Laser Pointer sıfırlayamama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaslar
    Laser'i ayarlıyorum nokta atisi yapiyor , ama farklı mesafede ayar degisiyor. Saka gibi. Zoraki 4.5 mm tabanca'da kullaniyorum. Nasil ayarlayabilirim?

• Arkadaşım,

Makine mühendisi ve eski atıcıymışsınız. Eğer doğru okuduysam sorunuzun cevabını biliyor olmanız lazım zaten. Silahınızın her mesafede lazerin gördüğü yeri vurmasını mı bekliyorsunuz gerçekten?

0.177 H.Weihrauch HW97k + Hawke SW30 8-32X56IRSF SR12
    0.22 HATSAN AT44 Long + Hawke
    SW30 8-32X56IRSF 20X 1/2 Mil Dot
    0.22 H.Weihrauch HW40 + 0.177 Zoraki namlu
    0.22 H.Weihrauch HW45 + Maccari yay
    6 mm. WE Model GBB Colt's 1911
    6 mm. WE Model GBB S&W M&P

• Official Post

Arkadaşım,

Makine mühendisi ve eski atıcıymışsınız. Eğer doğru okuduysam sorunuzun cevabını biliyor olmanız lazım zaten. Silahınızın her mesafede lazerin gördüğü yeri vurmasını mı bekliyorsunuz gerçekten?

tamda demek istediklerimi demişsiniz ağabey

agt agtagt

• :) bir an gülme geldi gerçekten.. Çok güzel cevap hocam. hislerimizin tercümanı olmuşsunuz.

• arkadaşımız düşünememiş olabilir;

hocam pellet hedefe giderken eğimli bir yol izler ve yer çekiminin de etkisiyle bir süre sonra yere düşer. fakat lazer öyle değildir, ulaşabildiği son noktaya kadar düz bir yol izler. bu nedenle lazer ışığının pellet yolunu kestiği nokta sıfır noktasıdır. bu nokta tek bir nokta veya en fazla iki nokta olabilir.
    tek nokta olması durumu şöyledir; lazerin, pelletin çizdiği eğimli yolun en üst noktasına ayarlanması durumudur. diyelim ki pelletin ulaştığı en yüksek nokta 50 m olsun, siz lazeri 50 m ye ayarlarsanız sadece 50 m ye nokta atışı yapailirsiniz.
    iki nokta olması durumu şöyledir; lazeri, 50 m nin altındaki her hangi bi noktaya ayarlamanız, size iki adet sıfır noktası verir. eğer 30 m ye ayarladığınızı var sayarsak 30 m ye nokta atışı gerçekleştirirsiniz. burda ikinci sıfır noktanız ise 50 m den sonraki herhangi bir noktadır. diyelim ki bu nokta 65 m olsun. siz lazeri bu şekilde ayarladığınızda, hem 30 m hem de 65 m de nokta atışı yapabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCjQg6CUWJXHv3VB2ZYFZ9DQ

Air Force Condor Bullpup-Made by Kas Bay&berkman(Gunpower SSS)-5.5 mm-(HAWKE Nite Eye Digi IR SF 6-24x50 SR12 Scope)
    M.Ekiz regülatör

Hatsan mod 125-5.5 mm

Kral-4.5 mm-(ahşap kundak)

Zoraki (ATAKARMS) HP-01 Light 4.5 mm (Nikula red dot)

• Merminin yer çekiminden dolayı eğimli bi hat izleyeceği askerde dahi öğretiliyor (rüzgâr vs başka dış etkenlerde var tabi) eğer bi gün star wars taki ışin atan silahlar gerçek olursa tüm atçılık tekniklerine gerek kalmaz ama daha çok yolumuz var gibi 8o

Hatsan Striker Edge .22 / Zoraki HP 01 Ultra .177 / SA Jericho 941 / Crosman 1077

Hatsan AT44 / Webley Raider 10 / Hatsan Mod 85 Sniper / Hatsan Mod 99 / Hatsan Mod 25 Supertact / Stoeger x20 / Remington AirMaster 77 / Gamo P900 / Gamo PT80 / SMK P17 / Walther ppk

• gulen arkadasları esefle kınıyorum !!! kendımıde tabı ) acaba diyerek baya bı kafa yordum ama var sayımlar harıcı net bı cevabım yok ! 1: arkadasında dedıgı gıbı tabancadan cıkan pelletın fps elbettekı tufeklerden dusuktur ılk defa kullanıyorsa anlamamıs olabılır ! 2 agır pellet kullanıyordur ! 3 tamancanın namluda sorun vardır kısa mesafelere yetecek kadar pelletı dondurebılıyordur ! ben meslegım geregı autocad le hasır nesır oldugumdan bu gıbı hesapları cok rahatlıkla yapabılıyorum ! durbun yada lazerın merkez noktası ve namlunun merkez noktası diyelımkı 4 cm ve siz 10 metrede sılahınızı sıfırladınız ve bu sıfırlamayla 20 metreye atarsanız 4 cm lık bır sapma kesındır !

• arkadaslar
    30 yıldır atıyorum ama bu isin kompedani degilim ve ilk kez laser pointerim oluyor
    10a yakin durbunlu red dotlu cok cesitli tufegim var elbette namludan cikan merminin yukseildigini sonra dustugunu biliyorum ama bu rakam oyle cok degildir mesela at44 um 10 ve 50 m de sifir vurur 30 m de biraz ust vurur (2 tık)
    ama ben su anda tabanca ile 5 ile 10 m den bahsediyorum ve yani 5 m de sifira ayarldigim pointer 10 m de 4 parmak asagiya atiyor 5-10-15 m de 4.5 mm bir mermi ne kadar dusebilir ki? oyle ki hedef kagidinin disina cikiyor peletler
    laser takili keskin nisanci tufekleri goruyorum (filmlerde) her mesafe icin ayar mi degistiriyorlar yani

• Hocam tabancanın gücü ile alakalı... Silahınız ne kadar güçlü olursa düşme mesafesi o kadar fazla olacaktır...

Theoben Raw HM1000X 0.25 cal.
    Benelli Vinci Black Synetic
    Mke çifte 71cm 12 cal. Kaval Namlu
    SAUER 202 7mm Remington magnum

• iyi de aynı tabanca ile gez göz arpacık atıyorum onda neden dusme olmuyor? 5-10 m de mermi en cok 5 mm hadi bilemedn 1 cm duser

• arkadaslar
    30 yıldır atıyorum ama bu isin kompedani degilim ve ilk kez laser pointerim oluyor
    10a yakin durbunlu red dotlu cok cesitli tufegim var elbette namludan cikan merminin yukseildigini sonra dustugunu biliyorum ama bu rakam oyle cok degildir mesela at44 um 10 ve 50 m de sifir vurur 30 m de biraz ust vurur (2 tık)
    ama ben su anda tabanca ile 5 ile 10 m den bahsediyorum ve yani 5 m de sifira ayarldigim pointer 10 m de 4 parmak asagiya atiyor 5-10-15 m de 4.5 mm bir mermi ne kadar dusebilir ki? oyle ki hedef kagidinin disina cikiyor peletler
    laser takili keskin nisanci tufekleri goruyorum (filmlerde) her mesafe icin ayar mi degistiriyorlar yani

Arkadaşım, aklını karıştıran noktayı açıklayayım. Dürbün ve reddot namlunun üstüne takılıyor. Sen ise lazeri namlunun altına taktın değil mi? Bu durumda dürbün aşağı bakarken, lazer yukarı bakıyor. Dürbünün orta noktası saçma yörüngesini önce yakında sonra uzakta iki kez keserken, lazerin görüş hattı sıfırladığın noktada bir kez kesiyor. Ve mesafe arttıkça saçma daha aşağı giderken, lazer daha yukarıyı gösteriyor. Aslında namludan çıkan saçma sürekli olarak düşer. Sadece dürbünün bakış hattı aşağıya doğru olduğu için grafiklerde yükseliyormuş gibi ifade edilir.

İyi atışlar..

• iyi de aynı tabanca ile gez göz arpacık atıyorum onda neden dusme olmuyor? 5-10 m de mermi en cok 5 mm hadi bilemedn 1 cm duser

zannedıyorum lazer ıle namlunun merkezı 5 cm dogrumudur ? oyle ıse bır metreyede ayarlıysa 2 metrede 5 cm olucaktır ! gez arpacık atıslarınında ısabet dogruysa ozaman kesın sorun bu ! uzun mesafelerdede boyledır ama farkedılmez diyelimki 50 metreye sıfırlanmıs sılah 55 mt bır ıkı mılım farkeder ama yuzmetrede yıne 5 cm ! bunla ılgılı bır calısmam var link : http://rapidshare.com/share/E9AC9476642A5E7DE48500D76E9EE540

• bilgilendirme icin tesekkurler
    o zaman laseri yukarı takabilsem sorun yasamayacaktim yada laser asagida olursa bu sorun tum silahlarda kesin yasanir oylemi?
    atesli silahlarda da laser takma yeri asagida goruyorum hep bi ise yaramayqcqk laser takılsa oylemi!

• Ateşli silaha lazer takanlar bizim gibi 7 metreden 2 buçuk santimlik hedefe rahat rahat nişan alıp atmıyorlar. Amaç hızlı nişan alıp rakibi bir an önce etkisiz hale getirmek. Pesekar arkadaşın da çizimle açıkladığı gibi, ne kadar uzağa sıfırlarsan açı daralacağı için fark o kadar az olur.

• tamam iste bu
    parola ne kadar uzaga sıfırlarsan o kadar iyi

• tamam iste bu
    parola ne kadar uzaga sıfırlarsan o kadar iyi

bi de, lazer namluya ne kadar yakın olursa o kadar iyi

https://www.youtube.com/channel/UCjQg6CUWJXHv3VB2ZYFZ9DQ

Air Force Condor Bullpup-Made by Kas Bay&berkman(Gunpower SSS)-5.5 mm-(HAWKE Nite Eye Digi IR SF 6-24x50 SR12 Scope)
    M.Ekiz regülatör

Hatsan mod 125-5.5 mm

Kral-4.5 mm-(ahşap kundak)

Zoraki (ATAKARMS) HP-01 Light 4.5 mm (Nikula red dot)

• bi de, lazer namluya ne kadar yakın olursa o kadar iyi

:thumbup: