Şu Pellet Meselesi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Her keze selamlar.
    Biliyorum, çok kereler bu konu konuşuldu ama yinede son bir kez daha ele alınmasında fayda olabilir diye düşündüm.
    Mesele Gamo pelletlerin etek ucu çap ölçülerinin standart olmaması. Bazan sıkı oturan pelletler ( ki bunlar isabetliliği kendi deneyimlerimde tespit ettiğim üzere olumlu etkiliyor ), bazanda yuvaya oldukça gevşek oturuyor ( ki bunlarda isabetliliği olumsuz yönde etkiliyor ).
    Bir çok kişiden duyduğum ve okuduğum kadrıyla piyasada Gamo pelletlerin sahteleri bulunuyormuş. Bunlar kapak üzerindeki resimden ve pelletlerin çapak ve kalıp izlerinden de anlaşılıyormuş. Aşağıdaki fotoğraftaki pellet bir Gamo ts18 e ait. Resimde de görüldüğü gibi kalıp izi çok bariz ve çapaklı. Bu durum Gamo Pro Magnumlarda da pek farklı değil. Ayrıca da kutu üzerindeki resimler kağıda basılarak kapak üzerine yapıştırılmış. Duyduğum kadarıyla orijinallerinde bu resimler direk metal kapak üzerine basılıyormuş ! ?
    Bir başka tespit ettiğim husus da, sıkı oturan pelletlerde genel olarak, pellet başı çapının büyük olması. Yani etek ucu çapları yine küçük.
    Kullandığım tüfek Gamo CF30 olmasına rağmen, acaba sizlerce bu normalmi ? Yani İspanyol kendi ürettiği bu tüfek ve pelletlerdeki bu zayıf noktayı ısrarla atlıyormu ? Zira bir yıldan beri kullandığım Pro Magnumlarda bu durum hep ayni. Yoksa bu kullandığımız pelletler sahtemi ? Eğer öyleyse dış görünümlerinden sahte ile orijinali bir birinden nası ayırdedeceğiz ?
    Değerli yorum ve bilgilerinizi paylaşacağıızı umut eder, tüm site sakinlerine sevgi ve saygılarımı sunarım.

[Resim Engellendi: http://img239.imageshack.us/img239/6339/dscn2470os3.jpg
    [Resim Engellendi: http://img246.imageshack.us/img246/3310/dscn2472fi3.jpg]

egeteam.png

• Bence sahte bunlar.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Bendeki Gamo Promagnum pelletelerin kapağı boya baskı biçimde yapılmış yani yapıştırma değil. bu neyi değiştiriyor, aynen yazıldığı gibi bir pellet sıkı oturuyor diğeri ise çok gevşek. Bu durum sadece Gamo Match pelletlerde yok. Onların hemen hepsi sıkı duruyor. Ayrıca namlu içine yalnızca etekleri değil, baş kısmındanda temas ediyor. Yivset izleri her iki yerde de görülüyor. Sanırım bunun sonucudur; Match pelletelerle daha küçük gruplar yapabiliyorum.

• Mesela ProHunter gibi Gamo'nun üretmediği pelletler de ülkemizde mevcut :) Kağıt yapıştırma kutu gamo'da da var ama her pellette değil. Gamo'nun sitesine girip pellet kutularına bakabilirsiniz. Bir kere kağıt kutuda satılan pellet yok ama piyasada var? Ayrıca Uluslararası Gamo sitesine bakınca sadece 3 çeşit, amerikada daha çok çeşit pellet görülüyor. Yeni pelletlerin de kutusu değişti. Kalite de değişti. Neler olduğunu tam olarak ben de anlayamadım.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk® ().

• bu pellet meselesi ben de fark ettim mesela ben de ki expanderlerin kutularındaki resimler farklı galiba sağdaki resimdeki expanderler galiba gercek olanlar diğerindeki pelletlerin hepsinin formu bozuk

[Resim Engellendi: http://i128.photobucket.com/albums/p187/handem/DSC00431.jpg]

bazı pro magnumlar etiketleri kutunun üstünde çıkartma şeklindeyken bazıları boya ile yapılmıs

[Resim Engellendi: http://i128.photobucket.com/albums/p187/handem/DSC00432.jpg]

bu da ayrı bir kutu 500 lük hunter (bu kutudan bir daha bulamadım cok güzeldi )

[Resim Engellendi: http://i128.photobucket.com/albums/p187/handem/DSC00433.jpg]

egeteam.png

Walther Falcon Hunter 5.5
    leapers 3-9*40

• ah o 500 lük hunter dan bulsam 50 kutu alıp stok yapıcam :)

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Diana highpower dan vazgeçmem şahsen. Gamo işin suyunu çıkarmış durumda. Rocketler berbat ötesi. Resmen yarımşar mm lik kalıp izleri duruyor üstlerinde. Hele altın kaplama diye sattıkları PBA Raptor peletler ise rockettende berbat. Birkaçtanesinin üstünde sağlı sollu 1 er mm lik kanat vardı resmen. Kalıplar nasılsa artık olduğu gibi izleri peletin üstünde kalmış. Bu kadarda olmaz. Sahtesi de bol miktarda mevcutmuş piyasada zaten. Almamam için gayet yeterli sebepler ..

• Az önce Gamo'nun sitesinden baktım, orijinal kutu kapakları bizim burdan aldıklarımızdan epey bir farklı. Benim anladığım kararıyla tenere'nin Pro Magnum için koyduğu kutu resmi orijinaline ait. Zira Gamo'nun sitesindeki resim ile ayni. Yani bu güne kadar hep SAHTE pelletleri Gamo diye kullanmışızda farkına varmamışız, en azından ben...

egeteam.png

• Gamo kesinlikle sahte mal çıkarmıor.belki çine üretmesi için vermiştir.Ama gamonunda sahtesi olurmu ?? sorusu bence çok tuhaf.

• Gamo zaten kendi malını sahte üretemez. Bu pelletleri eğer Çin'de ürettirseydi İspanya'da kendi yaptığının aynısını yaptırırdı ve en görünmez bir yerinede belki made in China yazdırırdı. Belki onuda yazdırmazdı bir çok diğer üreticilerde olduğu gibi. Bence bu pelletler Türkiye'de üretiliyor ve el altından piyasaya sürülüyor.

egeteam.png

• Hilal avdan sipariş vericektim gamolardan sahteyse bunlar da vermiyim boşa, eğer öyleyse nerden bulucaz peki?

• Official Post

Arkadaşlar Gamo pelletler Adanada üretiliyor ve hepside yurdum malı,isteyene fabrika adresini de verebilirim.

• madem bu pelletler adana 'da yapılıyor peki biz bu pelletlere neden bu kadar veriyoruz yoksa av bayileri de bunların yerli oldugunu bilmiyorlar mı ?

egeteam.png

Walther Falcon Hunter 5.5
    leapers 3-9*40

• 5.5 luk hunter üretmelerini rica etsek kabul etmezler mi acaba ?
    ayrıca bu sene hunter ithal edilmeyeceği söyleniyordu, o zaman önce gönderip sonra tekrar mı alıyoruz ?

• Böyle bir şeyi tahmin etmiştim. Doğrusu şok oldum dersem yalan olur. İster inanın ister inanmayın, ama kendimi koca bir aptal gibi hissediyorum.

Nedenmi ?

Bu tür forumlarda, bilgi adına hiç bir şeyi kaçırmamaya, bu denli gayret etmeme rağmen, böyle bir enayi pozisyonuna düştüğüm için, kandırıldığım için ve birilerini bilmeden, istemeden, zengin etmede, bir tüketici olarak aktif bir rol üstlendiğim için.

Arkadaşlar, şimdi sizlere soruyorum, lütfen bana söylermisiniz?

Bu hangi ticari ahlaka sığar ? Allah rızası için biri çıkıp bana bunu söylesin ya.

Ben günlerdir Gamo gibi bütün dünyaya kendini kabul ettirmiş bir üreticinin, nasıl olurda böyle paspal pelletleri üretebileceği konusunda kafayı çizme noktasına geleyim ve hatta isabetsiz atışlar yüzünden canım tüfeğimi satmayı düşüneyim, ...~£&^*?%.,/($!!!!

Kahretsin, söyleyecek söz bulamıyorum.

egeteam.png

• bu paletleri bizim bur da satmıyorlarki alırken inceleyip alalım...bu gün atış yapıyorum dükkanın arkasında aynı kutunun içindeki saçmaların bir çoğu çapaklı ve biri cuk diye otururken diğerini iterek yerleştiriyorum aynı kutunun içinden çıkan saçmalar bunlar...

• Official Post

madem bu pelletler adana 'da yapılıyor peki biz bu pelletlere neden bu kadar veriyoruz yoksa av bayileri de bunların yerli oldugunu bilmiyorlar mı ?

Av bayilerinin hepsi bilirmi bilemem ama sanırım çoğu biliyordur,Veli ye sorarsanız size doğruyu söyler,ama sonuçta şuan için en iyi yerlilerde Gamo pelletler.

• Official Post

Sevgili canmin,siz eski forumda da çok eski üyelerden biriydiniz,bu konu yaklaşık 7 - 8 ay önce orada işlendi ve sonuca bağlandı,tamamı yerli imalat ve kutularında da "Made in Spain" yazar,bunlar çinde üretilmiş olsaydı "Made in China" yazmak zorunda idi,Türkiyenin en büyük pellet üreticisi adanadadır,adamlar günlük 10 ton rusyaya ihracatları var,ve bu üretici Gamo distribütörüne de üretim yapıyor.(bunlar benim öğrendiklerim,hatalı isem ispatlı düzeltilsin)