saçma tasarımı ve 7,65 saçma önerisi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • slm arkadaşlar bu hobide yeniyim eğer yanlışlarım olursa şimdiden affola

sormak istediğim ilk soru 4,5/5,5/6,35/9 mm ölçülere sahip havalı tüfek saçmaları mevcut fakat neden 7,65 yada 7,62 saçma yok 9mm tahribat açısından çok yüksek hatta büyük avlarda bile kullanılıyo fakat hızı çok düşük neden 7,65mm saçma üretip tahribat gücünden fedakarlık edip hızı dolayısı ile deliciliği arttırmayı düşünmüyolar bu her konuda olduğu gibi amerikanların büyük herzaman iyidir olayı mı?

aşağıda da size aklımdaki saçmayı göstermek istiyorum resimde kesit,namlu içi yerleşimi,farazi rüzgar direnci ve gerçek ölçekleri de bulmak mümkün fikir vermesi açısından.

[Resim Engellendi: http://pic1.resimupload.com/r6/resim_161036609.bmp]

sizlerden duyduğum kadarıı ile bombe başlı saçmalar sivri uçlulara göre daha iyi isabetlilik sağlıyomuç bende bunu düşünerek bombe baş şeklini mümkün olduğunca deiğiştirmeden uç kısmına delicilidi ve tahribatı arttırması için çelik uç yerleştirmeyi düşündüm fikirlerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum.

saygılar sevhiler...

• Asıl sorun 7,65 veya 9 mm çaplı pelleti yeterli hızda atabilecek havalı silah temin etmektir. Bu çapta pellet, ucundaki çelik uç ile birlikte çok ağır olur, ustalar daha detaylı cevaplayabilir ama bu ağırlıkta pelletin (namlu çapı ve iç hacmini de büyüteceğinden) bizlerin kullandığı standartlardaki tüfeklerde hava gücü ile atılması sıkıntılı olur, özel imal edilmiş sistemlerle bu yapılabilir ama maliyetler ateşli silahları geçer sanırım.

AT 44 Long LW Bullpup + Reg
    Gamo Extreme 4.5
    Walther CP 99 & CP 99 Compact

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen lokomotif ().

• 7.62 mühimmat ingiliz sistemi baz alınarak çıkmış bir kalibredir. .30 diye ifade edilir. Hatta bu kalibrelere de 3 lü kalibreler denir. Tabancalarda ise 7.65 in kullanılması belki de tüfek makine parkının tabanca için de kullanılmasını engellemek için ortaya atılmış olabilir. Ya da nedeni metrik sistemden çıkmış olması olabilir. Bunun delicilikle , penetrasyonla ilgisi yoktur. Günümüzün modern zırh delici mühimmatları daha değişik kalibrelerde üretilmektedir. (5.7x28mm ve 4.6x30mm gibi) Bir çekirdeğin delicilik gücü kesit yoğunluğuna ve hızına , dolayısıyla taşıdığı enerji ile orantılıdır. İnce olan delici olacak diye birşey söz konusu değil. Bir .50BMG ile .308 Lapua nın deliciliği kalınlığı ile değil kovan dizaynının daha çok barut hakkı alması ile orantılıdır. Hatta dünyanın en hızlı mermilerinden biri boyutuna göre devasa barut hakkı bulunan .22_Eargesplitten Loudenboomer 50 grain lik çekirdeği 5000ft/s yani saniyede 1524m hızla atabilen bir kalibredir.

Havalı silahlarda ise genelde metrik kalibreler tercih görüyor. 4.5mm 5.5mm gibi. 6.35,9mm ya da 50 cal gibi kalibreler ise daha az kullanılıyor. hatta 4.5mm ile 5.5mm arasında kalan .20 yani 5mm diye bir kalibre de var ki aslında iki kalibre arasında kalan kararsızlar için üretilmiş, o bile çok tutulmamış. Havalı silahlarda, özellikle PCP silahlarda pelletin arkasındaki kesit alan büyüdükçe güç iletimi verimi de artıyor. Bu yüzden kalibre büyüdükçe bir pcp silah daha az hava ile daha yüksek güç üretebiliyor.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• [Resim Engellendi: http://www.everydaynodaysoff.c…udenboomer-Comparison.jpg]

50BMG barut hakkı .22 kalibreye doldurulmuş gibi ;şrofls;. Av kaçarken araya meşe ağacı falan denk gelse bile problem değil, ağacı da delip geçer ;#taban^l

Havalısilah da ise aynı şeyi yapmaya çalıştığınızı düşünün, pelletin arkasında böyle devasa bir basınç oluşturmanız gerekir. Bu da yüksek basınçta hava ve yüksek debide hava verebilen valf dizaynları ile mümkün olur. Bu durum da silahın kullanışlılığını düşürür. Tek atışta komple tüpü boşaltmak gibi birşey olur. Sesini de siz düşünün. LA. Outlaw diye bir silah var, incelemenizi öneririm. Sitede .30 lu kalibre silahlar da mevcut.

http://www.quackenbushairguns.com/

Haa şimdi aklıma geldi, tüfek kalibresinde tabancalar yok mu, var. Meşhur ray deldiği iddia edilen toplu nagant, yokluk nedeniyle namluları nagant tüfeklerin namlusundan kesilerek kullanılmıştır. poligon namluludur. Bir de süpürge saplı mauser denilen acayip biçimli bir mauser tabanca vardır, o da tüfek namlusundan türetilmiştir.

Bence yüksek kalibre havalısilahlarda tabanca tüfek kalibrelerini kullanmak hazır çekirdek bulmak açısından faydalı olacaktır. 50 kalibre havalı silahlar pek de isabetli olmayan yuvarlak misket tipi mühimmat kullanmaktalar. Döküm pelletler ağır kaçacaktır bu kalibrede. Ama 7.65 tabanca çekirdeği rahatlıkla pcp de kullanılabilecek şekil ve ağırlıkta. Yurt dışında çok atış yapanlar kendileri dolum yapıyorlar. BU yüzden bulmaları da kolay. Ama bizlerin kendimizin dökmesinden başka çaresi yok gibi.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk ().

• peki arkadaşlar bu verilere göre kendi büyük kalibreli silahımızı üretmek mümkün olmaz mı mesela maliyet açısından düşük olan hatsan at44 ün 6,35 lik pcp alsam buna 65-70 cm civarında 7,65 veya 9mm namlu takabilirmiyim daha doğrusu bunu imal ettirebilirmiyim? at 44 ün valf sistemini tek ateşlemede daha uzun süre hava salınımı sağlıyacak şekilde modifiye edemezmiyiz? tamam hava belki 2-3 atışta tükenicek ama sonuçta fantazi ürünü bi silah yapmış olurum ;avci;

bu arada cahilliğimi mazur görün sormadan öğrenilmiyo...

• Bence yapılabilir ama tüp hacmi çok düşük kalır. Bir şarjör bile atamaz.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• tabi bende onu anlatmak istedim zaten belki 2-3 atışta tükenicektir ama sonuç olarak 9mm bi pcp silah yapılmış olucak hemde bir türk markasıyla ve ona inat belki amatör birinin bunu başarmış olmasından utanç duyup bizim de bu işten anladığımızı ve artık vasat mallarıyla bizi kandıramıycaklarını anlarlar.

yazdıklarımı bi hatsan kullanıcısının sitemi olarak görün lütfen kimsenin ekipmanını aşağılamak değil amacım sevgiler saygılar...

• Mustafa Serdar bey'in bu konuda Airarms silahı üzerinde çalışmaları vardı. Bence böyle bir şey düşünülecekse öncelikle şu horozlu olan evanix (ar6 idi sanırım) zaten halihazırda güçlü olduğundan onun üzerinde çalışmak daha kolay olurdu sanıyorum ama şarjör sistemi herhalde kullanılamaz hale gelir.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Sayın Bularika gerek otamatik PCP gerekse Bullet dizaynı konusundaki çalışmalarınızı memnuniyetle takibediyorum. Geliştirmeci yönünüzü ve çabalarınızı takdir etmeme rağmen araştırmacı yönünüzün zayıflığı sizi Amerikayı yeniden keşfetmek gibi bir tutkuya itmiş !
    Öncelikle neden havalı silahta 7.62 veya 7.65 kalibreler kullanılmıyor diyerek konuya girmeniz bu çabanızın sonucu olsa gerek. Oysa küçük bir araştırma yapsanız dünyada birçok marka ve onlarca modelde (ki bunlardan bazıları seri üretim modellerdir) zaten .30 kalibre bullet kullanıldığını görürsünüz. Benim avatarımda kullandığım modelde seri üretim bir 7.62 PCP dir.

Bunun yanı sıra bu tip mühimmatları Saçma yada beynelminel tabirle pellet olarak değil solid olarak adlandırıyoruz.Yüksek ağırlık ve yüksek enerji amaçlı bu tip mühimmatlar havalı tüfek saçması yapısından cok ateşli mermi çekirdeğine yakın olduğu için solid veya bullet olarak adlandırırsanız, ayrımı koymuş olursunuz.
    Benim naciz tavsiyem öncelikle mevcut modelleri iyi teşhis ederek onları geliştirmeye, pozitif yönlerini koruyarak negatif vasıflarını elimine etmeye çalışın.

Son olarak AT44 e 7.62 namlu koyarak ve valf sistemini debisi yüksek bir şekilde dizayn ederek elde edilecek PCP muhtemelen 180 grain bir çekirdeği ancak namludan tükürecek kadar hatta;Kuvvet dengeleri iyi hesaplanmazsa hiç çalışamıyacak kadar zayıf bir sonuç verir. Bunun sebebi ise gelişen valf dizaynı doğrultusunda çekiç ataletinin, yeni valfi açmak için gereken enerjiyi üretemeyecek olmasıdır.
    Çalışmalarınızın devamını ve başarılar dilerim.

Bu arada her nekadar bu tür çalışmaları destekleyen ve gururlanan biri olsamda sonuçta 200 bar seviyesinde(bazıları için 300 bar kullanım basıncı) yüksek basınçlarla (hatta bazı kıt beyinlilerin 500 bar bassak ne olur mantalitesiyle) yapılan çalışmaların aslında pimi çekilmiş bir el bombasıyla oyun oynamaktan farkı yoktur !.
    Yanlış-eksik bir hesap,yanlış bir malzeme,kötü bir işçilik veya hatalı bir uygulama ölümcül kazalara gebedir !.
    Bu açıdan bu türlü çalışmaları sınırsız bir hayal gücüyle kağıt üzerinde ,çizim programınızda veya beyninizde yapmak konusunda hiç tereddüt etmeyin!.
    Ancak :En ufak bir uygulama konusunda bu işin ruhunu,mantalitesini,fizyolojisini,dinamiklerini ve hatta kimyasını (tüpe NO2 koymakla O2 koymak arasındaki farkı veya tüpün içini petrol bazlı bir pas koruyucuyla yağlayınca neler olabileceğini) öğrenmeden elinize tornavida bile almayın.
    Sözüm meclisten dışarı : Amerikayı yeniden keşfetmek isteyenler Amerikaya gidiş dönüş sadece bir PCP fiyatı ! Öbür tarafa yolculuk ücretsiz ama bilet tek gidiş !

Saygılarımla,
    Mustafa Akif NAZLI

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Öncelikle olumlu eleştirilerinizi ve espirili yaklaşımınızı taktirle karşılıyorum

haklısınız bazen amerikayı yeniden keşfetme çabalarım oluyo bu konuda benim için olumsuzluk teşkil etmiş ama birçok konuda amerikayı tekrar keşfetmek işe sıfırdan başlamak problemleri tekrar çözmek bu işin ustalarının bunu neden benim yaptığım gibi yapmadıklarını öğrenmek ileride kusursuzluğa ulaşmak için bence gerekli çünki hatalarını işin başında yaparsan ileride çözüme ulaşmak üzere iken o hatalı fikri kullanıp da bütün işi maffetmezsin bu yüzden her ne konuda olursa elime alıp bu nası işler,nasl,neyle çalışır,neden yapılmıştır sorusunu kendime hep sorarım önce olasılıklar üretirim sonra açar bakar ve tahminlerimin kaçı doğru kaçı benzer,ve kaçtanesi hiç görmediğim birşey diye bakarım bu benim hayat prensibim.

her mesajımda belirttiğim gibi bu konuda henüz çok cahilim pcp tasarımı yaparken de saçma (bullet) yaparken de bunlar daha önce inceleme fırsatı bulamadığım şeylerdi bu yüzden sağlıklı sonuçlar aldığım da idda etmiyorum ama sizingibi bilgi sahibi kişiler bunları yorumladıkça bende kendimi geliştirebilicem belki forumlarda 6 ayda öğrenemiyeceğimi 1 buluşma esnasında sohbet arasında öğrenicem sayenizde eleştirileriniz için tekrar teşekkürler.

• Sevgili bullarika,
    Öncelikle yaşınızın 22 olduğunu dikkate alarak ve neredeyse 42 yaşında 33 yılı aşkın havalı ve ateşli silah tecrübemi düşünerek sizin gibi genç bir delikanlıdan taktir almak beni anlatamayacağım kadar onurlandırdı.
    Hayat felsefenize saygı duyuyor ve yolunuzun daim olmasını diliyorum. Sizinkinin aksine hatayı bilerek hatasızı aramak ve hatasız altarnatifler oluşturmaya çalışmak benim hayat prensibim olduğu için sanırım anlaşamayacağız.
    Bol buluşma ve hoş sohbetler diliyorum.
    Saygılarımla

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• yanlış anlaşıldıysam özür dilerim sadece anlatmak istediğim işim ve hayatım söz konusu olmadığı durumlarda örneğin hobi gibi kasedi baştan sarmanın bana faydası olduğunu anlatmak istedim sizin tepkinizden sonra yazımı tekrar okudum yazımdakii yaparsan,maffetmezsin gibi ifadelerin sadece içinde bulunduğum durumu anlatmak için kullandım sizi kastederek değil amaçım size ukalalık etmek asla değildir eleştirlerinizi taktirle karşılıyorum dememin sebebi bunları tatlı dille anlatmış olduğunuzdandır çoğu insan gibi yıkıcı değil yapıcı eleştiri yapmış olmanızdandır istemeden sizi kırdıysam lütfen özürlerimi kabul edin.

• Bu işini görür mü? x(;

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Evanix Windy City .22 Leapers UTG 3-9X40 TF2
    Байкал ИЖ-53М .177 Leapers UTG 4x32
    Darne (Saint Etienne) 12ga.

• teşekkürler CenkHoca tamda istediğim şey dök mermiyi sür içine yalnız okadar küçük tüple okadar atışı nasıl yaptı anlayamadım bide fps değerleri çok dalgalı bi grafik sergiliyo acaba mermiler özel üretim falan da ondan mı değerleri değişken?

• Silah crosman 2250, custom silah, namlu kendi üretimi olması lazım, tüp konusu benim de kafamı kurcaladı; o tüple .32 cal pelleti o hızlarda atmak mümkün olsa da, atış sayısının bu kadar fazla olması inandırıcı gelmiyor.

• CO2'den PCP'ye çevrilmiş bir silah. Öyle çok fazla atış da yapmıyor, 10 atış gayet yapabilir.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• ben gözümde çok büyütmüşm demekki 10 atış gayet güzel ama co2 bi silahın sistemi nasıl pcp tüpün basıncına dayanıyo merak ettim doğrusu eğer sistem değişmeden sadece namlu ve tüp bağlantı yeri ile problem cözülüyosa gayet güzel bi modlama

bide co2 nin büyük kalibrelerde iyi sonuç verdiğini duymuştum bu doğrumudur yani co2 sistemli bi tüfekle 30 yada 50 calibre atılabilirmi?

• airgunturk.com/attachment/4380/Ateşli silahlarda barut, silahın bir çok hatasını örter. ama havalı silahta en ufak bir arıza bile atış dengesini bozar. Daha doğrusu havalı silah , bir çok fizik kuralının bir araya gelmesiyle oluşur.
    ufakken bende düşünürdüm sene ,1980 li yıllar. Tukamı elli düzene sokmuştum.yanımda şırınga taşırdım .içinde makina yağı olur arada bir piston deliğinden bir damla atardım. ama istikrar isabetlilik filan düşünülmezdi.
    Havalı silahta pcp lerde yapılması gerekeni firmalar mühendisler son derece ince ayrıntılarını düşünmüşler. Bunların üzerine birşeyler katmak için o mühendislerin geçtikleri aşamalardan kısmen de olsa geçmemiz gerekir.
    Benim hep düşündüğüm bir proje vardı ; metan gazı ile havayı karıştırıp sıkıştırıp patlatmak. çünkü normal hava basıncında pcp de herhangi bir kimya yok. illaki belli aşamadan sonra yanma gerekiyor. hatta gaz karışımını patlatacak hazne ve üzerinde buji monteli aparat halen durur. deneme fırsatım olmadı. ama yine düşünüyorum ilerde havalı ve ateşli silah arasına girebilecek teknoloji bu olur diye düşünürüm. çünkü maliyeti az . gücü havalıyla ateşli arasında olur . Sistemde basitce , kurma kolu biraz sıkıştırma işini yapacak şekilde geriye çekildiğinde gazı ve havayı bir hazneye dolmasını sağlayacak ,ileriye itildiğinde yanıcı gazla havayı sıkıştıracak ve mermiyi namluya sürecek. tetiğe basıldığında manyeto ateşlemesi yaparak yanmayı ve basınç oluşmasını sağlayacak.
    bu kadar basit olamaz tabiki. bunun basınç değerinin ne olacağı , gaz karışım oranı, hazne hacmi ,şıkışan havanın ateşlemesini namluya sevkedecek valf sistemi vs. vs. ama elimdeki prototiple bir kez boşa ateşleme yaptım .ama baya zahmetli oldu :)
    işte bu sistem geliştirilirse ateşli + havalı / 2 = xxxx olur. aynı kuş kaçıran ,tüple patlama sesi yapan düzeni düşünün

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• aynı şeyi geçenlerde bende düşündüm malum yaylı silahlar yeterli sıkıştırmayı şağlıyor dizel etkisini düşünürsek fakat dizel yerine çakmak gazı patlama basıncı daha düşük sabit namlulu örn diana mod 54 gibi piston ileri giderken spray şeklinde gazı püskürtüp ateşleme yaparak olabileceğini düşünmüştüm aslında bu sistemle düşünülürse çokta zor değil ateşleme mekanizmasını ise sok tabancasından yapılabilir fakat yaratacağı basıncı çok yüksek olacağından endişeliyim sonuçta bu sistemde tüfeğin normaldeki yarattığı basıncın üstüne artı bi basınç eklenicek

• Yaylı-pistonlu silahlarda kontrollü dizelleme çalışmaları olduğunu fakat bu tarz tasarımın verimli olmadığı düşüncesiyle rafa kalktığını duymuştum.