at 44 wx 10 bozuldu......

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bilen veya söken arkadaşların yardımları beklenmektedir.......

sıfırlaması düzgün hatta elli metrede 1 ytl grupman yapabilen silah bu gün bir anda 20 -25 cm alt vurmaya başladı . ve pelleti uçarken ivmeli bir şekilde görünür oldu. tahribattada aynı düşüş gerçekleşti. 50 metrede destek olarak kullandığım mdf yi delerken şimdi sadece üzerine saplanır oldu.

sorun nedir sizce ?
    kendim söksem yapabilirmiyim?

şimdiden teşekkürler......

S410

• peki diyelimki bu vidaya ulaştım sonra ne yapmam gerekki problemi düzelteyim

S410

• tüfek hava dolumu yapıldığındamı bu sorun ortaya çıkıyor yoksa hava bitene kadar aynımı çalışma basıncını aştıysanız bir miktar güç azalması oluyor ama 190 bar seviyesinde normale dönüyor setuskur vidasından vede çekiç yayındanda olabilir sanırım tabi ustalarımız daha iyi yorumlayacaktır

• Vidayı sağa doğru tam olarak sıkın tamamen sona dayandığında sola 6 tur çevirip bırakın ve deneme yapın tüfek eski ayarına dönmüş olması lazım.Problem düzeldikten sonra daha sonra aynı sorun tekrarlarsa yine aynı yerden açarak vidayı sağa doğru sıktığınızda 6 tur sıkılması lazım eksik ya da fazla çıkarsa vidada gevşeklik var atış esnasında sağa sola dönüyor tüfeğin ayarını değiştiriyor demektir.

• altı tur fazla olur bence hız artar ama stabil atış sayısı oldukca düşer tavsiyem tam sıkıldıktan sonra 2,5 tur ve 30-35 tur stabil atış garantisi

• Öncelikle arkadaşın problemi sanırım fazla dolum ile alakalı. 200 bar ve daha üst basınçlarda ilk 15-20 atış böyle olur. sonra tüfek güç kazanmaya başlar. Nedenlerini biliyoruz. mehmet70 in sorusuna henüz cevap verilmediği için tam yorumlayamıyorum. Ben genelde 4 tur ile kullanıyordum. Bu gün ise 4 tur + 3/4 tur a ayarlayarak atış yaptım. Tüfek bu ayarda yeteri kadar güçlü ve yeteri kadar atış yapıyor.
    Yalnız dikkatimi çeken bir durumu da anlatayım. Tüfek 190 bara kadar dolduruldu. atışa başlandı. yine hafif alt vuruyordu, ~25 atış sonra normale döndü ve basınca baktığımda 150nin az üstündeydi. Tüfek dolum, atış ve bekleme esnasında hep güneş altındaydı. Sanırım sıcaklık ta 25-28 arası bir arada ve direkt güneşe maruzdu. Güneş ışığının etkisi ile basınç hep arttı herhalde. Bundan dolayı bu ayarda bir setskur ile bu kadar atış yapabildim. 120 bara kadar ~60 belki 70 atış. Merak ettiğim konu bu tüfekler fabrikada kaç tur ile ayarlanıyor acaba?

HW-100 T FSB 5,5 mm+IJK 6-24x50 FT
    Hatsan Airmax 5,5 mm+Optima_3*9-32
    Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD
    Zoraki- Hp-01 5,5 mm ULTRA+ADCO Red Dot-1,5 MOA
    Hatsan-AT44+BSA 8-32x44 MD
    Walther CP88 - 6" Competition

• şimdi tüfeği söktüm bahsettiğiniz vida yı bulamıyorum???

bulabildiklerimi sıktım bar 150 evdeki kalın kitaplardan birine attım kapağında kaldı pellet ,daha önceden epey derinlere girerdi ...

S410

• Vidayı sağa doğru tam olarak sıkın tamamen sona dayandığında sola 6 tur çevirip bırakın ve deneme yapın tüfek eski ayarına dönmüş olması lazım.Problem düzeldikten sonra daha sonra aynı sorun tekrarlarsa yine aynı yerden açarak vidayı sağa doğru sıktığınızda 6 tur sıkılması lazım eksik ya da fazla çıkarsa vidada gevşeklik var atış esnasında sağa sola dönüyor tüfeğin ayarını değiştiriyor demektir.

+1

Bu tüfekte vidayı sıkınca (sağa doğru) yay gevşer ve güç düşer, vidayı açınca (sola) yay sıkılır güç artar. Benim eski tüfektede bir sefer olmuştu kolayca eski haline gelir.

• şimdi tüfeği söktüm bahsettiğiniz vida yı bulamıyorum???

bulabildiklerimi sıktım bar 150 evdeki kalın kitaplardan birine attım kapağında kaldı pellet ,daha önceden epey derinlere girerdi ...

Siz bir Cumartesi buluşmasına katılın, tecrübeli arkadaşlar (özellikle Evren) 7 dakika 23 saniyede eski haline getirir... :)

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• evet evren daha önce long u daha kısa sürede halletmişti , başka bir buluşmada da wx in namlusu dönüyordu onuda osman abi halletmişti yine yakın sürelerde

S410

• Vida tüfeği kundaktan ayırdıktan sonra emniyetin altındaki deliğin taa içinde. ;şrofls;. Hazine haritası gibi oldu. Uzun ve 4mm alyen anahtarla o delikten dalmak lazım.Yapamazsanız buluşmalarda arkadaşlar hallederler.

• Selam arkadaşlar

Ayarın yapılabilmesi için 15. cm lik alyanın gerekli olduğu belirtilmiş, bu alyanın kaç numara olduğunu söyleyebilir misiniz

teşekkürler

Hatsan Mod99 22.cal :love:

BSA 8x32x44(pcp sini bekliyor :)

cukurovateam.png

• @Serdal Kaya

4 numara allen anahtarı. ben gerekli uzunlukta bulamayınca kısa anahtarı cıva çeliğine kaynattırdım.

Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD

• dostum allen le uğraşmadan önce tüfeğin mermi yatağındaki orige bir bak derim dudup dururken böyle bir durum ortaya cıktıysa problem oringden olabilir kalitesiz çapaklı mermi kullandıysan oringi ya bozuyo yada tamamen yerinden söküyo.şarjörü çıkar ve mermi yatağına dikkatlice bak orada bir kanal vardır oring bu kanala oturur yerindemi değilmi kontrol et kolaygelsin.

Weihrauch hw100s 5.5 + remington 4-16 *50AO

hatsan at44-10 optima 4-12*44

• Alyan anahtarı ile sağa sonuna kadar sıkıyorum lakin vida sürekli dönüyor, sonunda bir yerde bitmiyor. Ne yapmalıyım?

Teşekkürler

Hatsan Mod99 22.cal :love:

BSA 8x32x44(pcp sini bekliyor :)

cukurovateam.png

• Ön tarafta bloğun altında bir delik olması gerekiyor ordan pim yerine kullanabileceğiniz birşeyle sabitleyip setuskuru cevirmeniz gerekiyor.

• Kundağı söktüğünde, kundak ön vidasının girdiği yerin az arkasında küçük bir delik var. o delikten uzun iğne tarzı birşey sokacaksın, ama bunun için önce kurma konulu yarım aç daha sonra alleni sokup bir ışık altında sağa sola farketmez hafif hafif çevir ki sokabileceğin minik delik senin iğne sokacağın deliğin hizasına glsin. minik deliği gördüğünde iğneni sonuna kadar sok ve kurma kolunu kapat. soktuğun iğne hafif sıkışarak orada kalacaktır. sonra allen ile setksur vidasını saat yönünde durana kadar çevir. muhtemelen kaç tur döndüğünü sayamayacaksın. çünkü o boş dönüşlerde de sıkılıyor fakat pim ile sabitenmediği için anlaşılmıyor. bu aşamadan sonra benim tavsiyem, sıkıntın sadece bu setskurun gevşemesi ile hız düşmesi ise, 4 veya 5 tur sola(saat yönünün tersine) çevir ve tüfeğini topla. test et. tahribatı sen de göreceksin. 4 veya 5 tur çevirdin hala tüfeğinin gücü kuvveti yerinde değilse, namlu kökündeki 2 oringin ve veya namlu iç girişindeki oringin zedelenmiştir. ve hava kaçağı yapıyordur. 1.aşama işini görmezise, 2. aşama olarak onları değiştiririsn.

Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD