Yay değiştirmek gerekir mi ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar geçenlerde babamlar pikniğe giderken benim havalı tüfeğide götürmüşler ben o sıra yurttaydım haberim yoktu eve geldiğimde atış yapmak için aldım baktım tüfek kurulu. Yaklaşık iki gün kadar kurulu kalmış. Yay değiştirmeye gerek var mı sizce ? daha yeni 1 aylık tüfek. Yeni konu kirliliği yapmamak için sormak istediğim soruları bu başlık altında sormak istiyorum yanıtlarsanız çok sevinirim.

Hatsan mod 75 e mod 125 yayı takabilir miyim bir sorun çıkar mı ? Bu silah yeterince güçlü fakat gerçek tüfek hissini sadece tepme olduğu zaman alabiliyorum :)

Tüfeği köye götürcem yaklaşık bi 2 ay kullanmıcam. Götürürken kılıfında götürcem. Zarar görmemesi için tekrar gittiğimde şimdiki gibi sağlam ve sorunsuz bulmam için ne yapmam gerekir ? Malum köy soğuk tüfeğin mekanik aksamında bir sorun olur mu ? Ve götürürken iki tane çöp poşetini arkalı önlü tüfeğe geçirsem sonrada koli bandıyla bantlasam ve kılıfına koysam daha sağlıklı olur kanımca sizce bu bir sorun yaratır mı ?

Zoraki Hp-01 Light 4.5mm :love:

• Official Post

dostum yayın muhtelemen cortlamıştır.

mod125 yayını o silaha takamazsın. çöp poşeti fikri de iyi hafiften yağla hava almasın sıkıca kapat

agt agtagt

• Yaylar çalıştıklarında güç kaybederler daha çok. Kurulu kalması yay değişimini gerektirmez.

Tüfeği saklarken bir poşet içerisinde nemden uzak tutmak gayet iyi bir fikir.

Yaylı tüfeklerde yay ile ilgili modifiye, mesela v-mach kit tarzı, atış hassasiyetine yönelik olur. Güçlendirme çalışmalarının hiçbir anlamlı faydası yoktur. Mod125 yayı takmaktansa, bir Mod125 edinmek daha gerçekçi olur.

• yay değiştirmek zor bir iş midir ? Kargo parası verip fabrikaya göndermektense kendim değiştirmem daha mantıklı açıkçası

• Magnum yaylılarda yay epey güçlü ve uzun olduğundan, aparatsız takmak zor olabilir, ama Mod75 orta güçte bir tüfek, meraklısı, yayını gayet rahat değiştirebilir.

• Yaylar çalıştıklarında güç kaybederler daha çok. Kurulu kalması yay değişimini gerektirmez.

Tüfeği saklarken bir poşet içerisinde nemden uzak tutmak gayet iyi bir fikir.

Yaylı tüfeklerde yay ile ilgili modifiye, mesela v-mach kit tarzı, atış hassasiyetine yönelik olur. Güçlendirme çalışmalarının hiçbir anlamlı faydası yoktur. Mod125 yayı takmaktansa, bir Mod125 edinmek daha gerçekçi olur.

Tüfeği kurarken yayda herhangi bir yumuşama sezmedim zaten fakat o günden sonra bir daha deneme imkanımda olmamıştı. Yarın denesem nasıl anlayabilirim yayın değişip değişmemesi gerektiğini ?

Galiba haklısınız mod 125 yayı oldukça sert zaten dimyata pirince giderken evdeki bulguru gözden çıkarmamak lazım :)

• yay değiştirmek zor bir iş midir ? Kargo parası verip fabrikaya göndermektense kendim değiştirmem daha mantıklı açıkçası

Fabrikaya gönderirsen yay dışındaki parçaların da bakım ve değişimini yaparlar.

• Bence burda asıl dikkat edilmesi gerekn yayı ömrü değilde ,tüfeğin kuruluyken bir de içinde pellet olabilmesi olasılığı.
    Allah göztermesin siz eve geldiğinizde tüfeğin kurulu olduğunu bilmeyip tetiğe bassanız ne olurdu?
    Örnekleri artırmak mümkün ama dikkat çekmiştir sanırım.Lütfen dikkat!

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Benim Mod 70 tüfeği fabrikaya göndermiştim tamir için. Yayını değiştirmişler ve sanırım çok daha güçlü bir yay takmışlar. Kurarken çok zorlanıyorum ve sesi de tepmesi de artmış. Açıkçası hiç memnun kalmadım bu halinden. Tüfeğin dengesi bozulmuş gibi. 10 atış yapınca yoruluyorum bu haliyle. Eskiden 150-200 atış yapabiliyordum. Bu sebeple Mod 125 yayı taktırmanızı tavsiye etmem şahsen.

Air Arms S400, Weihrauch HW50, Hatsan Mod70

anagram+1 oyunum Google Play Store ve Apple App Store'da yayında!

• Benim Mod 70 tüfeği fabrikaya göndermiştim tamir için. Yayını değiştirmişler ve sanırım çok daha güçlü bir yay takmışlar. Kurarken çok zorlanıyorum ve sesi de tepmesi de artmış. Açıkçası hiç memnun kalmadım bu halinden. Tüfeğin dengesi bozulmuş gibi. 10 atış yapınca yoruluyorum bu haliyle. Eskiden 150-200 atış yapabiliyordum. Bu sebeple Mod 125 yayı taktırmanızı tavsiye etmem şahsen.

Zaten takılması mümkün değil
    Mod 125 yayı daha uzun,kalın ve daha geniş spirlere sahip yani tüfeğe girse bile kurulmaz.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• Merhaba Arkadaslar,

Orijininden daha sert yay. hem stabiliteyi bozuyor tepmeden dolayi hemde tetik gurubunu
    bilgilerinize.

• Bugun tekrar atisa gitmeyi dusunuyorum. Sonuclari burada paylasirim. O zaman daha kolay karar verebiliriz sanirim degisip degismemesi gerektigi

• Yaylı silahlar konusunda dünyanın önde gelen bir çok markası test edilmiş ,yay montajını takiben(yeni yay) 72 saatlik kurulu kalma süresinin yay gücü acısından %3 ila %6 oranında güç kaybına sebebiyet verdiği ancak yay stabilitesi açısından olumlu olduğunu ve yay ömrünü (malzeme yorgunluğundan kaynaklı kırılma gerçekleşene kadar )etkilemediğini tespit etmişler.Aynı zamanda bu güç kaybı oranının normalde bir kaç yüz atış sonrası elde edilen güç kaybıyla aynı olduğu görülmüş. Ancak gücü ve stabilitesi oturmuş (yanlış tabirle rodajını tamamlamış) bir silah üzerinde 1 haftalık kurulu kalma sürecinde güç kaybının sadace %1 seviyelerinde olduğu gözlenmiş.Yay ömrü açısından ise kritik sürecin 4 haftadan fazla süreyle kapalı kalan yaylarda negatif etkilendiği gözlenmiş.
    Aşşağıdaki tabloda 1 hafta kurulu bırakılan silahın orjinal ve test sonucu çıkış hızı ortalamaları verilmiştir.

HW30 655 648
    HW50 705 682
    HW35 715 698
    R1 975 965
    Vulcan3 818 808
    Webley 813 794
    Hawk 655 638
    BSA Merc 695 679
    FWB124 795 774

Sonuçta bu veriler ışığında sizin yay değişimine ihtiyacınız yok .

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Çekilin hastanın başında kalabalık etmeyinnn!!!!! ;d;x;.z;şrofls;.;d; Doktor geldi ;grin;

Abi emeğine sağlık forumlarda bulunmayan bir araştırma yazısı.Teşekkürler

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• Verdiğiniz bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalı bilgiler. Bugün denedim silahı. 2 cmlik çam sopayı deldi geçti pek bi güç eksikliği göremedim ben hatta olumlu bile olmuş diyebilirim yay bir nebze daha kolay kuruluyor . atışlar çok stabil. 3 atış yaptım vaktim olmadığı için. Gez arpacıkla 25 adım geriden ikisi aynı delikte birisi 2-4 mm sağ tarafında.