklet amortisörü yayı gibi birşey :) yeşil gres falan da dizelleme ardından detonasyon ile tüfeğin parçalanmasına yol açıyor. Tecrübeli birisinin tavsiyesini edinmek istiyorsan, bence tüfeğine hiç dokunma olduğu gibi kullan, harcayacağın emek ve para yerine kaliteli pellet al keyfine bak. Hele ki 6.35 Patriot havalı silahların bazukası diye bilinir. 30 ft-lbs güce sahiptir ve magnum değil "Supermagnum" diye anılır. 30ft-lbs güç demek 16 grain bir pelleti 920 ft/s ile atmak demektir. Yaklaşık 40 joules yapar.

Sayın Agencalp,,
    TheNightHawk (Murat) Tecrübesiyle sabit olan deneyimlerini iyi niyetiyle aktarmış.bu yazıyı 2 -3 kez dikkatle oku ,,anladığın zaman Kurcalar veya kurcalatırsan silahı bozacağını da bilesin.Keyifte ,Silahta senin ....sormuşun cevap yazılmış..gerisi paşa gönlüne kalmış. g;$i

A Takımı Üyesi

• O zaman emeğinizi ve enerjinizi pistonun haznesini daha parlak hale gelecek , pistonunuzun daha sürtünmesiz ve stabil çalışması için teflon segman uygulayarak (venom lazaglide), yayınızı daha kaliteli çelikten üretilmiş Maccari (hala üretiyorsa, mesaj atıp sormak lazım) üretimi bir yay ve yay tutucusuyla değiştirmeye ya da gasram takmaya harcayabilirsiniz. Namlunun içini de honlayarak isabeti yükseltme yoluna gidebilirsiniz. Brownells den .25 kalibre için target crown çakısı getirtip namlu tacını pürüzsüz ve mükemmel hale getirmeye çalışabilirsiniz. Dışının menevişini metylan metal parlatıcı ile krom görünüme gelinceye kadar kaldırıp, üzerine yeniden güzel bir meneviş yaptırabilirsiniz. Kundağınızın cilasını kaldırıp üzerine birchwood casey kundak cilası kullanabilirsiniz. Madem uğraşmak istiyorsunuz tüfeğinizi güzelleştirmeye çalışın. Daha fazla güç elde edeceğim derken geriye dönüşü olmayacak hasara neden olmayın. Diyelim ki gücü arttırdınız ve kurarken tetik tırnağı hasar gördü ve siz pellet yüklerken tırnaktan kurtuldu ve baş parmağınızı kaybettiniz. O zaman mutlu olacaksanız izlediğiniz yolda devam edin. Kendim de dahil olmak üzere yaylı silah ile uğraşırken ciddi derecede yaralanan çok kişi biliyorum.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Tamam o zaman yaydan vazgeçtik. Potansiyel gücü arttırmadan kayıpları azaltacak tedbirler alarak çıkış hızında artış sağlamaya çalışacağım. Transfer deliği ile ilgili yapabileceğim neler var?

• Sanırım bir yanlış anlaşılma var ben Murat beyin söylediklerini kesinlikle eleştirmiyorum. Doğrudan thenighthawk yazmak fazla laubalice olacağından başına sayın koydum. Verdiğiniz bilgiler ve paylaştığınız tecrübeleriniz benim için çok önemli. Aman bir yanlış anlaşılma olmasın.

• Transfer deliğindeki modifiyelerin geri dönüşümü olmuyor.

20 30 FPS için geri dönüşümü olmayan modifiyelerin akıllıca olduğunu sanmıyorum :huh:

• Geriye dönüşlü bir transfer portu modifiyesi var, Dennis Quackenbush'un deneysel ve güzel bir çalışması vardı, ama zahmetli ve yapmaya değer mi siz karar verin. ingilizceniz var ise şu kaynak ilginizi çekebilir.

http://www.pyramydair.com/blog…transfer-port-part-1.html

http://www.pyramydair.com/blog…transfer-port-part-2.html

http://www.pyramydair.com/blog…transfer-port-part-3.html

Bu Dennis amcanın Bizon bile avlayabildiği havalı silahlar ürettiğini de ekleyeyim ;keyf;

[Resim Engellendi: http://www.bigboreairguns.com/bisonhunt07/stephme.jpg]

Ayrıca Gamonun yeni .25 Raptor Platinum pelletlerini de deneyebilirsiniz. Beklediğiniz hıza belki çıkarsınız ve yağ tenekesini de vurursunuz. Masrafa da girmemiş olursunuz :thumbup:

[Resim Engellendi: http://www.pyramydair.com/blog/images/01-27-10-07.jpg]

Gasram linki

http://www.pyramydair.com/s/a/…_Fits_Webley_Patriot/2102

http://www.pyramydair.com/blog…eman-kodiak-with-gas.html

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Verdiğiniz linkler çok faydalı oldu teşekkür ederim.

Şimdi okuduklarımı kısaca özetleyecek olursam: Yaylı silahlarda peleti ittiren basınçlı havanın miktarı değil, havanın sıkıştırılma ve salınma hızı. Bu sebeple transfer portu nun çapıda büyük bir önem arzediyor. Aşırı geniş olması halinde havanın çıkış hızı azalacağından bir optimum çapta delinmesi lazım. 6.35 ile herhangibir deneme yapmamış fakat .22 cal ile yaptığı denemelerde en uygun çap aralığının 0.125" ile 0.145" arasında olduğunu yazmış. .25 cal patriot içinde ölçtüğü delik çapı olan 0.154 ün gayet uygun olduğunu söylüyor fakat aynı port çapına sahip .177 cal silah için bu çapın fazla olduğunu söylüyor. Yani anladığım kadarıyla .177 ve .22 cal patriot sahipleri kesinlikle transfer portlarını genişleteyim demesinler hatta yukarıda belirttiğim çaplara daraltabilirlerse yakşalık 40 - 50 fps artışları olacaktır.

Port çapını değiştirmeden pah kırma olayına gelirsek eğer; Dennis amca Piston tarafından pelet tarafına doğru daralan port tasarımını denememiş fakat işe yarayabilir diyor. Bunun yerine venturi şekli dediği her iki taraftan pah kırılmış tasarımı denemiş fakat herhangibir artış gözlemlememiş. Bide Jim Maccari adlı bir vatandaşın basamaklı port tasarımını tavsiye ettiğini yazmış. Onuda part 2 yi açanlar orada görebilir.

Haa bu arada değiştirilebilir port yapısınıda tavsiye etmiyor kendileri çünkü 60 - 70 fps civarında hız düşümüne sebep olacak hava kaçakları oluyormuş dişler arasında.

O zaman geriye bir tek pistonun parlatılması kaldı birazda onu araştırayım bakalım Dennis amca o konudada çalışmış mı?

Bide Gasram konusuna gelirsek pyramidair de bunun hız artışına bir katkısı olduğu söylenmiyor. Sadece daha yumuşak kurma, daha yumuşak atış ve daha az tepme vadediyor bu cihaz. Bide adamlar doğrudan satış yapmıyor silahınızı gönderin biz takalım diyorlar.

• Piston için Venom Lazaglide ve Steve Pope diye google a aratırsan sekmanı nasıl yaptığını görebilirsin. Steve amca en az 200 Pound para ister.

Ne yapıyor da bu kadar para istiyor diyorsan işçiliğinden birkaç örnek

[Resim Engellendi: http://i8.photobucket.com/albums/a6/RHB65/18.jpg]

[Resim Engellendi: http://i8.photobucket.com/albums/a6/RHB65/19.jpg]

[Resim Engellendi: http://i8.photobucket.com/albums/a6/RHB65/20.jpg]

[Resim Engellendi: http://i8.photobucket.com/albums/a6/RHB65/22.jpg]

[Resim Engellendi: http://i8.photobucket.com/albums/a6/RHB65/14.jpg]

[Resim Engellendi: http://i8.photobucket.com/albums/a6/RHB65/3.jpg]

siparişle böyle özel işler de yapar.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Adam hakikaten döktürmüş, fakat bu tarz sanatsal çalışmalar beni fazlasıyla aşar. Bu arada bu gün ilk defa atışa gittim. Birazda dizellemenin yardımıyla sonuçlar olağanüstü. Ok hedefi olarak kullandığımız 25cm kalınlığındaki pembe straforu 25m den delip geçti ve arkasından çarptığı taştan ciddi ses çıkardı. Hakikaten yayla falan uğraşılacak bir durum yokmuş :) Dediğim gibi en fazla piston üzerinde oynayacağım sanırım. Şimdide gidip pistonu teflon mu kaplatsam diye düşünüyorum. Bide titreşimi azaltmak için pistonun iç yüzeyine, yay ile piston arasında bir ayıraç oluşturacak şekilde plastik herhangibir malzemeden bilezik çaksam mı acaba?

• bak kardeşim ben mod 125 i geliştirip kullanan biri olarak yazıyorum , tüfeği kaça aldın bilmem , benim mod 125 modifiye topiğimi okumuş olmalısın yay ucu ağırlığından bahsetmişsin çünkü , yay ucu ağırlığını artır hava transfer deliğini 5,5 mm ye büyüt ama namlu girişindeki oringi sağlam bi malzemeden yaptırmalısın çünkü dayanmıyo ,örneğin kestamit yada polyemid den yaptır altına yani namlu tarafına kauçuk bi oring koy, yay ucu ağarlığını bronzdan yaptır daha ağır malzemedir , bide piston keçesi önemli ben onu araştırıyorum , bence en iyi malzeme teflon olmalı , yakında bende teflondan bi keçe yaptırıp deneyeceğim. yayı değiştirebilirsen maccari al ama bulamazsan bence fabrikayla irtibata geçip yeni bi yay satın al hatta almışken 2-3 yay birden al yanlız yeni gelen yayı ben kendi imkanlarımla takamadım işyerine götürüp taktırdım , bu dediklerimi yaptıktan sonra tüfeği yağlayarak topla bi dene bakalım , ilk atışlarında çıkan sese inanamazsın benim mod 125 5,5 calibre , hala ses hızının üstünde atış yapıyo yayı yeni değiştirdim , sendeki patriot silindir hacmi açısından daha büyük öyle çok teper hedef vurmaz safsatalarınada inanma benim tüfek çatır çatır vuruyo alışman lazım tek olay tüfeğe alışmakta , şu an bulabildiğim en ağır pelletleri kullanıyorum vurduğu yerde güller açıyo inan :) bence riske girmeye değer tüfek dağılır falan diyolar benim tüfek kalite anlamında seninkinden kötüdür ne dağıldı ne sorun çıkardı üstelik 3-9x32 dürbün üstünde takılı dürbüne sorun çıkmadı kullanıyorum 3. yılı bu yıl bazı şeyleri kendin deneyip göreceksin burdaki arkadaşlar yorum yazıyor ama yapan ve kullanan bilir....

Walter Talon Magnum 5,5 cal Envantere yeni katıldı 3-9 x 50 mm dürbünü var(ince ayarla efsanevi bir makine)[/color]
    Zoraki hp01 ultra (diyecek söz bulunmaz , hedef nerde pellet orda , yaşayan efsane , emekli olmaması dileğiyle :))
    Birde şimdi Hatsan BT 65 var çok kuvvetli , düşman başına... vurduğu yerden ses çıkar...

• burdaki arkadaşlar yorum yazıyor ama yapan ve kullanan bilir....

kusura bakmayın ama burada forum yazan abilerin bir kısmının sizin yaşınız kadar bu işlerle ugraşmışlıgı vardır.söküp takan,silahları alıp deneyen,yurtiçi yurtdışı üreticilerle iletişime geçip bilgi alan,adını bile duymadıgımız insanların yaptıklarını bizlere anlatan, tanıtan insanlar,hatta hatta kendi tüfegini üretenler bile var.yani ben yaptım oldu sen millete bakma demekle bitmiyor abicim bu işler

Webley Patriot I.Nesil 22 cal m;s,S
    Webley Stingray II.Nesil 177cal + Optima 3-9x44E ;tufey#

www.enfarklisi.com

0 RH (+)

• ben sana yardımcı olma anlamında yazdım sen bildiğini yapmakta özgürsün bu hatsanları yerin dibine sokarlar yıllardır ama daha güçlüsünü yapabilen yok ve ben 3 yıldır kullanıyorum hiçte sorun yaşamadım gerçeği söylemek bazen tepki çekebiliyo....250-300 liralık silahlarla 2000-2500 liralık silahları çarpıştırıyo arkadaşlar , ne kadar para o kadar kalite diyolar , bende bu işleri mektebinde okumuş mürekkebi yalamış biriyim çok hafife alma :) meslek icabı bu kinetik enerji işlerinden anlarım

Walter Talon Magnum 5,5 cal Envantere yeni katıldı 3-9 x 50 mm dürbünü var(ince ayarla efsanevi bir makine)[/color]
    Zoraki hp01 ultra (diyecek söz bulunmaz , hedef nerde pellet orda , yaşayan efsane , emekli olmaması dileğiyle :))
    Birde şimdi Hatsan BT 65 var çok kuvvetli , düşman başına... vurduğu yerden ses çıkar...